Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Přenosný LED projektor Asus P2B: Vystačí si sám

Cestovní projektory už dávno nemají svítivost přidušené světlušky. V malém těle mohou kombinovat dostatečné světlo i akumulátor zajišťující samostatný chod. Navíc se obejdou bez počítače.

Kategorie přenosných projektorů začala vznikat díky dostatečnému výkonu zdroji světla typu LED, které je zde využíváno. Na počátku se však jednalo spíše o hračky, které svou svítivostí 15-30 ANSI, byly použitelné leda tak v dokonale temné komoře. To se naštěstí změnilo a jak ukazuje Asus P2B, může mít i malý LED projektor dostatečný světelný výkon na pohodlné promítnutí prezentace i při běžném zatažení žaluzií. 350 ANSI lumenů není hodnota, která by měla atakovat filmové projektory – ty mohou mít svítivost klidně desetkrát vyšší. Zároveň se však jedná o dobrý kompromis mezi velikostí celého zařízení a dostatečným výkonem.

Asus P2B

V malém těle velké světlo

Na druhou stranu, pokud se spokojíte s menším obrazem do dvou metrů úhlopříčky, při dostatečném zatemnění není problém si vychutnat i nějaký ten film. Zde navíc přijde na řadu i krátká projekční vzdálenost, kterou u přenosných projektorů kvůli nárokům na složitější konstrukci optiky nevídáme tak často. U P2B to konkrétně znamená úhlopříčku 42 palců ze vzdálenosti jednoho metru. Pokud pokoj zatemníte opravdu perfektně, dopřát si budete moci třímetrovou úhlopříčku ze vzdálenosti 2,86 metrů.

U tohoto typu projektoru nemá smysl rozsáhle hodnotit kvality obrazu. Asi těžko někdy bude používán v ideálních filmových podmínkách. Pouze dodáme, že lze manuálně regulovat pouze jas a kontrast, žádné vyvážení barev zde nečekejte.

Funguje zcela bez drátů

Od cestovního projektoru se kromě menších rozměrů očekává také samostatnost. A v tomto případě má hned dvě roviny. Projektor má totiž zabudovaný akumulátor s kapacitou 2 950 mAh, který umožní dvouhodinovou projekci bez připojení do zásuvky. Druhou výhodou je přehrávač, který samostatně přehraje multimédia a zobrazí dokumenty z vložených paměťových médií. Těmi mohou být paměťové karty, ale i flashka. Obejdete se tak i zcela bez obrazového vstupu z počítače. V podporovaných dokumentech (PDF, PowerPoint, Word a další) lze jednoduše listovat pomocí dodávaného ovladače. Ten v sobě skrývá i integrované laserové ukazovátko. Mimo to lze projektor připojit k počítači jako paměťové médium běžným microUSB kabelem a nahrát dokumenty přímo do vnitřní paměti s kapacitou 2 GB.

Díky akumulátoru a vestavěné paměti s přehrávačem může fungovat 2 hodiny bez počítače a elektřiny

Aby však byl výčet kompletní, nesmíme zapomenout na standardní HDMI a s pomocí redukce také VGA. Majitelům novějších tabletů a telefonů se také bude hodit podpora MHL – tedy přehrávání přímo z přenosných placek. Možné je i zrcadlení plochy z telefonu či tabletu.

Dá o sobě vědět

Výrobce uvádí ve specifikacích úrovně hluku 32 dB ve standardním režimu a 24 dB v eco módu. Kolem těchto čísel se projektor pohyboval při přehrávání z počítače, kdy sloužil opravdu jen jako zdroj obrazu. Pokud jsme však přehrávali náročnější 720p video přímo v integrovaném přehrávači, hlučnost se dostala mnohem výš. Na přední straně se nachází dva miniaturní větráčky, které se dokážou roztočit na vysoké otáčky a rozhodně o sobě dají vědět. Úroveň hlasitosti není taková, jako u velkých lampových projektorů, nepříjemným je však spíše vyšší tón. Touto vlastností nás projektor poněkud zaskočil.

Parametry
Cena14 590 Kč včetně DPH
Zapůjčilwww.asus.cz
Asus P2B
zobrazovací technologie 0,45" DLP
nativní rozlišení1 280 × 800 px
maximální svítivost350 ANSI
automatický keystoneano
video vstupyHDMI/MHL, VGA
další konektoryUSB 2.0, microUSB, microSD
interní paměť2 GB
rozměry142,5 × 130 × 34,6 mm
hmotnost656 g

V případě prezentací a provizorního filmového promítání můžete využít i vestavěné repráčky. Ty jsou však někde na úrovni notebookových reproduktorů a tak se hodí více než pro ozvučení filmů na občasné zvukové efekty zpestřující nudné prezentace. Naštěstí zde najdete alespoň sluchátkový 3,5mm audio konektor.

 

Projektor Asus P2B si určitě nepořizujte jako hlavní filmový projektor. Směle ho však můžeme doporučit jako cestovní projektor ať už pro promítání prezentací, což je jeho primární účel nebo občasné promítnutí filmu.

 

Plusy / mínusy
 malé rozměry
 zabudovaný akumulátor
 dostatek vstupů
 věstavěné reproduktory (nouozově)
 vyšší hlučnost
Hodnocení
Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
ASUS P2B14 658 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

"jak ukazuje Asus P2B, může mít i malý LED projektor dostatečný světelný výkon na pohodlné promítnutí prezentace i při běžném zatažení žaluzií"

Toto je blábol. V bytě mám nainstalovaný 2500 ANSI projektor, nikoliv 350 plivátko a použitelný je pouze při zatažených žaluziích a zataženém počasí. Jakmile vysvitne slunce mohu jej hezky vypnout a nechat na pokoji. Jakpak asi může 350 plivátko promítat ;) ?

Lidské oko nevnímá jas lineárně nýbrž logaritmicky. Takže co se může zdát 10x výkonější, oko to vnímá maximálně 2x až 3x výkonější. Mám doma LED projektor s 700 lumeny na nejvýkonější režim a se zataženými žaluziemi ve dne úplně v pohodě. Já už bych si neLED projektor nekoupil. Předražené žárovky, čekání na chlazení před vypnutím apod. LED je dřív nebo později vytlačí. Dnes už se dělají 1000 lumen LED projektory, přičemž před 2 lety se vyráběli maximálně 500 lumen projektory.

presne tak, ja mam Optomu ML500 s 500 lumeny a oproti Epsonu TV550 s 3000 lumeny zas takovej rozdil neni, viditelne tak 2x lepsi, ale ve dne je to vpodstate prast jako uhod :) puvodne jsem chtel z ML500 prejit na HD91, ale Optoma prekvapila silenou cenou :( takze zvazuju jen prechod na ML750, ale spis pockam jestli FHD LED projektor nabidne i nekdo jinej v trosku prijatelnejsi cene tak do 30k, 90-100 tisic fakt za projektor nedam :))
navic tady v pripade Asusu P2B se jedna o projektor spise pro prezentace a pokud bude dostatecne blizko promitaci plochy tak pri dobre zvolenych barvach prezentovaneho, muze bejt uplne v pohode :)

Okno JIH - tzn. od 8:00 do 16:00 je projektor nepoužitelný se zataženýma žaluziema a slunečném dni.
Dříve okno SEVER - nepoužitelný od 14:00 až do západu slunce
Obé vzdálenost 2.5m, opravdu stále silně pochybuji o racionální funkčnosti LED projektoru během dne

Optoma ML500, ted praha 12:15 odpoledne, slunecno, vzdalenost od plochy 3.20m nastaveni projekce PC, Bri/Con 50/50 rezim Eco Mode, na sledovani filmu to ted neni, ale na prezentaci uplne dostacujici, orientace oken na jihovychod
http://www.stepanprokop.cz/projector/P1040005.jpg
http://www.stepanprokop.cz/projector/P1040006.jpg
http://www.stepanprokop.cz/projector/P1040007.jpg

A máte ho někdo doma? Já mám doma projektor BenQ MW665, ale už mi tam odešla lampa. Našla jsem si novou na http://www.projektory-lampy.cz/lampy/benq/benq-mw665/ ale teď nevím. Mám si raději objednat tu lampu, nebo bude lepší investovat do nového projektoru?

Reklama
Reklama