Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Lenovo ThinkPad T430: Ivy Bridge a svítící klávesnice (recenze)

Nová řada profesionálních notebooků ThinkPad má kromě vylepšeného hardwaru jednu na první pohled viditelnou změnu: nově dostaly chicletovou klávesnici. Staromilci zvyklí na dlouhá léta používanou klasiku se nejspíš budou ošívat. Co si o nové generaci pracovních legend myslíme my?

Představení nové generace a změny na klávesnici

Nová modelová řada Lenovo ThinkPad T430 a T530 přichází s aktuální řadou procesorů Intel Ivy Bridge. Stejně jako u mezigeneračních obměn T400, T410 a T420 jde i zde spíše o facelift než zcela nový model – trochu byly přeskládány porty, jinak vše zůstalo při starém. Tedy až na klávesnici, zde už jde o revoluci.

Lenovo ThinkPad T430

 

Klávesnice (skoro) z Edge

Když už jsem to nakousnul, začnu netradičně rovnou s ní. Klávesnice byla totiž na ThinkPadech řady T a X považována za jeden z výrazných argumentů, proč si pořídit notebook právě této značky a tento konkrétní model. Šla proti současnému proudu a v podstatě se nezměnila během poslední desítky let. Žádný chiclet, žádné minimalistické rozložení, jaké je dnes běžné, ale klávesnice s „oldschoolovými“ tlačítky připomínající staré stolní modely. A k tomu samozřejmě osvětlení lampičkou v horní části displeje.

T430 (a T530) na to jde zcela jinak. Přebírá tlačítka z modelů Edge a částečně také rozložení – není však stejné jako u Edge, najdete tu výrazné rozdíly. Každopádně zmizel blok funkčních kláves, jiný je Delete, BackSpace, některé funkční klávesy jako Pause zmizely bez náhrady a jiné jsou úplně jinde, jako například PrintScreen mezi pravým Altem a Ctrl. Tlačítka už jsou chicletová, nejsou ovšem „moderně“ hranatá, ale mají oblinu na spodní straně. 

 Touchpad se samostatnými tlačítky Touchpad a trackpoint Logo ThinkPad na základně Detail kovového kloubu, podsvíceného vypínače a vnitřních indikačních diod Ovládání hlasitosti

Na tvar kláves a větší mezery mezi nimi jsem si zvyknul velmi rychle a dokonce se mi na nich píše i lépe. Podklad klávesnice je velmi pevný, klávesnice se nikde neprohýbá, tlačítka mají příjemně nízký zdvih a při psaní jsou i velmi tichá. V tomto ohledu je klávesnice lepší než dřívější provedení. Ovšem nové rozložení rozhodně pochválit nemohu. Jako uživatel modelu T420s jsem si zkrátka zvykl na to, že mám k dispozici celou sadu funkčních kláves v podobném rozložení jako na stolní klávesnici.

ThinkPady byly dosud v podstatě jediné notebooky, u nichž jsem nepotřeboval při celodenní práci používat externí klávesnici. Zejména mi chybí PageUp a PageDown vpravo nahoře, stejně jako rozsvícení lampičky nebo úprava jasu na tomtéž místě. Nově se displej ztmavuje a zjasňuje kdesi na F8 a F9, což prostě po paměti netrefíte, a lampička se zapíná mezerníkem (samozřejmě s Fn). To už trefíte snáze a odměnou za trpělivost při zvykání vám budiž fakt, že nová klávesnice má i podsvícení, a to dokonce ve dvou úrovních.

Svítí, svítí slunce nad hlavou

Stiskem Fn + Space se tlačítka rozsvítí slabě, dalším stiskem silněji a teprve po stisku třetím se zapne lampička a současně vypne podsvícení. Každý ať si vybere, zda mu vyhovují svítící klávesnice nebo lampička osvětlující také okolí. Pokud je v místnosti relativně slušné osvětlení, například stolní lampou, bude vám podsvícení stačit. Je-li však v místnosti úplná tma, pak je lampička lepším řešením, protože displej díky ní tolik neoslňuje a navíc vidíte trochu i na stůl, takže můžete snáze nahmátnout případnou pracovní pomůcku nebo si i zapsat poznámku na papír.

Poznámka: Pravdou ovšem jest, že popisky tlačítek jsou po lampičkou vidět hůře než na T420 a předchozích generacích, což je asi dáno jejich poloprůhledností a tedy i nižší odrazivostí.

 

 

 

Na rozdíl od klávesnice se nezměnil touchpad a trackpoint, téčko nepodlehlo ani módnímu clickpadu. Stále tu jsou dvě tlačítka. Touchpad je kvůli nim ale relativně malý, což ale nevadí, pravověrní thinkpadisti stejně používají červený čudlík. Ten se hodí zejména ve stísněném prostoru a hlavně se s ním daleko lépe roluje stránkou. Vedle touchpadu je pak umístěn snímač otisku prstu, kterým lze notebook i nastartovat, případně probudit z režimu spánku. Lze totiž snadno propojit BIOS a Windows 7, takže ochrana počítače současně slouží i pro přihlášení do systému. A když ještě zapnete šifrování disku, jsou vaše data v naprostém bezpečí.

Lenovo ThinkPad T430 (N1T57MC)
Cena s DPH45 600 Kč (CZC.cz)
ZapůjčilLenovo ČR
Hardwarová výbava
ProcesorIntel Core i7-3520M
Počet jader (virtuálních)2 (4)
Frekvence2,9 GHz
Max. frekvence (turbo)3,4 GHz
Operační paměť8 GB (DDR3)
Pevný disk (velikost)180 GB
Pevný disk (typ, rychlost)SSD
Optická mechanikaDVD±RW SuperMulti
Displej14″, 1600 × 900 px, matný
Grafická kartaIntel HD Graphics 4000 (integrovaná)
Nvidia NVS 5400M (2 GB)
Rozhraní
Výstupy na monitoryDisplayPort, VGA, Intel Wireless Display
Porty (s výjimkou USB)eSATA, LAN, dokovací konektor, ExpressCard, SmartCard, 1× 3,5mm audio
Počet portů USB 2.02
Počet portů USB 3.02
Čtečka paměťových karetSD/MMC/SDHC/SDXC
Bezdrátové sítěWi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry340,5 × 232 × 30 mm
Hmotnost2,3 kg
Baterie94,5 Wh, 9 článků
Výkon napájecího adaptéru65 W
Software
Operační systémWindows 7 Professional SP1 (64b)
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Ten velky propad vydrze baterie pri pouziti druheho DIMM je fakt? Co tam tak hodne zere.

Je to skutečně tak. Na své T420s jsem přidal druhý modul a výdrž klesla skoro o půl hodiny. Kdysi jsem zde o tom i psal.

No ptal jsme se proto, protoze ja mam teda taky shodou okolnosti T420s, kde jsme pridal druhy DIMM na 8 GB a disk nahradil SSD Intelem 320. Nejaky vyrazny propad ve vydrzi jsem ale nezaznamenal, je fakt, ze jsem to nikdy presne nemeril. Navic jsem presel na osmicky, na kterych mne vse v podstate funguje, takze je pouzivam primarne a ty jsou mene zrave nez sedmicky.

Přesně to zmiňoval ten článek, na který Petr narážel. Vyšlo to tak, že výměna pevného disku za SSD výdrž o něco zvýšila (SSD spotřebuje míň energie díky absenci mechanických částí – není potřeba roztáčet plotny), ale to, co SSD na výdrži přidalo, zase ubral onen druhý paměťový modul, takže jsme nakonec byli zase na původním stavu (ovšem samozřejmě s výrazně vyšší rychlostí systému a práce s daty). Když pouze vyměníte disk za SSD a paměť necháte být, výdrž se prodlouží; když pouze rozšíříte paměť a necháte disk, sníží se.

Článek je zde: http://extranotebook.cnews.cz/vymena-disku-za-ssd-v-praxi-test-navod, v komentářích to je zmiňováno.

Reklama
Reklama