Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Seagate uvádí první 2,5" pevný disk s kapacitou 2 TB při tloušťce 7 mm

Ačkoliv historicky bývala standardní tloušťka 2,5" disků pro notebooky 9,5 mm, v uplynulých letech se kvůli ztenčování šasi prosadily HDD silná jen 7,0 mm. To ale omezuje kapacitu těchto disků, neboť lze použít maximálně dvě plotny. Kapacita jednotlivých ploten ale naštěstí stoupá, a tak se nyní prostřednictvím společnosti Seagate konečně na trh dostává první 7mm pevný disk s kapacitou 2 TB. Pro uživatele notebooků tak přichází velký pokrok v kapacitě. Takové 2TB disky jsou teď sice už dostupné díky technologii SSD, ovšem jen za vysoké ceny.

Seagate avizoval mobilní disky s 1TB plotnami již v září, ovšem až nyní uvedl konkrétní interní modely tohoto typu. Patří do nové řady Mobile HDD a její 2TB verze s dvěma plotnami nese označení ST2000LM007 (mají nicméně existovat ještě dvě zvláštní verze, ST2000LM009 a ST2000LM010, lišící se podporou pro šifrování obsahu). Vedle ní jde do prodeje i model s jednou plotnou a kapacitou 1 TB pod označením ST1000LM035. Obojí má standardní provedení a 6Gb/s rozhraní SATA. 2TB model by měl vážit 90 gramů, což zhruba odpovídá hmotnosti jiných 7mm Seagatů (výrobce u nich uvádí váhy 90–95 g).

Seagate Mobile HDD 2 TB
Seagate Mobile HDD 2 TB

Seagate pro tyto disky uvádí udržitelnou přenosovou rychlost 100 MB/s. V oficiálních materiálech není zmínka o tom, jaký typ záznamu je použit, ale podle webu The Register je údajně kapacita 1 TB na plotnu dosažena pomocí technologie SMR, tedy překrývajících se stop. Je-li to pravda, pak by disky nebyly příliš vhodné pro intenzivní zapisovací (respektive přepisovací) zátěž, nicméně rychlost čtení by ovlivněna být neměla. Menší objemy zápisu by ovšem měla absorbovat 128MB mezipaměť.

Dle specifikací by disky měly mít průměrnou dobu seeku 13 ms; spotřeba má být 1,7 W při aktivitě hlaviček a 0,5 W v nečinnosti. Rychlost otáčení ploten uvedena není, pravděpodobně se ale jedná o 5400 otáčková HDD (jak si možná vzpomínáte, firma chtěla už před časem mobilní 2,5" modely o 7200 otáčkách opustit).

Seagate Mobile HDD 2 TB

Tyto disky by již měly být na trhu dostupné a poskytována je na ně dvouletá záruka. U nás v obchodech zatím nejsou, The Inquirer však publikoval doporučené ceny, které mají platit pro Anglii. Tam má 2TB model stát 100 a 1TB 60 liber. To je v přepočtu 3470 a 2070 korun.

Zdroje: Seagate (1, 2), The Register, The Inquirer

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

v uplynulých letech se kvůli ztenčování šasi prosadily HDD silná jen 7,0 mm. To ale omezuje kapacitu těchto disků, neboť lze použít maximálně dvě plotny
To dříve u 9,5mm taky, na tři plotny bylo potřeba 12,5 mm (což se používalo asi hlavně u externích disků než notebooků). 7mm disky se dvěma plotnami jsou relativně nová záležitost (viz), většina starších modelů jsou jednoplotnové.

Mám pocit, že se ty s plotnou navíc objevily někdy okolo roku 2013 (nebo možná 2014?). Je to díky tomu, že se předělalo pouzdro a zmenšilo PCB, takže se na jeho úkor zvýšil prostor pro plotny. Tím pádem se do 7mm dala místo jedné dostat ještě druhá plotna a do 9,5mm disků tři místo dvou.

Tady na tomhle obrázku by to snad mělo být i vidět: http://www.storagereview.com/images/StorageReview-WD-Blue-Slim-Side.jpg

Kdyby radši vydali normální 9.5 mm vysoký, 2.5", 2 TB disk s rozumnou cenou...

Klasická HDD jsou (polo)mrtvá. Ne však kvůli tomu, že by je lidé nechtěli, ale kvůli naprosto prachmizerné nabídce a zatajování klíčových parametrů.

cha, prej polomrtva :), dobrej for

klíčový parametr - kolik otáček to má opět není uveden. Dle rychlosti typuju na mizerných 5400 otáček. Nyní mám "starý" 1TB Hitachi 7200ot a ten dá nějakých 130MB/s.

rychlost sekvencniho cteni je tak mozna max na honeni trika

Reklama
Reklama