Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Samsung SyncMaster F2380: cPVA proti e-IPS

Již od konce března se většina z nás těší, až Samsung začne prodávat monitory s novým cPVA panelem, který by dle papírových předpokladů měl silně ohrozit pozici levných, ale nekvalitních TN panelů. Dámy a pánové, tento okamžik právě nastal a Samsung SyncMaster F2380 se začíná prodávat. (Doplněna rovnoměrnost podsvícení)

Technologie cPVA

O technologii cPVA se toho zatím příliš neví a navíc je opředena spoustou domněnek a mýtů, které se v dnešní recenzi pokusíme osvětlit a případně i vyvrátit. Hned první nepřesnosti se řada diskutérů dopouští již při označování této technologie jako C-PVA (podobně jako S-PVA – Super Patterned Vertical Alignment). Přitom správné označení by mělo být CP-VA, případně cPVA (circular Polarized Vertical Alignment). Samotný Samsung v tomto ohledu příliš sdílný není a tak zřejmě ještě nějakou dobu budou dohady ohledně označení pokračovat.

Zatímco klasický displej tvoří polarizační vrstva, vrstva s tekutých krystalů a následný analyzér, u cPVA jsou navíc přidány dvě polarizační vrstvy, které mají za následek změnu polarizace z lineární na kruhovou a zpět. Z pohledu pozorovatele se tak ve výsledku nic nemění, což ale neplatí o kvalitě obrazu.


Panely s lineární (a) a kruhovou (b) polarizací
(Jpn. J. Appl. Phys. Vol. 42 (2003), L 51 — L 53), x-bit labs

Ještě nedávno jsem také tvrdil, že by se měl příplatek za podobné monitory s TN a cPVA technologií pohybovat kolem 10 %. To ale tak zcela pravda není, protože dnes testovaný monitor se cenově pohybuje kolem 7000 Kč, přičemž srovnatelný model F2350 se prodává za 5500 Kč. Rozdíl je tedy 22 % a nikoli 10 %. Nicméně, jak zjistíte později, tento příplatek ve většině případů za to stojí.

Hlavní výhodou technologie cPVA, kromě příznivé ceny takového monitoru, jsou pozorovací úhly a vysoký kontrast, který je u konkurenčních technologií zatím nedosažitelný. V případě tohoto monitoru Samsung uvádí kontrast 3000:1, dynamický pak až těžko uvěřitelných 150 000:1. V druhém případě si marketingové oddělení možná trochu zapřehánělo, v prvním vám ale tuto hodnotu mohu již nyní potvrdit z vlastního měření.

O čem se již ale příliš nemluví, je doba odezvy. Samsung u tohoto modelu uvádí odezvu 8 ms, což ve srovnání s 2ms TN panely nezní příliš optimisticky. Zde vám ale již nic prozrazovat nebudu a nechám vás kliknout na příslušnou kapitolu. U tohoto monitoru je totiž v OSD nabídce i možnost nastavení rychlosti odezvy, takže by tato kapitola rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Výborná recenze, díky za ni :-).

Pevně věřím, že s ghostingem to nebude tak žhavé, jak se tvrdí. Ostatně, všude se tvrdí, že TN panely mají strašné pozorovací úhly, přesto u svého Samsungu 206BW tento nedostatek nějak neregistruji (je ale zase pravda, že 206BW má pozorovací úhly výborné, na TN panel).

Srovnání s Dell 2209WA chápu, přesto však pro nás, geeky není úplně na místě: přece jen rozdíl rozlišení 1920 × 1080 px vs. 1680 × 1050 px je docela velký a kdo ještě dneska nemá alespoň druhé zmiňované rozlišení? Úhlopříčku vem čert, 22" X 23" jistě nebude takový rozdíl, v rozlišení to ale rozdíl bude.

Zaujala mě zmínka o LED podsvícení, na které však pravděpodobně čekat nebudu. Rovnoměrnost podsvícení je spíše kusová záležitost a spotřebu má panel už tak výbornou, dle mého není moc o co stát.

Samsung SM F2380 určitě není takovou spásou, jakou se možná čekalo, přesto pozitiva převažují nad negativy. Nakonec, co taky chtít za sedm tisíc i s daní :-).

Nějak mi nejedou obrázky u rovnoměrnosti podsvícení...

Máte pravdu, opravím hned jak dorazím do redakce.

Dakujem za peknu recenziu, uvazujem o novom monitore a som rad, ze mam nove informacie. Taku malicku chybku som si vsimol, v poslednej tabulke hore mate viditelna uhlopriecka v milimetroch /mm/ a tam je cislo 23" :-)

Moc pěkný článek. Možná by bylo dobré doplnit porovnání zobrazení Dellu 2209WA s tímto monitorem při otevření nějaké fotografie, která má hodně detailů v tmavých částech. Na zahr. recenzích toto porovnání vypadá pro Samsung dost tragicky, tak nevím, jak by to vypadalo v případě Vámi testovaného modelu. Pro úpravu fotografií jsou detaily v tmavých oblastech právě dosti klíčové.

Mohu říct, že tak tragické, jak to bylo prezentováno na zahraničních recenzích to určitě nebylo. Jak jsem psal - pro grafiky bych ho asi zcela nedoporučil, ale pro normální používání i hobby úpravu fotek vcelku bez problémů. K tomu slévání docházelo skutečně jen v nejtmavších detailech.

Stále nevidím avizovanou konkurenci pro TN. Cena je pořád o 25-100% vyšší. Takže stále se jedná o jinou cenovou kategorii.
Btw recenze na xbitlabs odhalila naprosto tragické přechody mezi některými odstíny, kdy odezva byla i kolem 80ms!

Hezká recenze.

Jinak si neodpustím doplněk k souvětí "Profesionálním hráčům FPS stříleček a grafikům bych naopak doporučil zůstat u osvědčených technologií a modelů.", tj. CRT monitor :-)

tj. S-PVA a S-IPS :)

Alespoň u druhého jmenovaného bude asi povětšinou problémem input lag.

na praci snad nema nikdo problem si to zaplatit oboje (sak mu to nasebe vydelava), na hrani i praci ted pouzivam S-PVA-2465 a druhej mam S-IPS-2475 a casem jen vymenim na praci za 2480zx (prvni LCD za ktere jsem ochoten zaplatit vic nez 30-40k) a rovnou zapojim pres displayport kvuli 30bitu

Není to náhodou obráceně? Přece S-PVA už jen z principu jak funguje bude mít vždy inputlag 1 obrázek. xVA má tu pěknou vlastnost, že odezva v tmavých barvách na odezvě rise je hodně špatná (klidně i 80ms). Proto u xVA je náročnější nastavit overdrive. S-PVA si nejdříve nastaví jen mírně světlejší barvu, a z té pak teprve na dalším obrázku se nastavuje overdrive. S-IPS má odezvu skoro vždy stejnou (rise i fall je ve všech barvách skoro stejný), a tak podobnou úpravu nepotřebuje.

Stačí se kouknout na jakýkoliv test S-PVA, a je tato vlastnost vidět z každého grafu. Zatím co odezva H-IPS a e-IPS začíná jako u TN okamžitým náběhem, tak u S-PVA je vidět, že pixel se musí nejprve na předcházejícím obrázku "rozcvičit". Jako příklad se stačí kouknout na místní recenzi Della 2209WA vs. EIZO S2232W-E.
- odezva E-IPS: http://www.extrahardware.cz/files/images/clanky/2009/04duben/duel_lcd/de...
- odezva S-PVA: http://www.extrahardware.cz/files/images/clanky/2009/04duben/duel_lcd/ei...
(všímejte si počátků odezvy rise)

C-PVA si narozdíl od S-PVA pixel "nerozcvičuje", a tak nemá skoro žádný inputlag, ale zase trpí horší odezvou. A i v grafu odezvy C-PVA je vidět, že do pixelu se nová barva nastavuje okamžitě: http://www.extrahardware.cz/files/images/clanky/2009/08srpen/samsung_f23...

Hmmm, polarizační vrstva, která mění vlnovou délku světla? To jako dělá z modrýho světla červený? To se na monitor opravdu hodí - on je takovej psychedelickej, co? :-)
Prosím, pokud nerozumíte fyzice, radši dejte odkaz na originál, todle vysvětlení nanejvejš zmate neznalýho...

PS: omlouvám se za double post, příspěvky nebyly po odeslání v diskusi vidět a navíc mě systém nevímproč furt odhlašoval... (že by špatná implementace hlaviček s údaji pro cacheování)?

jj, taky jsem se nad tim pozastavil, jakze to asi autor myslel:)

Navic cesky ekvivalent k anglickemu analyzer je analyzator. Naopak otrocky preklad u onech "polarizacnich vrstev" by byl pravdivy - cesky spravne: ctvrtvlnova desticka - posunuje fazi svetla v urcite rovine o ctvrtinu vlnove delky.

Mám vyhlédnutý ten dell 2209wa, ale spotřebu má vysokou. škoda zde té špatné odezvy. náruživý hráč nejsem, ale nerad bych se dočkal nějakého zpoždění v filmech nebo při práci. dell asi vyhrává u mě zatím.

NÁVRH: NAVRHUJI ZAVÉST DALŠÍ SROVNÁVACÍ TABULKU PRO VÍCE MONITORŮ: SPOTŘEBA PŘI JASU 150CD. DUVOD: když si představím, že budu chtít trvale používat určitý jas (např. těch 150cd, a ten dosáhne každý monitor v jiných %, tak nyní musím u každého monitoru se v tabulce podívat, kolik % odpovídá asi tomuto jasu 150cd, tak jít do tabulky Spotřeba, tam ty procenta vyhledat a zjistím spotřebu. a to pro každý monitor. ted jsem si sorvnával dva a byl to trochu porod. Zrychlilo by to srovnávání. děkuji

Díky za tip, zkusím to do příští recenze už zařadit.

Myslim, ze totez by stalo za uvahu i pro kontrast, ktery je take velmi zavisly na jasu.

Skoda tesil som sa ... nechysta samsung v blizkej buducnosti nieco nove?

S-IPS je lenivý.. ale S-PVA vcelku ujde.. nicméně CRT na hry je pořád best.. a asi ještě hodně dlouho bude. Nebo S-TN na hry a S-PVA/S-IPS na zbytek.. slušnej monitor na hry stojí pár šupů a dva monitory se dycky hodí.

Dik za zaradenie merania kmitania podsvietenia.
To blikanie ma zaujíma - na jednej strane je pravda, že cca 140HZ je super - CRT nám blikali už od 60 čo bola katastrofa, pri 85-100 už bol obraz väčšinou OK. Napriek tomu - načo to blikanie? CRT musel blikať už s princípu. Ale LCD? ten by blikať vôbec nemusel! Zvlášť pokiaľ má led podsvietenie...

Ale ten monitor nemá LED podsvícení...

Viem, som sa zle vyjadril. Bolo to myslené tak - ak sa nemýlim - všeobecne blikajú všetky - aj tie s LED podsvietením.
PS: info o blikaní LED podsvietenia síce nemám potvrdenú meraním, ale čítal som niekde na nete že je to tak... myslím, že to čo nevidieť potvrdíte/vyvrátite ;).

Dobrý den,

jsem rád, že jste zařadil frekvenci blikání trubic LCD. Mě osobně to docela dělalo problémy a byl pro mě vyhovující dlouhou dobu pouze EIZO S1910.

Díky.

no nemuzu si poomoct, ale k nakupu novyho monitoru me to nepresvedcilo a nahrada TN to rozhodne neni.Pro me vsechno spatne, rad si pockam par let na oled s osvedcenym TN, ktery je v poslednich generacich ok.

;) TN oledu sa asi nedockas... OLED principialne funguje uplne inac ako LCD vseobecne:
- OLED - svietia priamo subpixely vlastnou farbou
- LCD - svieti podsvietenie - co najpresnejsia biela, svetlo z podsvietenia je prepustane/blokovane jednotlivymi subpixelmi, subpixely obsahuju farebne filtre pre RGB. Technlogie LCD panelov sa lisia v sposobe prepustania/uzatvarania/filtrovania svetla, ktorych zdrojom je podsvietenie - to ma taktiez svoje technologie - CCFL/LED...

Ešte doplním k blikaniu podsvietenia - aby to nebol až taký strašiak :). Blikaním podsvietenia sa reguluje jas LCD monitorov. Väčšinou to funguje tak, že pri max. jase vlastne podsvietenie nebliká! ale svieti konštantnou - maximálnou intenzitou. Blikať začne až reguláciou jasu. Akonáhle znížite jas, začne podsvietenie blikať na určitej frekvencii, pričom sa reguláciou jasu nemení frekvencia blikania ale pomer medzi dobou "svietenia" a "nesvietenia" podsvetľovacieho systému. Frekvencia býva väčšinou pomerne vysoká - nad 100Hz (často dokonca nad 200Hz), takže problémy by naozaj nemali nastať.
Existujú i iné možnosti regulácie jasu:
- softvérovo - proste uberiete jasnejšie odtiene - zmenší sa počet farieb - najlacnejšie monitory
- zmenou intenzity svetla podsvetľovacieho systému - neviem že by sa používalo, aj keď sa to javí ako najlepšia cesta - monitor by vlastne vôbec neblikal - u CCFL myslím nieje možné, ale u LED podsvietenia by to nemal byť problem, alebo sa mýlim?
PS1: tiež ma čaká výmena môjho CRT blikajúceho na 85Hz (ktoré docela znášam) za niečo nové...

hned bych si ho koupil kdyby mel 1920x1200 a nejlepe i USB hub, nechysta se neco takoveho ?

Bylo by možné zveřejnit hodnoty RGB po kalibraci sondou (s firemním ICM profilem, pokud byl použitý)? Velmi by to pomohlo pro přibližnou kalibraci bez sondy.

Zajímalo by mě jestli bude recenze monitoru Dell U2410, vypadá velice zajímavě a dá se sehnat už i unás.

Taky se přimlouvám za Dell U2410.

Taktéž se připojuji s prosbou na otestování monitoru Dell U2410. Vypadá to na zajímavý kousek, ale chtělo by to potvrdit, či vyvrátit pořádným testem. Předem díky.

Za Dell U2410 se přimlouvám taky, parametry i cena vypadaji super, tak ted jeste ta praxe;) Díky moc.

Do Dellu jsem dnes psal, tak uvidíme. Pokud půjčí, recenze bude :-)

Dobrý den,

chci si koupit kalibrační sondu a uvažuji o:

- ColorVision Spyder3 Pro nebo o
- Pantone Huey Pro.

Obě by měli jít použít s mým současným CRT, ale to dosluhuje a tak se chci zeptat, jestli půjdou použít i s tímto monitorem (o kterém vážně uvažuji jako o náhradě, neb mi zaleží na slušném zobrazení pro amatérskou editaci fotek).

Vím, že s wide gamut monitory levnější sondy moc nefungují, ale nenašel jsem nikde informaci, zda tento monitor do této kategorie spadá.

A propo, měl jste obě tyto sondy v ruce? Pokud ano, tak mě zajímají vaše osobní postřehy, srovnání.

Předem děkuji za odpověď.

Tiez dakujem za dobru recenziu, pravdu povediac som si na zaklade nej kupil tento monitor resp. sestersky model f2380m s hdmi. A som s nim spokojny - dobra cena pri dobrych pozorovacich uhloch, slusne farby aj podsvietenie.

Ale predsa jedna neprijemnost sa objavila - monitor bzuci. A nevadi ani tak intenzita ale to, ze bzucanie je prerusovane (kazde 2sekundy slabo zabzuci). Ako som sa na forach docital - stazovalo sa na to viacero uzivatelov a stava sa to aj pri inych modeloch (a nielen od samsungu). pomoc je lahka - zvysit jas: po zvyseni jasu z 25 na 50% sa bzucanie podstatne zoslabilo (pri 100% uplne zmizne).
tak kto zvazuje kupu mal by brat do uvahy aj tuto "crtu" (aj ked je pravda ze to nie je az take hrozne a ja som si to bzucanie vsimol az po par dnoch, vecer v tichsom prostredi)

zaujimalo by ma, ci ma niekto kus ktory nebzuci vobec ani pri nizkom jase - dajte pripadne vediet.

Za sebe můžu říct, že ten monitor je super. Mám ho od prosince a jsem s ním maximálně spokojenej. Na takovou tu domácí editaci fotek moc fajné. Pískání jsem nepozoroval.

Dobrý den,
přemýšlím o koupi nového monitoru a tento se mi velmi zamlouvá, děkuji tedy za recenzi. Monitor bych používal převážně na práci a na sledování filmů (a to i z gauče apod., proto bych ocenil dobré pozorovací úhly), nevím ale, jestli vlivem delší doby odezvy nedochází při sledování videa k rozmazávání nebo podobným jevům.
Předem děkuji za odpovědi.

Reklama
Reklama