Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

nVidia si na TSMC vymohla přednost ve výrobě 28nm čipů

Podle všeho tu máme další epizodu z dlouhého příběhu bouřlivých vztahů Nvidie a TSMC. Mezi výrobcem grafických čipů GeForce a společností, která jeho návrhy na zakázku vyrábí ve svých továrnách, to tento rok poměrně vřelo. Příčiny spočívají samozřejmě v novém 28nm výrobním procesu, na němž závisí vedle dalších společností i hlavní konkurent Nvidie, grafická divize AMD. V konkurenci mezi oběma společnostmi se možná chystá významný zvrat, neboť dle zprávy zveřejněné serverem DigiTimes si Nvidia u TSMC zajistila přednostní práva na dodávky čipů.

28nm grafiky Nvidie ještě před vydáním provázely zkazky o nízké výtěžnosti výroby a pravdou je, že karty značky AMD přišly na trh dříve (a zřejmě i s lepší dostupností). I v souvislosti s tím se šířily zvěsti o špatné situaci na výrobních linkách TSMC. Stížnosti Nvidie se netýkaly jen údajně nedostatečných dodávek čipů, firmě vadila také přílišná nákladnost výroby. V několika médích se poté objevily zprávy, že Nvidia se snaží získat ke spolupráci další smluvní výrobce – Samsung nebo UMC. V tom ostatně neměla být sama, ke stejnému kroku se údajně musel uchýlit Qualcomm.

Nvidia GeForce GTX 680

Začátkem dubna se tedy zdálo, že Nvidia by si o TSMC nejraději ani kolo neopřela. O to více zaskočilo, když se na firemním blogu objevil text ve zcela jiném duchu. Nepadlo ani slova o nějakých výrobních problémech. Naopak: výrazný úspěch jádra GK104 byl připsán úzké spolupráci s tchajwanskou společností. Chvály se dočkal i 28nm výrobní proces, Nvidia se dokonce hrdě hlásila k tomu, že ho svými zkušebními vzorky sama pomáhala vybrousit k dokonalosti. 

Pokud si myslíte, že za medializovanými stížnostmi a oslavnými ódami muselo v pozadí jít o obyčejný tvrdý byznys, asi nebudete daleko od pravdy. Zdá se, že jsme se z Tchaj-wanu právě dočkali odpovědi. Server DigiTimes totiž přišel s informací, že TSMC propříště dává čipům Nvidie prioritu ve výrobě. Její objednávky tedy bude plnit přednostně před zakázkami ostatních polovodičových firem. Ty se budou muset spokojit s wafery, které na ně zbudou poté, co si Nvidia vybere svůj podíl. To samozřejmě také znamená, že tyto společnosti budou čelit většímu či menšímu omezení dodávek čipů. Nvidia by naopak měl být schopna výrazně navýšit množství grafických čipů, směřujících na trh. Těch přitom doposud asi nebylo tolik, kolik by si firma přála.

Logo TSMC

Informace zatím nebyla potvrzena a myslet si o ní můžete své. Je jasné, že „přednost“ při výrobě čipů musí mít dopad na soutěž na trhu grafických karet. AMD je na 28nm výrobě stejně závislé jako Nvidia. Je zajímavé, že výrobce Radeonů si na výrobní linky TSMC nikde nestěžoval. Pro dobrotu na žebrotu, chce se skoro říct. V zájmu zdravé konkurence musíme nicméně doufat, že se AMD případná omezení dodávek dotknou co nejméně.

Zdroj: DigiTimes

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

dame si dohromady fakta, HD7900 paperlaunch minulej rok, na prvni recenze omezeny pocet kusu karet, jeste o mesic pozdeji kdy meli byt v obchodech jich v obchodech neni tolik, aby uspokojili dodavku, ta se podarila uspokojit tak v unoru

GTX680, po recenzich je jich ukrutnej nedostatek, po mesici jsou ale sklady minimalne evropskych obchodu natolik zasobene, ze i v nejzapadlejsi zemicce jako je Ceska Republika se da GTX680 sehnat naprosto vpohode, stejne jako tomu bylo s HD7900

takze z meho hlediska byli obe karty dostupne +- po stejnem casovem usoeku od jejich uvedeni
-----

jinak je to proste business, naivita a dobrota nema v miliardovem businessu co delat, a pokud si Nvidia vyjednala lepsi podminky, tak to jen ukazuje jak dobre ma vyjednavace a jake ma postaveni

tak jak ukázala poslední čísla, tak u AMD low-end GPU nahrazují APU a ty se vyrábějí u GF, navíc část spodní nabídky je u AMD pořád na 40nm, podle mě v AMD odhadli možnosti 28nm výroby už dopředu a vyrábějí na ní jen tři čipy který se navíc neprodávají v takových počtech.

Omezené dodávky znamenají v důsledku vyšší jednotkovou cenu, pravděpodobně i vyšší koncovou cenu GK což sníží zájem a ve svém důsledku celkový obrat(zisk). V delší časové perspektivě pak může výrobce rezignovat na tento segment úplně, následně při chybějící konkurenci cenová hladina typicky poroste.

Pokud vím, tak oba hlavní konkurenti vyrábí jak pro mobilní, tak desktop segment stále část na 40nm. To není jen záležitost AMD.

u Nvidie bude poptavka po 28nm mobilnim Kepleru pocitam i omnoho vetsi nez u konkurence, staci se podivat na nabidky soucasnych stroju s IvyBridge, pokud maji ty stroje i dalsi VGA, tak je to v drtive vetsine prave GK107 nebo starsi 40nm modely od Nvidie

a nepocitaje i 28nm vyrobu Nvidie v podani Tegry3, ac to je ten snazsi proces na 28nm, ktery by do kapacit potrebnych pro Kepler nijak zasahovat nemel

Tegra 3 je krásný příklad toho, že Nvidia plánovala zachovat 40nm výrobu kvůli limitované kapacitě TSMC 28nm stejně jako AMD. Tegra 3 je 40nm čip. Má přijít i 28nm verze, ta ale pokud vím zatím není na světě. Přitom původně měla být Tegra 3 už od začátku na 28nm.

to zda se jiz Tegra3 dela i na 28nm nevime, muj odhad je ze ano a ze ji osadi LG do sve chystane vlajkove lodi ve smartphonech, na launch takoveho smarta museji mit jiste pripraveno minimelne statisice kusu a silne pochybuju ze by tam chteli rvat 40nm

typuju ze 40nm produkce T3 putuje spise k automobilkam, do tabletu a podobne, kde je precijen vic mista k chlazeni

Není například HTC One X osazen 40nm Tegrou 3?
http://www.mobilmania.cz/clanky/htc-one-x-ctyrjadro-s-faktorem-x-recenze...

To jsou zase domněnky. Je jen jedna správná možnost - AMD/Nvidia/Qualcomm atd. mají smluvně dané kapacity a žádná firma nemůže jen tak přijít a chtít po TSMC porušení smluv. Pokud jsou ty smlouvy na krátký časový úsek nebo si např. AMD nedostatečně pojistilo určitý počet, tak si pak nvidia mohla vzít víc, ale to by se nenazývalo žádným vymáháním.

Zdroj DigiTimes - to je tiskový mluvčí TSMC?

Ty linky ale nejsou nejrychlejší a nemají nekonečnou kapacitu. Co se týče minulých smluv, ty musí dojet dle původních podmínek Ale představte si, že zítra přijdou oba do TSMC a objednají si co já vím, 20 000 waferů každý. nVidia si počká nějaké tři měsíce, než bude hotovo, a až když vedle ní zbude volná kapacit, bude se vyrábět pro AMD. A to ještě zároveň s dalšími klienty. Takže v reálu může dodávka pro AMD třeba trvat pět nebo šest měsíců (ty čísla si cucám z prstu, smaozřejmě). A taková prodleva udělá docela hodně.

Jinak by to samozřejmě záleželo na přesném znění smluv, to přednostní přidělení kapacity se dost možná může týkat jenom určitého počtu waferů za měsíc, například. nVidia také nejspíš musí platit něco extra. Ale bez efektu na trh to podle mě nebude.

pred asi 20 minutama na FB byla ofiko predstavena GTX670

http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-670#sf4203367

a už jsou venku i recenze

Za pár hodin bude hotová recenze i tady na EHW.

super, pac vykon hlavne nereferencnich modelu vypada za tu cenu okolo $420 velice dobre (pokoruje GTX680)

I výkon referenční GTX670 je skvělý. Zatím co jsem viděl v recenzích, třeba na AnandTechu, tak je v průměru stejný jako HD7970 (v jednotlivých hrách od 80% do 120%). Přitom ta karta stojí jako HD7950 (která je tímto asi odepsaná). Už se těším na recenzi tady. Zatím jsem z českých webů viděl je na Diit.cz a tam je to ještě nekompletní a navíc se tam opět (jako poslední dobou neustále) hezky červená.

Reklama
Reklama