Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Sergej Brin: Google by v dnešní době nemohl vzniknout

Spoluzakladatel Googlu Sergej Brin v rozhovoru pro britský deník The Guardian sdělil, že Facebook a Apple ohrožují svobodu internetu. Základní principy internetu, jako je otevřenost a všeobecná dostupnost, čelí po třech desetiletích větší hrozbě než kdy jindy.

Apple a Facebook na svém vlastním písečku

Sergej Brin v rozhovoru varoval před mocnými silami po celém světě, jež se staví společně proti otevřenému internetu. Hrozba údajně přichází také z dalších stran – vlády více kontrolují přístup a komunikaci svých občanů, zábavní průmysl se snaží zamezit pirátství a zároveň dochází k vzestupu firem jako Facebook nebo Apple, které přísně kontrolují, jaké aplikace se dostanou na jejich platformu. Omezování svobodného internetu přichází ze strany autoritářských vlád v Číně, Íránu nebo Saudské Arábii.

Sergej Brin

Sergej Brin, foto: Google

Osmatřicetiletý miliardář je považován za iniciátora částečného stažení Googlu z Číny v roce 2010. Čínská vláda tehdy nařkla Google z cenzury a kyberútoků. „Myslel jsem si, že nejde vrátit vypuštěného džina zpět do láhve. Ale ukazuje se, že to možné je,“ uvedl Brin.

Velké technologické firmy, konkrétně společnost Apple a sociální síť Facebook, si budují vlastní uzavřené platformy, v nichž mají plnou kontrolu nad uživateli. Jejich nadměrný růst by mohl ohrozit inovace a roztříštit internet. „Je to hodně, co může být ztraceno. Například všechna data v aplikacích, k nimž nemají přístup vyhledávací roboti,“ upozorňuje Brin.

Google? Dnes by ho nikdo neznal

Brin listu řekl, že by nebyl schopen s Larry Pagem založit Google, kdyby v té době internetu kraloval Facebook. Sociální síť má velice omezující pravidla, zatímco vyhledávač byl vytvořen na základě přístupnosti webu. Podle jeho slov služba Gmail umožňuje Facebooku pracovat s uloženými kontakty bez omezení, ale převod dat opačným směrem je problematický.

 

Lidé mají obavy, že Google odhalí jejich citlivé osobní údaje americkým úřadům. „Snažíme se bojovat a mnoho z těchto požadavků odmítáme. Bohužel nemůžeme mávnout kouzelnou hůlkou a vymanit se z kontroly americké legislativy,“ vyjádřil své stanovisko Brin.

Připomínky Sergeje Brina na Facebook pravděpodobně zahájí vlnu negativních reakcí proti bezpečnosti vyhledávače. Google však v letošním roce na svou obranu zahájil reklamní kampaň na zvýšení povědomí o skutečnosti, že společnost nezahrnuje soukromá data uživatelů do výsledků vyhledávání.

Zdroj: Guardian

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Tohle je fakt na zamyšlení. Vždycky jsem věděl, že se apple chová přesně jako v té jeho reklamě 1984, ale bohužel je to on kdo je ten diktátor a vůdce bezduchých tupců - v tom je ta největší ironie. Tudíž tu máme lidi co mají rádi vnější vedení a omezování/cenzuru (jablíčkáři) a potom tupce z facebooku co si neváží soukromí a trpí exhibicionismem. Ano, ty dvě skupiny jsou svojí hloupostí nebezpeční a je dobře, že už to mnoho chytrých lidí přímo či nepřímo řekla. Bohužel cnews jde s hloupým proudem a cpe se na facebook taky...

Facebook teoreticky nepředstavuje větší nebezpečí než Google. Google o nás sbírá více dat, a to i bez přihlášení k účtu. Facebooku lidí "napráší" všechno sami. Pořád jsou to ale jen webové služby, kde je největší rizikem sám uživatel. Je na něm, co síti sdělí, jak ji používá atd.

To, že je na Facebooku i Cnews, že zde máme některého jeho prvky, je službou pro čtenáře, kteří na Facebooku také působí. Z naší strany nehrozí žádné zneužití dat, Facebooku nic důvěrného nesdělujeme a kdyby jednoho dne třeba krachnul, tak se nás to nijak nedotkne. Maximálně přijdeme o dva roky vedenou stránku. Ale na náš web to dopad nemá :)

Myslim že FB je trochu bublina ktera se začína vypouštět je to podle mě jen další služba internetu jako takoveho. Něco jako lepší multimedialní email nic vic nic míň. Internet má tu výhodu že člověk může zatím volně přistupovat k informacím zjištovat věci co ho zajímaji atd. "lepší knihovna" zatim co FB žádne relevantní informace neposkytuje nebo jen v omezené míře. 

Reklama