Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Gigabyte X99-SOC Champion: specialista pro extrémní přetaktování

OC série základních desek Gigabyte má již svou tradici. Jak se povedl nejnovější přírůstek X99-SOC Champion trhající jeden světový rekord za druhým naprosto s přehledem? U takovéto základní desky samozřejmě nesmí chybět ani test v prostředí, pro které je tato základní deska stavěná, tedy s chlazením pomocí kapalného dusíku.

Další generace oranžového specialisty

Již mnoho posledních generací platforem pro procesory Intel Gigabyte vždy připravuje minimálně jednu speciální základní desku ze série OC (overclocking), které se vyznačují velmi specifickým návrhem a odladěním právě pro to nejnáročnější použití, extrémní přetaktování.

U platformy pro procesory Intel Haswell-E již jeden OC model existuje a to X99-SOC Force, která však obsahuje velmi bohatou výbavu a atakuje ty nejvyšší příčky, co se ceny a výbavy týče. Naopak Champion je primárně zaměřená na extrémní přetaktování, tudíž obsahuje „pouze“ tu nejnutnější výbavu. Velké úsilí bylo samozřejmě věnováno tomu, aby základní deska byla co nejstabilnější a vydržela používání v extrémních podmínkách (chlazení procesoru, pamětí a grafických karet kapalným dusíkem).

 

Jak je to již u Gigabyte OC série zvykem, deska je lazená v černo-oranžové kombinaci, která jí dodává velkou dávku elegance. V příslušenství toho moc nenaleznete, pouze základní věci jako manuál, DVD s ovladači a utilitami, plechovou záslepku zadního panelu, čtyři kabely SATA a „hromadu“ SLI a CrossFire můstků.

Gigabyte X99-SOC Champion

Gigabyte X99-SOC Champion

Co na první pohled asi každého trkne, je rozměrné chlazení, kdy všechny čtyři hliníkové pasivy propojuje jedna dlouhá heatpipe. Dále to jsou pouze čtyři paměťové sloty. Jejich počet je omezen právě z důvodu extrémního přetaktování, jelikož při této činnosti by jich ani více osazeno nebylo a bylo tak možné zkrátit datové vodiče na nejnutnější minimum.

Gigabyte X99-SOC Champion
Gigabyte X99-SOC Champion

Pro rozšiřující karty nabízí X99-SOC Champion celkem sedm slotů, z toho čtyři jsou dlouhé PCIe ×16 a tři krátké PCIe ×1. Z dlouhých slotů má první a třetí plných šestnáct linek, zatímco zbývající dva pouze osm. Pokud je osazen procesor Core i7-5820K, má třetí slot pouze osm linek a čtvrtý slot pouze čtyři linky.

Gigabyte X99-SOC Champion

Konektory SATA musely, chtě nechtě, ustoupit přepínači OC socketu a kontaktům pro měření napětí a přesunuly se tak až do spodního rohu. Celkem je k dispozici deset konektorů SATA 6 Gb/s, z čehož dva jsou sdílené pro rozhraní SATA Express.

Gigabyte X99-SOC Champion

O napájení procesoru se stará plně digitální osmifázová kaskáda. Ta obsahuje integrované obvody International Rectifier PowIRstage známé již z Gigabyte Z77X-UP7, která byla známá především díky svému extrémnímu napájení. Díky propojení všech pasivů je napájení chlazeno velmi dobře a v maximální zátěži s přetaktováným Core i7-5930K jsem zaznamenal maximální teplotu 47 °C.

Gigabyte X99-SOC Champion Gigabyte X99-SOC Champion

Chladič čipsetu je rozměrný a slouží spíš jako další tepelná kapacita pro celý chladící „okruh“. Všimnout si můžete nápisu „HiCookie“. Ten tam není z výroby, ale jedná se o vlastnoruční podpis dvorního overclockera společnosti Gigabyte, který se na těchto deskách ve velké míře podílí.

Gigabyte X99-SOC Champion

Pod nejspodnějším slotem PCIe ×16 se nachází několik konektorů: 2× USB 2.0 header, COM header, konektor pro OC Panel (chystaný do budoucna) a konektor pro přídavnou Thunderbolt kartu.

Gigabyte X99-SOC Champion

Gigabyte vlastní zvukové řešení označuje jako AMP-UP Audio, avšak reálně se jedná pouze o mírně vylepšený zvukový obvod s kodekem Realtek ALC1150. Síťový čip je použit Intel I218V, což je v současnosti asi nejlepší volba.

Gigabyte X99-SOC Champion

Pro případ multi-gpu zapojení se třemi nebo čtyřmi kartami je u levých paměťových slotů umístěn konektor přídavného napájení slotů PCIe. Jedná se o klasický šestipin PCIe, jaký znáte i z grafických karet, tudíž byste neměli se zapojením mít žádný problém.

Gigabyte X99-SOC Champion

Jelikož se jedná o základní desku ze série OC, nesmí samozřejmě chybět speciality pro extrémní přetaktování. Respektive použít je lze i pro běžné přetaktování, ale jejich potenciál je plně využit až u toho extrémního, kdy vám deska leží volně na stole.

Gigabyte X99-SOC Champion

Trochu kontrovérzní je i přepínač OC módu procesoru. Oč se jedná? Znáte OC socket od Asusu? Gigabyte má prakticky to samé, tedy má patici osazenou kompletně 2083 piny místo „pouhých“ 2011. To je nejvíce znát při extrémním přetaktování a taktování operačních pamětí. Kontrovérzní tato fíčura je z toho důvodu, že Asus pracuje na tom, aby na ni dostal patent. Uvidíme, jak se společnosti používající „OC socket“ mezi sebou nakonec vypořádají. Z pohledu zákazníka je však velmi dobře, že u této vyspělosti nezůstal pouze Asus.

Gigabyte X99-SOC Champion

Zadní panel je vybaven opravdu velmi skromně a jde na něm vidět, pro co je X99-SOC Champion převážně určena. Obsahuje totiž pouze dva konektory PS/2 pro myš a klávesnici, čtyři USB 2.0, čtyři USB 3.0, ethernet a zvukové výstupy.

Gigabyte X99-SOC Champion

Specifikace

Gigabyte X99-SOC Champion
podporované procesoryIntel Haswell-E
paticeLGA 2011-3
čipová sadaIntel X99
operační paměťDDR4 2133–3400 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost4/32
druhy napájecích konektorů1× 24pin 1× 8pin 1× 4pin
formátATX
zvukový kodekRealtek ALC1150
počet zvukových kanálů7.1
síťová karta/čip1× 1 Gb/s, Intel I218V
PCI-Express sloty4× PCI-E ×16, 3× PCI-E ×1
PCI slotyne
USB 2.04 na zadním I/O panelu, 4 rozšiřující
USB 3.04 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA10× SATA 6 Gb/s (1× SATA Express)
PATAne
FDDne
příslušenství4× SATA kabel, manuály, instalační CD/DVD, zadní plechová záslepka, SLI a CrossFire můstky
 
cena [Kč]8 000 (odhad)

Další generace oranžového specialisty

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

příště zkuste některou desku od MSI http://gaming.msi.com/products/motherboard/x99-mpower-xpower

Reklama
Reklama