Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Lumia 950: Top telefon Microsoftu s Windows 10 (recenze)

Na podzimní akci ukázal Microsoft kromě svého nového lowendu, Lumie 550, tak highend – Lumii 950, a to hned ve dvou velikostních provedeních. Současně s nimi vypustil na trh jakžtakž finální Windows 10. Jak si nová Lumia vede?

Windows 10 jsou operačním systémem s velkým potenciálem. Jsou univerzální skrz platformy, takže je rozběhnete na počítači, notebooku s dotykovým displejem, tabletu i mobilním telefonu. Podporují jak platformu x86, tak ARM, což znamená, že pokud je aplikace napsána „správným způsobem“, poběží úplně všude. Jeden program tak nainstalujete na všechna svá zařízení, takže si ho koupíte jen jednou a můžete si ho užívat na mobilu, tabletu i počítači.

Microsoft Lumia 950Microsoft Lumia 950

 Microsoft Lumia 950

Windows 10 navíc podporují funkci Continuum, díky níž připojíte mobilní telefon k monitoru, a rázem se z něj stane počítač. Má to ale mnohá omezení, aplikace běží jen ve fullscreenu, nemáte k dispozici multitasking nebo si nemůžete dát dvě okna vedle sebe jako na tabletu. Continuum zatím funguje jen na nejdražších Lumiích, tedy modelech 950 a 950 XL, které mají dostatečně výkonný procesor a 3 GB paměti RAM. Aplikací, které dokážou v tomto režimu běžet, zatím není mnoho, většinou jde jen o nativní aplikace Microsoftu. Letošní rok ukáže, jak moc tato funkce zaujala vývojáře a zda se objeví další vlaštovky.

Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950 Microsoft Lumia 950

Lumia 950 a 950 XL jsou telefony, které lze cenou i funkcemi srovnávat s těmi nejlepšími telefony s Androidem. Menší model, 950, má 5,2“ displej, zatímco 950 XL už lze s 5,7“ displejem řadit mezi phablety. Oba mobily stejné rozlišení displeje, stejný foťák, liší se ale hardwarem a velikostí baterie (950 XL má o 10 % větší kapacitu). Telefony jsou v prodeji za 16 490 a 18 990 Kč.

Design spíše průměrný

Hned po uvedení top Lumií se ozvaly kritické hlasy ohledně designu, který nijak nevybočuje z řady aktuálních Lumií a na první pohled nepoznáte, že nemáte v ruce telefon za pět tisíc, ale za trojnásobek. Oproti Lumii 930 zmizel kovový rámeček, který je teď v módě, celá záda jsou plastová a telefon tak vypadá jako černá, případně černobílá krychlička. Ani další barevná provedení, jaké měla Lumia 930, nejsou k dispozici, jen bílá. Jediným výraznějším designovým prvkem je tak stříbrné kolečko kolem lehce vystouplé čočky fotoaparátu.

 Microsoft Lumia 950
Microsoft Lumia 950  

Telefon nemá senzorová tlačítka, stejně jako všechny nové Lumie, Windows 10 se spoléhá jen na ovládací lištu, která je už součástí systému. V přední části tak kromě nápisu Microsoft, kamery, senzoru světla a dvou škvírek mikrofonu nenajdete nic dalšího. Vzadu je kromě čočky foťáku už jen výstup reproduktoru a další dva mikrofony. Po pravé straně najdete obligátní tlačítka pro ovládání reproduktoru, zapnutí/vypnutí a stejně jako u modelu 830 nebo 930 také tlačítko fotoaparátu se dvěma polohami. Dole se pak nachází moderní konektor oboustranný USB-C, který podporuje i přenos obrazu HDMI.

Microsoft Lumia 950

Telefon nenabízí podobně jako highendové produkty konkurence přihlašování pomocí otisku prstu, spoléhá místo toho na snímání oční rohovky. Funkce Windows Hello je však zatím jen ve stádiu beta a moc si nerozuměla s mými brýlemi, navíc jsem často musel s telefonem hýbat před obličejem, aby se odemknul. Nebylo to zkrátka ono a bude to chtít ještě ladění; nakonec jsem skončil u běžného PINu, bylo to daleko rychlejší a spolehlivější. Pokud někdy přijde Surface Phone, ať má prosím otisk prstu, s tím problémy nebudou, je to vyzkoušené řešení.

Představení, Continuum

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

"Oba mobily mají totožný hardware a stejné rozlišení displeje, liší se jen velikostí baterie (950 XL má o 10 % větší kapacitu)"
Nie je pravda že má 950 a 950XL rovnaký HW. 950 má Snapdragon 808 a 950XL Snapdragon 810.

Opraveno, chybička se vloudila.

Dedikované tlačítko pro foťák je pro mě věc zcela zásadní. Skutečně se s tím dá nakládat tak, že při tažení z kapsy mačkám tlačítko a když mám foťák v poloze pro focení, tak je vše připravené (pokud tedy startuje rychle aplikace)..
Moc nechápu, proč má tohle tlačítko tak málo telefonů. Je to takový nárůst ceny? Ruší to design? Nebo to lidi vůbec nepoužívají?

Jedna otázka: Za jak dlouho se načte zmiňovaná fotografická aplikace?

Druhá otázka: K app gap. Existuje nějaká statistika toho jak moc se w10 store plní? Jestli je to tempo rychlejší, než v případě W8?

W10M umožní používat všechny aplikace, které běžely ve WP8, takže jde spíš o tempo stěhování aplikací na univerzální. A tam zatím developery nic nehoní, pokud se nechtějí blýsknout jako třeba naposledy Deezer, neboť jsou WP8 aplikace na W10M telefonu neprosto dostatečné.

ty jo, fotím docela dost a tlačítko mi vůbec nechybí, vadí mi na mobilech skleněný záda, nekvalitní foťák a displej, stačí průměrný procesor = iphone (microsoft mě zajímá ale tohle se jim nějak extra nepovedlo)

Zrovna procesory v iPhonech bych asi neoznačoval za "průměrný". Ty patří ke špičce. To jen že si nehrajou na "víc jádro, víc výkon", tak můžou vypadat zastarale. Ale po pravdě kéž by ty desetijádrový mediateky byly aspoň tak dobrý, jako dvoujádra od jabka.

Dodal bych, že pokud někomu vadí obyčejný vzhled, je možné zadní kryt vyměnit za luxusní, například kožený, od firmy Mozo.
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=mozo&min=900&max=&gty=new&o=3

Co bych asi dělal s těmi šmejdskými sluchátky, která k tomu dávají? To hned každý, ne úplně hluchý vyhazuje.

K Lumii 1020 byly kdysi přibalený celkem dobrý špuntový sluchátka. Hrají skoro stejně dobře jako značkové jays, které jsem měl předtím, a vydržely mi o hodně dýl.

Děkuji za pěknou recenzi. Mám 1,5 roku Nokii 1520 a jsem spokojen tak na 90%, takže zatím měnit nebudu.

Bohužel Lumia 1520 i nadále zůstává tím nejlepším mobilem s Windows phone (kombinace výdrž baterie, foťák, velikost, windows). Naneštěstí mi před pár měsíci začala blbnout dotyková vrstva a novou 1520 už nikde nemají skladem. Nevíte náhodou, jestli ještě někde nemají nějaký zapomenutý nový kus? Od Lumie 950 XL mě odrazuje slabá výdrž baterie a přehnaná cena. :-(

"...tak dávají do pětipalců rovnou qHD – tedy 1 440 × 2 560..."
Ve skutečnosti tam dávají QHD.
qHD = quarterHD
QHD = QuadHD

U SONY a jeho 4k to dává smysl. Displej využívá 4k jen u multimédií. Jinak pracuje s rozlišením FullHD. Naopak u SONY je to rozlišení využitý docela rozumným způsobem.

Instalace na SD kartu bych zrovna moc nechválil. SD karty jsou ve srovnání s běžnou vnitřní pamětí šneci. Appky na kartě akorát zaprcají celej telefon. V tom se mi víc líbí Samsung S7. Kartu ano, ale na multimédia. Ne na appky.

Díky moc za článek, při koupi nového telefonu mi také pomohl porovnávač telefonů na: http://porovnani-telefonu.cz/

Díky moc za článek, při koupi nového telefonu mi také pomohl porovnávač telefonů na: http://porovnani-telefonu.cz/

Reklama
Reklama