Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Velký test zdrojů v kategorii 460-550 W – měřeno na profi přístrojích

Pořádné recenze napájecích zdrojů jsou v České republice poměrně ojedinělé. Díky pozvání Be Quiet vám přinášíme tento velký test zdrojů, kdy jsme měřili přímo v laboratoři Hamburku.

Pozvánka do laboratoře v Hamburku od Be Quiet

Minulý rok jsme byli pozváni do laboratoře společnosti Enermax v Hamburku, abychom si mohli naměřit několik zdrojů na profesionálním vybavení a z toho následně zpracovat test. Ten obsahoval celkově čtyři zdroje ze dvou různých výkonových kategorií.

 

Tento rok jsme byli pozváni opět do Hamburku, tentokrát však jiným výrobcem zdrojů a to společností Be Quiet. Jedná se o tradičního německého výrobce a podle německých výsledků z minulého roku v této zemi také nejprodávanějšího. V České republice však značka Be Quiet moc známá a rozšířená není. Be Quiet patří pod polskou společnost Listan, která je také vlastníkem značky Revoltec.

Vydali jsme se tedy do Hamburku s celkovým nákladem osmi zdrojů ve výkonové kategorii 460–550 W. Kvůli zádrhelům při zařizování a logistickým problémům byl konečný seznam jiný, než jsme původně plánovali, i tak si ale myslíme, že bude pro vás dostatečně zajímavý.

Vybírali jsme z několika cenových kategorií, abychom mimo jiné zjistili, jak velký rozdíl je mezi drahými a levnými zdroji. Zdroje byly z naprosté většiny doručeny přímo od některého z českých distributorů/prodejců. Nehrozilo tedy, že by se jednalo o předem vybrané a nějak upravené kousky. Měřili jsme modulární i nemodulární modely. Které jsou lepší, to necháváme na vás, jelikož obě řešení mají své klady i zápory. Seznam testovaných zdrojů je následující:

  • LC Power X-Type v2.3 500 W
  • Seasonic OEM 500ET-T3 500 W
  • Seasonic OEM 500ET-F3 500 W
  • Be Quiet Pure Power L8-CM-530 W
  • Cooler Master GX550 550 W
  • Cooler Master Silent Pro M2 520 W
  • Enermax Triathlor 550 W
  • Seasonic X-460 Fanless 460 W
  • Be Quiet Dark Power Pro 10 550 W

V závěru testování přinesl zástupce Be Quiet ještě jeden jejich levnější zdroj – Pure Power L8-CM-530. Původní plán obsahoval například Corsair CX500 V2, Seasonic X-560, OCZ ZS 550 W, ale i takové skvosty jako Eurocase či Evolve. Bohužel kvůli nedostupnosti a logistickým problémům se k nám tyto zdroje nedostaly včas, případně vůbec. Věříme však, že i konečný seznam by se vám mohl líbit. Zajímavostí může být porovnání dvou Seasoniců OEM, otestování zdroje od společnosti LC Power, která u nás příliš dobrou pověst nemá, či výsledky pasivního modelu od Seasonicu.

Pozvánka do laboratoře v Hamburku od Be Quiet

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Osobně bych řekl, že nejdelší životnost mají zdroje, které mají nejdelší záruku. Mezi 2 a 5 ti lety záruky je propastný rozdíl, mezi účinností já nevím třeba 80% a 83% procent minimální ( po přepočtu - 1 měsíc :) )

Minimální rozdíl?
Pokud bude příkon zdroje 100W, bude odevzdávat 20W respektive 17W ztrátového tepla, tzn. bude trpět o 15% více tepelným namáháním a patřičně se mu zvýší hlučnost nebo sníží výdrž.
 

tepelné namáhání vyšší o 3 W ? No to mi ho zandej :)

I 1W může být moc, když není dobrý odvod tepla. Nejde přeci o absolutní rozdíl, ale o relativní: přehřát se ti může i blbá nabíječka na něco, která hřeje daleko méně.
Podstatné je to, kolikaprocentní je to zvýšení protože tolikaprocentní bude vyšší nárok na chlazení (a tedy i hluk) nebo naopak rozdíl teploty zdroje a okolí a tedy snížení výdrže.
 

to nebudou vzdy 3W, to je pokud dobre sleduju diskusi rozdil na 100W spotreby, ale PC snad neberou jen 100W, ale i vic a i min, dulezitej bude hlavne prubeh krivky ucinnosti a dane spotreby dosahovane danym PC, a ver ze u "spatnych" zdroju i s tabulkove dobrou ucinnosti muzou cinit rozdil i v desitkach W

Ad Seasonic X-460:
"Osobně teda moc velký smysl v kompletně modulární kabeláži nevidím, jelikož dva zmíněné kabely (případně čtyři kabely z osmipinu) stejně budete muset vždy připojit."
Já v tom naopak spatřuji velký přínos. Zrovna včera jsem se jal měnit ventilátor v MODU82+, kabeláž samozřejmě jak se patří skrytá za MB tray a vyvázaná pomocí stahovacích pásek. PCIe, molex a SATA kabely odpojím, ale ATX konektor ne, tzn. kompletně zrušit celý cable management, zdroj vytáhnout, vyměnit fan, vrátit zdroj, znova učesat a vyvázat kabely = 45 minut práce navíc. Se Seasonicem bych si to ušetřil :) Samozřejmě tam bych v první řadě neměnil fan, ale důvod vytáhnout zdroj se najde vždycky, kupř. odprášení :)

jsi moc útlocitný, PC vyfoukám kompresorem a hotovo. :-)

pečlivost ≠ útlocitnost ;)

věř mi, že nic lepšího než kompresor není a je jedno, jestli je zdroj ve skříni nebo mimo ni. Po aplikaci čištění kompresorem vypadá PC jako nové (pokud někde není vidět zásah uživatele nebo není zteřelá guma nebo zažloutlý plastik (bužírky, stahovačky apod.))
 
pokud máš čas si s čištěním PC "hrát" - prosím, ale pro mě je PC pracovní nástroj, který sice udržuju, ale nechodím kolem něj s leštěnkou.

treba ventilatory takto vubec nevycistis :) to sem poznal kdyz sem je chtel prestrikat na jinou barvu...nejlepsi cisteni zdroje je naprosto ho rozebrat, upevnit si tak 15cm nad nej dosti vykonej vysavac a vymetavat bordel steteckem, delam to tak jednou za pet let provozu zdroje... je zbytecny to delat casteji, teda pokud to spon jednou do roka vyfoukate 

to tynyt: su lepsie a hlavne bezpecnejsie veci. Kompresor je dobry do vtedy dokial ti nieco v PC neodpali. To iste plati aj pre obycajne vysavace.
Samozrejme v domacom prostredi je neefektivne kupovat profesionalny antistaticky vysavac za 350 eur.

Vím že to sem nepatří, ale chtěl bych požádat switche o podrobnosti k výměně ventilátoru u enermaxu. Patřím k těm šťastlivcům, co slyší pro82+ i přez zeď.Děkuji. Pavhin@seznam.cz

Je pravda, že s modulárními kabely lze více manipulovat při instalaci, navíc při upgrade stačí nahradit třeba 6pin 8pinem pro grafiku a ne zamotávat původní a z klubka vymotávat nový :D.

všechny normální nemodulární zdroje mají 6-pin s přídavným 8-pinem, takže se nic "nemotá". Akceptuju tuto připomínku u měničů HW (co 3 týdny nový komponent), ale dělat si problémy s dalšími potenciálními přechodovými odpory u běžného PC a uživatele, to fakt ne.

Skvelý test, vďaka.

Tak to jste mě nepotěšili. Ani já vás nepotěším. :-)
O Enermaxu jsem měl lepší představu za ty prachy. Sice mám plnotučného Seasonica, ale na jedné straně jsem potěšen u OEM , že parametry jsou veskrze výborné, ale zas jsem nečekal, že tam budou kondenzátory nepříliš dobré pověsti.
Můj návrh by byl, že by se mohl vzít nějaký jetý kus (5+ let) lepší značky a podívat se jak si vede po delším provozu. Test jest výborný pro koupi nových zdrojů, ale je otázkou, jak si budou stát s parametry po několika letech provozu. Jde o to, že kolega zásadně kupuje zdroje v ceně do 600,-Kč a já zase ty lepší a nemá s nimi problémy i konec životnosti ještě nenastal, tak na základě toho přemýšlím, zda nevyhazuji peníze zbytečně za něco lepšího?

A tvůj kolega taktéž hodně riskuje. Doporučuji se podívat především na to, co dělal LC Power dražší jak Seasonic Energy Knight s napětím na 12V větvi při přetěžování jiné větve. Pokud odejde nějaký kvalitnější zdroj, pravděpodobnost, že vezme něco s sebou, je dost malá, zatímco u těch ultra levných dost velká.

Nedávno jsem rozebíral právě jeden takový zdroj, který je starý asi dva roky. Návrh dimenzován na 320 W, ale přitom zdroj byl 400W. Na sekundární části a 12V větvi kondenzátory neznámé značky a s maximálním provozním napětím 10 V! To, že tvůj kolega s tím ještě problém neměl, neznamená, že ho nikdy mít nebude. Ale až ho mít bude, tak ho to může stát daleko více, než třeba dva hodně kvalitní zdroje.

No kvalitní zdroj by s sebou nic vzít neměl, ale značkový nemusí znamenat kvalitní.
Mě kdysi odešel Thermaltake silent purepower 420W, což byl svého času značkový a drahý zdroj a vypálil co mohl... No a pak jsem se podíval dovnitř a už jsem si nikdy zdroj od Thermaltake nekoupil.
Pak mi odešel i seasonic a nevypálil nic..
Stejně tak mám pochyby o značkách co do svých zdrojů cpou vnitřky od kdekoho... A když už to dělá i enermax, tak fakt nevím...
 

Také jsem nenapsal, že značkový znamená kvalitní. Napsal jsem pouze kvalitní. Potom je už prakticky jedno, od koho ten kvalitní zdroj bude. A kdyby náhodou, což se asi nikdy nestane, LC Power měl nějaký hodně povedený zdroj, který má kvalitní návrh (např. Delta), kvalitní součástky a tichý ventilátor, tak bych ho také doporučil. Tato představa je však značně fantasmagorická.

Je nutné si však uvědomit, že to není jen tak od kdekoho. CWT, který vyrábí vnitřnosti např. pro Corsair, Enermax a mnoho dalších, není žádný nováček. Jeho kvalita sice není tak vysoká, ale rozhodně to není nic, u čeho by se měl člověk bát, že když ten zdroj odejde, tak vezme i něco s sebou.

Osobně pochybuji o tom, že by Enermax spolupracoval s nějakými pochybnými výrobci.

jj, jen bych měl vždy větší důvěru k tomu, co si dokáže udělat kvalitní návrh sám, než k tomu, kdo možná jen skládá nakoupené komponenty do krabičky a pak na krabičku nalepí "made in Germany".
To umí i eurocase.. Některé jejich zdroje jsou třeba FSP...
Abychom se tímhle tempem za pár let nedoškali zdrojů např enermax se stejnými vnitřnostmi jako eurocase...

No pozor. Ono to je přesně naopak. Eurocase má jeden (asi jediný) model, který je vyráběn v FSP. Stačí se podívat na štítek toho zdroje, kde je jasně uvedeno: Manufactured by FSP Group Inc. Jestli se nepletu, tak ne těchto kusech již člověk logo Eurocase nenajde a je tam logo Green Power. Většinou se prodává jako Fortron, akorát na CZC je uveden jako Fortron (Eurocase)

Co se skládání do krabičky týče, to také nelze říct takhle jednoznačně. Někteří výrobci elektroniky zdrojů dávají těm výrobcům, kteří od nich vnitřnosti odkupují, možnost, nějakých úprav. Dobrým příkladem je Be Quiet. To například v hodně zdrojích používá elektroniku od FSP, ale mírně upravenou a občas použije i kvalitnější kondenzátory. Ještě se ale snad nikdy nestalo, že by nějaký renomovaný výrobce použil vnitřnosti od nějakého pochybného výrobce, který je dodává třeba do Redstar, Evolve,... zdrojů.

Zajímavý test, ale zajímalo by mě podle čeho jste vybírali zdroje a proč tyto značky? Já osobně bych si nikdy víc jak polovinu z nich nekoupil a ani nad něma nepřemýšlel. Proč nejsou v testu zdroje Fortron? Mě třeba dost zajímá Aurum Gold. Píšete, že seznam zdrojů byl původně jinný. Můžu se zeptat jaký? Byla značka Fortron mezi nima? A nemáte v plánu ji testovat? Nejlépe tento zde zmíněný model? Děkuji za odpověď.

Ono by to příště chtělo důkladněji číst článek.

Původní seznam ještě navíc obsahoval OCZ ZS 550 W, Seasonic X-560, nějaký Eurocase, Evolve, Fortron. Sháněli jsme v podstatě vše, co se v této kategorii dalo. Jak jsem ale již psal v článku, kvůli několika problémům se to nakonec nestihlo, případně ty zdroje nebyly.

Děkuji za odpověď, pravda, trochu jsem to proletěl. Dost mě láká ten Fortron Aurum, jelikož je z řady Gold a mě prošlo rukama už pár zdrojů této značky. Bohužel né z nejvyšší řady Gold, i tak jsem ale byl spokojen, až teda na jeden, Blue Storm II 400W který nebyl zrovna tichý. Myslím, že spousta lidí bude značku odsuzovat, ale né každý má na Enermax pro.

Zdroj od Be Quiet! jsem měl v ruce jen jednou a přišel mi stejně hlučný/tichý jako většina dalších zdrojů. Protože jsem o téhle značce v životě neslyšel, zařadil jsem si ji do kategorie "jeden z milionu". Je to tak špatně? Opravdu patří do sorty typu Seasonic, Enermax atd., u níž nelze udělat chybu?
Neprudím, ptám se.
 

Záleží jak v čem. Po stránce součástek na tom bývají o trošku hůře, ale po stránce hluku můžu říct, že se minimálně nové modely dost povedly.

to je hodne velka skoda, ze v testu neni corsair cx v2. bylo by moc zajimavy videt, jaxi vede oproti seasonicu v te same cenove hladine...

Reklama
Reklama