Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Samsung Exynos 8890 má takt až 2,6 GHz. Parametry a testy architektury M1 [MWC]

Včera na MWC 2016 představil Samsung letošní verzi svých vlajkových telefonů, Galaxy S7 a S7 Edge. V těchto přístrojích budou alternovat dva poměrně důležité SoC. Jednak Snapdragon 820, první 64bitová architektura a první FinFETový čip Qualcommu, vedle něj ale také Exynos 8890. Ten je v některých ohledech ještě zajímavější. Nebude v každém druhém mobilu, ale jde o první SoC, v němž Samsung použil vlastní na míru navržená jádra CPU, používající architekturu označenou Exynos M1. Samsung tento SoC představil již před časem, nyní na MWC ale konečně máme to podstatné – jeho parametry včetně taktů.

Exynos 8890 používá stejně jako předchozí Exynos 7420 koncepci big.LITTLE, jedná se tedy o asymetrické osmijádro se dvěma čtyřjádrovými klastry. Samsung ale přešel z rané verze 14nm procesu (14LPE) na druhou generaci (14LPP). Nová jádra Exynos M1 tvoří rychlejší výkonný klastr procesoru („big“), zatímco úsporný doplňkový klastr „LITTLE“ stále tvoří licencované Cortexy-A53. Pokud jde o architekturu M1, podle webu AnandTech je zřejmě podobná či přímo odvozená od velkých Cortexů ARMu (A57, A72), ovšem s určitými vylepšeními. IPC těchto jader by tedy mělo minimálně být lepší než u Cortexů-A57, jak bude vypadat srovnání s Cortexem-A72, už tak jasné není.

Samsung Exynos 8 Octa 8890
Samsung Exynos 8 Octa 8890

 

Takt CPU až 2,6 GHz

Frekvence těchto klastrů je až 1586 MHz pro Cortexy-A53 (v modelu 7420 to bylo 1,5 GHz). Značný je ale nárůst frekvence pro velká jádra. Architektura M1 poběží v Exynosu 8890 na taktu až 2600 MHz, což je na ARM – navíc mobilní – velmi vysoko, neboť Cortexy-A57 na 14LPE měly v Exynosu 7420 maximální takt jen 2,1 GHz. Nicméně tento maximální takt bude jen turbo frekvencí, dostupnou pro maximálně dvě aktivní jádra. Při vytížení čtyř či tří jader pustí řízení spotřeby klastr M1 maximálně na 2288 MHz. Tyto frekvence nicméně stále nemusí být udržitelné po delší dobu kvůli chlazení a příkonu. V praxi bude hodně důležité, jaké frekvence bude tento SoC (a potažmo jeho konkurenti) schopen držet při reálné delší zátěži – například při hraní.

Samsung posílil proti předchozími highendovému Exynosu také GPU. Zde se jedná o architekturu Mali T880 licencovanou od ARMu v konfiguraci MP12, běžící na 650 MHz – Samsung tedy použil více jednotek na nižším taktu (model 7420 měl Mali T770 MP8 na 770 MHz), takže celkově by grafika měla mít menší spotřebu na jednotku výkonu. Vyšší by snad měl být jak maximální, tak stabilně udržitelný výkon. GPU bude mít k dispozici také vysokou paměťovou propustnost: 28,7 GB/s díky dvoukanálové (2 × 32 bitů) LPDDR4 na efektivním taktu 3788 MHz.

Samsung Galaxy S7Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S7 

 

Podle testů by souboj M1 s Kryo mohl být těsný

Web AnandTech měl v rukou evropskou verzi Galaxy S7 s Exynosem 8890. Mohl tedy provést prvotní hrubé srovnání výkonu v benchmarcích webového prohlížeče a GFXBench. Ty ukazují plus minus podobná čísla pro oba procesory (v grafech jsou výsledky pro vývojovou platformu Qualcommu, která může Snapdragon 820 poněkud zvýhodňovat).

V praxi o vítězi rozhodne zřejmě to, čí architektura bude schopná dosáhnout v telefonním šasi s omezeným chlazením a kapacitou baterie nejlepší energetickou efektivitu. Telefony s oběma čipy (Galaxy S7, LG G5) se údajně při větší zátěži poměrně citelně zahřívají a S7 má dokonce pro chlazení heatpipe, je tedy možné, že absolutní špičková spotřeba těchto SoC přes lepší výrobní proces v honbě za výkonem narostla a řízení spotřeby bude ještě důležitější než dříve.

Testy Exynosu 8890 (Galaxy S7, zdroj: AnandTech)

Testy Exynosu 8890 (Galaxy S7, zdroj: AnandTech)

Testy Exynosu 8890 (Galaxy S7, zdroj: AnandTech)

Testy Exynosu 8890 (Galaxy S7, zdroj: AnandTech)
Testy Exynosu 8890 (Galaxy S7, zdroj: AnandTech)

Zdroj: AnandTech

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Heatpipe v mobiloch? (najprv Lumia 950XL, teraz toto) Čo ďalej? Aktívne chladenie? Vodník? OC pod dusíkom?

a preco ti heatpipe v mobile vadi,tomu fakt nerozumiem...

Z logickeho duvodu. Heatpipe chlazeni je o neco drazsi nez klasicke ne-chlazeni. Pokud ho vyrobce musi pouzit, pak SoC proste vyzaruje vic tepla nez obycejne. Pokud SoC vyzaruje vic tepla, pak musi take vice energie spotrebovat. Pokud SoC spotrebuje vice energie, pak bohuzel baterie vydrzi mene. Pokud baterie vydrzi mene, je mozne ze mobil zdechne kdyz nepotrebuju a nebo kdyz nemam po ruce zasuvku. Takovy mobil je pak celkem k nicemu...
Proto aspon mne vadi heat-pipe v telefonu.

Na druhou stranu je fajn mít volbu si takový mobil moci koupit. Já bych taky ocenil více implementaci, kde si výrobce vidí více do pusy. Něco jako 4 efektivní + 2 výkonná jádra, hodně RAM, rozumné úložiště a konektivita (třeba USB Type-C aby se dal připojit display) a dual SIM. Nechápu, proč musí být vlajková loď vždy tak "nabušená", ale potom si na tom může udělat člověk při zátěži volská oka, na víc nezbude čas.

K tem 4 efektivnim a 2 vykonym jadrum. Ja mam pocit, ze ten nadherny big.LITTLE concept se v cinskych rukach kompletne vymkl kontrole. Kuprikladu MediaTek prichazi na trh s implementacemi ktere pouzivaji cluster 4 A53 a lisi se jen frekvenci. To mi prijde uplne silene. Muze mi nekdo vysvetlit (recnicka otazka) proc jsou potreba 4 efektivni jadra? Vzdyt uz i jen ono jedno efektivni jadro ma brutalni vykon na aplikace jako jsou notifikace, prehravani mp3 apod. Dle meho ma naprosto nejlepsi ARM SoC dneska Apple. Jeho PA-Semi akvizice se proste velmi vyplatila. Je fakt skoda, ze to nedavaji na trh i pro jine vyrobce, ale na druhou stranu chapu proc ne. A co to je? Pouho-pouhe dvou-jadro. Je ale brutalne dobre. Pekne ilustruje rozdil mezi inzenyrskym pristupem v Americe (poradne si pohrat s designem) a mezi "cinskym" pristupem zadne velke srani a vice jader je lepsi...

Reklama
Reklama