Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Asustor AS-602T: nový lídr v NASech s HD přehrávačem (recenze)

Nová značka síťových úložišť se svými parametry hodlá měřit s těmi nejlepšími zavedenými NASy. Kromě běžných funkcí navíc stejně jako QNAP zastane také funkci HD přehrávače.

Úvod, konstrukce

Společnost Asustor byla založena teprve v roce 2011, ale po vyzkoušení jejich NASu musím říct, že Synology a QNAP konečně dostali pořádného konkurenta. Ani cenově však nejde o žádnou láci, za nejlevnější dvoudiskový model AS-602T zaplatíte 12 500 Kč.


 

Již podle názvu se nabízí podobnost se společností Asus a skutečně jde o jakousi jejich pobočku. Asus se zřejmě rozhodl vstoupit do byznysu se síťovými úložišti opravdu pořádně, však také někteří zaměstnanci Asustoru dříve pracovali pro QNAP a Synology. Pod značkou Asus se již před lety jeden NAS objevil, ale příliš povedený nebyl. Takže ano, Asustor je vlastně Asus a zatímco ostatní výrobci NASů ladili svá zařízení mnoho let, Asustor začíná od začátku.

Asustor AS602-T
zapůjčilConquest Entertaintment
CPUIntel Atom 2,13 GHz Dual-Core
paměť1 GB SO-DIMM DDR3 (rozšiřitelná na max. 3 GB)
porty2× USB 3.0, 4× USB 2.0, 2× eSATA, 2× gigabit LAN, HDMI
diskydva sloty pro 3,5" disky
spotřebaPři činnosti 23,5 W
Uspání disků 19 W
Režim spánku 1,4 W
rozměry163,5 × 108 × 230 mm
cena12 490 Kč
kompletní parametry

 

Bytelné kovové tělo klasické konstrukce skrývá dva šuplíky pro pevné disky, v našem případě byly osazené dva 2TB disky Red od WD (v prodeji je jen Asustor bez disků). Na čelní straně je kromě šuplíků ještě zapínací tlačítko a jeden USB 3.0 port s klonovacím tlačítkem (USB Copy). Informační LEDky lze případně v nastavení ztlumit.


 

Vzadu další USB 3.0, čtyři pomalejší USB 2.0, dvojice eSATA a LAN konektorů a nakonec malé překvapení: HDMI pro výstup na televizi. Asustor totiž funguje podobně jako nový QNAP i jako HD přehrávač, tentokrát přes aplikaci Boxee.

 

Oproti QNAPu má hned zkraje jednu slušnou výhodu: po zapnutí nastartuje během jedné minuty, zatímco QNAPu to trvá kolem pěti minut. Ventilátor není neslyšný, ale dostatečně tichý a prakticky nebude rušit – bez problémů jej přehluší počítač či televize.


 

Výrobce udává spotřebu 1,4 W v režimu spánku (S3), ze kterého se probudí velmi rychle. V klidovém režimu jsem potom naměřil konstantních 27 W. To je přece jen o pár wattů více, než dosahuje například Synology. NAS však můžete nechat automaticky uspávat třeba přes noc a ráno se sám nastartuje.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Zajímavá je volba prostředí Boxee, které už je v aktuální verzi dostupné jen pro Boxee Box a Boxee TV. Snad půjde zprovoznit i XBMC :-)

Reklama
Reklama