Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Vdechněte život pomalému MacBooku s kitem JetDrive 420 od Transcendu

Výměna klasického pomalého disku za SSD je to nejlepší, co můžete pro svůj notebook udělat a jde to samozřejmě i na MacBooku, i když Apple takové operace spíše ztěžuje. Transcend nabízí řešení.

JetDrive 420 místo pomalého disku

JetDrive 420 je SSD kit určený pro Macbooky s 2,5" diskem. Dostanete rychlé SSD, hliníkový USB 3.0 rámeček se semišovým pouzdrem a přesné šroubováky. Prostě takový luxusnější kit s pětiletou zárukou, který Transcend označuje jako Apple Solution. Co už v kitu nenajdete je software typu Acronis, ale klonování lze zvládnout běžnými prostředky.

Starý Macbook s pomalým diskem připravený na výměnu
 

Transcend JetDrive 420 (TS240GJDM420)
kapacita240 GB
skutečná kapacita223 GB
řadič

typ NAND paměti

příslušenství
USB rámeček, cestovní pouzdro, šroubováky
rozměry a hmotnost7 mm / 95 g
Cena a záruka
zahájení prodejeříjen 2015
Graf ceny produktu Transcend JetDrive 420 240GB, TS240GJDM420 poskytuje server Heureka.cz
záruka5 let
zapůjčil
cena4630 Kč

Samotné SSD Transcend TS240GJDM420 patří k rychlejším. Je vysoké obligátních 7 mm a má kovové tělo. Prodává se v kapacitách 120 až 960 GB a v cenách 2930 až 15 777 Kč, což je až dvakrát tolik, než za obyčejné SSD ve stejné kapacitě. Výměna je jednoduchá, ale na pár záludností i u Applu přeci jen narazíte.


 Klasický rámeček na 2,5" disk, akorát hliníkový
  

Nejprve je nutné naklonovat váš starý disk na SSD. Nové SSD dáte do USB rámečku a spustíte klonování prostřednictvím nástrojů OS X, jak to Transcend uvádí v návodu. Problém nastane, pokud je váš starý disk větší, než nové SSD, což je u výměny SSD za HDD téměř vždy. Stačí však stáhnout aplikaci Carbon Copy Cloner, která si s tím poradí a je škoda, že ji (nebo jinou) Transcend nedoporučuje.


Klonování funguje jen na větší disk, jinak musíte použít jiný software, např. Carbon Copy Cloner

 

Po procesu klonování stačí disky vyměnit a MacBook je najednou mnohem rychlejší. Zbývá ovšem ještě zapnout důležitou funkci TRIM, bez které by SSD dlouho rychlé nevydrželo. TRIM je příkaz, kterým operační systém řekne disku, které bloky už nenesou data a může je ve volném čase natvrdo smazat.

 

Apple funkci TRIM začal pro jiné než originální disky blokovat, ale v nejnovějším OS X to už zase jde. Musíte ji však zapnout sami a Transcend pro to dodává utilitu JetDrive Toolbox, která to ovšem v aktuální verzi neumí; Transcend slíbil, že to opraví.


Aplikace  Disk Sensei na zapnutí TRIMu, ale funguje i obyčejná příkazová řádka
 
 

Musíte proto opět využít jiné aplikace, například Disk Sensei, ale měl by fungovat i prostý příkaz sudo trimforce enable). Návod k JetDrivu v tomto bodě ještě nestihl zareagovat na novější OS X.


 

Závěr

Nakonec ovšem máte na stole MacBook, jehož svižnost se posunula o několik řádů. Starý disk dáte do hliníkového rámečku a můžete jej používat jako externí, i když osobně bych jej raději umístil do MacBooku a vyměnil za optickou mechaniku. Transcend ani žádná jiná firma však nedělá kit, ve kterém by byl interní rámeček pasující místo DVD mechaniky, takže si jej budete muset dokoupit. Modely určené přímo pro MacBook jsou docela drahé, ale často pasují i ty levné.

Plusy / mínusy
 komplexní řešení
 kvalitní provedení
 nejasný návod
 vysoká cena

Samotný výkon SSD od Transcendu je udávaný jako 570 MB/s pro čtení a 470 MB/s pro zápis, přičemž jsem naměřil 550 MB/s, respektive 313 MB/s. Spotřeba disku je v klidu 0,41 W, nejvýše pak při zápisu 3,45 W.

JetDrive 420 není jedinou možností, jak dostat do MacBooku rychlé SSD, fungovat budou i jiné značky. Transcend je ale jediný, kdo dodává kit přímo pro Apple a v nabídce má i model pro MacBook Air a novější MacBooky, kde už se mění SSD (mSATA) za SSD.

Naměřeno:

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dnes je to týden co mám své první SSD a zvolil jsem nejdostupnější 256 SSD a právě od Transcendu a jsem fakt spokojenej.

Jo jo, SSD do PC je ten nejlepší upgrade :)

Jde o to, co vás na tom PC pálí. Když potřebujete třeba softwarové dekódování videa (10bit H.264...) a CPU to nedává v realtime, tak koupit SSD nepomůže. KDyž má komp moc malou RAM na browsení dnešního webu, tak taky bude lepší sehnat tu RAM. Když chce člověk pařit a má nějakou mizernou lowend grafiku, tak si s SSD taky nepomůže. Nebo když vyloženě potřebuje hrubej výkon CPU na nějakou práci.

Já bych to řekl tak, že SSD je dobrá věc pro někoh, kdo už má všechno ostatní.

- nachrochtání Windows z HDD trvá 30-50s, OSX mi připadne ještě dýl.
- nachrochtání GIMP je podobně dlouhé jako OS a asi to platí i pro další aplikace se spoustou pluginů a závislostí
- kompilace C++ bez precompiled headerů

HDD bylo to nejpomalejší co mě brzdilo, jinak i pokud někdo má slabej CPU a málo RAM tak si koupí SSD i do ntb, kde je hlavní deviza ta nízká spotřeba.

Reklama
Reklama