Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Největšími slídily jsou Policie ČR, ministerstvo vnitra, financí a panenka Barbie

Devítičlenná porota sestavená z právníků, novinářů a počítačových expertů již pojedenácté udělovala ceny Big Brother Awards pro největší narušitele soukromí. Tři ze čtyř anticen padají na hlavu ministerstvům, jedna pak hračkářské korporaci Mattel.

Dlouhodobým slídilem je Policie ČR kvůli systému pro automatickou kontrolu vozidel. Od roku 2001 provozu 250 kamer v Praze, Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji, které až několik měsíců uchovávají v databázi RZ vozidel, fotku řidiče, místo a datum průjezdu. Kontrolováni jsou všichni plošně, přestože se nedopustili žádného přestupku.

Panenka Hello Barbie
Panenka Hello Barbie

Samotný ministr vnitra Milan Chovanec vyhrál v kategorii Výrok Velkého bratra. Hledá totiž způsob, jak odanonymizovat internet. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

Úředním slídilem roku je Ministerstvo financí ČR kvůli netransparentnímu nakládání se zdravotnickými daty. Úřad ještě před schválením potřebných zákonů získával od pojišťoven citlivá data z jejich informačních systémů (o proplácení zdravotních úkonů) a ta nechal bez písemné smlouvy analyzovat u soukromé společnosti.

Výrobce hraček Mattel je loňským Firemním slídilem. Na vině je nová panenka Hello Barbie s hlasovým rozpoznáváním hlasu a systémem pro automatické odpovědi. Přes Wi-Fi se připojuje k internetu, protože zpracování hlasu probíhá na vzdálených serverech. Mattel má netransparentní podmínky a komunikace podle expertů není dobře zabezpečená, takže by útočníci mohli panenku napadnout a od dětí získávat informace nebo je vylákat pryč z domu.

 

Jedinou Pozitivní cenu za ochranu soukromí získal rakouský aktivista Max Schrems, který podnítil Soudní dvůr EU ke zrušení principu Safe Harbor popisující sdílení dat mezi USA a EU. Více o případu najdete v našem říjnovém článku.

Zdroj: Slídilové

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

A co vám SLÍBILI za článek, jehož nadpis nemá hlavu ani patu? :p

Pardon, opraveno. Tipuju, že šlo o kombinaci nepozornosti se selektivní slepotou (aneb v nadpisu je největší tma). V nadpise je pradoxně skoro nejsnazší něco takovýho seknout, protože tam člověk nějak implicitně čeká, že se to nestane.

Ještě si to opravte v nadpisu na miniatuře ;-)

Aha, už to vidím, díky za upozornění.

K tomu se hodí připomenout čtenářům, z jaké partaje ten ministr je -
Milan Chovanec je český politik, od března 2015 statutární místopředseda ČSSD, od ledna 2014 ministr vnitra ČR, od září 2010 do ledna 2014 hejtman Plzeňského kraje ...
snad si an to lidi vzpomenou, až budou volby, co má tato partaj za plány

Ne že bych se proti tomu názoru chtěl nějak stavět, ale řekl bych (můj osobní názor), že tam jde z velké části právě o to ministerstvo, nejen o politika/stranu. U vnitra je vzhledem k jeho úkolům dost logické, že má takovou agendu a podle mě by to v podstatě stejně vedli politici i z jiných stran. Nebo mi aspoň nepřijde že by zrovna na vnitru bylo pro české strany nějaké jablko sváru. U ostatních stran se to asi může objevit jako téma když jsou v opozici (kdy se kritizuje všechno) nebo jako populistické téma, ale ne, když by to ministerstvo samy obsluhovaly.

Reklama