Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Fractal Design Kelvin S24: solidní výkon se snadnou rozšiřitelností

All-in-one sety vodního chlazení se v poslední době těší velké oblibě mezi uživateli. Švédský výrobce Fractal Design se nově pouští do tohoto segmentu trhu a představil celou řadu instantních vodníků nazvanou Kelvin. V testu se podíváme na střední model, který je vybaven 240mm radiátorem.

Úvod, balení a představení

Dobře vyřešené chlazení komponent je hlavním klíčem k jejich spolehlivému provozu a dlouhé životnosti. Správný výběr jednotlivých chladičů ovlivňuje také hlučnost celé PC sestavy. Trendem posledních několika let, v oblasti chlazení procesoru, jsou kompaktní sety vodního chlazení.

Testy vodních bloků: Aquacool, XSPC, Phobya

Jejich princip je totožný jako u klasických vodních okruhů. Voda (či spíše chladicí směs) proudí uzavřeným okruhem a odvádí teplo z bloků do radiátoru. Podstatným rozdílem mezi all-in-one sety a klasickým vodním chlazením je především umístění čerpadla. U AIO vodníků je pumpa v drtivé většině součástí vodního bloku. Kvůli tomu, aby tyto bloky nekolidovaly s komponentami v okolí patice, se snaží výrobci zachovat co nejmenší rozměry. Proto jsou používaná čerpadla velmi málo výkonná, což se negativně odráží i na celkovém výkonu setu.

I přes své negativa jsou AIO vodní sety velmi oblíbené mezi uživateli. Výkon těch nejvýkonnějších kusů je sice zhruba na úrovni highendových vzduchových chladičů, vodní sety mají ale menší celkové rozměry a proto se snáze vejdou i do stísněnějších počítačových skříní.

V recenzi budete mít tu čest s novinkou od známého švédského výrobce Fractal Design. Model Kelvin S24 se bude snažit prosadit mezi ostatními hlavně svojí snadnou rozšiřitelností.

Balení

Fractal Design Kelvin S24

Kelvin S24 dorazil v poměrně rozměrné krabici. Na obalu se můžete dočíst všechny důležité údaje a parametry. Po otevření krabice již spatříte celý set a nezbytné příslušenství. Vše je vsazeno v papírových proliscích, které chrání proti poškození při přepravě. Součástí balení jsou dva 120 mm ventilátory.

Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 

Montážní materiál je rozdělen zvlášť pro platformu AMD a Intel. Kromě toho najdete v balení také teplovodivou pastu, rozdvojku na připojení ventilátorů a návod na instalaci.

Představení

Fractal Design Kelvin S24

Po vybalení mě na první pohled asi nejvíce zaujal radiátor. Jedná se o model, který je určený pro osazení dvěma 120 mm ventilátory. Se svojí tloušťkou 30 milimetrů patří spíše k těm tenčím. Díky poměrně kompaktním rozměrům nebudete mít problém s instalací. Radiátor si najde své místo pravděpodobně ve skříních s horními pozicemi pro ventilátory. Jak jsem se již zmínil, součástí balení jsou dva ventilátory, v případě potřeby můžete dokoupit další dva a osadit je na druhou stanu radiátoru.

Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24

Blok na procesor, jehož součástí je také pumpa, je propojen s radiátorem hadicemi s průměrem 11/8 mm. Tyto hadice jsou navíc obepnuté pružinou, která zabraňuje jejich zlomení a tím i vzniku případného nebezpečí úniku chladicí kapaliny.

Samotný blok s čerpadlem je poměrně masivní. Základna je měděná, ale postrádá poniklování. Je škoda, že se výrobci AIO vodníků této povrchové úpravě vyhýbají. Náklady na poniklování by se na finální ceně odrazily pouze minimálně.

Fractal Design Kelvin S24
Na boku jsou 90° fitinky se standardním závitem G 1/4", které jsou navíc otočné. Můžete si je proto natočit tak, aby hadice nekolidovaly s okolními komponentami. Na opačném konci bloku je ještě jeden otvor, který slouží k dolévání chladicí kapaliny.

Díky tomu, že jsou v celém setu použity fitinky se závitem G 1/4", můžete snadno vodní okruh rozšířit o další bloky. Stačí pouze dokoupit blok, fitinky a hadici příslušného rozměru. Radiátor by případné rozšíření např. o univerzální blok na grafickou kartu mohl ještě zvládnout. Otázkou je ovšem výkon čerpadla, které by mohlo mít problém. Na něj se proto v testu také zaměříme.

Fractal Design Kelvin S24
Rozměry bloku69 × 69 × 40 mm
Rozměry radiátoru275 × 124 × 30 mm
Hmotnost1,8 kg
Materiál blokuměď
Materiál radiátoruměď
Závit na fitinkyG 1/4"
Záruka2 roky
Cena3700 Kč
ZapůjčilFractal Design
Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dobrý den, možná jsem se už na to někdy ptal, ale zeptám se znovu: jakým způsobem prosímvás měříte teploty procesoru FX 8350? Ptám se proto, že nemám žádný program nebo gadget, který by mi spolehlivě ukázal teplotu u tehdle procesorů.
AMD samo mě kdysi odkázalo na to sledovat "thermal margin" což by měla být teplotní delta od designového maxima (dož by mělo být pro tento procesor 75°C).

Jinak mě výsledek celkem dost překvapil - FX 8350 á 4,7GHz/ 1,45V, nemám problém s chlazením starým Corsairem H50 (s 2x ventilátor Silverstone AP120), ani s fluktuací výkonu - thermal margin se mi v zátěži pohyboval okolo 16°C v létě. Určitě to může být kusem procesoru, ale spíš bych teda řekl že bude něco s tím recenzovaným vodníkem špatně, když to nezvládne.

Dobrý den, odkáži vás na předchozí test vodních bloků, kde je vysvětleno jakým způsobem měřím teplotu procesoru. Stejný postup jsem uplatnil i zde.

http://www.cnews.cz/recenze/test-vodnich-bloku-prosadi-se-cesky-stixion-...

Na štení lze použít dva softwary:
1)Coretemp+15 C přičítat
2)přečti si odstavec teploty v tomto článku:
http://pctuning.tyden.cz/hardware/procesory-pameti/30888-test-amd-fx-837...

Coretemp ukazuje stejné hodnoty jako HWInfo, který používám a přičítám 20 °C, takže zatím nebudu měnit (už jen kvůli tomu, že by byl první test vodních bloků potom IMHO bezcenný).

to Beran i Flanker: Děkuji páni, chápu to tak, že uvedené teploty jsou relativně přesné s rezervou do cca 5°C. Na měření se teda vrátím ke Coretempu.

Si nemůžu pomoct, ale mám pocit že ten chladič je nějaký rozbitý. Teplotu měřim z thermalní diody na procesu, protože bios reaguje na ní. Mám u Asusu natvrdo nastavené v biosu při 70C se hned vypni. Bohužel to funguje a nejde to změnit. Gelid Tranquillo rev2 mi FX8320 vůbec nebyl schopný v plný zátěži uchladit pod těch 70C. Vodník CM Seidon 120V za 1300.- mi to uchladí při 4.5Ghz@1.39V stabilně pod 60C při otáčkách větráku pod 2000.

Jak jsem odkazoval, přesnou teplotu ti dá AIDA nebo CPUID HWMonitor, kde teploty jsou definované přímo AMDčkem dle package. Tj Max je obecně u FX 90 C, ale jelikož tam enní žádnej sensor, odečítá se dle AMD podpory teplota Infra A – FR (125W TDP) – 61,1 °C např FX-8320, FX-8350, FX-8370, FX-6350
Infra B – WM (95W TDP) – 70,5 °C např FX-8000, FX-6300, FX-8370E, FX-8320E
Infra F – FH (220W TDP) – 57,0 °C např FX-9590, FX-9370

obrázek: http://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/flanker/amd-fx-8370/male_teploty1.jpg

Něco máš eventuálně špatně, FX-8320 ti uchladí totiž i BOX v základním stavu. Buď si nnenanesl pastu, nebo máš doslova dusící se průtok vzduchu uvnitř case a nebo ti špatně sedí chladič na CPU. Není prostě možné neuchladit Tranquillem FX-8320 na defaultu, když známý ho má na 4400 MHz se stejným chladičem a napětím okolo 1.4V.

Odecitam tu cervenou teplotu dle obrazku;) Pri 70C mi to vypne pc. S jakymkoliv procesorem. V zatezi ukazuje vyssi hodnoty nez zelena na obrazku. 6jadro mi ten Gelid uchladil celkem v pohode na 4.3Ghz, ale 8mi uz proste ne. Na obou chladicich sem mel pastu Gelid GC-Extreme.
Bych jen dodal, ten vodnik ma jednu obrovskou vyhodu. Nezahriva vzduch uvnitr skrine. Grafika, napajeci kaskada, ostatni komponenty tim topi mnohem mene. Je to velky rozdil!

nicméně musíš odečítat tu zelenou, nehledě na to, která je vyšší. Tady je original post od Stilta (AMD support návrhů čipů-externí pracovník AMD, extrémní overlclocker a tvůrce softwaru hlavně pro ladění AMDček)

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?289461-A-little-birdi...

Reklama
Reklama