Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

NEC PA241W: 10bitový p-IPS panel s poměrem 16:10

I když NEC PA241W vypadá na první pohled stejně, jako jeho soukmenovci, nenechte se zmást. Najdete v něm totiž nový 10bitový p-IPS panel, který představuje poslední generaci IPS technologie. Na něm dokáže zobrazit až miliardu barev při barevném gamutu 99,3 % Adobe RGB. Nevěříte? Věřte.

První seznámení, parametry

NEC patří již dlouhou dobu mezi stálice na trhu kvalitních monitorů. Za tu dobu uvedl nejednu novinku, přičemž tou poslední je nasazení 10bitového p-IPS panelu na 24" úhlopříčce s poměrem stran 16:10. Ve výsledku to znamená až miliardu barev a rozlišení 1920 × 1200 px. Nic ale není jen tak a abyste na miliardu barev skutrečně dosáhli, budete potřebovat profesionální grafickou kartu (FireGL nebo Quadro) s 10bitovým výstupem přes DisplayPort. Na ostatních vstupech totiž pracuje monitor již "jen" s osmibitovou barevnou hloubkou, přičemž má ale stále k dispozici 14bitovou LUT tabulku. Mezi další zbraně patří vynikající polohování, skvělé možnosti nastavení nebo rychlá odezva. O tom ale již v samostatných kapitolách.

 Na těle monitoru najdete na pravé straně jeden USB port pro rychlé připojení např. flashdisku, další USB porty se pak nacházejí na zadní straně panelu. Nechybí tradiční ucho pro snadnější manipulaci (změnu polohy i přenášení), ani spony pro uchycení kabelů. Kabely již ale nejsou zcela schované za zadním plastovým krytem, ale jsou vedeny po bocích stojanu.

  

Mezi porty najdete různorodou směs grafických i USB konektorů. Grafiky nadchne zřejmě nejvíce DisplayPort s podporou 10bitového přenosu barev, ostatní pak dva DVI porty, které doplňuje archaický D-Sub. Co se týče USB, tak k dispozici jsou dva Up porty a celkem tři standardní USB porty (dva mezi konektory a jeden na pravé straně panelu). V nastavení si pak můžete určit, které USB porty budou přiřazené kterému vstupu. Ve výsledku tak s přepnutím vstupu přepnete např. i na jinou klávesnici, což jistě není na škodu.

Když už je u tohoto panelu tolik vyzdvihovaná vlastnost 10bitového panelu, jehož potenciál můžete využít jen při připojení DisplayPortem k některé z profi grafických karet (ATI FirePro/FireGL nebo Nvidia Quadro), je od NECu pěkné, že k monitoru takový kabel nezapomněl přibalit. Nezapomnělo se ani na ostatní rozhraní.

V porovnání dnes najdete velmi povedený S-PVA panel od konkurenta nejvyššího - EIZA. Model EV2333W nabízí sice poměr stran 16:9 a neobsahuje 10bitový panel (interní 14b zpracování obrazu jej ale neminulo), nicméně cenové hledisko je u něj velmi zajímavé.


                                                   

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Poměr stran 16:10 a rozlišení 1920x1080, to by potom bylo 16:9.(v tabulce parametry udávané výrobcem)

jj .. tak jak to teda je?
1920x1080 je 16:9
1920x1200 je 16:10

tak čemu můžeme věřit?

Opraveno, díky za upozornění. Správně je samozřejmě 1920 x 1200.

I will use Google before asking dumb questions. © Bart Simpson

To je takovy problem si to spocitat?
1920/16=120, takze je jasne, ze pomer je 16:10

neboj, nemusím nic počítat abych věděl jaké rozlišení je pro jaký poměr stran...to byla poznámka jak to tedy je u tohoto monitoru když se v testu uvádí něco a v tabulce něco jiného :-)

Je opravdu nutno pouzit profi karty pro 10 bit? Na EIZO strankach maji treba napsano - Z hlediska kompatibility těchto monitorů označovaných „10-bit“ nebo „14-bit“ není potřeba mít žádné obavy. Tyto monitory se připojují ke grafickým kartám naprosto stejně jako všechny běžné monitory. Speciální výpočty s 10-bitovou nebo 14-bitovou přesností probíhají uvnitř monitoru, takže nevznikají žádné zvláštní nároky na připojení nebo obsluhu monitoru.

Pravda je obojí. EIZO používá osmibitové panely s vnitřním zpracováním signálu (10 nebo 14 bit). Proto stačí běžné připojení přes DVI nebo jiný 8bitový výstup.
Tento NEC má ale nový 10bitový P-IPS panel (hardwarově 10bitový), který pro plné využití potřebuje i 10bitový zdroj signálu, který je v současnosti schopen poskytnout jen výstup z profi grafik přes DisplayPort. Jinak jej samozřejmě můžete připojit i standardním způsobem, přičemž data na vstupu budou 8bitová, vnitřně se zpracují jako 14bit (stejně jako u EIZA) a dále poputují na výstup. Tady jde jen o kvalitu vstupních dat, která je samozřejmě v 10bitech podstatně vyšší.

To je skoda, tak nejak jsem doufal, ze kdyz je ve windows truecolor 32, ze by to tam nahrkala i klasicka ati herni karta :( no dobre vedet driv, nez jsem si nejaky 10bit panel poridil, profi kartu porizovat neminim :)

No on má tento panel své přednosti i při normálním připojení :-)

No, mozna, ale to uz mi prijde lepsi 700kc pridat a mit LG 30" W3000H :D Preci jen, kdyz nepustim 10bit, je pro mne lepsi koupit vetsi klasicky, nebo rovnou dve 24" (IPS,PVA)

A taky za tu cenu můžete mít devět kusů 17" LCD a udělat z toho LCD stěnu 3x3, pokud oželíte IPS a bude Vám TN Film s 6bit panelem (16,2 mil barev) stačit.

Neni tech nezavislych bitovych hloubek vice?

Input .. napr. 8bit DSUB/DVI; DP 10bit, HDMI Deep Color, ..
Presnost internich vypoctu .. napr. vypocet Gamma podle modelu EIZO 12-16bit
Panel .. LUT 10/12bit tj. schopnost vyuzit 1024/4096 odstinu, D/A pixelu panelu?

Jo ono je jich dost.. Deep Color jde i přes DP pokud vim, na to je třeba těch 10bit, aby šly použít 30bit barvy. Tušim, že přes HDMI poslední verze jde snad i 48bit Deep Color.

LUT se dělají myslím i 14 a 16bit.

Na tohle neškodí navštívit EIZO v Praze, tam tomu docela rozumí. :D

Jinak na Deep Color stačí DH 4870 a 5870. Netřeba profesionálních modelů. Za což sem ATi docela vděčnej, aspoň člověk nemusí dát za grafiku víc jak za špičkovej monitor..

Muzes prosim dat link na nejaky lcd, jenz ma deep color a staci 5870 ? tu totiz mam, abych vedel, co presne hledat v parametrech. Diky

Mam obavu, ze HDMI Deep Color bude spis otazkou vhodnych PDP TV, kdo vi zda to ve svete pocitacovych LCD je dostupne.
http://plazmove-televize.heureka.cz/panasonic-tx-p42x20/specifikace/
http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Version_comparison

2 mescalamba: Je to mozne, od koupe CG211 to detailne nesleduji (ta ma DVI 8bit, LUT 12bit, calc 16bit).
http://www.eizo.com/global/iblick/spec/?id=CG211

no jestli to chapu, tak musim pouzit DisplayPort ne HDMI

je to treba tento? http://www.eizo.cz/monitory/graficke-lcd/24/SX2462W.html
ma 10bit a vstup DisplayPort jenz by to mel umet i u me 5870 ?

jj nebo treba i zde na EWH testovany http://extrahardware.cnews.cz/hp-dreamcolor-2480zx

To stjené co EIZO = sice DP vstup s teoretickými 10ti bity. Ale panel je 8bit, H-IPS, taky se u toho LCD píše 16,7 mil barev nikoliv 1,07mld.

kde tam je neco o H-IPS a 16.7 milionech barev ? http://h10010.www1.hp.com/wwpc/pscmisc/vac/us/product_pdfs/HP_LP2480zx_d... naopak tam ctu 30bit a 1 miliarda barev a "Super IPS panel technology" neboli S-IPS

10 bit je zde psaných na vstupu. Jinak Panel zobrazuje jen 8bitů = 16,7mil barev:
http://extrahardware.cnews.cz/hp-dreamcolor-2480zx

aha takze vyrobce nepise pravdu a EHW kde tuto moznost ani netetovali ma pravdu ? :))) HP-LP2480zx je S-IPS panel a 30bit zvlada i zobrazit ;) overeno odzkouseno, mel jsem ho doma spolecne s Quadrem FX3800 temer mesic (VGA prez rok)

Výrobce pravdu píše/nepíše. 30bit umí umí zpracovat na vstupu, nikoliv na na panelu. Panel H-IPS a e-IPS je vždy 8-bit! Pouze P-IPS panel je 10-bit.

V displeji je panel LM240WU5:
http://lcdtech.no-ip.info/en/data/monitor.lcd.panels.htm?pan=LM240WU5
Je to 8 bit + DiFRC.

Spíše by mě zajímalo jak jste tech 10-bitů celý měsíc s FX3800 testoval?

Možná nějaké barevné přechody vypadaly díky přepočtu na 24 bitů těsně před zobrazením lépe a u Štěpána vznikl takový dojem.

Já se ptal, protože všichni mluví zasvěceně o 10bit panelu, ale asi nikdo není co to znamená v praxi a jak se to dá odzkoušet.

Vzal jsem NEC PA271W ten má také P-IPS 10bit panel, kartu Nvida Quatro FX580.
Ve windowsech Vista a 7 se musí vypnout Aero.
Monitor se zapojí na Displej Port.
Pak se vezme Adobe Photo Shop CS 5 nebo Zoner 12, který je na EHW DVD.
Pokud karta umí v reále 10bitů poslat ven pak se v Zoneru Photo studiu, Nastavení, Možnosti, Pokročilé musí dát zaškrtnout "Povolit v Editoru zobrazování v 10bit barevné hloubce.
Pokd vytvořím v Editoru gradient v přechodovém filtru tm. šedá - sv. šedá, ne v 8mi bitech, ale v 16ti. můžou být vidět malé pruhy, skoky pokud je LCD připojeno přes DVI (8bitů), ale pokud na LCD přepnu input na Displej Port, pruhy zmizí a je vidět krásný přechod.
Monitor má 1200 řádků,
8 bitů je 256 odstínů šedi, pak každý skok je přes 7pixelů.
10 bitů je 1024 odstínů šedi, pak každý skok je přes 2pixely a to už není vidět.

Ne bohužel nikoliv. SX2462W má jen 8bit panel H-IPS. Sice umí použít DP vstup s 10bit, ale panel je jen 8bit.
Radeony HD i Radeon 5870 na čipu zpracovávájí signál v 10bitech, ale z karty po DP jdou jen 8mi bitech. Karta, která to neořeže do 8mi bitů jen jen u ATI Fire GL a Nvida Quatro např. FX580.

to by vysvětlovalo jeden z důvodů, proč je o Qudro FX580 takový zájem, ikdyž jej v hrubé 3D síle v OpenGL benchmarku předběhne kdejaká herní karta

Může mi prosím někdo vysvětlit princip měření stability kontrastu. Myslel jsem, že to chápu, ale asi teda ne. Jak se může kontrast držet na původní hodnotě při 150 cd/m2, když klesne o 40 - 50 % oproti jasu na 100 %? Měří se to tak, že při určitém nastavení jasu se změří jas černého a bílého bodu a to se dá pak do poměru nebo ne?

A v čem vidíš problém? Když snížíš podsvícení, klesne jas bílého i černého bodu. Pokud klesnou ve stejném poměru (což by teoreticky mohlo, protože lcd funguje v podstatě jako obarvené sklo), zůstane zachován i stejný kontrast.

Tak sem si právě myslel, že to je. Ale tomu neodpovídá ten graf. Proč tam teda v tom grafu padá úroveň kontrastu jak kámen?

Nejčastější důvod (zejména u levných displejů) je ten, že se jas nesnižuje jen pomocí trubic, ale taky snížením kontrastu. Tzn, že místo rozsahu 0-255 se všechno přepočte třeba na rozsah 0-127. Tím se sníží jas(což v noci jde ocenit), ale sníží se tím kontrast. Proč se tak děje u tohoto monitoru nevím. Napadá mě třeba nějaké světlo, které unika mezi pixely (stačí minimum a ovlivní to kontrast právě díky vyššímu jasu černé).

Prozatím je to trochu záhada i pro mne. Každopádně nějaká závislost na nastavené úrovni kontrastu zde určitě bude. On totiž kontrast sám o sobě mi u žádného profilu samostatně nastavit nešel. Vždy bylo toto pole zašedlé a nastavoval se pouze jas. Proto také ten klesající graf u stability kontrastu, který zde spíše odpovídá průběhu podsvícení. Když jsem ale kontroloval výsledky po měření grafickou sondou na úrovni 150 cd/m2, získal jsme v podstatě stejný kontrast, jako při maximálním podsvícení. Ještě to zkusím více prozkoumat a dám sem vědět.

Mohu se zeptat cim je meren kontrast? Myslim tim jaka sonda je k nemu pouzita.

proc je uvedeno v zaporech vyssi spotreba ? za cenu pres 20 tacu verim majitel nebude resit zere li monitor 50 nebo 80W :o)

To mi prosim te zopakuj, az bude v tomhle vedru den zavrenej v moji pracovne. :-) Mam dve zravy LCDcka a ne uplne slabej komp a kazdy leto nadavam jak spacek. Zatim letosni rekord je 32 venku, 35 vevnitr ... kdyby aspon vic foukal vitr :-(

Na tohle je ňamka počítač co vydá nějakých 500W a monitor co má aspoň 100W. Skvělé v zimě.. v létě je to už trošku horší. Ale víc než venku tu obvykle nemam.. nebo ne o moc. :D

ahojte sice mimo temu ale nevie mi niekto zodpovedne poradit aky monitor si mam kupit lebo si udem kupit novy monitor. Prechadzam zo starucickeho Philipsu 107P :) zatial mam v merku samsung 2470H alebo 2450H(aspon myslim ze maju H) a ak nie tieto tak neviem poradte tak do cca 250 €

Dobrý den, sháním tento monitor 24" 1920 x 1200 x cokoliv vic nez 60Hz s IPS obrazovkou. Můžete mi tu prosím někdo poradit. Chci ho pouze na hry a protoze pouzívám VSync tak mi 60FPS nestaci. Děkuju za radu.

Reklama
Reklama