Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Rambusu se nedaří, za poslední půlrok prodělal 60 milionů dolarů

Tak jako další společnosti, i Rambus zveřejnil výsledky svého hospodaření za druhý kvartál roku 2012. Čísla to nejsou vůbec příznivá. Firma, která se živí vývojem technologií především z oblasti pamětí, jejich licencováním a žalováním těch, kteří licence neplatí, vykázala ztrátu 32,2 mil. USD. Již v prvním čtvrletí činila ztráta 27,9 milionu dolarů. Čtvrtletní obrat firmy činil přitom „jen“ 56,2 milionů, i v tomto ohledu si Rambus pohoršil jak proti předcházejícímu kvartálu (–11 %), tak meziročně vůči druhému čtvrletí 2011 (–15 %). Mimochodem, jen na soudní spory padlo za sledované období 4,5 milionu dolarů.

Propad příjmů Rambus zdůvodnil nižší poptávkou po produktech, které používají jeho technologie (na makroekonomické ukazatele se vymlouvalo i AMD, byť nějakým zázrakem skončilo o pár milionů v zisku) a také expirací blíže nespecifikované licenční dohody. Můžeme jen spekulovat, zdali se to týká patentů Barth, které americký patentový úřad loni označil za neplatné. Navzdory tomu má Rambus investiční apetit – letos v únoru odkoupil firmu Unity Semiconductor a následně společnost Cryptography Research, Inc., která se specializuje na bezpečnost a konkrétně ochranu copyrightovaného materiálu.

 

Pokud bude hospodaření Rambusu nadále v takto velkých červených číslech, možná společnost do několika let zbankrotuje. Vzhledem k tomu, jak moc je „oblíbená“, to nikoho od fochu asi příliš mrzet nebude. Vyprávět by mohli Intel, Nvidia, Hynix a jistě desítky dalších společností. V případě krachu Rambusu by byly jeho patenty v konkurzním řízení nabídnuty k prodeji jako všechen další majetek, takže zejména výrobci paměťových čipů nebo čehokoliv obsahujícího paměťový řadič by mohli udělat zajímavý kšeft. A pak se navzájem soudit do alelujá.

Zdroj: The Inquirer, Yahoo Finance

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Příště by neškodilo napsat, čím se firma zabývá. O Rambusu teď totiž čtu poprvé a z kontextu se to vyvodit nedá. Díky.

Trochu upraveno. Tak jako tak se ale dozvíš víc, když název Rambus nacvakáš třeba do vyhledávání.

Čím se zabývá? Je to klasický "patentový troll", kdyby zkrachoval všichni by si oddechli a nikomu by nezcházel.

Reklama
Reklama