Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Seagate si s SSD neví rady, uzavírá strategické partnerství s DensBits

Je až s podivem, jak moc se v posledních letech podobají osudy dvou největších výrobců pevných disků, Seagate a Western Digitalu. Ani jednomu se nepodařilo uchytit se v segmentu SSD, které postupně užírají trh diskům s rotujícími plotnami. Western Digital v roce 2009 odkoupil společnost Siliconsystems, Inc., aby tak získal know-how a strategii, jak na trh SSD proniknout.

Seagate se na první pohled daří celkem dobře. Společnost již dlouho sebejistě prohlašuje, že ideálním řešením pro běžné uživatele je hybridní pevný disk integrující jak magnetické plotny, tak pamět NAND Flash pro nejčastěji používaná data. Solid-state zařízení nabízí Seagate firemním zákazníkům. Jeho Pulsar.2, první SSD pro rozhraní SAS, používá vlastní řadič vyvinutý ve spolupráci s firmou Link_A_Media Devices, kterou shodou okolností zrovna před pár dny odkoupil korejský Hynix. Podle Bright Side of News má ale řadič Pulsaru.2 problémy se zahříváním a teploty při provozu překračují 80 °C.

A konečně tedy k tomu, co je nového. Seagate investuje do neznámé izraelské firmy DensBits, která vyvíjí řadiče především pro paměťové karty (a z nějakého důvodu je nazývá „Memory Modem“ a na toto má registrovanou ochrannou známku). Server Bright Side of News to nazývá investicí, tisková zpráva na stránkách DensBits hovoří o strategické dohodě za účelem vývoje řadiče pro SSD.

 

Stávající Memory Modem (což je řadič pro eMMC, nikoliv SATA/SAS) podporuje NAND Flash typu MLC (2 bpc) i TLC (3 bpc) a obojí hodlá Seagate zužitkovat. Zařízení s čipy MLC budou určeny pro podniky (enterprise segment), konzumní SSD budou používat levnější čipy TLC. Ty se zatím pro tento účel příliš nepoužívají, protože mají nižší výkon i životnost a jak přiznává společnost OCZ na grafu níže, nejsou zase o tolik levnější. Navzdory tomu má OCZ v plánu vydat první SSD s TLC NAND během letošního roku.

Nový řadič, který pro Seagate vyvine DensBits, si poradí i s čipy NAND Flash vyrobenými „10nm-class“ výrobními postupy (tzn. s velikostí tranzistoru mezi 10 a 20 nm). Prvních plodů spolupráce se pravděpodobně dočkáme až v příštím roce.

Zdroj: DensBits, Bright Side of News

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Mě by zajímalo, kde se vzal ten graf (resp. hodnoty do něj), když na dramexchange.com nikdy TLC levnější než MLC nebyly. Aktálně za 32Gb 2,19$ vs. 2,22$ ve prospěch MLC.

V případě masovějšího využití by možná ty náklady/ceny ale slezly pod MLC.

Taky mě to napadlo, ale:

  1. Co jsem psal je už "contract price"
  2. Nechce se mi věřit, že by Seagate takhle zveřejnil jeho nákupní ceny
  3. Pokud TLC nebudou alespoň o 25 % levnější než MLC, tak je bez klamání zákazníka nemůžou prodat. Navíc MLC mají ještě velké rezervy pro pokles ceny (příkladem např. SSD Silicon Power 256GB za 3800Kč vč. DPH na CZC.cz)
Reklama
Reklama