Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Operační paměti mohou hodně zlevnit. Cena DRAM prý v H2 2016 klesne až o 40 %

Ceny pamětí DRAM a potažmo paměťových modulů pro počítače byly v posledních deseti letech tak trochu horská dráha (v našich končinách ještě podpořené tu nízkým, tu vysokým kurzem dolaru). Po velkém zdražení, které nastalo po roce 2012, to nyní vypadá konečně lépe a navíc je údajně před námi i další zlevňování. To by údajně v druhé polovině roku mohlo doznat docela atraktivních rozměrů.

Web DigiTimes přinesl zprávu, v níž na téma pádu cen DRAM v druhé polovině roku cituje prezidenta firmy Nanya Pei Ing Leeho. Nanya sice už od roku 2012 nehraje roli na trhu operačních pamětí pro PC, ale stále produkuje DRAM pro jiné aplikace (často její čipy máte například v SSD jako mezipaměť). Tyto trhy jsou nicméně propojené, takže cenové trendy jsou podobné.

Podle Leeho nastane v druhé polovině výrazný pokles cen DRAM, jelikož hlavní hráči (Samsung, Micron, SK Hynix) navyšují výrobní kapacitu. Poptávka nicméně neroste stejným tempem, protože PC stagnují či klesají a dolů jdou i prodeje tabletů, a navíc na trzích panuje určitá nejistota, takže převis nabídky povede k snížení cen. To (naštěstí pro nás, bohužel pro výrobce) začalo už loni, kdy podle Leeho DRAM zlevnila o 20–30 %. Letos v H2 2016 dle něj ceny mohou spadnout stejnou měrou, tedy opět o 20–30 %.

Micron, moduly RAM

Údajně to má být vzdor tomu, že v druhé půlce roku by měla být poptávka větší než v první, což by normálně ceny zase šponovalo nahoru, nebýt onoho zvyšování objemu produkce. Výhled na budoucí ceny je ovšem podle Leeho zároveň dosti nejistý, takže reálný vývoj asi ještě může dopadnout odlišně. V závislosti na tom, jak agresivně budou Samsung, Hynix a Micron přidávat kapacitu výrobních linek, může být ale tržní cena pamětí DRAM zatlačena ještě níž než oněch 20–30 %. Při zvlášť rychlé expanzi výroby je prý reálné, že by se ceny mohly propadnout až o 40 %.

 

Zdá se tedy, že s většími upgrady RAM, které nejsou bezodkladné, se vyplatí počkat až na podzim a zimu. Tedy pochopitelně za předpokladu, že se předpovědi nespletou, nebo nedojde k něčemu nepředvídatelnému ve stylu thajských záplav, které roku 2011 na dlouhou dobu vyvedly z rovnováhy trh HDD. Na druhou stranu se ale také výrobci mohou zaleknout, kohoutky zase přiškrtit a způsobit po přechodném zlevnění další výkyv cen opačným směrem jako v letech 2013 až 2014 – doufejme, že na toto tentokrát nedojde.

Zdroj: DigiTimes

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Len vďaka tomu že čakám na novú generáciu grafík, ušetrím i na DDR4 (32GB).
Keby šli dolu aj ceny HDD, ešte lepšie..

ceny HDD su nizke uz teraz

3 tyzdne pred zaplavami som kupil v tom case maximum 1TB WD Black za 62Eur, a 2TB WD Green za 65Eur. Teda spolu pod 130Eur. Po 3 tyzdnoch tieto disky ponukali nenazrane svine na Slovensku za 214Eur kus (to bolo maximum co som videl).

Teraz v roku 2016 stoji 1TB WD BLack 85Eur (dajme tomu ze v drahsej alze), no stale je to daleko od 62Eur, a to po niekolkych rokoch.

Ale to uz nesouvisi se zaplavami, ale s kurzem. V roce 2011 byl prumerny kurz dolaru cca 17,68 Kc. Dnes je 24 Kc. Rozdil je tedy cca 25 %. Takže pokud 2 TB disk tehdy stal 1750 Kc, dnes by mel stat cca 2200 Kc. Koukám na drahou Alzu a dva nejlevnější 2 TB se pohybuji pod 2200 Kc. Takze ceny jsou na tehdejsi urovni, kdyz pomineme kurz dolaru.

takze za ty roky ani kdyz to vemem v dolarech cena za GB vlastne neklesla...

Ano. Ale to je proste tim, ze drtive vetsine lidi staci 1 TB, casto i min. A mnoho lidi si vystaci jen se SSD. Disky se proste uz nekupuji tak jako kdysi a vyrobci proto nezlevnuji. Kdo chce disk, koupi si ho, at uz stoji 1300 nebo 1500.

dokud jsi na to sel ciste matematicky a zohlednil jsi kurz dolaru, tak ti to sedelo presne. ale jakmile jsi zacal vymejslet nejaky teorie z ekonomiky, tak uz to pokulhava. pokud se neco neprodava a je vetsi nabidka nez poptavka, ceny jdou dolu a zlevnuje se. plati to skoro vsude. duvod proc se relativne dlouho drzi ceny na stejne hladine je ten, ze pokrok nejde tak rychle dopredu. predtim se clovek mohl spolehnout, ze kazdy rok se kapacita zvetsovala. ted vcelku stagnovala a z 2TB na 3TB to byla docela doba. narazili na technologicky limit a bude chvilku trvat nez se to rozjede s novymi technologiemy HAMR , helium a jine veci. prirovnal bych to asi ke stagnaci na 28nm u cipu.

Loňský pokles zlikvidovala ČNB svým snižováním kursu koruny, letos to dopadne také tak. Na nic se raději netěším. Dolar musí přece zůstat silný, i kdyby se měla položit ekonomika celé EU.

Silnej dolar zdražuje dovoz, takže činí v Evropě konkurenceschopnější domácí zboží proti čemukoliv, co se nakupuje za dolar = podpora pro ekonomiku. Exportní ekonomiky jako my nebo Německo navíc mají jako bonus to, že silnej dolar zvýhodňuje jejich zboží v zahraničí (obrácený efekt jako to první).

Čili ekonomice EU by špatný kurz eura (na kterém se teda větším dílem podílela spíš dluhová krize, krize na blízkém východě a nestabilita způsobená Ruskem or roku 2013/2014, když už máme někoho obviňovat), měl pomáhat. Ze stejného důvodu devalvovala proti dolaru svůj kurz Čína, tu snad nechcete obviňovat, že se snaží sebezničit, jsa v žoldu vrahů z WS, ne? :D

Na zhoršení kurzu své měny tratí jenom spotřebitel, když chck kupovat věci jako hardware, ne ekonomika jako taková. Pokud si vzpomenete, tak během toho období dlouhého posilování koruny vůči euru a dolaru (2005-2008 IIRC) u nás imrvére naříkali podnikatelé, že je to pro ně tragédie.

/hnidopichismus

To je teorie, která sice zní lákavě, ale způsobuje jen okrádání spotřebitelů. A protože se tak chová většina států, způsobuje to okrádání většiny lidstva - aniž by z toho byl nějaký přínos.
Dřív se státy snažily mít silnou měnu - silná měna znamenala bohaté obyvatele a tedy bohatý stát. Dnes jde jen o to, aby banky (které neřídí majitel, ale úředníci) shrábly co nejvíce bezcenných peněz - aniž by věděly, co s nimi potom.
Je to součást nesmyslného tanečku kolem deflace - banky se podrážením obyvatelstva a likvidací jeho úspor snaží podpořit inflaci, a přitom samy snižují úroky z vkladů do záporných hodnot, čímž podporují deflaci. Jenže s úrokem z vkladů by podpořily inflaci ze svých peněz, zatímco na likvidaci měny vydělávají a zaplatí to občan.

No IMHO to není ani tak teorie jako praxe a evidentně to funguje. Nevím, jakou ekonomii jste třeba studoval (nemyslím jako kompletní školu, to nemám ani ná, ale třeba jako úvodní/přehledové kurzy), ale třeba tohle: "jeho úspor snaží podpořit inflaci, a přitom samy snižují úroky z vkladů do záporných hodnot, čímž podporují deflaci" je špatně pochopené.

Když z úspor není úrok (nebo je menší než obvyklý), tak to podporuje jiné využití peněz, neboť ekonomicky uvažující subjekt zvolí jiné alternativní vynaložení. Jinými slovy, při rozhodování mezi spotřebou a spořením se stane spotřeba atraktivnější, to fundamentálně plyne ze zákonu poptávky a nabídky. Když je větší spotřeba (poptávka), tak není tlak na snižování ceny zboží, naopak - když stoupá poptávka, stoupá cena.

Tlak na snižování cen zboží, což by byla ta deflace, by naopak nastával, pokud by pro spotřebitele bylo atraktivnější než spotřeba spoření, a spoření by bylo atraktivnější, pokud by byl atraktivnější ten úrok. Když je dobrý úrok, naláká to lidi ke spoření, čímž se přesune část peněz, které předtím šly na spotřebu, tím pádem je menší potpávka, a tím pádem musí ceny zboží jít dolů (deflace). Z toho je doufám evidenentní, proč je nízký úrok považován za stimul k zvýšení inflace a vyšší úrok stimul k jejímu snížení. V praxi je samozřejmě třeba počítat i s dalšími faktory, pochopitelně, ale to neznamená, že tenhle zákon neplatí.

Inflace je něco co se vztahuje k cenám, ne k množství peněz na účtech a tomu, jeslti se zmenšuje nebo zvyšuje (to je úplně jiná věc - úrok může maximálně inflaci kompenzovat, ale přímo ji netvoří).

Funguje to tak, že se zdražuje dovoz a zlevňuje vývoz, ergo kladívko se snižuje přidaná hodnota výroby. To znamená menší reálné zisky a menší reálné mzdy.

Nic víc.

Úroky samozřejmě mají na inflaci vliv. Čím víc chce centrální banka od komerčních bank za půjčení peněz... a tak dále.

Chce to trochu logicky se zamyslet - tím že je koruna slabá neznamená automaticky, že vyvážené zboží musí být levnější. Naopak cena je furt stejná, ale výrobce, který vyváží díky slabé koruně má vyšší marže, nebo naopak díky koruně může snížit cenu a být tak více konkurenceschopný = prodá více.
Slabá koruna naopak podporuje zaměstnanost a růst mezd.
Druhou stránkou věci samozřejmě je, že dochází k inflaci, neboli zdražování zboží a služeb.

Jiste, ale nekteri troglodyti to snad nikdy nepochopi.

Tak to úplně není pravda. Všechno to jsou jen pouhé spekulace. Nikdo neví, jak by se trh vyvíjel bez intervenci ČNB. Ale já jsem toho názoru, že intervence jsou spatně. Protože ekonomika je zrovna oblast, která si to dost správně zreguluje sama.
Za tři roky nás (daňové poplatníky) stála intervence půl bilionu korun. (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1718065-cnb-drzi-korunu-stale...)
Teď je otázka, jestli to za ty ohromné prachy to stoji. Podle mne ne ale nejsem ekonom a určíte, nevidím to vyšší dobro. (které tam určíte je, jen pro určitou vrstvu lidi aby si namastili kapsy, jsem realista)
Kdyby politici nebyly takové kur*vy co si chtěj mastit kapsy. Tak by nikdy nezrušili zlatý standart. No, a jelikož ho zrušily tak si každá národní banka může dělat, co chce. A jelikož má naše banka ve vedení pana co tam dosadil náš milý Milošek tak po vzoru čínské banky budeme intervenovat.

"Funguje to tak, že se zdražuje dovoz a zlevňuje vývoz. To znamená menší reálné zisky a menší reálné mzdy."

Jezis, kam na ty bludy chodite? Nejaky produkt stoji v zahranici 1000 euro. Kdyz je slaba koruna, pritece vam do kapsicky 27500 Kc. Kdyz je koruna silna, dostanete jen treba 24 tisic. Uz to chapete, nebo budete stale hrat troglodyta?

to je teorie jiz nekolikrat overena v praxi ;D

takze ty nadavas ze jsi si za 2-3 roky poridil o 2-3 tisice drazsi elektroniku, ale jiz nenadavas ze jsi za ty stejne 2-3 roky nakoupil jidlo levneji o 20-30 tisic, pritom oboje ma nasvedomi stejna vec, intervence ;)

"To je teorie, která sice zní lákavě, ale způsobuje jen okrádání spotřebitelů."

Kdyz narikaji firmy, ze koruna je prilis draha, vede to k jedne veci. Vydelavaji mene. Takze platy jsou nizsi, propousti se atd. Ale chapu, to je podle tebe v pohode. Abys mohl penize utracet, prvne je musis mit. Vetsina lidi da prednost tomu tvemu "okradani".

s tim bych v podstate souhlasil, ale myslim, ze jste zapomnel na komodity (suroviny - ropa plyn,...), ktere hodne statu dovazi a jsou placeny v dolarech a ty naopak dovoz prodrazuji. pokud je stat hodne zavisly na dovozu komodit tak tato vyhoda je timto kracena. cesko a cela evropa je vcelku dost zavisla na dovozu komodit, takze zas takovy wow efekt z vysokeho kurzu dolaru se nekona. myslim ze celkove to malinko ekonomice prospiva ale ne tolik, ja naznacujete. to s tim zlepsovanim konkurenceschopnosti vuci dovozu plati pouze u komodit, ktere evropa take vyrabi. hardware a obecne elektronika bohuzel k tomuto zbozi nepatri.

Až na ten detail, že ČNB kurz koruny nesnižuje, ale udržuje stabilní na hodnotě 27 korun a nějaké drobné za euro, už od roku 2013. http://graf.kurzy.cz/graf-kurzu-men/years_2curr.php?c=6&oddate=4.1.1993&...
A stejně je koruna vůči euru blízko k nejsilnějším hodnotám v historii (nějakých 24 korun za euro).
Jak je z grafu vidět, tak po letech oslabování dolaru vůči euru se trend otočil. Nic víc, nic míň.

Takže ta proklínaná nenáviděná ČNB snížila kurz koruny o celých 5% a zafixovala ho (v podstatě totéž, jako když Slováci mají euro = mají kurz 100% zafixovaný a taky je ČNB okrádá růstem cen kvůli posilování dolaru?). A výsledek? Většina národa ji nenávidí. Jen jako ilustraci, jací jsou lidi idioti: Putin dokázal invazí na Ukrajinu a okupací Krymu snížit kurz rublu za poslední dva roky o 70%. A výsledek? Lidi tam ho za to milují.

Lidi nemilují Putina z ekonomických důvodů, to je celkem zjevné z toho, co říkáte, milují ho jako osobnost, jako patriota, jako člověka, který si nenechá západem nic diktovat a stojí si za svým, je to o mentalitě ruských lidí, jsou to patrioti a mají rádi silné osobnosti, myslím si, že demokracie západního stylu v Rusku nikdy nebude a lidi ji tam asi ani nechtějí. Je to jen můj názor a ukázka toho, že svět se netočí jen kolem peněz, ale i ideologie, propagandy a patriotismu. Lidi nejsou idioti, jen věří tomu, čemu věřit chtějí a ne vždy realitě, proto nám vládnou politici a ne pouze odborníci, profesoři, akademici apod., prostě svět je boj peněz, ideologie a reality :)........a v manželství i pohlavních nervů :D........

Reklama
Reklama