Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Gigabyte Z87-HD3: stačí pro Haswell základní deska v ceně 2700 Kč?

Po nějaké době zde máme opět recenzi základní desky, tentokrát novinky Gigabyte Z87-HD3. Jak si povede jedna z nejlevnějších Z87 desek v našich testech a v přetaktování? Překvapí nás svými možnostmi nebo naopak zklame?

Závěr – vyplatí se koupě Gigabyte Z87-HD3?

Závěr – vyplatí se koupě Gigabyte Z87-HD3?

Pokud jste dočetli až sem, tak již asi tušíte, jak si jedna z nejlevnějších základních desek s čipovou sadou Intel Z87 vede. Vzhledové provedení asi není potřeba moc hodnotit, protože málokoho v této cenového kategorii vzhled zajímá, to bývají spíš až nadšenci, kteří volí dražší a vybavenější modely.

Po stránce funkčnosti je Gigabyte Z87-HD3 s aktuální verzí UEFI bezproblémová, pokud nepočítáme detaily jako nemožnost uložit screenshot UEFI na externí SSD a mírně se trhající kurzor v tomto prostředí. V dnešní době už se moc často nevidí, že by některý z výrobců udělal nějakou razantnější chybu při návrhu a výrobě a do běžného PC je tedy Z87-HD3 doporučitelná bez jakýchkoliv okolků.

 

Ale co když se nejedná o běžný počítač a přejde se k přetaktování? Tak ani v něm vás Gigabyte Z87-HD3 nezklame. Před testováním jsem kvůli slabší napájecí kaskádě a celkově nižšímu zařazení měl trochu obavy o to, aby takto vysoké přetaktování deska zvládla. Dostali jsme se na 4675 MHz, což je nadprůměrná hodnota mezi retailovými kouseky procesorů a je to také jeho limit, který jsme si měli možnost ověřit již na jiné a výrazně dražší základní desce. Je pravděpodobné, že pokud by náš procesor atakoval hranici 5 GHz, byla by již základní deska omezením, ale v současné situaci to tak není.

Mínus má Gigabyte za použitího síťového čipu od Realteku, který podle měření zaostává za starším Intelem někdy i o několik desítek Mbit/s. Rozdíly ale nejsou nijak extrémní a i Realtek je v pohodě použitelný i pro domácí síť.

Gigabyte Z87-HD3

+ příjemná nová grafická nástavba UEFI
+ dobrý poměr cena/výkon (výbava)
+ na jednu z nejlevnějších Z87 desek bezproblémová funkčnost
+ nízké zahřívání čipsetu, zahřívání napájecí kaskády v normě
+ základní deska neomezuje přetaktování procesoru
+/– dva sloty PCI (pro někoho může být nevýhoda)

- použití horšího síťového čipu od Realtek
- stále se trhající kurzor myši v UEFI
- konektory SATA mohly být pootočeny o 90°, aby kabely netrčely do prostoru nad desku 

Cena: 2 700 Kč (30. 7. 2013 – Alfa.cz)

Za bezproblémovou funkčnost, výborný poměr cena/„výkon“ a velké možnosti přetaktování na jednu z nejlevnějších základních desek s čipovou sadou Intel Z87 udělujeme základní desce Gigabyte Z87-HD3 ocenění Smart Buy!

Za zapůjčení základní desky Gigabyte Z87-HD3 děkujeme společnosti T.S. Bohemia

Za zapůjčení externího SSD ESD200 děkujeme společnosti Transcend

Za zapůjčení procesoru Intel Core i7-4770K děkujeme českému zastoupení společnosti Intel

Za zapůjčení dalších testovacích komponent děkujeme společnostem KingstonEnermaxAntec a Noctua

Graf ceny produktu Gigabyte GA-Z87-HD3 poskytuje server Heureka.cz

Zakoupíte na CZC.cz
GIGABYTE GA-Z87-HD3 - Intel Z872 761 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama
Reklama
Reklama