Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Parametry 14nm GPU Polaris 10 poodhaleny. Zřejmě náhrada R9 390/390X s GDDR5

Jen včera jsme tu měli informace o tom, kterak se 14nm GPU architektury Polaris objevila v otevřeném ovladači Radeonů pro Linux. Tento kód – který by měl zajistit plnou podporu nových grafických karet v okamžiku vydání – odhalil také PCI ID připravovaných modelů grafik založených na obou GPU, Polaris 11 a Polaris 10. A k jednomu z těchto ID se podařilo na webu poté dohledat informace, naznačující specifikace použitého GPU, a to výkonnějšího z obou dvou připravovaných.

Jak informuje VideoCardz, pro ID 0x67DF, což je jedno ze dvou, která příslušejí GPU Polaris 10 (dříve Ellesmere), existuje záznam v databázi nástroje Sisoft Sandra. Pokud by byl pravý a údaje v něm nebyly nějak ovlivněné chybami v detekci, pak se jedná o GPU s údajně 36 bloky CU a 2304 stream procesory podporující shader model 5.0 (DirectX 11/12). Nominálně by tedy šlo o čip s méně výpočetními prostředky, než má k dispozici 28nm GPU Hawaii, jehož náskok by ale mohl dohánět díky vylepšené architektuře nebo vyšším taktům.

GPU Polaris 10 je v tomto záznamu připojeno tradičně na sběrnici PCI Express 3.0 ×16 a Sisoft uvádí i jeho paměťový subsystém – tím mají být paměti GDDR5 na 256bitové sběrnici, a to v kapacitě 8GB. Pokud opět nejsme svědky chybné detekce, pak zde máme potvrzení již víceméně očekávaného faktu, že Polaris 10 jakožto nižší segment grafik nebude mít žádné nové nekonvenční paměti (ani GDDR5X, ani HBM) a místo toho bude sázet na ozkoušenou a relativně levnou jistotu.

Specifikace karty s GPU Polaris 10/Ellesmere v databázi Sisoftu (Zdroj: VideoCardz)
Specifikace karty s GPU Polaris 10/Ellesmere v databázi Sisoftu (Zdroj: VideoCardz)

Totéž již úniky potvrdily také pro menší 14nm GPU, Baffin alias Polaris 11. Také data v ovladačích udávají, že obě GPU mají efektivní takt pamětí čtyřnásobný proti reálnému, což by mělo odpovídat právě technologii GDDR5. Údaje v ovladačích potvrzují podle všeho také šířky sběrnic pro obě GPU – osm kanálů (256 bitů) pro Polaris 10 a čtyři kanály pro Polaris 11/Baffin. Menší GPU tedy bude mít sběrnici 128bitovou.

Jak už bylo řečeno, tyto specifikace nám malují kartu, která by mohla plus minus dosahovat podobných výkonů jako dnešní vyšší modely R9 290/390 a 290X/390X. Šlo by ale o náhradu s modernější architekturou, nižší spotřebou a celkově asi s nižší cenou karty (danou menším chladičem, jednodušším PCB, méně robustním napájením a podobně), která by vylepšila konkurenceschopnost modelu. Tudíž dle všeho nepůjde o kartu překonávající nebo nahrazující Fiji (Radeon R9 Fury, R9 Fury X, R9 Nano), které zůstane o segment výše prozatím bez konkurence, respektive náhrady. Tu nalezne až s architekturou Vega, používající HBM2.

 

Databáze ukazuje pro uniklou grafiku také taky, které jsou ale poměrně nízké: GPU má frekvenci jen 800 MHz (o 20 % nižší, než dosahovala výkonnější 28nm GPU s architekturou GCN), paměti pak běží na 1500 MHz (6,0 GHz efektivně), ačkoliv kvůli kompenzaci „pouze“ 256bitové sběrnice bychom čekali 7,0 GHz. Vysvětlením by mohlo být, že karta, z níž údaje pochází, je možná toliko inženýrským vzorkem. Zejména takt GPU tedy vůbec nemusí odpovídat reálným výrobkům, které s někdy v létě objeví na trhu. Pokud tedy zde nevidíme variantu pro notebooky, u těch by 800 MHz mohlo být reálných.

PCI ID pro jednotlivé varianty GPU Polaris 11 a Polaris 10 (Zdroj: VideoCardz)
PCI ID pro jednotlivé varianty GPU Polaris 11 a Polaris 10 (Zdroj: VideoCardz)

 

Jak bude vypadat plně aktivní verze?

Hlavní problém s těmito údaji, omezující jejich informační hodnotu, je ten, že nevíme, zda se jedná o plně aktivované GPU Ellesmere/Polaris 10. Jak již bylo řečeno, ovladač udává dvojí ID. Otázka je, zda to druhé představuje nižší, či vyšší verzi, tedy Radeon R9 490, nebo R9 490X (zda-li budou ale taková jména použita, ještě nevíme). Pokud by zde šlo o plnotučný model, pak by ořezaná verze mohla mít 32 CU a 2048 stream procesorů (jako R9 280X nebo R9 380X). Pokud je uniklých 36 CU/2304 shaderů naopak stavem pro ořezaný čip, pak by plně aktivní Polaris 10 možná mohl mít 40 CU a 2560 stream procesorů (jako R9 290/390). Zde nezbývá, než si počkat, odpověď je zatím neznámá.

 

GPU architektura AMD Polaris, první prezentace
GPU architektura AMD Polaris, první prezentace

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

13. Březen 2016 - 11:37 od Jan Belka
Re: GeForce GTX 1080 už v květnu? Bude to ale bez HBM2, GP104...
zase jenom 256bit sbernice a pouze obycejne GDDR5? :(
no nic cekam na velkej pascal tohle je totalne nezajimave

----------------------------------
No nic cekam na velkej polaris tohle je totalne nezajimave

:D :D :D

No nic cekam na blokaci /moderováno. To bylo trošku za hranou, nemyslíte? --- JO/

Vůbec ne, chápu že se jedná o fiktivní profil JO, který má rozproudit diskuze. Toto je ovšem trapné. Pokud je ten tatranský koko/m.r.d tvůj slovenskej bratranec tak chápu proč tenhle idiot či troll má takovou péči z postavení cenzury :) To stačilo napsat, že je duševně chorý a je v ústavu pak bychom měli všichni soucit a pochopení, že se chci bavit nad flamewarem. Nebo je poslední možnost ten blbeček má 12 let max :D

Tak by mě zajímalo co je pravděpodobnější pane cenzor

1. je to váš fake nebo někoho z redakce?
2. je to retardovaný troll nebo idiot?
3. chovanec ústavu?

Je zvláštní jak je český web plný slovenskej trollů, asi tam kromě Zoznam a živě.sk nemají jiné stránky. LoL

1. Něco proti Slovensku? Ať je to cokoliv, sem to nepatří.

2. Doporučuju se vrátit k tématu. Příspěvky typu Vlko mi taky lezou na nervy, ale (většinou) ti lidi znají míru, za kterou se to přepínat nesmí.

3. Nikdo tady nemá protekci, ale když příspěvek jednak použije vulgarismus, kterej je přes docela velkou toleranci, která se tu fakticky děje, už fakt přes míru, a ještě k tomu přimíchá další motivy, které tu nechceme (a podle reakce vidím, že přesně víte, o které části teĎ mluvím), tak je čas na moderaci. To, že vám někdo smaže váš nevhodnej (nevhodnej hned ve třech bodech) příspěvek přece neznamená, že se připojil na něčí stranu.

A ty seš kterej, že jsi se musel kvůli tomuto zaregistrovat?

:)
Zrejme nejaká DDeho zbludená dušička.

No tak to tedy opravdu nevím, co tímto AMD sleduje. Ten kdo má 390(X) a lepší si to nekoupí a tím přichází o velkou řadu potencionálních zákazníků. Protože pochybuji, že by někdo kupoval stejně výkonnou kartu jen kvůli spotřebě.
Ten kdo má 380(X) a nižší, tak ti jsou kandidáti, ale už je mezi nimi velká část, kdo kupuje kartu po delší době než je každá generace.
Na druhou stranu by museli nahradit Fury sérii a ta je na tom oproti 390 přeci jenom lépe. Takže zde by si pomohli ještě méně.

Co třeba to, že to bude nižší mainstream, tj. cena okolo 5-7 tisíc v době po uvedení?

Tak by to bolo super

Osobně tomu nevěřím. AMD poměrně nedávno vydalo 380X a 380 taky není nějak extra zastaralý produkt a prostě nevěřím, že by si ho AMD uplně odvařilo. Jak to tak vypadá Nvidia chystá spíše nějaký střední high-end a tak je pravděpodobnější, že přijde Polaris 10 jakožto náhrada za 390/390X s podobnou cenou a bude se snažit vyřadit z prodejů GTX 970.

Ok, ale pořád to vypadá, že AMD hodlá vydat karty s výkonem který tu už dnes je. A navíc v segmentu, kde je podstatně vyšší procento lidí co nemění grafiky až tak často. Oboje určitě ubírá na počtu lidí, co si koupí novou kartu. Samozřejmě jsou tu nové počítače, lidé co jim odejde grafika a musí koupit novou, motiv s nižší spotřebou a možná i nižší cena taky u někoho zabere.
Ale pokud by vydali výkonnější grafiko od dnešního hiendu, tak je motivace hodně lidí naprosto jasná. Samozřejmě jich není takový podíl jako u nižších řad, ale úspěch v prodejích nejvýkonějších grafik se zákonitě odrazí na prodejnosti té značky u nižších řad.
Uvidíme, sám jsem zvědav jak souboj nové generace na nových výrobních procesech dopadne.

Jenže výkonné grafiky čekají na HBM2 a nemá cenu pracně konstruovat a vyrábět verzi výkonného čipu pro GDDR5 na čtyři, pět měsíců. Nvidia je na tom stejně.

"A navíc v segmentu, kde je..." - tohle je přesně to místo, kde skeptici jsou zkrátka mimo. Dokud nebude známa cena, nikdo nemůže ani tušit, jaké ambice si ty grafiky berou.

Pokud bude nejvýkonnější ze zmíněných karet za tisícovku, ani se na pultě neohřeje. Za tři tisíce by v tuto chvíli byla stále velmi podceněná. Za šest se bude prodávat bez problémů, za devět tisíc už prodeje budou drhnout.
Dokud tedy netušíte, v jakém cenovém segmentu se budou karty prodávat, tak nemůžete tvrdit, že podobný výkon žádné kupující nenaláká.

Já bych naopak právě pochválil směřování do tohoto segmentu, pokud se to tedy potvrdí. Nejde totiž ani tak o měnění GPU, ale právě v tomhle segmentu jsou největší prodeje celkově. Highend je pro pár vyvolených a jeho smysl je spíš v marketingu (kdo ho má delšího), ale drtivá většina lidí si kupuje GPU v rozmezí 3-6 tisíc dejme tomu.

Jenže stejně bude záležet na tom, kam to AMD bude směřovat a za jakých cenových podmínek. Ale podle mě je rozumné to směřovat do mainstreamu, ten dělá největší obraty (kromě integrovaných samozřejmě).

Reklama
Reklama