Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Pirátskou stranu vyšetřují kvůli webu SledujuSerialy.cz. Ta to vítá, chce pozitivní precedens

Už jsou to tři roky, co Piráti spustili web SledujuSerialy.cz. Chtěli na něm demonstrovat, že odkaz není zločin a že provozovat nekomerční web, který obsahuje pouze odkazy (vložená videa odjinud), aniž by videa sami sdíleli, je právně v pořádku. Jenže je udala Česká protipirátská unie a policie 21. ledna Pirátům zaslala zprávu o zahájení trestního stíhání.

Sleduju seriály

První přestřelka mezi Piráty a ČPU proběhla již měsíc po spuštění stránek. „Za zásah do výlučného autorského práva je potřeba považovat jakékoli zpřístupnění díla veřejnosti způsobem, že kdokoli k němu může mít přístup na místě a v čase podle vlastní volby, tj. i prostřednictvím pouhého ‚linku’ nezávisle na vlastnictví či užívání rozmnoženiny díla, která je prostřednictvím linku zpřístupněna (tzn. zpřístupnění jako tzv. mirror downloading či embedded link). V tomto ohledu se jedná o další užití díla, ke kterému je zásadně nutný souhlas majitele autorského práva k zpřístupněnému dílu,“ ČPU cituje Autorský zákon: komentář / Ivo Telec, Pavel Tůma, 1. vyd. Praha: C. H. Beck, 2007, strana 228.

Tehdejší předseda Pirátské strany Ivan Bartoš reagoval slovy: „Odkazování na webovou adresu a embedování do stránky není sdělováním díla ve smyslu kopírovacího zákona. Stejně jako není sdělováním díla veřejnosti konstatování, že dnes večer dávají v kině Aero od 20:30 film Lidice nebo televizní program, který si lidé běžně kupují v trafice.

 

Pirátská strana vyšetřování vítá. ČPU si dle ní zatím vždy vyšlápla na studenty, kteří neměli prostředky na to se bránit. Strana chce ukázat, že výklad Unie je nesmyslný. Kdyby bylo sdílení odkazů trestné, musely by být vyšetřovány i weby jako YouTube nebo Facebook, které rovněž obsahují spoustu obsahu porušujícího autorská práva a navíc na tom provozovatelé ještě vydělávají.

Soudní spor Piráti vítají. Dosavadním terčem šikany České protipirátské unie byli vždy náhodně vybraní jednotlivci. Jejich pozice byla nerovná, protože proti nim vždy stál právní aparát lobbistických organizací, které současný represivní kopírovací monopol prosazují. Nyní se situace změnila. Namísto středoškoláků se musí lobbisti copyrightového průmyslu vypořádat s politickou stranou, která odkazovací web neprovozovala pro peníze, ale protože jsme přesvědčeni, že odkaz není a nemá být zločin,“ říká předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

Naším cílem je změnit zákon o kopírovacím monopolu, nesprávně vydávaný za autorský zákon tak, aby už lidem nehrozily milionové pokuty za sdílení kultury s přáteli. Než se nám to ale podaří, budeme prostřednictvím soudů bojovat o to, jak ho policie vykládá a uplatňuje. Proto jsme se rozhodli provozovat odkazovací web sami, aby se Protipirátská unie a další lobbisté nemohli ohánět precedenty vysouzenými na středoškolácích, kteří ani neměli na advokáta. Internet je příliš důležitý na to, abychom ho přenechali organizacím jako je ČPÚ,“ uzavírá Černohorský.

Piráti také chtějí uspořádat demonstraci za svobodný internet v Česku. Vyprovokovalo to nejen aktuální trestní stíhání, ale také možná cenzura a sledování vyplývající z návrhů ministerstev financí a vnitra.

Zdroj: TZ Piráti

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Držel bych Pirátům palce - kdyby se v politice neukázali jako strana nejen zbytečná, ale například spoluprací se Zelenými a TOP09 přímo škodlivá. Takhle jim palce nedržím a je mi srdečně jedno, jak dopadnou.

Aneb Pety: "Nabídka se mi líbí a bral bych to všemi deseti. Jenom kdyby to nenavrhl ten soused, kterého tak nenávidím. Odmítnu to." Závist a zahořklost zatemňuje rozum.

Nemohu si pomoci, ale psychologem byste být nemohl. Co jim jako mám závidět? A proč bych měl být zahořklý?

Prostě nejsou to, co slibovali, že budou - ale to není žádná strana, když se tak na tím zamyslím. :-)

"nejsou to, co slibovali, že budou"
A kvůli tomu jim v této kauze "nedržíš palce" a "je ti srdečně jedno, jak dopadnou".

Nesuď umění podle umělce. Nesuď činy podle toho, kdo je dělá.

Je to prostě taková strana recesistů, co je tenhle národ Švejků protlačil do politiky, vzhledem k jejich "programu" a tomu, komu lezou do zadku, jsou mi taky ukradení, ale stejně, něco mi tu nehraje. Proč si zasedli zrovna na ně, když tady normálně fungují všechny ty warez serva typu Uloz.to, Hellshare a nic se neděje? Jestli to nebude tím že si je nikdo nespojil s politickou stranou, které je třeba se zbavit a tak je třeba najít záminku :-)

Článek o koze a ty o voze. Ten hovnocuc už přijel? Takové množství sraček je už skoro obecné ohrožení.

Já reagoval na nějaký článek troubelínku? Kde? ... Ty o sračkách a obecném ohrožení vůbec nemluví prosimtě :-D ...

me by pak zajimalo koho volis, protoze snad neexistuje na svete zadna politicka strana, ktera by nekdy nejednala s nejakou jinou stranou. fakt by me to zajimalo. a co pak rikas stranam, ktere s top09 nebo ods koalici kdysi dokonce meli a ukazali jak umi rozfofrovat prachy. ty snad musis hejtovat milionkrat vic, ne? pokud vim, tak pirati nejsou v koalici s zadnou stranou. cssd odmitli kvuli brezinovi a stejne by urcite postupovali i s jinymi "osobnostmi" z dalsich stran, ktere se podileli na tom nejhorsim bahne. za tu cssd je zas urcite nenavidi druha pulka lidi. pokud vim, tak s top09 a ods jednali jen v ramci budouci mozne siroke koalice za jasne danych podminek. holt kdo chce psa biti, hul si vzdycky najde.
mozna az trochu dospejes tak pochopis o cem politika je, ze to je neustale jednani a hledani kompromisu. neco jako manzelstvi. a pokud dospely jsi, tak doufam ze tvoji potomci aspon zdedi neco z matciny strany

Piráti mají dobrý potenciál dělat něco užitečného, narozdíl od bureše a dalších, kteří rozdají koblížky/gulášek/pivečko/párečky za milion a pak si ze statní kasy nalejou do kapsy miliardy.

Piráti jsou vcelku celoevropská banda, žádní klauni, kteří by vznikly jen v ČR jako unikát a recese. Politiku sleduju okrajově, ale piráti mají spoustu pěkných nápadů, které by skutečně ulehčili lidem čas a nervy, místo toho o IT (a nejen o tom) rozhoduje nějakej dědula, kterej si myslí, že když má apple tak tomu rozumí a může o tom rozhodovat celostátně. Celé IT pozadí EET je silně předražené a přitom podprůměrné, premiér má heslo 12345, cokoli se digitalizuje se stejně musí i odpapírovat a archivovat dlouhé roky, elektronický podpis je u nás nefunkční fraška, nefunkční registry čehokoli, vcelku nefunkční elektronické jízdné, data která by měla být strojově čitelná vycházejí v pdf nebo jpg. To je naše digitální peklo v roce 2016.

A Vy si myslíte, že to všechno co jste vyjmenoval ( je toho dost a v tom s Vámi naprosto souhlasím ), kde je problém takřka výhradně v infrastruktuře (rozuměj hardware) a dost značně i přístupem úředního šimla (a nee, nejsou to vždycky dedulove na těch úřadech a v institucích, ale co chtít po gymnasistovi s maturitou za 16 co se nehodil ani do žňové hlídky tak skončil v kanclu na berňáku, v SME nebo na ÚP) to vyřeší pidistrana plná lidí sice s hezkými ideály ale nulovými zkušenostmi? Nehejtuju, ptám se.

V pořádku, mě by to taky zajímalo a potenciál v tom vidim, ale říkam sleduju politiku okrajově a je mi z té vrcholné na blití. Ale všichni pořád tvrdí jak to dělají pro lidi a budou jim naslouchat a pak na lidi serou a teprve pod tlakem veřejného zjištění (nevím jak jinak to nazvat) se třeba nějakej průser změní v menší průser (viz snaha zpoplatnění free pásem kde jede wifi atd.)

Piráti mi přislo, že nemají kandidátky plný doktorů, který to už asi nebaví, sportovců co už maj odsportováno, muzikantů a herců, který stojej za prd tak budou jistě tuhle zemi dobře řídit, sou tam lidi co pracujou, nemůžu říct, že na 100%, nemám sílu to hledat a ověřovat.
Ale pokud si mám vybrat z blba, co z gymplu dělá premiéra (nadsázka, i když ne tak moc), ekoteroristů, herců, lidí co to dělaj jen aby se napakovali, nácků který maj jedinej bod v programu a lidí, kteří podle všech indícií jsou tzv. z lidu, spíše chytřejší, znají IT které je dnes páteř všeho, tak bych volil právě je. Stát má připravit půdu trhu, starat se občany, sloužit jim a zajišťovat nějaký jistoty (školy, nemocnice, silnice,..), místo toho je tam banda pologramotnejch loutek, hlavně, že to sype.
Když ministr školství ho likviduje, ministr průmyslu a obchodu ignoruje IT, ministr financí si z toho dělá soukromou databázy všech subjektů na trhu, tak si myslím, že je něco sakra špatně, a je mi trochu líto, když jsou piráti považování za recesi, jenom protože mají vlajku, trollí ČPU, nerozdávaj předvolební gulášek a nemají silácké kecy jak od teď bude zase dobře (pro ty u moci). Klidně hejtujte, zvlášť pokud se vyznáte lépe než já.

Reklama