Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

SandForce má průšvih! Dodával vadné SSD řadiče

Patří k nepsanému kodexu každého novináře, že se snaží čtenářům přinášet pravdivé informace. Pokud je to možné, pravdivost ověřuje od několika zdrojů. Minulý týden mě čtenář Honzik1 upozornil na nespolehlivost řadičů SandForce, prý jsou předražené a nespolehlivé. Protože nemohu psát o každém drbu, který se kde šustne, počkal jsem si, zda se o tom nebude psát více. A opravdu – je to zase průšvih jako Brno.

Před zákazníky nic neutajíš!

SandForce totiž vyrobil vadnou sérii svých řadičů, která nešla opravit vydáním nového firmwaru. A jako první to odskákalo OCZ. Protože chtělo dodávat jako první „nejrychlejší SSD na trhu“, rozhodlo se vadu ignorovat a zatloukat, zatloukat a ještě jednou zatloukat. Ve Spojených Státech je velmi populární nakupovat na portálu Newegg.

Až se nákup uskuteční, zákazníci obvykle napíší svůj názor. Ale chyba lávky – u disku OCZ Vertex 3 MAX IOPS a Vertex 3 začaly negativní komentáře růst jako houby po dešti a téměř 40 % všech prodaných kusů muselo na reklamaci. OCZ vše popřelo, nechalo smazat komentáře a svedlo vadu na zákazníky „měli jste si aktualizovat firmware“.

SandForce vždy optimalizuje firmware pro výkon a potom teprve pro spolehlivost
První firmware dodaný společností SandForce má vždy úžasný výkon na úkor spolehlivosti a kapacity

Jako by jim nestačila aféra s užší sběrnicí a osazením 25nm NAND flash čipů a nízký výkon u disků OCZ Vertex 2 a Agility 2. Těžko odhadovat, zda za nafouknutí další bubliny může SandForce nebo OCZ. SandForce je totiž ten, který vadné řadiče dodával výrobcům disků jak na běžícím pásu. OCZ zase (i přes mnohá upozornění) dále nabízelo / nabízí své disky s vadným řadičem.

K destrukci disků dochází vykonáváním chybného algoritmu – podobně jako u minulé generace SF-1200/1500 jsou původní firmwary optimalizovány pro výkon. Disky jsou v počtu operací za sekundu třeba dvacetkrát rychlejší než ty s řadičem Marvell, Indilinx nebo Intel, ale v reálném provozu o tolik výkonnější nejsou a také více opotřebovávají buňky.

Specifikace řadičů SandForce jsou jen selektivní výběr pozitivních informací
Specifikace řadičů SandForce působí před koupí opravdu bombasticky...

To se ukázalo u minulé generace. Jak ubíhaly měsíce, výrobci už neměli potřebu nabízet „nejlepší a nejrychlejší SSD na světě“ a v tichosti vydávali novější firmware. Ten sice nevítězil v testech „o parník“ ale pouze „o prsa“, ale sliboval větší kapacitu. Na toto chování velmi doplácel Kingston, který vždy optimalizoval firmware na spolehlivost.

Zatímco SSD s řadiči SandForce drtily konkurenci v počtu operací za sekundu o několik řádů, Kingston SSDNow V/V+/V100/V+100 (JMicron/Toshiba) byly pouze 2–5× rychlejší než klasický pevný disk. Velice pěkně je to znázorněno v grafu serveru BenchmarkReviews.


... v reálném použití však takoví trhači asfaltu nejsou

Zatímco Corsair v minulosti nové firmwary nepoužíval a nezveřejňoval, konkurence ano. A podobně je tomu dnes i se SandForce SF-2000. Je tu však jeden podstatný rozdíl: některé revize řadičů obsahují chybu, která způsobuje trvalé poškození disku. Pokud ale spustíte test, který není specializovaný na provádění více přístupů současně, jsou výsledky vyrovnané.

Kdo si počká, ten se dočká

Možná to zní až příliš populisticky, ale Corsair jako první přiznal, že do svého SSD Corsair Force 3 120 GB CSSD-F120GB3-BK osadil vadnou revizi řadiče. A před několika dny spustil program výměny vadných kusů. Stačí vyplnit reklamační romulář a poslat disk na pobočku (evropské zastoupení má kancelář v Nizozemí). U testovacího vzorku serveru Sweclockers se nejprve začaly objevovat modré obrazovky smrti (BSOD) a za chvíli přestal SSD fungovat úplně. Disk následně není možné detekovat ani v BIOSu.

Na výzvu švédského serveru nakonec reagovalo i OCZ. To stále tvrdí, že jejich disků se problém netýká, protože používají pouze vlastní odladěný návrh, a proto nemohou být jejich SSD ovlivněny stejnými problémy jako u ostatních výrobců. Pokud mají uživatelé obavy, nebo se i u jejich disku objeví BSOD, mohou kontaktovat bezplatnou podporu pro zákazníky. K modrým obrazovkám prý dochází pouze v některých nevhodných kombinacích hardwaru. Na vině jsou prý základní desky MSI a Asus a jejich beta BIOSy. Celou diskuzi naleznete na fóru OCZ.

Vám ostatním doporučujeme s koupí nového SSD disku vyčkat. V tuto chvíli čekám na vyjádření společnosti Kingston a celou situaci budeme průběžně monitorovat. Není možné kladně hodnotit každý SSD, které nebyl podroben testům reálného používání.

Shrnutí aféry SandForce SF-2000:

  • SandForce dodal vadnou revizi řadiče SF-2000 a nevhodný firmware
  • podle neoficiálních statistik mají SSD s řadiči SandForce SF-2000 až 40% poruchovost
  • OCZ svádí vinu na druhé, maže negativní recenze uživatelů a svoji vinu popírá
  • Corsair spustil 7. června / júna program na výměny vadných disků

Zdroj: EXPreview, fórum Notebookreviews

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

OCZ si teď nikdo normální koupit nemůže. Už případ 25 nm smrděl, tohle je jen potvrzení, že se nepoučili. Lidi by nějak pochopili, že je vadná série, nebyli by první ani poslední. Stačila by výměna, pokud by si chtěli šplhnout, tak by přidali třeba tu svou podložku pod myš, výrobní cena nula nula nic. Ale nějaké mazání negativních komentářů a zapírání se akceptovat nedá.

No asi si nakonec pořídím SSD od Corsairu...Váhal jsem docela mez Vertex 3 nebo Force Series 3 a vypadá to, že když ne výkonem, tak přístupem k zákazníkovi na tom bude Corsair lépe.

ja som v tom mal jasno este pred touto spravou. Tym ako sa vykruca OCZ si zabili posledny kliniec do rakvy, a na nich uz len nasypem hlinu.

Od Corsair kupujem zdroje, pamate a odteraz uz aj SSD.

Já bych ještě počkal na Kingston, nevím, co s těmi disky dělají, ale vždy je mají papíově o 10 % pomalejší než konkuence, ale reálný výkon je srovnatelný. Na druhou stranu kupovat si dnes SSD, bude to Intel 320.

Intel 320 som kupoval nedavno, no vykon pri zapise je dost slaby.

ak sa hras na benchmarky a max. rychlosti tak ano, inac nieje problem. Pouzivam este starsi intel X-25 G2 s max 70MB/s zapisom a este ma nikdy tych 70MB/s neobmedzovalo.

Přesně, podle benchmarků je můj Kingston V100 60 GB spíše ten pomalejší, ale v reálu je dost rychlý, jsem spokojený, za pár korun jsem získal několikanásobně vyšší výkon než s RAID0 z dvou Samsungů F1 320 GB.

Intel 320 je jen pro Satu 3Gb/s, ne? Ne, že by byl výrazně pomalejší, ale to už bych bral spíš 510, nicméně je to dost vyrovnaný souboj.

Jen aby to zase nebyla přehnaná hysterie stejně jako při přechodu 34nm na 25nm. Pár uživatelů vyšilovalo, že mají pokles výkonu a 95% běžných uživatelů mělo radost z extrémně rychlého disku a vůbec to neřešili.

Kdybych měl pokaždé kdy se něco nepovede (a sme v IT, takže je to jen elektronika) přestat kupovat značku a řešit jak se k tomu firma postaví, tak už dnes nekupuju HP, MSI, Gainward, OCZ, Corsair, Asus, Genius atd atd...
Defakto každý z IT značek už má za ty léta nějaký škraloup, takže bych to tak nehrotil.

U OCZ a Corsairu je to jen víc vidět, protože prodávají statisíce kusů SSD a v tom se pár uživatelů pochopitelně ozve.

Jasně, že mají škraloupy, ale mají i plusy:-) Když si mnou zavržená značka spraví reputaci, tak se k ní třeba vrátím, na druhou stranu, když jsem s nějakou spokojený, tak nemám moc důvodů měnit či experimentovat.

JJ ono neřeším ani tak značku ale ten způsob, jakým to novinářský propírají. Naprosto neověřené informace prezentují jako zaručené přesné a niční značce jméno. To bych jako čtenář taky mohl říct, že Kingston který tu má zastoupení, cpe redaktorům do kapes vzorky a Corsair a OCZ tu nikoho nemá, tak jak se něco objeví, tak je hned pohaní, protože mají od Kingstonu. Taky nepodložené a o ničem, ale jméno tím utrpí, notabene když se z toho udělá pak někde článek, kam chodí hodně uživatelů.

Když vezmu informace na kterých je to založené od uživatele Honzik1 ?
Podle newegg.com:
Vertex 3 IOPS 120GB
18 reviews
7 failures
39% failure

Vtip je v tom, že bylo podle všeho prodáno bez mála 20 000 kusů Vertex 3 MAX IOPS a ten údajný problém pak redaktor založí na 18 reviews / 7 failures...to je naprosto zavádějící a vykonstruovaná informace, že má OCZ problémy s disky.
OCZ pokud vím vydalo oficiální stanovisko http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?89600-OCZ-Officia... a to je pro mě, jako pro zákazníka stěžejní. Sám mám Agility 3 60GB, kde jsou údajně stejné problémy a nic sem nezaznamenal, instaloval sem ještě dva a opět v pořádku. Takže obrázek sem si o téhle "aféře" udělal vlastní.

A co takhle vycházet i z informací Sweclockers. ;-) Zkrátka a dobře, problém tu je a OCZ se k němu postavilo stejně zbaběle jako k 25nm čipům ve Vertexu 2. Nejdřív změnilo ze dne na den specifikace. Pak řeklo, že je to výhoda, když si začali lidi stěžovat tak teda připustilo, že jim je vymění za 34 nm. Pak otestoval Anand tu "novou" 34nm revizi s Hynixem a dospěl k závěru, že je ještě pomalejší, než 25 nm Intel. Obšírně je to rozebráno v mé starší aktualitě a jejich zdrojích zde: http://bit.ly/lfx9mv

Ad Kingston, nejsem si vědom, že by mě nějak uplácel, z tohoto hlediska mi nemají co nabídnout. Jediná chvíle, když jsem Kingstonu pomohl byla když se objevila chyba ve firmwaru u V100, kdy současně bouchla Fukushima a neměli čas to řešit a promazával jsem diskuse od jednoho marginálního čtenáře, který by je chtěl věšet za koule do průvanu. A za odměnu jsem jako první na světě mohl publikovat návod, jak vadu odstranit + odkaz na nový firmware.

Tak když ste tak nezaujatý vůči OCZ a nestraný, tak jistě jako druhý na světě, uděláte update článku a uvedete, že ty problémy s BSOD má i Kingston, který o tom tiše mlčí. http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=30461

OCZ a Corsair na tom alespoň intenzivně pracují, Corsair je bere zpět, OCZ nemá problém v HW http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?89600-OCZ-Officia...

Až na to, že Kingston disky oficiálně nevydal, ale předvedl beta-vzorky na Computexu. ;-) Věděl proč čeká, a proč mi nechtějí poslat vzorek, který mám imho slíbený jako první ve střední Evropě už od Vánoc. Kingston HyperX SSD bude oficiálně uveden na trh až 11. července. A spekulace o tom, zda má tu vadu nebo ne jsou v tuto chvíli zcestné. OCZ i Corsair své SSD už pár měsíců prodává aniž by na to byli připraveni. Slibuji, že pokud se ta chyba projeví u disků Kingston, tak je budu stejně pranýřovat, jako jsem to udělal Patriotem PS-100. http://bit.ly/kpGRJU

ad OCZ, pokud jste četl pořádně, tak OCZ se snaží získat čas a chybu pouze popírá, to je stejně trapné prohlášení, jako když ze dne na den začali osazovat místo 8 kanálů pouze 4. Nechci se nikoho dotknout, ale OCZ od doby, co otevřeli novou továrnu na SSD a přestali vyrábět operační paměri, pořádně vyrostl hřebínek a jenom si dělají se zákazníků dobrý den.

Jediný, kdo má v oboru hardwaru "koule připustit chybu" je Intel, ten bez zbytečných výmluv a průtahů začal naprodleně nahrazovat vadné B2 revize čipových sad.

Beta vzorky a rovnou s chybou, kterou ještě na Computexu odprezentovali v přímém přenosu ;-)

To že stále holedbáte s Kingstonem a "jako první na světě, jako první ve střední Evropě" jen poukazuje na to, že Kingston stavíte před ostatní.

Četl sem pořádně a v tiskové zprávě OCZ nevidím nikde, že by nasvědčovalo něco získávání času, notabene, když spousta uživatelů přestla SSD, po změně RST na Microsoft, zlobit.

O nestranosti si u Vás, jako "redaktora" jak koukám z toho co tu předvádíte, můžou uživatelé jen nechat zdát.
Tak hlavně aby Vám ten nos nahoru po měsíčním fungování v redakci EHW vydržel. Jméno si redaktor dělá i prezentací na veřejnosti.

Díky za názory, poslední slovo si nechte pro vlastní reakci, nemůžu se přít s někým, kdo čerpá pouze z doměnek a ne z vlastní zkušenosti a očitých událostí.

Jake jsou tvoje "ocite udalosti" (wtf? napada mne zanet spojivek) a vlastni zkusenosti?

mily pane tak samo se to snazily zamest s 25nm obvinovali zakazniky nikde nic nenapsali a az sxe v tom zacaly stourat redakce ruznych casopisu na foru dostali od n uzivatelu lekci slusneho chovani vuci zakaznikovi, tak se zacali objevovat zpravy od ocz jak to doopravdy je. Vite to ze mate treba stesti a zavada se vam neprojevi je fajn ale ne kazdy to tak evidetne ma. Nebo si myslite ze kdyz se stahuji auta pro moznou poruchu brzd v jednom pripade z milionu ze tady to ma bejt jine? Na disku byvaj ty nejdulezitejsi veci co v pocitaci clovek ma a to data. A kdy zo ne prijdete diky spatnemu navrhu Sandforce radice asi vas to moc nepotesi. Uz jen ze musite travit cas instalaci veskerych veci, reklamaci vyrobku tak by melo byt od firmy slusne rict ano posrali sme to je tam ten a ten problem poslete disk tady a tady a mi vam jej zadarmo vymenime a zasleme... Ale toto se dneska nenosi vubec nechapu kde se ve vas bere chut tu praseci firmu obhajovat. Az bych vas zacal podezrivat ze jste bud ajitel akcii nebo rovnou zamestnanec. A jinak co se tyka lasky k firmam ja opravdu nebudu podporovat firmu ktera uz podruhe za rok se snazi okrast sveho zakaznika. Byt OCZ ma pekne produkty v oblasti SSD. Proste maji smulu jsem ted kamarad z intelem. Mam G2 a na hry tento rok planuju koupit nejakou vetsi 510ku nebo 320ku jeste uvidim podle penez. Kdyby se ocz zachovalo uplne jinak nejspise bych silhal po vertex 3 takhle maj smulu at jim na lep sednou jini blbci.

Nevím jestli ta vadná serie dorazila k nám. CZC a Softcom má u Vertexu 3 120GB shodně poruchovost(podíl reklamací) 0,0 %.

Podle kamaráda pracujícího v CZC se některé údaje v počtu reklamovaného zboží na webu a v interní databázi značně liší. V tuhle chvíli nebude žádná statistika v zemích, kde se dá pordej počítat na prstech jedné ruky brát příliš vážně.

Na druhou stranu je ale možné, že vydali pět růzých revizí řadiče, z nichž je pouze jedna jediná vadná. A klidně se opravdu může projevit, když bude mít člověk desku se Z68, zapnuté to a to nastavení, beta BIOS a první firmware (proč vydávají SSD, když ví, že je to betaverze firmwaru?).

už jsem se s vadným vertexem 3 setkal. A bylo to přesně na tento způsob. Chcípl bez zjevné příčiny po pár dnech od prodeje.

Pokud jde o mne, akceptuji do svych novych sestav pouze 2 vyrobce SSD. Intel a Kingston. Myslim, ze jsem zatim neudelal chybu.
p.s. tento tyden mi jeden Kingston odesel pri testu PC, ale to na mem nazoru nic nemeni. Byla to kusova zavada. Snad vubec prvni SSD, ktery mi umrel pod rukama.

Co to bylo za model?

Disky jsou v počtu operací za sekundu třeba dvacetkrát rychlejší než ty s řadičem Marvell, Indilinx nebo Intel, ale v reálném provozu o tolik výkonnější nejsou a také více opotřebovávají buňky.

Co se týká opotřebení buněk, píšete přesný opak než je pravdou. Řadiče sandforce naopak mají řádově nižší opotřebení buněk než běžné řadiče - cca 2x menší než kvalitní intel řadiče. Díky kompresi mají write amplification cca 0,6 (tzn zapisují jen 60% objemu co je do nich posláno!), intely zvládají něco lehce přes 1 a první řadiče měly i 10x write amplification.

Jinak kdo chce u ssd stabilitu a jistotu, jde do intelu (má nejlepší testování a nejmenší poruchovost).

To co píšete je pravda, ale pouze u posledních firmwarů, které dělají opravdu co mají. Ty první - optimalizované na výkon mají i 2× více iops než nejnovější firmware, tolik nekomprimují a špatně provádí GC algoritmy. U těch poslední firmwarů je díky kompesi write amplification o třetinu lepší než u Intelu.

Write amplification samozrejme neni vse. Dulezita je i metoda prubehu zapisu, je zcela logicke ze cim rychlejsi zapis (strmost, tvar a vyssi napeti zapisovych prubehu), tim vyssi opotrebeni bunek.

Pozor! U řady těchto disků třetí série se vyskytuje mimo BSOD problému i problém s rychlostí. Problém je v kombinaci s chipsetem P67 od Intelu, se kterým disky dosahují zhruba třetinového výkonu i s nejnovějším firmware. Podle světových fór zatím není jasné, kde je chyba. OCZ se jako vždy k tomu staví odmítavě a na svém fóru nic, co by problém vyřešilo, nedoporučuje. Sám mám Agility 3, který je postižený tímto problémem. Zatím bych si disky třetí generace nekupoval. Tom

"Zatímco SSD s řadiči SandForce drtily konkurenci v počtu operací za sekundu o několik řádů, Kingston SSDNow V/V+/V100/V+100 (JMicron/Toshiba) byly pouze 2–5× rychlejší než klasický pevný disk. Velice pěkně je to znázorněno v grafu serveru BenchmarkReviews."

Toto jsem jaksi nepochopil. V grafu je random pristup 4k a nejpomalejsi SSD disk tam ma 23 MB/s. Ale klasický pevný disk ma v obdobnem testu kolem 0,7-1 MB/s. Ro nwni 2-5x rychlejsi, asi 25x!

Hmm, takže kupovat mSATA OCZ Nocti se SandForce 2141/2181 asi nebude dobrý nápad.

Reklama
Reklama