Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Nehalem poprvé: Core i7 920, 940 a 965 XE v testu

Nastal čas pro otestování architektury Nehalem. Za skoro mysticky znějícím kódovým jménem se vyrýsovala nová generace procesorů Intel Core i7 a v testu uvidíte rovnou všechny tři úvodní modely: 920, 940 i 965 Extreme Edition. Nebudete ochuzeni ani o výsledky přetaktování a popis architektury.

Premiéra Nehalemu

Intel si od přechodu na novou architekturu nemálo slibuje a popravdě řečeno ve svých materiálech není nijak skromný. Tak například pozicování procesorů z řady Core i7 je nazváno „nejlepší procesory planety“ a procesor Core i7 Extreme Edition pak musí být jednoduše „nejvýkonnější procesor planety“. O tom, zda se polovodičový král nenaparuje neprávem, se můžete přesvědčit v dalších kapitolách článku, zatím se však podívejme na procesory trochu z jiných úhlů.

Kdo už někdy viděl nějakou tu fotografii procesoru, určitě si dobře uvědomuje, že tolik pinů či kontaktních plošek jen tak nějaký procesor nemá. Na Core i7 jich napočítáte 1366, pouzdro procesoru se tak nazývá LGA 1366 (Land Grid Array). Je oproti pouzdrům procesorů řad Pentium 4 až Core 2 (LGA 775) větší, a Core i7 vyžaduje (nejen) proto novou základní desku s novou paticí.

Vlevo Core 2 Duo (LGA 775), uprostřed Core i7 (LGA 1366), vpravo Athlon 64 (AM2, 940 pinů, stejné pouzdro má i Phenom).

Novinek není v Core i7 málo, shrňme si alespoň jako pozvánku k dalšímu rozboru architektury základní inovace a klíčové vlastnosti:

  • 4 jádra nativně, nejedná se tedy o spojení dvou jader pomocí FSB
  • HyperThreading umožňuje spustit až 8 vláken na 4 jádrech
  • Intel Turbo Boost dokáže „přetaktovat“ vytížená jádra a nebo naopak vypnout nevytížená
  • 8 MB sdílená L3 cache (Intel Smart Cache)
  • integrovaný tříkanálový řadič pamětí DDR3 až do 1066 MHz
  • Intel QuickPath Interconnect – výkonná sběrnice pro komunikaci s čipovou sadou

Nehalem není žádné místo v Izraeli, ale sympatická vesnice v Oregonu u v těch místech opravdu nádherného pobřeží Pacifiku. V Oregonu sídlí velká část firmy a na jeho mapě tak najdete zřejmě ještě víc kódových jmen procesorů než v severní Kalifornii

Parametrová tabulka shrnuje základní statistiky v tomto testu testovaných procesorů a přidává nejvýkonnější desktopový procesoru od AMD – Phenom X4 9950 Black Edition:

Výrobce
Intel
Intel
Intel
Intel
Intel
AMD
Řada
Core 2 Duo
Core 2 Extreme
Core i7
Core i7
Core i7
Phenom X4
Model
E8600
QX9770
920
940
965 XE
9950 BE
Frekvence
3,33 GHz
3,2 GHz
2,66 GHz
2,93 GHz
3,2 GHz
2,6 GHz

Počet jader

2
4
4 (8)
4 (8)
4 (8)
4
Jádro
Wolfdale
Yorkfield
Bloomfield
Bloomfield
Bloomfield
Agena

L1 cache

2× 64 kB
4× 64 kB
4× 64 kB
4× 64 kB
4× 64 kB
4× 128 kB

L2 cache

6 144 kB
2× 6 144 kB
4× 256 kB
4× 256 kB
4× 256 kB
4× 512 kB

L3 cache

8192 kB
8192 kB
8192 kB
2048 kB
FSB/HT/QPI
1333 MHz (QDR)
1600 MHz (QDR)
4,8 GT/s
4,8 GT/s
6,4 GT/s
4 GHz (DDR, HT)
Násobič
10
8
20
22
24
13

Výrobní proces

45 nm high-k
45 nm high-k
45 nm high-k
45 nm high-k
45 nm high-k
65 nm SOI

Velikost jádra

104 mm²
214 mm²
263 mm²
263 mm²
263 mm²
285 mm²

Počet tranzistorů

410 milionů
820 milionů
731 milionů
731 milionů
731 milionů
450 milionů
TDP
65 W
136 W
130 W
130 W
130 W
125 W
Patice
775
775
1366
1366
1366
AM2+
Cena
6 000 Kč
32 000 Kč
6 650 Kč
12 900 Kč
22 850 Kč
3 950 Kč

Rozdíly mezi třemi uvedenými procesory řady Core i7 (kódové označení Bloomfield: 4 jádra, 8 vláken) ilustruje stručná tabulka od Intelu:

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Tak vše jak se dalo očekávat, až na to OC - jestli to nejsou nějáké speciální série a půjde takhle OCnout každá i7 920 - tak to je supr. Ale naštěstí pro mě i7 zatím není žádná nutnost - na hry mi CD stačí a asi ještě nejákou chvíli stačit bude. U občasného kódování videa mě pár minut navíc nezabije :)
Těď je na tahu AMD - snad už se konečně poštěstí a bude tu konkurenční produkt i pro OCčkaře.

Člověk koncem března konečně přejde na C2D platformu a teď tohle. Ale upgrade opravdu nutný není.
Uvidíme časem, jak se nové procíky uchyní a jak pošlapou.

Pokud je produkt vynikající, řekněme třeba s až 40% náskokem na konkurenci, ale nejde moc přetaktovat, to je pro vás problém? :-)

a takovej produkt tady je? :) Pokud mam stejny vykon na takt, tak potom pro me vitezi to s cim dosahnu vetsi frekvence :)

A není snad? Výkon/takt není u Nehalemu vs. Core2 stejný nikde, nepočítáme-li hry, což zrovna není úloha pro procesor, ale grafickou kartu :-)

O AMD zde raději ani nemluvím, protože se už po druhé , tentokrát na přelomu roku 2008/2009, dočtu:

Ooops. Deneb doomed from the start

Znalci vědí, u kterého bombasticky ohlašovaného produktu jsme měli možnost zasmát se takto poprvé. Faktem je, že AMD se asi poučilo a o Denebu raději mlčí.

člověče on napíše:

Ale naštěstí pro mě i7 zatím není žádná nutnost - na hry mi CD stačí

a ty:

Výkon/takt není u Nehalemu vs. Core2 stejný nikde, nepočítáme-li hry

a další:

Těď je na tahu AMD - snad už se konečně poštěstí a bude tu konkurenční produkt i pro OCčkaře.

a ty:

O AMD zde raději ani nemluvím, protože se už po druhé , tentokrát na přelomu roku 2008/2009, dočtu:

Ooops. Deneb doomed from the start

Znalci vědí, u kterého bombasticky ohlašovaného produktu jsme měli možnost zasmát se takto poprvé. Faktem je, že AMD se asi poučilo a o Denebu raději mlčí.

A teď, zdá se to jen mě, nebo vůbec nevíš na co reaguješ? Jako v posledním článku jsi posílal na jinej web čtenáře kvůli něčemu co sis evidentně vymyslel a ted zase reaguješ úplně z cesty, můžu tě poprosit? Nereaguj, bude to lepší. O tom jaký bude Deneb víme kulový a tvá první reakce je typu "chci si koupit červený auto" "ne nekupuj si červený auto, kup si radši červený auto"

Dobrý den.

Nevím co zdemám napsat, aby to bylo v rámci slušného chování. Jste prachsprostý lhář.. Naštěsti to zde každý může vidět.

Příspěvek uživatele Forter se nesl mimo jiné i v duchu Overclockingu, kde "doufá" že prodejní verze Nehalemmu budou dobře taktovatelné, a pokračuje zmínkou o AMD, kterému přeje také vyšší taktovatelnost.

A co jsem odpověděl já? Nic o Nehalem vs. Core2 jak zde zcela nepokrytě lžete! Zeptal jsem se, zda je pro něj důležitá přetaktovatelnost produktu i v případě, kdy konkurence silně zaostává?

Tím, že přeskkujete příspěvky ve vlákně ze sebe děláte akorát hlupáka, zakládajícího flame. Včetně vašeho komentáře absolutně mimo o diskuzi v článku o XFX GTX260!

přeskočil jsem tvuj příspěvek protože v něm nic není :D , doufám že toto....

Pokud je produkt vynikající, řekněme třeba s až 40% náskokem na konkurenci, ale nejde moc přetaktovat, to je pro vás problém?

.....není myšleno ve vztahu Nehalem vs. Deneb, protože potom mi dej typ na tu prodejnu s věšteckou koulí. Beru to jako vztah Nehalem vs. C2D a pak platí co jsem napsal

To že neumíte číst, a ještě se tím chlubíte, není můj problém.
Navíc ze sebe děláte naprostého hlupáka, nedoporučuji vám v tom pokračovat. Vzhledem k tomu, že vzorky Denebu již kolují, a více méně se jedná hlavně o die-shrink 65nm K10 s drobnými úpravami, nelze očekávat vyšší nárůst výkonu než u Core2->Nehalem, kde došlo k úplnému přepracování propojení jader mezi sebou a pamětí a opět drobných úprav jader. Jestli vy k tomu potřebujete věšteckou kouli, prosím... Ale naučte se číct, a nevymýšlejte si něco, co nebylo napsáno!

Můj primární dotaz se týkal konkurence, tedy Intel vs. AMD, nikoli Intel vs. Intel (což není konkurence). Jelikož uživatel vyjádřil přání, aby procesory AMD šly lépe taktovat, zajímalo mě, zda by pro něj případně nepřetaktovatelný Nehalem, s výkonem vyšším než přetaktovaný Deneb, byl problém. To je naprosto normální logický dotaz, a nevím, proč ve vás vzbuzuje takovou hysterickou reakci!

ten tvů naprosto normální logický dotaz je zoodpovězen přímo v původní reakci na článek,

Ale naštěstí pro mě i7 zatím není žádná nutnost - na hry mi CD stačí a asi ještě nejákou chvíli stačit bude.

zkus si to přečíst znovu, pak ještě jenou a klidně i potřetí, nebo nevím co ti poradit, za C2D sis Deneb dosadil ty sám, nebo spíše jsi pomíchal jeho dvě spolu příliš nesouvisejcí myšlenky k obrazu svému :D

Aha. A jak souvisí pane chytrý věta:

...na hry mi CD stačí a asi...

s vyjádřeními?

...Tak vše jak se dalo očekávat, až na to OC - jestli to nejsou nějáké speciální série a půjde takhle OCnout každá i7 920 - tak to je supr...

+

...Těď je na tahu AMD - snad už se konečně poštěstí a bude tu konkurenční produkt i pro OCčkaře...

Oveclocking CPU s hrami nesouvisí v podtstatě vůbec! Takže opakuji znova, prosím aby jste si nevybíral z diskuze jen co se vám hodí a přestal mě iracionálně napadat.

Uživatel napsal A + B. Já se zajímám o část B, a vy mi tady nadáváte, že A bylo o něčem jiném? Nechte se vyšetřit a nepruďte slušné lidi v diskuzích!

To že píšeš spisovně a vykáš z tebe "slušného diskutéra neudělá" kdo tu ve svých postech napadal seš hlavně ty, tímhle bych to ukončil, docela jsem se pobavil, opravdu.

jako zbytecne se tu hadate imo :)
Ale souhlasim, ze jsem napsal svuj pohled na vykon u her! A jasne sem napsal ze v pripade obcasnyho kodovani videa si rad pockam .. jinde mi Nehalem nic vic nenabidne. Nehalem je celkove upravenej C2D do serverovy podoby .. z cehoz plyne i nekolik negativ z propustnosti cache atd. Nastesti se to tak moc neprojevi. BTW Nehalem "okopiroval" spoustu technologii, ktere jiz Phenom davno ma akorat s lepsi efektivitou, ale uz to tu bylo.

Kazdopadne na novou architekturu prejdu nejdriv az budou low voltage DDR3 :)

Low voltage DDR3? jak to myslíte? AFAIK DDR3 využívá nižší napětí než DDR2.

myslim to tak, jak jsem to rek :)
Low voltage jsou pripravovane dalsi vyvojove stupne DDR3 - napr na 1,5V s 1800MHz - to mas dnes s minimalne 1,8V tusim.

1,5V je myslím standardní voltáž. Takže to není low-voltage :-)

Pak je ale otázka, jestli má DDR3 s vyššími takty nějaký podstatný vliv na výkon. Zatím to spíše vypadá, že nemá.

DDR3 jsou definovane na napeti 1.5V odjakziva (JEDEC standard)
LV DDR3 s napetim 1.35V by se (dle Hynix) mely objevit nekdy pristi rok

standart je jedna vec, realita je vec jina ... najdou se i vysse taktovane DDR3 na na 2,0V, takze asi tak. Mluvil jsem kontretne o 1800MHz, a tam fakt zadny 1,5 V nenajdes. Cili Low Voltage bude znamenat i to ze na 1,5 budou behat rychleji.
Nic pomalejsiho nez 1600MHz kupovat nehodlam, takze asi tak.
Nicmene zajimave tady .. ja tu reknu vyrok jestlize A pak B ... na to nikdo nereaguje, ale reagujete a ma smysl A? .. Pripadne B pak C. xD

diky za fajn recenzi
>U této uvítací cedule na příjezdu k Nehalemu jsou silná mračna komárů. Jednoho člověka jich dokáže bodat až osm současně
to je preview nove technologie - "octa channel"

 já už to myslel jako nepříliš vtipnou narážku na osm vláken Bloomfieldu ;-)

ja jsem se teda pekne zasmal, jen tak dal :)

zas tak drahuej upgrade to taky neni pokud vezmete i7-920 tak na czc za 25000 3gb ram...zdroj tagan 600w...

U Core i7 965 je spatne uvedena velikost L2 cache a pocet tranzistoru.
Btw zda se mi to, nebo tu mate spatne nastavny cas?
A jeste jedna hnidopisska poznamka - proc ma oceneni "We want it" v logu napsano "We it want"? Vim jak je to mysleno, ale myslim ze slovosled by se mel dodrzovat :)

Super recenze, obzvlášť oceňuji otestování renderovacích schopností!

Akoze klobuk dolu, po pretaktovani tej 920ky vyzeraju tie grafy perfektne ale tento procesor v SLI z dvoma GeForce 280kami tak ta masina musi riadne zrat...snad celu penazenku aj s nohavicami :D

Proč nebyl zařazen do testu žádný Phenom?
Stačil by jeden, třeba nejvyšší model, aby byla dobře vidět ta ztráta!

Hmm jestli tohle neni pokus o flame, tak uz teda nevim :)
Taky si uvedom ze hodne velka cast lidi ctouci tyhle servery to chce hlavne na hry a tam na tom Phenom tak spatne neni.

...velka cast lidi ctouci tyhle servery to chce hlavne na hry a tam na tom Phenom tak spatne neni...

Tak by to právě tento test prokázal ne? Co je na tom špatně?

Už tak jsme pro test museli zgruntu otestovat dvě platformy a každý ví, že současný Phenom není výkonnostním soupeřem ani pro nejvyšší Core 2, natož pro Core i7. Také má mnohem nižší cenu.Každopádně se přímého srovnání za nedlouho dočkáte. Nejprve do grafů, které vidíte, přibude několik cenově dostupnějších Core 2 v příštím testu a poté vyjde test, kde budou jak procesory Intel, tak procesory AMD. Vše touto (novou) metodikou.

Jo, to bude fajn, určitě dejte i nataktovaný x4 9950 na 3GHz, nejlip s doladenim pres FSB :). Jako wprime a h264 jsou jeste stale veci, kde ma Phenom celkem sanci proti Core 2Q takt na takt.
Nehalem však brutalita...Všiml jsem, si, že z her výborně škáluje UT3 s výkony CPU a v jiných recenzích také Lost PLanet a Devil May Cray

Tak to všichni víme. Mě ale zajímala ta ztráta. Ale nevadí. Všiml jsem si, že na PCT ten Phenom do testu zařadili, a to mi pro ilustraci stačí.

Fajn test, jen ty závěrečné "samolepky" typu "we want it" mi přijdou více než trapné.

Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!

Ještě chtělo dodat, jak fantasticky nízká je spotřeba v klidovém režimu a jak poměrně vysoká je v zátěži...

nooo, pokial dobre vidim, tak spotreba v zatazi nepretaktovaneho Nehalemu je celkom v pohode... :)
akurat spotreba po pretakte uz vyskocila dost vysoko... ale musime brat do uvahy, ze je to predsa len "prva lastovicka" s integrovany pam. radicom a preto si myslim, ze s novymi reviziami by mohol byt o nieco lepsi OC a samozrejme aj ta spotreba po OC, ktora je mmt dost vysoka a na ktoru nie sme zvyknuty v podani intelu a ich 45nm verzii C2D alebo C2Q...

Ale no tak když se chválí, tak přece nebudeme zdůrazňovat, že to topí jako p...e né. Je vidět, že čtyřjádro si prostě tu svojí šťávu vezme Intel neIntel. Adept na výkonný procesor pro pasivní chlazení to asi nebude. Nerad bych se nějak přecenil, nebo podcenil, ale považuju se za normálního uživatele počítače, co si občas něco zahraje. Mám v soketu 939 Opterona 170 na 2.9GHZ a čerstvou HD4850 a celkem žádnou vážnou potřebu stavět něco nového. Jediné co by mne lákalo, je kompletně pasivně chlazený počítač. Možná tady melu z cesty, ale při čtení zpráv o nové platformě, kterou vytváří Core i7 mne stále napadá jedna myšlenka "Pro koho to vlastně bude"? Pro každého, za tu cenu, asi sotva. Pro hráče, v době kdy toužebně očekáváme až příští rok přijde více her schopných těžit z dvoujádra? Pro profesionály, když vidím jaké počítače se používají v naší i jiných firmách. Přece to Intel nedělá jako kancelářskou záležitost. Nekritizuji tento mírný pokrok, ale víc bych si přál, aby počítač startoval 30 vteřin místo 2 minut.

Zdravim,
uz jsem se na to jednou na nejake diskuziEHW ptal, ale jelikoz se jednalo jen o fotky i7 dostalo se mi pouze domnenkove odpovedi.

K cemu jsou u i7 ty piny (plosky) nahore?

pokud nekdo vi a odpovi tak dik

pokud si nekdo kupuje neco jako Hi- end tak verte ze neco jako spotreba ho nezajima a tuto otazku si ani nepoklada.Pokud si koupite lambo tak na spotrebu taky nekoukate. Jde o jedno , kolik a za jak dlouho to udela a jestli to zere sto na sto nebo 1000W se nekouka, od toho Hi-end neni nebyl a nebude. proto si kazdy kupuje co potrebuje a co je schopen uzivit. Kazdy chce ferrary ale uplne stejne mu poslouzi i skodovka. Kazdy ma na co ma a breptat nad tim co co sezre ener. je proste prostactvi= nemas na to? nekupuj!Mas jen na AMD , nebo vic nepotrebujes , proc ne supr volba. Mas na i7 a vyuzijes to? Proc ne? Jinak nechapu proc nekdo hovori ze dalsi naklady na upgrade bude kvalitni zdroj. Boze kdy se naucite ze droj je zaklad a je jedno co bude napajeno jestli AMD Intel . Tim nechci rict ze AMD ma jen ten kdo nema penize , tak to rozhodne neni [ je to o pomeru] Sam jsem mel AMD od 486 po K8 ale pak uz mi nebylo schopno poskytnout pozadovane , nastup c2d a natoz c2q.A osobne upgrade z C2d/q na i7 povazuju za snobstvi pokud vam PC nevydelava, no a pak jsou tu notoricti oc a honici vykonu a ty uz cena vubec nezajima
Ale opravdu bavit se o zdroji jako nutnem upgrade mi prijde sosacke.DDR3 chapu ale to je v IT normalni vyhodit zabehle a zacit znovu .A ceny klesaji a jak vidno neni potreba zadnych extremu .
Cesta je dana a uz je na potrebach kazdeho z nas kdy se po ni rozbehne. A pro zaryte Deneb je na tom stejne AM3 a DDR3 jinak orez

Podle
http://www.extremetech.com/article2/0,2845,2335839,00.asp
je nejvhodnější metoda měnit pouze BLCK a všechny ostatní parametry nechat na auto (s tím, že se hlídají základní napětí a nepřekračuje to 1.65V, více v článku).

Co si o tom myslíte???

That's good that people can get the business loans moreover, this opens up new opportunities.

Reklama
Reklama