Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Sharp bude koupen Foxconnem za 5,5 miliardy dolarů. Dohoda je prý skoro hotová

Japonská korporace Sharp se v posledních letech zmítala v problémech a dlouhodobě se nedokázala vymanit ze ztrát, které se naopak prohlubovaly. Zdá se, že důsledkem této neschopnosti vrátit se vlastními silami k prosperitě bude prodej celé společnosti. Již před několika dny se objevily zvěsti o tom, že by Sharp mohla převzít tchajwanská společnost Foxconn (jiným jménem Hon Hai Precision Industry). Ta je největším smluvním výrobcem elektroniky, sloužícím celé řadě značek, mediálně nejvíc známá jako je výrobce produktů Apple. O víkendu se z těchto zvěstí staly oficiální informace, Foxconn s Sharpem údajně jednají už jen o podrobnostech převzetí.

Sharp měl a má produktové portfolio široké, ovšem v současnosti by jeho největším byznysem měly být LCD oobrazovky – a to jak pro mobilní zařízení, tak velké televizní (od Sharpu byl například první 8K monitor uvedený loni do prodeje). Tržby z nich ale klesaly a Sharp měl problém obstát v konkurenci zejména korejských výrobců. LCD panely jsou asi také jedním z důvodů, proč má Foxconn zájem, jelikož zrovna LCD Sharpu používá jeho významný klient Apple.

Vrcholní představitelé Foxconnu a Sharpu se už podle nejnovějších informací do velké míry dohodli, president a zakladatel tchajwanské společnosti Terry Gou dokonce prohlásil, že „už nevidí žádné další překážky“ a zbývají už jen procesní záležitosti. Oficiálně nebylo zveřejněno, kolik Foxconn za převzetí nabízí, podle informátorů obeznámených s věcí ale prý jde o částku 659 miliard jenů (před 5,5 miliardy dolarů, 139 miliard korun). To je relativně vysoká suma, ukazující značný zájem o koupi, jelikož konkurenční nabídka japonského investičního fondu s vládní podporou je údajně nanejvýš 300 miliard jenů.

Ačkoliv vedení Sharpu popřelo, že by již byla ruka v rukávě, nebo že by s Foxconnem o akvizici už jednalo exkluzivně, obchod je velice pravděpodobný. Sharp má jak již bylo řečeno problémy dlouhodobě, ovšem v posledních čtvrtletních výsledcích vykázal ztrátu více než dvojnásobnou oproti stavu v loňském roce, dosáhla 918 milionů USD.

V případě, že bude nabídka Foxconnu přijata, má údajně být do značné míry zachováno původní fungování firmy a nemá být rozbita nebo asimilována. Podle Terry Goua je údajně prioritou zajistit financování a investice a zabránit odlivu mozků z firmy, cílem je společnost revitalizovat.

Sharp Super Hi-Vision

 

Značka Sharp má stále zvuk

Zástupci Foxconnu médiím sdělili, že na Sharpu je pro ně velmi cenná také značka, která je mezi lidmi stále velmi známá a zavedená – kromě televizí, LCD panelů, počítačových produktů a spotřební elektroniky ji nesla třeba i různá mobilní zařízení nebo telefony, populární v Japonsku. S Foxconnem se tedy společnost docela dobře doplňuje, protože tchajwanská firma sice vyrábí a vyvíjí kdesi-cosi (zdaleka ne jen mediálně provařený hardware Applu), ale nemá zvučné jméno u koncového zákazníka. Koupí Sharpu ale takové rázem mít bude, což by ji otevřelo možnost prodávat více výrobků přímo a na vlastní triko.

Zdroje: Reuters, Wall Street Journal

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

Moje nejstarší "elektronika" doma je kalkulačka SHARP EL-508A. Mám jich několik, nevím, kdy byly vyrobeny, ale vymyšleny byly podle katalogu v roce 1975.
A to je přesně důvod, proč takové firmy krachují. Vyrobí výrobek, který je i po 40 letech plně funkční a plně konkurenceschopný. Nemá žádná kurvítka, napájení je pomocí dvou standardních AA baterek. Jediný způsob, jak ten výrobek zničit, je mechanický. Ale i v tomto ohledu toho vydrží opravdu hodně.
K čemu to je ale té firmě dobré? Toho, že před 40 lety prodala kalkulačku, se dneska už moc nenají. A to, že jí uživatelé vychvalují do nebes, jim taky peníze nepřinese.

koukni na to ale i z druhe stranky. ti kteri vyrabeji smejdy tak sice prodavaj vic, ale jen jednou. pak si clovek koupi neco jinyho. reba od sharpu staci kouknout na ty shity tablety nebo mobily. ja bych si to v zivote neporidil, ale blizci znamy to meli a vsichni po nejaky dobe nadavaj jakej to je hroznej krap a vis co si koupili priste. neco drazsiho a poradnejsiho. nerikam, ze samsung, sony a jine nemaj kurvitka, ale aspon to dilenske zpracovani je podstatne lepsi

Já měl od Sharpu svůj první walkman. Jojo, to byl v tý šestý nebo jaký třídě v devadesátejch letech achievement. Moc pěkná mašinka, ale bohužel mi pak možná po dvou letech spadla na zem a bylo po machrování. RIP.

Reklama
Reklama