Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9 – když vám obyčejné paměti nestačí

Pokud jste si mysleli jste si, že paměti nelze provozovat nad 2400 MHz, Transcend aXeRam 2400 MHz CL9 vás přesvědčí o opaku. Výsledky stojí za to!

Představení kitu, použité čipy a specifikace

Na současném trhu operačních pamětí se již vyskytuje mnoho vysokofrekvenčních kitů a mnohdy ani ne za nějak extrémní částky. My si pro vás připravili speciální recenzi jednoho z nich, který je zajímavý především svými výsledky a také cenou. Model aXeRAM 2400 MHz CL9 od společnosti Transcend je po světě převážně chválen a vzhledem k ceně, za jakou se pohybuje na českém trhu, jsme se rozhodli ho pro vás otestovat.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

Vliv frekvence operačních pamětí na výkon vám připomene článek z minulého roku, kdy jsme testovali ještě na platformě s procesorem Intel Core i7-870 a základní deskou Gigabyte P55A-UD3. V dnešní době je již několik dalších platforem, které dokážou z RAM vymáčknout naprosté maximum. Jmenovitě Intel Ivy Bridge, AMD Bulldozer a AMD Llano. Konkrétně Ivy Bridge dokáže využít i paměti se specifikovanou frekvencí 2800 MHz, což ještě nedávno byl maximálně zbožný sen všech nadšenců.

 

Ač jsme vám ještě minulý rok radili, že se nevyplatí investovat do vysokofrekvenčních modulů, dnes už si tím nejsem popravdě tak docela jist. Přeci jen rozdíl v taktu mezi levnými 1600MHz a takovými 2800MHz moduly je už mnohem větší, než když jsme testovali výkon při maximální frekvenci 2000 MHz a s časováním CL9, kdy se výkonový rozdíl držel v rozmezí 0–5 %. Jestli však výkon nějak výrazněji stoupne, na to se podíváme někdy v budoucnu na platformě Intel Ivy Bridge. V této recenzi se ale budeme věnovat jednomu konkrétnímu kitu bez výkonového porovnání, tak jako v předchozích recenzích operačních pamětí.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

Jelikož jsme paměti obdrželi pouze v provizorním balení, nemůžeme vám ukázat, jak vypadá to originální, které dostanete po koupi v obchodě. Skoro jistě se však nebude příliš lišit od balení ostatních výrobců. Na první pohled zjistíte, že jsou moduly chlazeny. Jedná se o poměrně hrubé hliníkové pasivy, jejichž žebrování je však mírně vyšší a může tak nastat kolize s chladičem procesoru. Co se účinnosti týče, jsou naprosto dostatečné a ani po zvýšení napětí není potřeba paměti ofukovat.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

Štítek prozrazuje, že výrobce s dalším přetaktováním počítá a teoreticky jej i garantuje, což značí plusko za hodnotou frekvence. Mnohé by mohlo překvapit časování CL9 (9-11-9-24) při této frekvenci, ale věřte, že to ještě moc výjimečné není ani při deklarovaném napětí 1,65 V. Nalevo od čárového kódu jde trochu vidět stříbrná část, která značí, že jsou paměti kryty doživotní zárukou.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

Každý z modulů má velikost 2 GB, což je sice na dnešní dobu už poměrně málo, když se dají běžně sehnat moduly o čtyřnásobné kapacitě, ale musíte myslet na to, že se jedná o paměti pro nadšence, kteří se až tolik na poměr cena/kapacita nedívají a jde jim především o jakousi exkluzivitu.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

Použité paměťové čipy jsou specialitou aXeRAM 2400 MHz CL9. Výrobce totiž osadil čipy značky PSC, které jsou synonymem pro výborné přetaktování, což se, jak uvidíte v následující kapitole, potvrdilo.

Transcend aXeRam 2400 MHz CL9

 

Představení kitu, použité čipy a specifikace

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Jen je třeba dát bacha na to, co si člověk objednává, cokrát mají v cenících chybu a pak lidi mohou dopadnout jako já, dostanou sice slušné kity, ale s čipy Hynix :)

Reklama
Reklama