Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Xigmatek Praeton LD964: 45 mm vysoký trpaslík za 500 Kč

Chladič Xigmateku je navrhnutý do zostáv, v ktorých je výkon dodávaných chladičov s procesormi nedostatočný, ale ich rozmery sú už hraničnými. Nás zaujímalo, do akej miery si s týmto prckom pomôžeme.

Xigmatek Praeton LD964: Úvod a špecifikácie

Xigmatek Praeton LD964 je trpasličí chladič navrhnutý pre procesory s maximálnym tepelným výkonom 95 W. Jeho ázijský tvorca ho navzdory kompaktným rozmerom vehementne chváli a tvrdí o ňom, že skrýva nevídaný potenciál. Dúfajme, že ho v testoch odhalíme. Kvalitných nízkoprofilových chladičov rozhodne nie je prebytok.

Výrobca svoj produkt vystrojil predovšetkým do skriniek bojujúcich o každý centimeter, v ktorých budú vežovité koncepty už príliš vysokými – tu patria napr. nízke desktopové HTPC skrine či užšie veže. 

 

Najbližšími príbuznými a vôbec najvhodnejšími adeptami pre zrovnanie sú klasické boxové chladiče, dodávané s každým CPU. Boli sme teda zvedaví, či stojí Xigmatek Praeton LD964 pri cene pohybujúcej sa okolo 500 Kč / 20 eur za ich výmenu. A keďže testujeme na platforme Intelu, do boja sme vyslali jeden celohliníkový box z Pentia G6950 (TDP 73 W) a druhý, výkonnejší model, s medeným jadrom zrejme z balenia procesora Core i5-750 (TDP 95 W). 

Obidva rozmermi i hmotnosťou Xigmateku až prekvapivo zodpovedajú. Na obrázku je zľava je box s celohliníkovou konštrukciou pasívu, uprostred potom Praeton LD964 a vpravo box s medeným jadrom. Očakávali sme, že by Praeton so štvoricou teplovodivých trubíc mohol byť výrazne účinnejším.

 

Špecifikácie chladiča

  Xigmatek Praeton LD964
podporované pätice Intel LGA 1155/1156,
AMD FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
celkové rozmery 104 × 93 × 45 mm
celková hmotnosť 240 g
heatpipe 4× (6 mm)
ventilátor v balení 1× 90 mm 
pulzne šírková modulácia áno
otáčky ventilátora 1200–2800 ot./min
udávaná max. hlučnosť   22 dBA
max. prietok vzduchu max. 45,5 ft³/min /  77,3 m³/h 
ložiská Hydraumatic
cena k 17. 7. 2012 (tiphardware) 529 Kč / 20,35 eur
web výrobcu www.xigmatek.com

Z dôvodu detailného merania hlučnosti na desatiny dBA, upozorním na zopár drobných konštrukčných odlišností oboch boxov Intelu, ktoré sa vo výsledku viac či menej určite prejavia. Výškou pasívu i rozsahom otáčok axiálneho ventilátora sa dokonale zhodujú. Sklon, tvar i plocha lopatiek je rovnaká, len rotor výkonnejšieho boxu má o niečo hrubšie lopatky a teda i vyššiu hmotnosť.

Odlišný je i tvar a počet vidlíc v rebrovaní. Okrem dvoch chýbajúcich kusov u slabšieho boxu má celohliníkový model rebrovanie pozohýbané tak trochu do oblúku – u masívnejšieho boxu sú už vidlice rovné Celková váha chladiča s medeným jadrom činí 240 g (= Praeton LD964), hmotnosť celohliníkového boxu je už o približne 60 g nižšia (180 g).

Intel stock cooler

Intel stock cooler Intel stock cooler

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Mám tento chladič, ale určitě bych ho netestoval s jinými chladiči. Tento chladič je určen totiž primárně do HTPC, které moc netopí. Sám ho provozuji s trojjádrovým Liano a mám ho zregulovaný přes dodanou utilitku k desce na neslyšné otáčky pod 1000ot/min. Je to jediná dočící se součást počítače. 
Dokonce i na HTPC hraji občas i Legend of Grimrock a chladič chladí vždy do 55st i v plné zátěži (včetně grafického čipu).
Do počítačů, které mají větší odběr se nehodí, ale do HTPC je to oproti hlasitému boxu výborná koupě. Hlavně pro procesory s TDP do 65W včetně.

Přesně tohle jsme před vydáním řešili, a dospěli jsme v podstatě ke stejnému závěru a dáváte nám tím za pravdu – může být dobrý na slabší procesory (proto je tam uvedené, že se nehodí na žravější procesory a že na slabších procesorech bude lepší než box), ale aby se choval rozumně, je potřeba nainstalovat nějakou utilitku a ručně nastavit regulaci otáček (proto je v článku "minimálne ladiči v tomto prípade upravia nastavenie regulácie manuálne").

Blbé je, že je takové řešení "dodělej doma" (přitom by to mělo fungovat spíš tak, že to člověk zapojí a nemusí se starat) a hlavně to, že výrobce uvádí podporu pro až 95W procesory, i když na ně už se určitě doporučit nedá.

Minimálně v idle a při nevelkém vytížení CPU nejsou boxy někde od dob Core i5 na úspornějších procesorech zase tak špatné (i když jim o něco víc vrčíval motorek).

Ano souhlasím, jen dodám, že ta utilitka je přímo od výrobce MB, ale už to je "starost" navíc.
Boxy od Intelu již nejsou nějakou dobu špatné, na AMD to byla ale tragédie - jsem velmi rád za tuto náhradu od Xigmateku:-).
Zdroj na mém PC se roztáčí až při větší zátěži (GOLD účinost pro ITX bedny, v Idle má PC jen 28W) a paradoxně nejvíce slyším slabě pískající LCD monitor. Zcela bezhlučné PC prostě udělat nelze. Při ztlumeném jasu píská snad každý monitor (běžně to přehluší jiná součást PC).

Mě na článku zaujal poslední graf s naměřenou hlučností. Je zajímavé, že ventilátor na chladiči Noctua se shodnou velikostí 90 mm a tedy stejnou obvodovou rychlostí lopatek při stejných otáčkách má vyšší hlučnost jak ventilátor Xigmatek.
Smysl a význam recenzovaného chladiše je jasný: Nízkoprofilový chladič do malých skříněk, kde se nepředpokládá používání nejvýkonnějších procesorů. A tam, kde není dostupná vhodná sw. utilita na regulaci ootáček, jistě pomůže hw regulátor za 80 Kč.

Není na tom nic zase tak zajímavého, 90 mm je jen jeden z rozměrů toho ventilátoru a otáčky jsou jen jedním z parametrů, které ovlivňují výkon ventilátoru, průtok vzduchu a jeho hlučnost.

Denkez> Ten vetrák Noctua má ale výšku štandardných 25mm (zatiaľ čo tento Xigmatek len 15mm) a tak má pri rovnakých otáčkach podstatne vyšší prietok vzduchu.

Zajímal by mě názor autora ohledně nanášení pasty. V testech používá Pea metodu, která je nejjednodušší. Roztírání pasty je pracnější a vznikají vzduchové bubliny... Každá metoda má své zastánce, ale bylo by dobré udělat test různých metod a jejich dopad na přenos tepla.

Reklama
Reklama