Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Photoshop a Illustrator dostanou na Windows novou konkurenci. Chystá se Affinity Photo a Designer

Britské studio Serif předloni vyrazilo do boje s molochem Adobe a dalo si za cíl vytvořit levnější a rychlejší alternativu pro tři klíčové nástroje pro designéry. Místo Photoshopu, Illustratoru a InDesignu uvedlo bitmapový editor Affinity Photo, vektorový Designer a chystá ještě Publisher pro „détépáky“. Z počátku byly editory dostupné jen pro OS X, letos se dostanou i na Windows.

Affinity Photo
Affinity Photo

Každá aplikace bude stát 50 eur (1350 Kč) a nebude vázaná na žádné předplatné. Výrobce navíc garantuje dlouhodobou podporu, takže postupně přibývají funkce, aniž by bylo třeba cokoliv doplácet. Jednu licenci lze použít na více počítačích, je totiž vázaná na účet, nikoliv konkrétní hardware. Majitelé verzí pro OS X si ale licence pro Windows budou muset koupit znovu. Firma chystá i zvláštní licence pro studenty.

Affinity DesignerAffinity Designer
Affinity Designer

Aplikace pro obě platformy jsou v jádru stejné, lišit se budou jen uživatelským prostředím, které respektuje zásady OS X i Windows. Funkčně se neliší, souborové formáty jsou 100% kompatibilní. Affinity Designer pro Windows přijde ve veřejné betaverzi někdy v létě, Affinity Photo dorazí před koncem roku. Přihlásit se do betatestu můžete na této stránce.

Oba editory mají bohatou podporu formátů, spousty nástrojů, filtrů, neomezenou práci s vrstvami a maskami. Umí pracovat v různých barevných škálách s až 16bitovou přesností. Photo má pokročilý RAW konvertor, skládač panoramat, kvalitní nástroje pro výběry, zkapalnění i retušování. Makro- nebo astrofotografy zase potěší skládání vrstev s automatickým zarovnáním. Jo, těšíme se.

 

Zdroj: Serif (1, 2)

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

už aby to bylo, nemůžu se dočkat, hlavně ten publisher je potřeba jak sůl

taky se těším, jen ta čeština mě bude mrzet. S ní je to prostě rychlejší.
Osobně plánuju koupit komplet až bude i Publisher (bude totiž hromadná sleva na úvod). Potom vyzkouším hned v práci na ripu a tisku ve flexu a v druhé práci na ripu a tisku pro ofset.
Ale pro nějaké plné nasazení ve výrobě si myslím že asi bude chtít ještě čas. Adobe je přeci jen plný standard nějakých 15 let a za tu dobu se na základě jejich software nastavovalo hodně polygrafických strojů. Takže bych byl opatrný u starších zařízení kde i nějaký standard 1a:2001 nebyl k mání (často stroje do roku 2003). Také jsou velké vazby mezi výrobci polygrafických strojů a Adobe.
Přeci jen nedokázal to změnit ani Corel, Quark a skončila v tom před lety Xara.

publisher ve finální verzi bude nejdříve za 2 roky. pokud to bude dtp vyhovovat, zcela jistě půjde cena nahoru a stejně budete muset adobu zplatit za acrobat. při ceně multilicence 40 euro za rok (samotný acrobat 20 euro). je otázkou, kolik studií nebo samostatných kreativců do toho půjde. každopádně, výborná snaha a držím jim palce

Reklama