Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Nvidia už v ovladačích podporuje externí grafiky připojené na Thunderbolt 3

Do technologie Thunderbolt, která je do jisté míry proprietární (nestandardizovanou) formou rozhraní PCI Express po kabelu, byly od počátku vkládány naděje, že umožní připojování externí grafické karty k notebookům. S loni uvedeným Thunderboltem 3 se tento druh hardwaru zdá se konečně rozšíří, ačkoliv zatím jde stále spíše o záležitost exponátů na technologických výstavách. Znamením jeho příchodu jsou zřejmě ovladače verze 361.75, které pro svá GPU nyní vydala Nvidia. Mezi přidanými funkcemi se totiž objevila právě podpora pro grafické karty připojené přes Thunderbolt 3.

Ovladače 361.75 mají označení „Game Ready“, takže jde v podstatě o beta verzi (ovšem s certifikací WHQL). Podobně je na tom stav podpory pro Thunderbolt 3, tato funkce je zatím také v stádiu beta. Vzhledem k tomu, že jde o celkem zásadní změnu v integraci GPU do systému (navíc s potenciálem pro problémy, například kvůli odpojování a připojování za chodu), je možné, že fungování může být zprvu omezené a vyladění si vyžádá delší čas. Nicméně prvotní možnost tuto technologii použít už je tímto na místě.

Podpora se netýká všech momentálně prodávaných modelů. V doprovodném textu Nvidia píše, že je pamatováno na grafiky série GTX 900 (tedy od GTX 950 výše, v což se řadí také GeForce GTX Titan X založený jako GTX 980 Ti na čipu GM200), tedy druhou vlnu GPU Maxwell s čipy GM20x. Kromě toho jsou podporovány také desktopové Maxwelly první generace, karty GeForce GTX 750 Ti a GTX 750. Nižší modely ani ty z generace Kepler podporu nemají.

Prototypy externích grafik pro Thunderbolt 3 od Inventecu (Zdroj: Gizmodo)
Prototypy externích grafik pro Thunderbolt 3 od Inventecu (Zdroj: Gizmodo)

Výrobci notebooků (MSI, Dell, Asus), kteří externí boxy pro desktopová GPU zatím vydali, používají pokud vím různé proprietární konektory, takže pro ně tato novinka zatím není příliš důležitá. Ovšem například MSI již loni v létě avizovalo, že by chtělo pro tento účel Thunderbolt 3 využít a dotyčné produkty by možná mohly být dostupné letos.

 

 

Od tohoto rozhraní bychom se mohli dočkat mimo jiného určité širší kompatibility mezi notebooky a doky s GPU, takže by externí grafiky již nefungovaly již jen s jediným pro ně určeným laptopem. Thunderbolt 3 pro GPU nabízí konektivitu PCI Express 3.0 ×4 (40 Gb/s), což je sice jen čtvrtina proti kapacitě desktopového slotu ×16, již se s ní ale dá pracovat. Dok by měl také stejným kabelem umět připojený notebook napájet a poskytovat i rozhraní USB pro periférie.

Intel Thunderbolt 3 (Computex 2015)
Intel Thunderbolt 3 (Computex 2015)

Ovladače můžete stahovat na obvyklých místech, poznámky k vydání jsou zde. Kromě příprav pro Thunderbolt 3 obsahují jako obvykle také nové či aktualizované profily SLI pro hry (Tom Clancy's The Division, Rise of the Tomb Raider) či opravy chyb.

Zdroj: The Tech Report

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

A to jste přehlídli to, že Razer již představil svůj dock a to samé i Asus, oba přes Thunderbolt 3? :)

Razer jsem přehlídl (respektive si teď už vybavuju, asi z CES 2016, ale bez podrobností), ale ten Asus jsem si myslel, že má nestandardní konektor.

skvely, tak nvidie vyda podporu pro technologii kterou bude vyuzivat tak 0.5% lidi(a to jeste prehanim) ale aby pohnuli s podporou prepinani grafik na desktopu to je ani nenapadne

Ty logik. A ako by si to spravil, keď, každé z GPU má svoj výstup na video konektor? Nie je to také jednoduché ako v Notebooku.

Nevim jak to mysli on, ale "Nie je to také jednoduché ako v Notebooku" myslis, ze je to tak obrovskej rozdil? Navic i na desktopu se neco delo, celkem zajimave vypadalo Lucid Virtu MPV ale nevim jak to dopadlo, teoreticky by to DX12 a Vulcan mel taky dost zjednodusit. Grafika jen renderuje a pak vysledek vrati k iGPU, ktera se postara o zobrazeni, pci-e je na to rychlej dost. A i kdyby na to byl potreba nejakej kus kremiku navic, myslim ze by nemusel bejt takovej problem strcit ho do pci-e x1. Ale s novejma grafikama na novym procesu, by se uz nemusela resit spotreba, na plose a v nenarocnejch vecech by to mohlo zrat zanedbatelne.

Už teraz keď si pozrieš testy zostáv, tak pri prehliadaní napr. internetu alebo filmov, to žerie cca 60-70W (+- záleží od zostavy) U mňa merané Wattmetrom na zostave i5 2500K + GTX660CUII OC TOP či ako bol presne ten model od Asusu. Tak si myslím že by to moc nepomohlo. U NTB je to niečo iné, tam sa ide na výdrž batérie.

uz ted muzu zapojit na vystup integrovany grafiky(MB) jeden monitor a na vystup dedikovany grafiky dva a muzu pouzivat vsechny tri, tak nevim proc by se mezi nimi nedalo prepinat s tim ze bych pripojoval monitory na integrovanou grafiku

No tady by se asi vcelku hodil pci-e 4.0, který je ale, pokud vím, stále v nedohlednu.

Reklama
Reklama