Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Sny hráčů se plní. Jsou tu monitory s FreeSync a 144Hz LCD s panelem IPS [CES]

Aby bylo paření extra plynulé, preferují hráči monitory schopné zobrazovat na vysokých snímkových frekvencích, typicky 120 nebo 144 Hz. Taková LCD se sebou ale doposud nesla jeden nepěkný kompromis – používala totiž podřadnou technologii TN s ošklivými pozorovacími úhly i barevným podáním. Teď ale konečně přichází změna – na trh jdou rychlé hráčské monitory s technologií IPS, a na CES 2015 už byly první k vidění. Vedle nich přichází i novinka snad ještě převratnější: hned několik monitorů s podporou FreeSync.

První byl s oznámením Acer, tak s ním začneme i my. Na CES si tato společnost připravila dvě hráčská LCD – model XG270HU s 27" panelem typu TN a rozlišením 2560 × 1440 bodů. Tento kousek je zajímavý podporou HDMI 2.0 a 144Hz obnovovací frekvencí, pro nás ale bude skutečně zajímavý až druhý monitor, který Acer oznámil.

Model XB270HU bude taktéž podporovat obnovovací frekvenci až 144 Hz, bude ale mít panel typu IPS (nebo AHVA, pokud jde o tento panel od AU Optronics) s rozlišením 2560 × 1440 bodů. Vysoké frekvence ale ještě nebudou všechno – tento monitor totiž bude navíc podporovat i G-Sync. A k tomu, ačkoliv více bonusů asi není třeba, má ještě stojan s nastavením výšky. Za kolik bude Acer XB270HU k mání, bohužel nevíme, ovšem v obchodech by měl být vcelku záhy: prý už v březnu.

Acer XB270HU: 144Hz IPS má i G-Sync
Acer XB270HU: 144Hz, IPS a má i G-Sync

 

Nezůstalo ale u této vlaštovky. Podobný monitor s označením MG279Q totiž předvedl i Asus, i když v jeho případě zatím plánované datum uvedení neznáme. I zde jde údajně o IPS panel s úhlopříčkou 27" a rozlišením 2560 × 1440 bodů. Panel je tedy dost možná tentýž. Asus udává obnovovací frekvenci „jen“ 120 Hz, pořád však nadstandardní. Obrazovka má mít odezvu 5 ms a také nastavitelný stojan (včetně výšky a pivotu; lze použít i držák VESA).

Asus MG279Q: 120Hz IPS monitor s DisplayPortem 1.2a
Asus MG279Q: 120Hz IPS monitor s DisplayPortem 1.2a

Zajímavé je, že podle webu PC Perspective tento monitor na svých vstupech podporuje DisplayPort verze 1.2a. To je přitom verze standardu, která jako volitelnou součást obsahuje i Adaptive-Sync. Pokud monitor toto rozšíření umí, otevírala by se možná i cesta pro eventuální podporu AMD FreeSync. Ta ale zatím potvrzená není.

 

 

Sedm statečných s FreeSync

Monitory s podporou FreeSync byly ale na CES byly oznámeny také. Kromě superširokoúhlého LG 34UM67, na nějž jsme už upozornili, přijde od stejného výrobce ještě 29" model 29UM67 také s rozlišením 2560 × 1080 bodů. Oba tyto monitory podporují maximální obnovovací frekvenci 75 Hz.

LG 34UM67, první monitor s FreeSync
LG 34UM67

Dále AMD hlásí, že monitor s FreeSync nabídne také Viewsonic, a to model VX2701mh. To bude 27" s nízkým rozlišením 1920 × 1080 bodů, zato má ale mít maximální frekvenci až 144 Hz. Stejně rychlý bude také Nixeus NX-VUE24m také s rozlišením Full HD, ten ale bude mít panel o velikosti 24".

Tyto monitory s FreeSync mají být na trhu ještě během ledna (Zdroj: AMD)
Monitory s FreeSync mají být na trhu ještě během ledna (Zdroj: AMD)

Nejzajímavější kombinaci vlastností má asi monitor BenQ XL2730Z. Ten spojí FreeSync s 27" panelem o rozlišení 2560 × 1440 bodů, zároveň ale tento panel bude umět 144 Hz. Bohužel nevíme, jakého typu to bude – ideální by bylo IPS, spíše bych ale řekl, že použita ještě bude obvyklá technologie TN.

BenQ XL2730Z
BenQ XL2730Z

Sedmičku statečných pak uzavírá Samsung s monitory UE590 a UE850, o nichž jsme již slyšeli před časem. Respektive – ona to sedmička nebude, neboť od obou jeho řad má existovat více modelů (23,6", 28" a 31,5"). Samsung bude mezi první várkou FreeSyncových LCD králem co se týče rozlišení – všechny jeho připravované modely totiž budou mít rozlišení 4K (pravděpodobně 3840 × 2160 bodů), i když jen na 60 Hz.

Uvedené modely byly přímo k vidění v stánku AMD na CES a údajně by měly být již velmi brzo k mání. Dostupné by snad měly být ještě do konce tohoto měsíce, a v zimě či na jaře by se k nim údajně měly připojit i další modely.

Zdroje: PC Perspective (1, 2), AnandTech, AMD

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Tak snad konečně pořádný sedmadvacítky pro hráče? :)

Jestli to vsechno zabijou lesklou upravou panelu

Pokud se tomu dá věřit, tak tady postupně doplňují i technologii:
http://www.hardwareluxx.de/index.php/news/hardware/monitore/33795-das-si...

hm.. start FreeSync je tedy hodně impozantní. Dokonce se našly i ty monitory, co jim bude stačit jen flash firmware :-)

FreeSync = smrt G-Sync

:D jasne a taky smrt Nvidie a kdovi ceho jeste vid :D

to si nemyslím, Nvidia má svou kohortu fanboys, kteří to budou kupovat, mít monitor s logem nvidie je jejich sen. :-)

Prodeje to asi nestrhá, ale kdo má nvidii a chce tyhle featury používat, tak mu nic jiného, než koupit G-sync zatím nezbývá. Třeba to bude za rok jinak, ale do té doby to je "alternativa" alias jistý způsob vendor-locku.

stejně je trapné, že "najednou" to jde...nebýt nvidie, tak se to nepohnulo určitě, ještě hodně následujících let...

jinak IPS na hry fakt ne..moderní TN panely jsou už velmi slušné a navíc mají výbornou odezvu(byť s OD)..ke všemu, pokud nejste profesionální fotograf, tak jiné panely netřeba..k čemu mi je 144Hz a freesync u nonTN(IPS, MVA..) mazanice...

navíc nevím, jak vám, ale hnusí se mi ten podstavec u xl2730z(který zde zanechal ze starých serií - že by přebytek?) .. kéž by raději tento monitor udělali v novém "dizajnu" = http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/612/61237eecfe8085e98fc88c32ac2f6760...

Upřímně, od doby, co mám IPSko jako hlavní monitor, už bych v životě žádné hnusné TNko nechtěl. A to jsem přitom ještě nedávno hrával poměrně dost. Takže ne, TNka v dnešní době už fakt ne, pokud se nejedná o profesionálního hráče FPS, případně to nemá být ten úplně nejlevnější monitor. Není pro to ani důvod, jelikož IPSka jsou dneska už poměrně levné a oproti levným TNkům je to nebe a dudy a většina rozdíl ve hrách rozdíl vůbec nepozná.

Naprostý souhlas, TN dnes už určitě ne!

Což ty barvy, ty by asi leckdo oželel, ale ten efekt pozorovacích úhlů je hodně protivnej, takžde když fakt nevíte, co chcete asi (vyšší odezva úplně za každou cenu), tak bych TN tedy fakt nikomu nedoporučoval.

kdo má dobré oči a tedy i bohužel citlivé, tak rozdíl v pohybu samozřejmě pozná..navíc nejenom ve hrách, ale i u filmů a celkově při jakémkoliv pohybu..osobně mi je příjemnější koukat na stále relativně ostrý obraz, než přeplácané barvičky, které při jakémkoliv pohybu táhnou oči

dle mého by se tak mělo zařídit hodně uživatelů, kteří tráví hodně času u pc a nechtějí mít každým rokem silnější dioptrie..samozřejmě, pokud je neživý grafika..u TN-ka je nejhorší pohled zespodu, jinak jsou pozorovací uhly už docela slušné

to mi trochu připomíná, když dokáže někdo tvrdit(a těch lidí není málo), že nepoznají rozdíl, mezi 30 a 60fps:)

Reklama
Reklama