Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

nVidia otáčí: Kepler se povedl díky úzké spolupráci s TSMC

Na firemním blogu Nvidie se objevil příspěvek technologického viceprezidenta Joe Greca. Vyjadřuje se v něm nečekaně pozitivně o výrobě nové generace grafických čipů Kepler u TSMC. To zní poněkud překvapivě, neboť společnost si doposud na 28nm výrobu u Tchajwanské společnosti prakticky jen stěžovala.

28nm výroba přinesla mnohé technologické novinky, například technologii HKMG. Nvidia tvrdí, že ve srovnání se starším 40nm postupem se podařilo značně zvýšit energetickou efektivitu čipu. Celkově má jít o 35% zlepšení. Na tom se podílí kombinace o 15 % lepší dynamické spotřeby se značně redukovanými úniky proudu, kde bylo docíleno 50 % zlepšení. V textu samozřejmě nechybí zmínka o tom, že dobrý poměr výkonu a spotřeby se v recenzích grafické karty stal předmětem mnohé chvály.

Nvidia GeForce GTX 680

28 nm však nepřineslo jen výhody, naopak. Přechod na nevyzkoušený nový proces je obecně riskantnější, je-li spojen s vývojem nové architektury, což je právě případ Kepleru. Právě zvládnutím této výzvy se teď Nvidia může chlubit. U Keplera totiž nečekala, až bude výrobní proces takříkajíc upečen, ale sama do jeho přípravy vstupovala se zpětnou vazbou. De facto pro něj poskytovala zkušební materiál. Obě strany tak získaly ještě před finalizací výrobního postupu cenné zkušenosti, díky nimž byl nájezd na ostrou výrobu snadnější. Oproti tomu konzervativní přístup by velel čekat, až bude proces finalizován a budou také známy postupy pro jeho optimální využití. Poté by byl design čipu odděleně přizpůsoben pro již fixní parametry procesu.

Je těžké komentovat, nakolik je postup, kterým se Nvidia chlubí, unikátní. Výrobci čipů na svých návrzích s továrnami obecně spolupracují již během raných stádiích procesů, kdy ještě zdaleka nelze mluvit o připravenosti na výrobu. Nelze také pominout fakt, že AMD svou 28nm řadu Radeonů představilo o několik týdnů dříve a ostudu si také neuřízlo. Jde přitom hned o několik čipů najednou.

Logo TSMC

Nvidia podle svých slov spolupracovala na přípravách procesu zhruba tři roky pomocí speciálních testovacích vzorků. Nás asi nejvíc zaujme informace, že to samé se již odehrává ve vztahu k 20nm výrobě. Jeden hotový testovací vzorek se údajně již vrátil z továrny k analýze. To by mimo jiné potvrzovalo, že Nvidia v budoucnu opět počítá s brzkým přechodem na nový postup a zároveň stále počítá s TSMC.

Jak už zaznělo v úvodu, popisovaná prohlášení vyznívají překvapivě. Nvidia totiž ještě nedávno na adresu TSMC snášela nechvalná hodnocení. Nechala se slyšet, že výroba je příliš drahá, vedle toho si také stěžovala na výtěžnost. Údajně měla také usilovat o přenesení výroby k jiným partnerům, spíše rétoricky dokonce vyzývala k spolupráci Intel. Proto je zvláštní slyšet, jak báječně se to s TSMC pracuje a jak nedocenitelné toto partnerství je… Navíc se dozvídáme, že přípravy 20nm čipů jsou už v plném proudu, kde jinde než v továrnách tchajwanské společnosti. Abych se přiznal, mám pocit, že se Nvidia po ne zrovna přátelských výbojích snaží normalizovat vztahy. Ať už bylo cílem předchozích mediálních prohlášení cokoliv, skrze vyjádření Joe Greca teď Nvidia pro změnu utužuje vazby se zbytkem ekosystému.

Zdroj: Nvidia

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

a je to prakticke stezovani Nvidie nekde dohledatelne, nebo se o nem dozvim jen z webu ktere pisou o hw/sw? pac na FB jsem zadne stezovani Nvidie nezaznamenal, a jedine kde se otom muzu docist jsou opet jen weby ktere to maji z webu kde to maji ze "zarucenych" zdroju :)

a ostatne ani tak jsem tech zprav na webech otom jak si Nvidia stezuje mnoho nezaznamenal

Trochu mi uniká smysl tohoto článku. Pokud vím, tak Nvidia chválí možnosti procesu a to, jak se jim je podařilo ve spolupráci s TSMC využít. Na to nikdy nenadávali. Nvidia nadávala přece hlavně na nedostatečnou produkční kapacitu TSMC. Ani ta výtěžnost není problém. To si pouze na Diit.cz udělali z výroční zprávy Nvidie naprosto hloupý závěr, že výtežnost "worse than expected", což je doslova "horší než očekávaná" znamená "špatná". A doteď to spousta lidí neustále mele. Jenže "horší než očekávaná" výtěžnost může být stále jestě dobrá. Nebo podáno jinými slovy - Nvidia očekávala od 28nm procesu v TSMC výbornou výtěžnost, takže jak došli na Diit.cz k tomu, že horší než výborná je rovnou špatná? Abych to shrnul - nechápu, v čem Nvidia otočila.

Presne. To je skratka klasika, obecne tieto firmy hovoria velmi malo, a ak aj, tak vzdy velmi diplomaticky. Ovsem novinari za masivnej podpory fanboys to vzdy nafuknu do neskutocnych vysin. :-) Pretoze prvi z toho ziju a ti druhi bez toho nedokazu zit. :-)

Trochu nechápu. "Horší než očekávaná" dává výsledek špatná, pokud si nějaký blázen nemyslel ("neočekával") nesmyslně vysokou výtěžnost, což nepředpokládám. Problém je totiž v tom, že ceny čipu se stanovují ze střední hodnoty výtěžnosti, a tedy každé procento chybovosti navíc (a v to se počítají i ne zcela funkční kusy, které se prodávají jako částečně zkriplené "SE" verze, popř. nižší modely) se podepisuje na finančních výsledcích firmy. A to akcionáři moc rádi nemají.. ;-)

Z mého pohledu se jedná pravděpodobně o nějaké hry v rámci donucení TSMC k vyšší produkci (rozjetí další linky), v to počítám i nedávno proběhlé "námluvy" se Samsungem a dalšími výrobci polovodičů.

klidne mohli ocekavat vyteznost 90% a ted maj treba 70%, tedy pod ocekavanou vyteznosti, a je super jak si vsichni cucaj to odkud se vypocitavaj nebo berou ceny za cip, aneb neco co je nechutne strezene obema, jak Nvidii, tak TSMC :)

aneb drbna internet v akci

Ale tady přece nejde o konkrétní "procenta", ale o to, že očekávali více. BTW, kdyby to bylo 90 vs. 70%, tak je to průser jak mraky, protože by to znamenalo zásadní zásah do lifecycle.

Uvědom si, že masová výroba čipů (a na nich postavených grafik) se rozjíždí až v okamžiku, kdy je známa výtěžnost výroby. Z ní, nákladů na výrobu grafiky (vč. finxních nákladů) a plánovaného zisku (propočítáváno na celkový plánovaný objem prodaných karet) se vypočte cena grafiky, popřípadě se marketingově přizpůsobí situaci na poli konkurence(což zahrnuje i např. zmenšování velikosti RAM, snižování frekvence, zlevňování referenčního designu desky a chlazení apod.).

Problém nastane, když se skokově změní některý z výše uvedených parametrů, protože to automaticky znamená neplnění naplánovaného marginu, a tudíž velký problém pro vedení firmy. Velké firmy nefungují jako malé firmičky, kde stačí "něco" prodávat a je to OK, jsou to molochy, které potřebují plánovat (a to docela přesně) na douhou dobu dopředu, protože kromě velkých zisků mají taky velké náklady a jakákoli větší odchylka od plánu jim hrozí velkými finančními ztrátami, ba dokonce i krachem, pokud mají menší portfolio produktů.

http://cs.twitch.tv/nvidiageforce

ohlaseni a ukazka GTX690, dulni karticka, a vyapada hodne lucusne, ten hlinikovej kryt se jim proste povedl

http://www.anandtech.com/Gallery/Album/1916

a ted si nejsem jistej, ale neni to prvni VGA co ma pruhlednou bocnici? :D

jen ta cena je podle me prozatim trochu mimo, za $999 to podle me nema smysl a radsi bych sahl po dvojici GTX680 ktere vyjdou vpodstate o dolar levneji

Reklama
Reklama