Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Používáte Firefox 3.6? Vaše instalace bude automaticky převedena na novou řadu

Mozilla měla v plánu zkrátit časy vydání mezi jednotlivými verzemi Firefoxu, protože roční (a obvykle ještě o něco delší) čekání bylo k nesnesení. Navíc do hry pomalu začal promlouvat Chrome. Firefox 3.6 vyšel v lednu 2010, půl roku po vypuštění verze 3.5. Novinek bylo poskrovnu, alespoň jsme na ně nečekali tak dlouho. Dnes už víme, že po vydání nástupce v podobě čtvrté řady, se vývojový cyklus zkrátil na šest týdnů, od té doby máme na krku nový Firefox s železnou pravidelností, každý měsíc a půl. Tolik k historii.

Dva roky stará ohnivá liška kupodivu ještě donedávna byla podporována. Mozilla obvykle ukončila vydávání servisních aktualizací půl roku po vydání nástupce. Jenže po vydání Firefoxu 4 – a následném zkrácení vývojového cyklu – se situace změnila. Firmy a někteří uživatelé si žádali ověřenou stabilitu, příliš časté vydávání nových hlavních verzí jim udělalo čáru přes rozpočet. Proto byla životnost dosluhujícího produktu prodloužena. Ačkoliv by se dávno neměl nacházet na „seznamu živých“, dodnes pro něj plánovaně vycházely servisní aktualizace.

 

Dnes už konečně existuje nástupce, Firefox 10 ESR je produkt, jehož životnost vývojáři naplánovali na půl roku. Poté jej nahradí na dalších šest měsíců nový Firefox ESR. Ohnivá liška řady 3.6 konečně může odejít do důchodu. Aktualizace 3.6.28 byla poslední, aktuálně neexistují plány vydat 3.6.29, Mozillu by donutily pouze určité okolnosti. Duben je tedy měsícem, kdy podpora oblíbeného prohlížeče končí. Pokud ho stále používáte, doporučujeme přejít buď na poslední Firefox 11 (a dostávat nové funkce co šest týdnů), nebo na dlouhodobě podporovaný Firefox 10 ESR (a dostávat bezpečnostní aktualizace co šest týdnů).

Tip: Stahujte Firefox 10. Nyní se skrytým tlačítkem Vpřed

Firefox 3.6 u nás stále používá necelých 15 % uživatelů, což je poměrně vysoké číslo vzhledem ke stáří aplikace. Pokud se k nim řadíte i vy, počítejte s tím, že Mozilla nakonec do vašeho počítače vyšle aktualizaci na novější řadu prohlížeče, nepodporovaný produkt je rizikem, které výrobce sám eliminuje. V blízké době nás na tento krok ale nejdřív upozorní a dá vám šanci, abyste aktualizaci provedli sami. Nic se nestane u jedinců používajících Windows 2000 nebo Windows XP SP1, protože ohnivá liška tyto systémy přestane podporovat od 13. řady. Ti se mohou na půl roku uchýlit k Firefoxu 10 ESR.

Zdroj: Mozilla.cz

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama
Reklama