Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Recenze: (skoro) konečný rozsudek ve věci revolučních Windows 8

Přišel čas si po týdnech a měsících strávených s Windows 8 říct, jak se nový operační systém povedl. Kontroverzní dlaždicové prostředí, ale i významná vylepšení desktopu se perou o naši přízeň. Stojíme na prahu nové éry. Co nás vlastně čeká? Doporučíme vám, abyste si Osmičky nainstalovali na svůj počítač?

Metro: hraná podivnost, nebo geniální počin?

Operační systémy obecně se v posledních dvou dekádách proměňovaly, avšak od úplně základního konceptu neupustily. Nejen Microsoft, ale i ostatní sice pro své okna jednou za čas vytvoří nový vzhled, avšak to, že jsou jejich okraje najednou průhledné, doplněné elegantním stínem a při zobrazení se efektně animují, neznamená, že to máme považovat za revoluci. Nikoli, poslední dvě dekády jsme byli svědky evoluce. Porovnejte si obrázek Windows 95 a Windows Vista. Nakonec musíte uznat, že jsme se vlastně o moc dál neposunuli.

Tím opravdu nechci říct, že by snad ve světě počítačů scházela inovace, ale pointa je vám jasná. Microsoft se nechvástal, Windows 8 skutečně představují novinku, která je revoluční a chtěla by navždy změnit svět počítačů, jak ho známe. Vývoj začal hned po dokončení Windows 7. Vzpomínáte si, že tři roky starý systém provázela reklamní kampaň se sloganem „Windows 7 was my idea“? Je neuvěřitelné, jak se o chvíli později Microsoftu povedlo přeskočit na jinou notu. Jakmile se seznámíte s Windows 8, bude vám v hlavě vrtat otázka, čí nápad je tohle.

Metro: hraná podivnost, nebo geniální počin?

Vůbec to nemyslím špatně, ale Windows 8 se od svých předchůdců tak odlišují, že ze začátku budete k hranatému prostředí přistupovat s nedůvěrou. Pokud jste s ním nikdy do styku nepřišli, budete si muset hodně zvykat. Náskok mají majitelé telefonů s Windows Phone. Zde se Metro objevilo poprvé, a to již v roce 2010. Ani po dvou letech se telefony s Windows Phone neprodávají zrovna zázračně, dlaždice zkrátka představují úplně jiný koncept, než jsme zvyklí vídat všude jinde.

 Zamykací obrazovka se hodí na tablet, nikoli na počítač
Zamykací obrazovka se hodí na tablet, nikoli na počítač

Jestli patříte k hrstce nadšenců, kterým prostředí učarovalo ještě v době, kdy jsme o jeho přítomnosti v chystaných Windows neměli potuchy, budete s námi asi souhlasit v tom, že jde o velice zajímavé prostředí, které přinejmenším na dotekové obrazovky padne skvěle. Revoluce nespočívá v tom, že designeři klasické ikonky vyměnili za hranaté dlaždice. Dlaždice na rozdíl od nich nejsou statické. Některé z nich alespoň rutinně ukazují počet nových událostí, ale bylo by urážkou nevyužít jejich potenciál.

Vývojáři, resp. jejich aplikace, s námi mohou pasivně komunikovat. Proto nám jedna dlaždice může ukazovat krátkou agendu událostí z kalendáře, zatímco jiná nám prozrazuje, kdo nám napsal e-mail. Možná zobrazí aspoň předmět, možná i kousek těla zprávy. Zkrátka, cokoli se do dlaždice vejde. Díky tomu se nemusíte tolik spoléhat na různá notifikační centra, stačí se podívat přímo na hejno hranatých ikonek, a hned víte, co se kde přihodilo. Umí tohle nudné neměnné ikony, které ostatně najdeme ještě na ploše ve Windows 7?

 

Také Microsoft se v minulosti pokoušel desktop oživit, k těmto pokusím se počítají miniaplikace (které v Osmičkách uvolnily prostor dlaždicím). Jenže ty nejsou víceúčelové, mohou například ukazovat počet nepřečtených e-mailů, ale své zprávy si musíte přečíst až v poštovním klientu nebo prohlížeči. Metro dokazuje svou sílu, protože dlaždice od poštovního e-mailu vám jednak prozradí, kolik máte nepřečtených zpráv – a od koho–, současně ale na ni můžete klepnout, čímž aplikaci otevřete a své poště se můžete věnovat naplno. Posun od klasických desktopových programů je zřejmý.

Metro pro nenáročné uživatele, desktop pro nadšence

Metro dokázalo, že svou koncepcí perfektně zapadne do mobilního telefonu. Rozhodně ale nenastala doba, aby se tohle stále mladé prostředí stalo jedinou dostupnou možností, jak pracovat s počítačem. Od smartphonu nečekáme nic jiného, než jednoduché a dotekem pohodlně ovladatelný systém. Jenže zkuste Metro nasadit na osobní počítače s tím, že tohle teď budeme používat.

Taková léčba šokem by Microsoft položila na lopatky. Navíc, je vůbec něco k léčení na perfektně vyladěném desktopu ve Windows 7? V tomto systému desktop dosáhl nového vrcholu, dostal do vínku přepracovaný hlavní panel, skoro všichni z něj šíleli nadšením.

A pak si přijde Metro, jež od pohledu na počítače nepatří, přesto jde o první věc, kterou po spuštění počítače uvidíte. Na tablety patří, na telefony také. Microsoft ale docela dobře ví, co dělá. Aspoň v to doufáme. Primárně dotekové prostředí se vůbec netočí pouze okolo vzhledu, důležité je, co se skrývá pod kapotou. Víte co? Metro léčí spoustu chorob, kterými se desktop nakazil. Na mnoho z nich lék neexistuje, problémy vychází z návrhu. Programy pro desktop můžete stahovat z různých zdrojů, což není zrovna pohodlné, navíc se zvyšuje riziko nákazy nějakou breberkou.

Úvodní obrazovka je nástupce nabídky Start. Svého předchůdce v některých ohledech překonává
Úvodní obrazovka je nástupce nabídky Start. Svého předchůdce v některých ohledech překonává

Windows 8 přichází s katalogem aplikací, odjinud je ani v Metru instalovat nelze. Vida, najednou i průměrný důchodce ví, kde si může pořídit nějaký ten program. Běhové prostředí WinRT, s nímž se v dotekovém režimu budete potkávat (Win32 zůstává doménou desktopu), vývojáře omezuje, z čehož budete mít paradoxně prospěch. Do střeženého katalogu se nedostanou špatně zpracované aplikace, takže máte v podstatě automaticky zaručeno, že si do počítače nestáhnete žádný šmejd. Natož agresivní malware.

Přes tato pozitiva nebylo možné se na desktop vykašlat úplně, takže s ním ve Windows 8 můžete pracovat nadále. Dokonce v něm objevíte plno důležitých vylepšení. I proto je škoda, že se katalog Windows Store nezaměřil rovnou i na desktopové programy. Ty zde v jisté formě figurují, ovšem jen jako odkazy na své webové stránky. Oficiální katalog slouží dlaždicím.

Desktop proto nadále zůstává džunglí, kde si každý může dělat, co chce. Ano, můžete jej ladit a přizpůsobovat vlastním potřebám, není problém sem přidávat funkce, kompletně překopat jeho vzhled. Široké možnosti odhalují, že se v tomto prostředí budou vždycky orientovat především nadšenci a odborníci. Co naplat, myslet musíme na začátečníky a sváteční uživatele, kteří možná ani nechtějí věnovat čas svému počítačovému vzdělání. Desktop se ale nezměnil, což oslaví počítačoví nadšenci, džungli avšak můžete dobrovolně vyměnit za Metro. To rádi uslyší začátečníci.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Už měsíc jedu na trial verzi Enterprise a čekám až bude uvolněný upgrade. Pomocí Classic start jsem v podstatě "vypnul" Metro a jsem spokojený. WIn 8 jsou dost rychlé, hlavně start a vypnutí. Práce celkově m i připadá svižnější.

Nejvíc mi vadí když v desktopu kliknu např. na ikonu Bluetooth, zvolím Zobrazit Zařízení bluetooth a spustí se METRO !! Tohle asi nepujde nijak vypnout ..

Když stáhnu ten upgrade a za rok se mi rozbije třeba HDD.Půjde ten upgrade stáhnou znovu bez placení ?

Víme přinejmenším to, že si po stažení budete moct obraz s Windows 8 rovnou vypálit na DVD. Více v jiném článku.

To ano, ale samo o sobě to vlastně nic neznamená. Důležité je, jestli licenční klíč, který uživatel dostane, umožní znovuaktivaci.

Licence není přenositelná, na stejném stroji ale nebude problém Windows po přeinstalaci znovu aktivovat, jako tomu je nyní.

I po výměně desky?

Platí stejná pravidla jako doposud. Pakliže vám odejde deska, můžete v rámci reklamace dostat novou, takové případy Microsoft uznává, i když je někdy zdlouhavé to řešit. Licenci avšak nelze převést na jiný počítač, to by už neprošlo. ;-)

A jsme u merita věci - W8 zdá se nepřijdou s licencí, která by uživateli umožnila svobodně vyměnit desku, kdykoliv to uzná za vhodné.

Ale to je nezmysel. Tak si kup krabicovu verziu, nie OEM a mozes dosku vymenit aj 10x za den.

Pošli mi odkaz na krabicovou verzi Win8, která umožňuje výměnu desky. Já takový nenašel.

Windows 8 vyjdu az 26. oktobra, takze zatial jedine co sa da najst, su pre-order linky, napr. na Amazone. Ale u WIn8 plati to iste co pri predchadzajucich verziach Windows, ze OEM je naviazana na HW a normalna verzia, ci uz "krabicova" alebo stiahnutelna z webu (ja mam taku napr. Win 7 Ultimate), nie je naviazana na HW. Od toho sa potom odvija samozrejme aj cena, kde OEM stoji par babiek, kdezto normalna verzia stoji 260.- Eur (v pripade Win7 Ultimate download).

Více o dostupných edicích píšeme ve článku Ceny Windows 8 odhaleny, předprodej operačního systému začíná. Odpověď tam určitě najdete.

Tam jsem našel větu "Microsoft upustil od plnohodnotných retailových verzí", z čehož jsem si odvodil, že retail verze (se kterou si můžu měnit základní desku dle libosti) už nebude. Špatný výklad?

Váš výklad je správný. Existuje jistá šance, že nás Microsoft překvapí, letos se nemůžeme skoro na žádné infromace spolehnout, všechno se mění, nic není jako dřív a Microsoft se chová nepředvídatelně.

Díky za hezký článek. Doplním sem pár věcí, něco jako mé zhodnocení.
Vyzkoušel jsem si Win 8. Je to takový divný hybridní nedodělaný systém.
Hodně mi vadí, že metro aplikace jsou na full screen, to je opravdu úžasné na 1920x1080 - co si proboha v tom Microsoftu mysleli? Maximalizované aplikace jsem měl naposled na CRT monitoru na rozlišení 1024x768, na větším monitoru jsem už od toho definitivně upustil. Velmi často, když něco dělám, potřebuju koukat na 2-3 okna, už jenom si vemte, když píšete email, nebo co já vím, v okýnku mám zapnutou televizi, na zbytku ploše dělám něco jiného.
A žádný taskbar mi připomíná návrat k Windows 3.11, fakt to nechápu. Možná na tabletech OK (i když i tam bych taskbar někdy uvítal, alespoň na těch větších), ale na desktopu totální nesmysl.
Co se týče desktopu, absencí nabídky start akorát naštvali trochu znalejší uživatele, způsobí to jenom to, že si tam každý nainstaluje nějakou jinou náhražku.
Obchod aplikací je výborná věc, jenže by byla úžasná, kdyby to šlo i pro desktopové aplikace. Co bych dal za to, aby mi něco samo updatovalo Total Commandera, VLC, atd... A mělo to existovat už před lety. Konkurenční OS již dávno mají různé app story nebo balíčkovací systémy s webovými repozitáři.
Jako vždycky Microsoft nám nedává na výběr, standardně nelze zrušit metro, nelze zapnout nabídku start, cpou nám předdefinované a nepředefinovatelné klávesové zkratky a různé vyjížděcí panely na rozích. Veškerá customizace se zase bude dělat přes různé utilitky třetích stran, proč to tak pořád musí být?  Občas by si v Redmondu mohli nainstalovat Linux a KDE - no flame prosím - jen pro porovnání, kolik tam se věcí dá nakonfigurovat.
Těch několik vylepšení desktopu snadno člověk omrzí, neb je to vykoupeno tím chaosem a nedotažeností Metro prostředí, které se vám furt bude při různých akcích cpát na full screen se svými jednoduchými aplikacemi. Nepřináší mi to nic nového, pouze otravuje.
Uvidíme, jak bude vypadat Windows 9, každopádně W8 kvůli své nedotaženosti používat nebudu.

Tiež by som uvítal verziu bez Metra, alebo aspoň v stave, keď ide jednoducho vypnúť a rovno po štarte nabehne desktop, ktorý preferujem.
Metro ma na stolnom PC skutočne nezaujíma.
Do tabletu a mobilu ...ok.

Jakozto stranka zabivajici se windows by jste meli vedet ze metro nazev se u MS nepuziva kvuli problemum s ochrannymi znamkami...

Stále se oficiálně neví, proč Microsoft uvedený název nepoužívá. Že jde o spor s jistou německou firmou, je vlastně jen nepotvrzená spekulace. Redmondští se k tomu dosud nevyjádřili, ani neřekli, jak bychom Metru měli říkat. Dokud neuslyším nějaké jednoznačné stanovisko, nevidím důvod, proč to pěkné slovo nepoužívat. Důležité je, že všichni víme, oč jde. :-)

Úspěšně jsem se prokousal celým článkem, ale musím konstatovat, že nejdůležitější je pro mne tato věta:
"Zajímavé jsou také možnosti downgradu. Z OEM licence Windows 8 Pro můžete přejít zpět na Windows 7 Professional"
Běžně používám 15-20 oken současně na třech monitorech, metro v PC nechci!, Win7 mi běží parádně rychle (Phenom II X4@16GB RAM@Intel 320 SSD).
Pro dotyková zařízení nebo pro začátečníky, prosím. Ale dokud MS nenabídne pro zkušené uživatele verzi, kde se bude dát Metro úplně zakázat a v podstatě to budou Win7 s lepší optimalizací výkonu, tak nemám zájem.
Krabicová verze Win7 ještě pár let poslouží :-) A sice budu v dohledné době pořizovat nový notebook, ale právě proto je pro mne zásadní ten downgrade; dřív totiž byly informace, že nebude legálně možný.

Súhlasím.
Stále vymýšľanie akože nových srandičiek....pre bežných konzumentov (laikov) dobre ok.
Tý si kupujú najradšej "omaľovanú pestrú krabičku" a srandičky ako metro ich potešia.
Pre mňa sú podstatne dôležitejšie optimalizácie OS a funkčné vylepšenia. Myslím si, že Win.8 by bol dobre  a možno dokonca lepšie predajný s optimalizáciami (rýchlejší štart, priame pripájanie obrazov diskov, trebárs aj tá zaujímavá čiastočná obnova systému,...) bez Metra. Jeho násilné pchanie aj do stolných PC mi je skutočne proti srsti :-(.

Sice dlouhý, ale moc pěkný článek. Tedy pane, to muselo dát práce!
Na rozdíl od některých, já do Win8 jdu okamžitě a to na všech PC i NB a po zkušenostech s WM se těším i na Metro :-)

Zkoušel někdo W8 na BD čipech? Je nějaký pokrok proti W7? Tam měla přece vyjít záplata ale sešlo z toho. Myslím že by tohle zajímalo více lidí, zda si majitelé BD procesoru polepší přechodem na W8 po stránce výkonu...

Trochu off-topic ohledně ceny a možností upgradu: před pár dny jsem zahlédl ceny, ale nikde nebylo uvedeno, zda je možné upgradovat z OEM verze Windows Vista (Profesional) na Windows 8. Je mi jasné, že z hlediska povahy OEM licence by něco takového projít nemělo, ale nejen cenová politika MS se s příchodem W8 mění a pokud budou chtít systém masivně rozšířit, možná by i tohle mohlo být možné. Předem díky za odpověď...

Dobrý den, o možnostech upgradu jsme psali pravidelně v posledních několika měsících. Odpověď naleznete ve článku Akce: upgrade stávajícího počítače na Windows 8 Pro bude za tisícovku. :-)

Aplikace Start8 už dospěla do verze 1.0 a je 100% funkční. Cena 5$: http://www.stardock.com/products/start8/

Osobně používám na W7 tohle a nemůžu si to vynachválit.
http://www.startmenu7.com/index.html
Start z W7/Visty mi nikdy nepřirostla k srdci. Podle fora se zdá, že pod W8 to chodí taky.

A preco to Metro supli aj do Windows Server 2012 ?
Preco aj pre desktopy nieje moznost zvolit si medzi metrom a klasickym desktopom ?
Neviem si predstavit pracu s Win 8, skusal som to, ale zabalil som to po 2 dnoch..
Neuvazuje MS o novom filesysteme?
Ocenujem rychlost bootovania, to je asi vsetko.. ostatne spomenuli ostatni citatelia v komentaroch.

Zajímavý článek. Děkuji za něj.

 
W8 jsem netestoval a zatím o jejich existenci vím jen s článků na Internetu. Podle všeho ale skoro vyžadují aktivní komunikaci s Microsoft Account. Přístup na aplikace s tímto účtem spojené ale bývá ale v podnikové sféře obvykle blokován stejně jako přístup na Facebook, Skype apod. Aplikace jsou instalovány prostřednictvím centrální správy.
Docela by mě z tohoto pohledu zajímalo, jak to bude se správou W8 v podnikové sféře. Desktopy tam určitě ještě dlouho nevymizí. A nebo je to i vzhledem k mezititulku "Budoucnost nepatří stolním strojům" tak, že MS už nově cílí jen na "OSVČ" a domácí uživatele a podniková sféra ho už přestává zajímat?

Uznávám, že tento příspěvek je patrně dán neznalostí W8, ale i tak by mě zajímalo, jak to v podnikové sféře s W8 bude.

Měl jste číst víc. To, co tvrdíte, se týká jen nových aplikací pro Metro. A MS Account není pro práci v osmičkách vůbec potřeba, jen přijdete o určité výhody, které lze ve firmě řešit jinak.

Děkuji za vysvětlení. Budu se tedy snažit více číst.
No naštěstí se nová verze OS váže nejčastěji až k nově nakupovanému HW a to nějakou dobu nehrozí. Takže snad bude do té doby dost času vše co funguje nebo nefunguje ověřit.

Autor recenze snad nikdy nepoužil stolní počítač, jinak by nemohl napsat tak hloupou recenzi, jako je tahle. Nebo je to důchodce, kterej si na pocitaci jednou v zivote prohlid svych 10 starých fotek.
Stručně. Režim Metro je naprosto k ničemu, pokud chcete udělat cokoliv jinýho kromě puštění písničky, filmu nebo prohlížení fotek, vždy musíte použít plochu. Samostatný metro může používat snad jen naprostej diletant nebo člověk, kterej počítač používá jako mobil a nepozná v tom rozdíl. Mimochodem nevim, co shledával autor recenze tak složitýho na používání plochy, že to neustále vnucuje jen pokročilým uživatelům a tvrdí, že používání plochy je složité.
S kompatibilitou je autor taky mimo, asi tam nikdy nezkoušel spouštět něco staršího než pár let. Jo, googlení neoficiálních patchu pro starsi hry neni zrovna sranda, kdyz "rezim kompatibility" nefunguje uz od XPček.
Jediné plus u W8 hodnotím rychlost a vylepšení nekterých uživatelských funkcí a to tačítko start mohli chytráci z mrkvosoftu klidně zachovat, nevím co je horší, jestli vypínání woken přes tlačítko start a nebo přes tlačítko "Nastavení". Copak chci při vypínání něco nastavovat????

Souhlas. Metro je na hraní a pro lidi, kteří mají počítač jen k prohlížení internetu a koukání na filmy (těch je ale možná většina). Někde jsem viděl, že ve windows 8.1 bude možné bootovat přímo do plochy a vrátí se tlačítko start. Tyto možnosti ale rozhodně měly být hned od začátku (i když to by možná způsobilo, že by uživatelé metro ignorovali úplně a ne jen z části jako teď). Jako největší bota se mi zdá, že možnost startu rovnou na plochu nemá ani verze "Pro" u které se snad dá předpokládat, že bude použita v podnicích.
Poznámka: recenze a popisy tady na cnews.cz se mi zdají hrozně "květnaté" a plné zbytečné vaty. Ví někdo, kde najít nějaké lepší věcnější a jasnější popisy a návody na windows 8?

No tak jeste toma jednu vadu na krase. Tlacitko start neni talcitko start ale klikatko na metro :(

Reklama