Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Microsoft Lumia 550: Nejlevnější s LTE, ale s řadou ústupků [recenze]

Loni na podzim uvedl Microsoft lowendovou Lumii společně s nejvyšší řadou, 950/XL. Lumia 550 je základním modelem, který může sloužit jako vaše vstupní brána do světa mobilních Windows.

Na Lumii 550 jsem se hodně těšil. Telefon byl na trh uveden s cenou nižší, než jakou kdysi měla Lumia 520, dosud nejpopulárnější telefon s operačním systémem Windows. Oproti ní má větší displej s větším rozlišením, dvojnásobek paměti RAM, což znamená rychlejší běh aplikací i systému samotného, a hlavně LTE. V době, kdy operátoři už nehodlají pokrytí sítí 3G rozšiřovat, je to rozhodně dobrá zpráva. LTE má v tuto chvíli lepší pokrytí než 3G, a to hlavně mimo města, nehledě na to, že LTE úspornější. Zrychlil se i procesor, místo dvou jader tu máme jádra čtyři, a to se u moderních aplikací cení.

Microsoft Lumia 550

Mezi modely Lumia 520 a Lumia 550 pak patří hned několik dalších telefonů, jako Lumia 530, 535 a 540, nicméně až na model 540 nejde o nic, co by stálo za pozornost. Model L530 je výbavou dokonce horší než L520, L535 má sice pět palců, ale nízké rozlišení, a jediný telefon, který z pětkové řady stojí za pozornost, je Lumia 540 s osmimegovým foťákem a HD rozlišením, jenže ten u nás nabízí jen několik menších obchodů a velcí hráči jako CZC nebo Alza jej úspěšně ignorují. Nehledě na to, že výhodnějším modelem je v tomto případě Lumia 640, která jen za cenu o něco vyšší přináší o mnoho více muziky.

Solidní lowend

Lumii 550 tedy lze brát jako nový lowendový model Microsoftu, který nabízí rozumnou výbavu za relativně slušný obnos peněz. Jde o 4,7" model, který leží mezi Lumiemi 435 a 532, což jsou čtyřpalcové modely s velmi chabou výbavou, a pětipalcovým modelem 640 DualSIM/LTE, který v tuto chvíli považuji za Windows mobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Pokud to myslíte s Windows na mobilu vážně, je Lumia 550, případně Lumia 640 ideální startovací model.

 

Na českém trhu stojí novinka ve velkých obchodech 3 490 Kč, dá se ale snadno sehnat pod tři tisíce s daní. Neprodává se ve verzi Dual SIM, což může některým uživatelům vadit, na druhou stranu jde o jeden z nejlevnějších LTE telefonů s HD rozlišením na trhu. Doporučit tak lze nejen uživatelům, kteří si chtějí vyzkoušet operační systém od Microsoftu, ale i těm, kteří ho hodlají používat v běžném provozu a současně si užít rychlá data.

Zkrátka taková vanička

Nové Lumie uvedené během roku 2015 vypadají hodně podobně. Základem designu je plastová, resp. polykarbonátová vanička, do níž je usazeno tělo telefonu. Zadní kryt se dá celý sejmout, což není právě snadná operace a vyžadujte to trochu úsilí (násilí). Pod krytem je baterie, slot na kartu nanoSIM a microSD kartu. Displej nad vaničku trochu vystupuje, takže není v rovině jako u Lumie 640; je to stejné řešení, jaké najdeme u Lumie 950. Okolo displeje je tenký plastový rámeček, takže při pádu na roh by nemělo dojít ke kontaktu skla s podlahou.

Oproti starším Lumiím se 550 (a také 950) prodává pouze ve dvou barevných provedeních, a sice černé a bílé, přičemž bílý je pouze zadní kryt, nikoliv telefon jako celek. Tytam jsou barevné variace jako žlutá, zelená nebo oranžová, jakými se Lumie chlubily doposud. Míra individualizace se tak výrazně snížila a právě pastelové barvy dělaly Lumie zajímavými. Tento designový jazyk mimochodem zvýhodňuje právě levné mobily – na první pohled nepoznáte, jestli má volající v ruce Lumii za patnáct, nebo za tři tisíce. Mobily jsou si totiž velmi podobné.

Solidní lowend

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Zkuste se zamyslet nad posledním odstavcem, děkuji. Ten filtr se určitě jmenuje jinak...

Edit: To už je lepší.

Píšem ako majiteľ Lumia 550. Tento mobil je určitě zajímavý telefon, který dobře poslouží jako náhradný mobil v prípade servisnej opravy IPhone6 lebo Samsung S7. Keďže oba používajú nanoSIM kartu...

Důvod, proč jsem prodal Lumii 640 a pořídil 550 byl hlavně kvůli velikosti. Zamrzí LCD display oproti IPS. Tudíž máte chybu v textu... Lumia 550 má LCD, nikoli IPS. A Glance Screen s lokálním rozsvícením pixelů umí AMOLED.

LCD může být IPS i TN viz. wikipedia.

Displej Lumie 550 je typu IPS a podporuje Glanc Screen.

Vím, že Glance Screen podporuje, ale neefektivně. Žere to baterku, jako by byl celý display zapnutý (u AMOLED tomu tak není, svítí jen potřebné bílé pixely).

A IPS opravdu není. Stačí dát tento mobil třeba ke stařičké Lumii 520 a rozdíl v pozorovacích úhlech je nebe a dudy.

Reklama
Reklama