Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Nvidia má novou grafiku pro nejlevnější část trhu: GeForce GT 710

Za poslední roky se toho v segmentu úplně nejlevnějších samostatných grafik moc neděje, jelikož se zájem v podstatě přenesl na GPU integrovaná do procesorů. Nicméně čas od času doba na nové modely uzraje a nyní je tomu tak u Nvidie. Ta uvedla na trh náhradu za nejlevnější sortu karet, kterou u ní doposud tvořily modely GeForce GT 610 a již hodně stará GeForce 210. Nová karta pro tuto oblast nese jméno GeForce GT 710.

Jedná se o zcela základní grafiku nevyžadující přídavné napájení, která bude k mání v aktivně chlazených i pasivních variantách s běžným i nízkoprofilovým PCB a s tloušťkou na jeden nebo dva sloty. Podle specifikací na webu Nvidie má její TDP být 19 W, takže fungovat by měla prakticky všude. Pokud jde o bližší parametry GPU, není nikde přímo uvedeno, o jaký čip jde, podle neoficiálních údajů by ale snad měl být použit GK208 architektury Kepler vyráběný 28nm procesem.

Nvidia GeForce GT 710 (referenční verze)
Nvidia GeForce GT 710 (referenční verze)

GPU má 192 stream procesorů, jejichž takt má Nvidia stanoven na 954 MHz. Paměťová sběrnice je čistokrevně lowendová o šířce 64 bitů, k čemuž je připojena paměť DDR3 o kapacitě 1 nebo 2 GB. Nvidia ve specifikacích její efektivní takt udává jako 1800 MHz (což by znamenalo propustnost 14,4 GB/s), avšak karty některých výrobců mají paměti běžící jen na 1600 MHz. Karta má poněkud omezenou rychlost připojení do systému (PCI Express 2.0), což by ale při daném výkonu němelo být významné.

Nvidia GeForce GT 710 (Evga)
Nvidia GeForce GT 710 (Evga)

Podle Nvidie karta podporuje DirectX 12 (vzhledem k tomu, že má architekturu Kepler), přičemž hardwarové schopnosti odpovídají DirectX 11 „feature level 11_0“. Podporováno je připojení tří monitorů, na kartách by měly být v různých kombinacích být přítomné výstupy DVI, D-Sub a HDMI, nikoliv však DisplayPort. Maximální rozlišení, které toto GPU podporuje, je 2560 × 1600 bodů, nebo 2048 × 1536 na analogovém výstupu.

 

Karty GeForce 210 a GeForce GT 610 se momentálně prodávají za ceny začínající pod 1000 CZK. S novým modelovým číslem ovšem možná ceny trochu vzrostou. V cenících našich internetových obchodů se zatím objevila pasivní karta Asusu, která stojí okolo 1200 CZK s 1 GB paměti a 1400 CZK s 2 GB. Cenová hladina by se ale mohla snížit časem, jen je otázka, jak dlouho to bude trvat.

Zdroje: Nvidia, techPowerUp (1, 2), The Tech Report, BenchLife

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

žádný 4GB model? To se nebude moc dobře prodávat :D

Od uvedeni GTX 750 Ti nemaji tyhle low-endy snad ani smysl. GTX 750 Ti si taky vystaci bez externiho napajeni, je radove vykonnejsi, ma GDDR5 a mam vyzkouseno ze z ni vyzdima clovek slusny FHD vykon i na dual-core Pentiu. Sehnat se da uplne v pohode za trojku ..

Nie je pravda.
Niekto si kúpil najlacnejšiu dosku s len jedným grafickým výstupom (bežné sú aj len s VGA) a chce ich viac.
Niekto má dosku len s VGA a DVI a potrebuje HDMI, DP či uvoľniť RAM (vypnúť integrovanú a ňou obsadených až 512-1024MB z RAM).
Niekto si kúpil základnú dosku a procesor bez integrovanej grafiky a potrebuje nejaké zobrazovadlo (prípadne sú zničené).
Niekto potrebuje len HW dekódovanie videa ku staršiemu PC (môže to byť stále výkonné i5/7 prvej generácie, AMD AM2/3). Ak je to kepler, malo by to zvládnuť Purevideo VP5 hardware video acceleration (up to 4K x 2K H.264 decode), žiaľ nie HEVC.
Niekto potrebuje výstup na viac ako 3 monitory.

GTX 750 Ti je primárne herná grafika pre menej náročných/majetnejších. Nižšie rady sú z kategórie zobrazovadlo, HW prehrávanie videa, dodatočné výstupy.
Rozdiel cca 50-60 Eur je významný, najmä ak to, za čo človek pripláca, nepotrebuje.

a taky dost casto tyhle nejlevnejsi 1 slot VGA v pasivni forme slouzej v ziletkach, tedy 1U "skrinich" , jako zobrazovadlo

Hlavně na UNIX-like systémech snad kromě OpenBSD, kde se musí rekompilovat s blobem, jsou grafiky nVidia opravdu super. Třeba na OpenIndiana by to stačilo bohatě jako akcelerace grafiky a odlehčení CPU. Náročnější hry na tom stejně nikdo hrát nebude a na youtube video ve vyšším rozlišení to službu udělá. Jen tedy škoda, že to nepodporuje 4k výstup, jestli jsem dobře četl. Ono při té propustnosti v paměti asi stejně není o co stát.

Obecně je ale dost špatné povědomí o tom, že nVidia proprietárním ovladačem obecně UNIX-like systémy podporuje velice dobře. O ostatních aspektech praktik firmy se nemusíme bavit.

Reklama
Reklama