Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

O2 testuje hybridní modem s VDSL a LTE. Rychlosti umí sčítat

Tohle jsme v Česku ještě neviděli. Vybraní zaměstnanci O2 teď testují modem, který umí přistupovat k metalické síti (ADSL a VDSL) a zároveň i mobilní (3G a LTE). Obě se mohou doplňovat (sčítat rychlosti) a také nahrazovat (při výpadku jedné bude fungovat druhá).

Hybridní modem od O2 spojí VDSL a LTE
Hybridní modem od O2 spojí VDSL a LTE

Pokud se zákazník nachází například v lokalitě s pevným internetem o rychlosti 20 Mb/s a LTE také s 20 Mb/s, obě rychlosti se jednoduše sečtou. Část rychlosti si ovšem vezme zařízení na svůj vlastní provoz, takže výsledná rychlost se bude pohybovat zhruba kolem 36 Mb/s,“ vysvětluje Tomáš Minka, produktový manažer v O2.

 

Mobilní část přitom nový modem využije pouze tehdy, pokud by pevný internet na kvalitní připojení nestačil. „Při běžném surfování na internetu tedy bude zařízení připojené pouze přes fixní internet. Pokud ale bude chtít více členů domácnosti třeba sledovat streamované video, zapojí modem do práce i svoji mobilní část. Zákazník přitom nic nepozná,“ dodává Minka s tím, že jakmile špička skončí, modem se sám přepne do režimu pouze s pevným připojením.

Pilotní test bude probíhat několik měsíců. Pak firma vyhodnotí, jestli to mělo přínos a jestli se technologii vyplatí nabízet komerčně. Ještě je proto předčasné hovořit o ceně nebo FUPu. Zajímavá technologie může pomoci především uploadu u VDSL. O2 nabízí nejvyšší rychlost pouze 2 Mb/s, kdežto přes LTE má na většině území teoretickou rychlost až 25 Mb/s. V budoucnu spojováním pásem ve městech může rozjet i 100Mb/s upload.

Zdroj: O2

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

xDSL by mělo už zhebnout společně s mobilním internetem nuceným do domácností ve městech, buď je mrtě pomalé (ADSL) nebo s vysokou odezvou a drahé (VDSL). Všude, kam vede telefonní kabel není problém natáhnout optiku. Je tak velkej problém v čechách, kde jsou převážně jen paneláková sídliště natáhnout mezi budovama optickej kabel? Proč optiku nabízí v podstatě jen UPC? Kam jdou ty obří dotace na rozvoj internetu a podobně? A navíc, když už mobilní net, proč stagnujeme s FUP limitem už pár let na skoro stejné úrovni a rozšiřuje se LTE díky kterému se dá zabít největší datový balíček asi tak za půl minuty downloadu?

Vážně "převážně jen paneláková sídliště" ? :-) To určitě. V panelácích pevná linka obvykle bývá a optiku jak píšete, tak už natáhlo UPC, tak proč by ji tam měl tahat někdo další? Protože by se to nevyplatilo. To se stejně můžeme ptát "A proč UPC nenatáhne optiku i jinam než do paneláků?" Ze stejného důvodu. :-)

Bohužel no, všechno je to jen o byznysu, vývoj technologií je tím bržděn, já vím, že je to smutné, ale je to prostě tak, rozvoj a rozvod optiky do dalších částí či různé balíčky jsou záměrně škrcené kvůli výdělkům.......celé je to jen o umění prodat co nejméně za co nejvíce a tak to vždycky bude, vždycky, taky bych tu měl rád optiku v rodinném baráku, ale jaksi z ekonomického hlediska, jak jste správně řekl, by to nebyl pro ně kšeft, ale jen hezké gesto a dobrá věc pro lidi...............

U nás tahá optiku i jiná firma - mnohem výhodnější připojení, než UPC. UPC máme v baráku taky, sem tam někdo používá její televizi, ale internet ani náhodou.

nejen UPC taha u nas optiku http://www.citymail.cz/internet/
akorat upc je nejvetsi a nejznamnejsi

Jistě, UPC není jediné. Jen je důležité vědět, že optické kabely a s tím spojený kabelový internet je reálný pouze v panelácích a bytových domech v několika málo lokalitách. Všude jinde je možné leda xDSL na pevné lince nebo lokální wifi poskytovatel. V krajním případě mobilní internet s FUPem.
Prostě pro většinu populace je optika UPC a spol. jen zbožným přáním a nadávkám nebo posměškům na UPC nebo O2 se mohou jen pousmát.

Reklama