Seagate chce údajně koupit opuštěnou továrnu na solární panely

0

Tisková agentura Reuters přinesla zprávu, že Seagate, jeden ze dvou největších výrobců pevných disků, jedná se společností Solyndra o odkupu její budovy v kalifornském Fremontu. Nemovitost zahrnuje kancelářské prostory a přiléhající výrobní halu. Ta byla dokončena v roce 2010 a tehdy stála 300 milionů dolarů. Solyndra stavbu financovala z vládní půjčky (ani Spojené státy neunikly celosvětovému šílenství se státní podporou obnovitelných zdrojů).

Společnost založil Chris Gronet v roce 2005, když dostal nápad, jak vylepšit solární panely a zlevnit jejich instalaci. Namísto plochých panelů, které se musí instalovat na podpůrné konstrukce, aby byly nakloněné ke slunci, vyráběla Solyndra kolektory trubkového tvaru, které zachytávaly sluneční svit ze všech úhlů. Na plochou střechu se tak daly nainstalovat za poloviční cenu a za třetinový čas. Jenže nápad se asi neuchytil tak, jak by zakladatel a generální ředitel firmy očekával. Solyndra je nyní v likvidaci a její výrobní hala zeje prázdnotou.

Objekt má dostatečné napájení (22 MW z veřejné sítě), záložní dieselové agregáty (2× 2 MW), střecha je osázena solárními panely Solyndry (1,2 MW) a údajně vydrží i zemětřesení. To nejdůležitější jsem si ale schoval na konec. Areál je navržen jako clean room neboli vysoce čisté prostředí. Takové je potřeba například pro výrobu křemíkových mikročipů, ale i pro sestavování pevných disků, což by vysvětlovalo údajný zájem Seagate. Pevné disky se ale dnes vyrábějí téměř výhradně v asijských zemích, kde jsou také všichni dodavatelé součástek pro ně.

 

Ostatně, (bledým) možnostem výroby elektroniky na území Spojených států jsem se věnoval už v krátkém článku Tim Cook chce vrátit výrobu iProduktů do USA. Je to ale reálné? Ovšem Seagate není Apple, spotřebitelský trh a image značky pro něj nejsou prioritou. Jsme tedy zvědaví, jak se celá situace vyvrbí. Z hlediska provozních nákladů asi výroba pevných disků ve Spojených státech nebude žádné terno, Seagate by ale mohl udělat dobrý kšeft na nákupu čisté továrny, která nemá mnoho jiných využití.

Zdroj: Reuters, X-bit labs