Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Minix Neo X8-H Plus: Android v HD přehrávači už není sprosté slovo (minirecenze)

HD přehrávače s operačním systémem Android nejsou moc přívětivé. Platilo to dlouho, ale nyní už ne. Výrobci se s Androidem naučili zacházet. U Minixu o něm ani nevíte a na televizi se pohybujete ve výborném prostředí Kodi.

Minix má příjemně drobné rozměry a široké možnosti připojení. Malou černou krabičku připojíte k domácí síti přes gigabitovou síť, ale nedostatek kabelů na promítacím místě nahradíte i rychlou Wi-Fi standardu 802.11ac.


Trojici portů USB 2.0 zase využijete pro dongle k dálkovému ovladači, ale i pro (drátovou i bezdrátovou) myš s klávesnicí či TV tuner. Nechybí čtečka SD karet a microUSB s podporou OTG. Minix je už na první pohled atraktivní přehrávač a magická formulka H.265 HEVC na krabici věstí slušnou podporu formátů.


 

Minix Neo X8-H Plus 
zapůjčil
odkaz www.umax.cz
zahájení prodeje prosinec 2014
parametry
čipsetAMlogic S812-H
procesor Cortex-A9 (4× 2 GHz)
grafický čip Mali-450
operační paměť 2 GB
interní úložiště
16 GB
bezdrátová konektivita
Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac (2,4 GHz/5 GHz)
konektory HDMI 1.4b (4K@30fps), 2× 3,5mm audio, LAN, S/PDIF, SD, microUSB, 3× USB 2.0
rozměry a hmotnost 167 × 165 × 60,3 mm / 907 g
operační systém Android 4.4.2 + Kodi
cena 4249 Kč

Po zapnutí se na televizoru objeví velmi jednoduchá nabídka upraveného Androidu 4.4.2 a možnost kromě hlavního Kodi využít i jiné aplikace. Kroky seriáluchtivého diváka ale směřují právě na Kodi, ve kterém už je jako doma. Namapujete si v něm síťové či lokální zdroje, titulkové služby a internetové televize včetně Streamu či DVTV.


 Prostředí launcheru je velmi povedené. Obsahuje dlaždice, které jsou zároveň složkami. Otevření přehrávače Kodi je sice záležitostí na dva kliky, v praxi to ale překvapivě nevadí.

 

 


Dálkové ovládání funguje na rádiových vlnách, mířit nemusíte
 

To vše prostřednictvím pohodlného dálkového ovládání A2 Lite Air mouse, kterým navíc nemusíte nikam mířit. Pracuje na rádiových vlnách. Tlačítka jsou možná až příliš velká a ovladač mohl být klidně poloviční. Důvod velikosti najdete na zadní straně. QWERTY klávesnice se v Kodi velmi hodí a na této se navíc píše výborně.

Qwerty na zadní straně je užitečná, občas ji ale zmáčknete i nechtěně
 

Je ale škoda, že zadní klávesnice nejde zamknout, neboť ji budete omylem mačkat i při ovládání některých tlačítek z horní strany ovladače a tím si třeba posunete film o kus vpřed. Za stejnou cenu koupíte i verzi s menším a jednodušším dálkovým ovládačem M1 Air mouse.

To nejdůležitější ale nakonec je, co na Minixu přehrajete za formáty. Zde nemůžu kritizovat, neboť prakticky všechno, co jsem mu předhodil, se přehrálo bez jediného trhnutí. I když při Full HD v novém H.265 je vytížení procesoru na 90 %, filmy v 4K zvládá bez problémů.

Podporované video formáty :

DAT/MPEG/MPE/MPG/TS/TP/VOB/ISO/AVI/MP4/MOV/3GV/FLV

MKV/M2TS/MTS/M4V/WMV/ASF/RM/RMVB

Podporované audio formáty:DD/DD+/DTS/MP2/MP3/WMA/WAV/OGG/OGA/FLAC/ALAC/APE/AAC

 

Minix po zapnutí naběhne za 20 sekund. V klidovém stavu i během přehrávání je pak spotřeba Minixu okolo 6 wattů. Po vypnutí dálkovým ovladačem do režimu stand-by (ze kterého startuje okamžitě) nepřesáhne odběr 2 W.

Přestože pro televizi existuje speciální Android TV, jeho implementace v televizích není dobrá. Naproti tomu s klasickým Androidem máte alespoň u Minixu odladěný hardware, který je jedním z nejlepších současných HD přehrávačů. Operační systém Android je zde překvapivě předností. S Minixem neuděláte chybu, zvlášť když současné Smart TV u všech značek funguje tak špatně. Android s Minixem konečně dospěl.

Plusy / mínusy
Android launcher
 přehraje vše včetně H.265
 velmi dobré prostředí Kodi
 všesměrové dálkové ovládání
 nechtěné stisky qwerty klávesnice
Hodnocení
Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Hezké...ale takových krabiček je plný aliexpress za cenu čtvrtinovou....Možná né s miniaturní klávesnicí, ale schopností připojit kdekterou standardní bt klávesnici s touchpadem. Samozřejmě..nejspíše tam nebude podpora výrobce, ale pokud běží vše jak má, dá se cokoliv doinstalovat.

Přesně tak něco s novějším chipsetem S905 okolo 40USD :) za míň se dá u umax pořidit dokonce novějsí Minix NEO U1 4K Media Hub 3 490 Kč :D

Když dát za to takový balik tak to raději Nvidia Shield TV! Který má certifikaci tak přehraje i DRM obsah typu netflix ve vyšším rozlišení než je omezených 480p.

Dokonce má HDMI CEC, ačkoli vám to nestálo za zmínku. Pro spoustu lidí je to ale důležité.

Rád bych se zeptal:
1/ je nějaký problém s zapínáním/vypínáním dálkovým ovladačem? Jde o vypnutí nebo standby?
2/ jaká je spotřeba ve vypnutém stavu resp. ve standby?
3/ jak dlouho zařízení po zapnutí nabíhá?

Předem díky za odpověď.

Doplněno do článku.

Vypínání dálkovým ovladačem probíhá do stand-by.

A kdyby to tak nebylo, nešlo by to na dálku zapnout. :-)

A ted nastava dilema: X8-H a nebo Z64? Cena +- stejna...

Za tu cenu mam 3 krabicky se stejnym procesorem, vybavenim (az na uloziste) a navic s Androidem 5.1.
Dokonce volitelne s OpenElec/Kodi (na nekterych s812 systemech muze byt v rezimu dual-boot OpenElec z karty, Android z vnitrniho uloziste)

Reklama
Reklama