Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Apple iPhone 6: Zase blíž ke konkurenci s Androidem (recenze)

Před měsícem Apple ukázal dva nové iPhony. Ani ten menší se však neobešel bez zvětšování displeje. Jak obstál telefon v našem testování?

Po dvou letech Apple opět přišel se zbrusu novým iPhonem. Tentokrát nejde jen o model, který by zachoval stejný vzhled a změnily se pouze komponenty. Nový je design, nový je rozměr displeje a nový je iOS 8.

iPhone 6

Větší a tenčí

Živě mám v paměti okamžik , kdy jsem před dvěma roky poprvé vzal do rukou iPhone 5. Do té doby jsem používal iPhone 4 kombinující masivní kovový rámeček a sklo. Hmotnost tedy rozhodně nebyla nejnižší. Skok mezi čtverkou a pětkou byl úžasný. Ač obsahují modely 5 a 5S kovový rámeček, jsou velmi lehké a tyto materiály by asi při potěžkání nikdo netipoval.

U iPhonu 6 však žádný podobný šok nezažijete. Oproti modelu 5S je šestka o chlup těžší (112 g oproti 129 g) a i vzhledem k tenkosti působí prakticky stejně jako konkurenční modely s Androidem. Výjimkou je pouze HTC One M8, což je cvalík o 31 g těžší a 3 mm tlustší. Apple tentokrát vsadil na kombinaci hliníku a plastových rámečků na zádech. Opustil skleněné pruhy, pod něž komunikační prvky skrýval u modelu 5 a 5S. Ještě starší telefony měly antény ve stříbrných rámečcích kolem celého těla, což se ukázalo jako poněkud nešťastné řešení. Telefon byl náchylnější na ztrátu signálu při specifickém úchopu. U iPhonu 6 už nic takového nehrozí, antény jsou zabudovány do těla telefonu.

iPhone 6
iPhone 6 a iPhone 5

Velkým tématem bylo zakulacení telefonu, které navázalo na designový trend stanovený iPodem Touch a především prvním iPadem mini. Největším rozdílem jsou zakulacené hrany bez ostřejších rohů. Na renderech i v reálu je vzhled opravdu povedený, avšak praktická stránka poněkud utrpěla.

Po dlouhodobém používání iPhonu 5 mě nemile překvapila lehkost, s jakou je iPhone 6 ochotný vypadnout z ruky. Za hrany se nedá pořádně opřít, na zádech chybí skleněné proužky s vyšší přilnavostí a vinou přechytávání kvůli větším rozměrům je pád otázkou času. Dřív nebo později musí potkat i sebeopatrnějšího uživatele.

 

Dokážu si představit dilema Jonyho Iva, který měl najít kompromis mezi pohodlným používáním telefonu a elegantním vzhledem. Poprvé však u iPhonu zvítězil design nad praktickou částí. Kromě velikosti samotného displeje a tedy i těla bych si představoval o něco menší prostor kolem domovského tlačítka. Ten je docela roztažený a pokud by pár milimetrů ubylo, displej by byl o něco přístupnější jednou rukou.

Závěr je tedy jasný – iPhone už není ten telefon s ideálním rozměrem pro lidskou ruku, ale obouruční stroj. Stejně jako drtivá většina high-endových Androidů. O důvodech zvětšení toho už bylo napsáno hodně – asijský trh zkrátka miluje velké telefony. Příznivce si však velký iPhone najde i mezi uživateli u nás. Ani v redakci jsme se nevyhnuli sporům o ideálním velikosti telefonu. Ještě než začali z asijských továren proudit první úniky dílů nového iPhonu nejeden jablíčkář tvrdil, že Apple displej zvětšovat nebude. Nakonec zvětšil i základní model a navíc přinesl i obří phablet. Osobně nejsem zastáncem displejů, které vyžadují použití druhé ruky. Ideálem by z mého pohledu bylo zachování původního čtyřpalcového displeje u základního modelu a milovníci phabletů by dostali ten stejný iPhone 6 Plus. Apple se však rozhodl jinak. Pro konzervativnější uživatele tak existují pouze dvě cesty – buď koupí zlevněný iPhone 5S (pokud jej ještě nemají) nebo se s větším displejem smíří a na iPhone 6 si zvyknou. Nejsmutnější na celé věci je fakt, že ani u konkurence neexistuje high-endový model telefonu, který by neměl alespoň 4,5“ displej.

iPhone 6
iPhone 6

Shodli jsme se v názoru na nový odstín zlaté barvy iPhonu. U modelu 5S tuto barvu Apple nazval Champagne, u šestky však najdete prosté Gold. Barva je o něco výraznější a teplejší s větší dávkou červené. Výsledkem je tedy bronzovější odstín. A bohužel iPhonu úplně nesluší – jemnější Champagne u předchozího modelu byla zkrátka elegantnější. Je však poměrně zajímavé, že u nově představeného iPadu Air 2 Apple zvolil odstín Champagne.

Kontrukce telefonu, čím se liší od iPhone 5S?

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

A co udělat srovnání iPhone 6 a 6 plus jestly se nepletu tak tam jsou taky nějaké změny nebo ne?

Full HD vs HD,väčšia baterka a väčší displej.Nič viac, nič menej.

Reklama
Reklama