Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Samsung představil SSD řady 840. Nástupce osmsettřicítky slibuje 100 000 IOPS

Solid-state disky řady 830 od Samsungu si i přes absenci chytlavého obchodního názvu našly mnoho příznivců. Jejich výrobce nyní na akci jménem Global SSD Summit v Soulu oficiálně představil jejich nástupce, řadu 840. Na veškeré parametry zatím platí embargo, pojďme si ale říct, co Samsung prozradil už teď.

Zatímco Samsung 830 byl jen jeden (nepočítáme-li varianty s různou kapacitou), řada 840 bude existovat ve dvou variantách. Dražší modely označené přídomkem „Pro“, určené pro „seriózní uživatele“, nabídnou hodnoty IOPS (operací čtení/zápisu za sekundu) rovných 100 000 při náhodném čtení a 90 000 při náhodném zápisu. V nadpise jsem sice vypíchl hezky vypadající kulaté první číslo, skutečně hodné pozornosti je ale to druhé, což vynikne ve srovnání s řadou 830. Ta dosahuje při čtení slušných 80 000 IOPS, při zápisu je to ale jen 36 000. Troufám si odhadovat, že právě výkon při náhodném zápisu bude parametrem, ve kterém se Samsung 840 a Samsung 840 Pro budou nejvíce lišit.

 

Samsung si řadiče pro svá SSD vyvíjí sám a osmsetčtyřicítka není výjimkou. Řadič série MDX podporuje stále SATA 6 Gb/s, přenosové rychlosti tedy zřejmě nepřekročí nějakých 550 MB/s. To je podle všeho maximum, jakého je rozhraní s teoretickou propustností 600 MB/s schopno dosáhnout. Poslední zveřejněný údaj se týká data dostupnosti: SSD Samsung 840 by měl být dostupné v polovině října.

Zdroj: PC Perspective

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Na anandtechu se dnes objevila recenze tohoto disku (Pro verze) a po výkonové stránce i ohledně spotřeby vypadá opravdu velice dobře - je na vrchole skoro každého testu.
Do první várky bych se ale už z principu u SSD nehnal. Zvlášť s ohledem na to, že jim první disk umřel.
Jinak zajímavé je, že vanila verze 840 bude jako první používat TLC čipy (3bpc).

Vážne TLC ?  no z hľadiska ceny by som potom dúfal, že 240GB(alebo 256GB neviem ako pracuje radič) by teoreticky stál 4000kč ???  ale asi sa skôr nabalia a zabijú 6000kč...
z druhej strany TLC pri prepise dát sa zničí o dosť skôr ako MLC... a opäť Sata3...pfff to už mohli konečne dať PCIe 4x ...

Za 4000Kč už 240/256 GB SSD jsou, tohle ale z počátku bude o něco výše. Podle anandtechu bude 840 vanila stát zpočátku stejně jako předchůdce (830) s tím, že až se pořádně rozjede výroba, tak zlevní.
O výdrž bych se nebál - ostatně i vanila nabízí 3 letou záruku a Pro verze dokonce 5 letou. Ale jak jsem napsal, opravdu bych to nekupoval hned z kraje.

Reklama
Reklama