Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

SSDNow V+ Gen2 = Kingston + 43nm Toshiba + trim

Samsung byl vystřídán Toshibou a Kingston má druhou generaci své střední třídy SSD. SSDNow V+ druhé generace s označením SNVP325 se vás budou snažit přesvědčit dlouhodobě stálým výkonem díky podpoře trim a jedním důležitým rychlostním vylepšením.

Končí éra korejská, začíná japonská

Chvíli poté, co jsem zveřejnil test levných SSDNow Kingston: V40 a V+ 64 GB, vypršelo také informační embargo (NDA) na kompletní novou řadu. Ačkoli je opravdu zcela nová a kromě 64, 128 a 256GB SSD čítá také prostorný a samozřejmě pořádně drahý 512GB model, označuje ji Kingston opět pouze jako SSDNow V+ Series. V obchodech novou sérii poznáte následovně:

  • v označení produktu bude SNVP325 (ne 225, ani 125)
  • u SSD bude svítit něco jako New!, G2, Gen2 či 2. generace
  • bude inzerována podpora trim
  • přenosové rychlosti budou udávány jako 230/180 MB/s (čtení/zápis)

Kingston opět bude nabízet pro své SSDNow typický příplatkový kit (asi 250 Kč k ceně samotného SSD) obsahující klonovací software (Acronis TrueImage HD OEM, více níže nebo v minulé recenzi), ližiny pro uchycení do 3,5" pozice, kabel SATA, redukce Molex-SATA, šroubky, 2,5" boxík pro HDD/SDD a miniUSB kabel. Podle všeho tedy už nebude Kingston nabízet notebookový a desktopový kit, ale dostanete obě varianty najednou. Sami si vyberete, jestli použijete 2,5" rámeček na starý notebookový disk anebo vezmete zavděk ližinami pro uchycení v 3,5" pozici vaší PC skříně.

Hlavní změny se udály pod stále skoro stejným pouzdrem všech SSD Kingston. Ačkoli Kingston už s Toshibou spolupracoval, je tohle skutečná premiéra řadiče Toshiba v SSD od Kingstonu. Předešlá Toshiba v SSDNow V Series byla jen přeznačený JMicron JMF602 s vylepšeným firmwarem, jen MLC NAND Flash byly zřejmě skutečně od Toshiby. A pokud si ještě vzpomínáte na test SSDNow V+ první generace z minulého týdne, útroby SSD byly zcela v režii Samsungu:

Útroby SSDNow V+ první generace má na svědomí Samsung

V minulém článku jsme si ale mj. ukázali, že V+ Series se Samsungem není úplně špatný SSD, ale má přece jen vážné nedostatky. S verzí firmware, s níž se prodává, má namísto trim jen garbage collection algoritmy aktivované nějakým časem v idle (a obecně na NTFS partition) a především ARM od Samsungu nepřesvědčuje v zápisu malých bloků dat. Není to nic, co byste pociťovali jako SSD stuttering, ale v některých úlohách zvláště v "zaneseném" stavu nemusí být ani rychlejší než rotační pevný disk. A to při ceně jednoho gigabajtu u SSD není vůbec hezké.

Oba hlavní zmíněné neduhy se rozhodl Kingston odstranit nalezením nového výrobce své řady V+ Series. Tím je Toshiba, která v roce 2009 představila SSD slibných parametrů a na rok 2010 ohlásila uvedení 32nm řady. V+ Series druhé generace už je tedy výsledkem spolupráce s tímto japonským gigantem.

MLC NAND Flash s poetickým označením Toshiba TH58NVG7D7EBAK0 jsou natěsnány na jediné straně PCB a s šasi SSD teplovodivě spojeny několikamilimetrovým polštářkem.

Řadičem je 43nm čip Toshiba T6UG1XBG, který se objevil v SSD této společnosti někdy v druhé polovině roku 2009. Paměti Micron 9LA17-D9HSJ jsem nedokázal přesně identifikovat, mělo by jít ale o 128 MB DDR SDRAM. Jestli D9 znamená příšlusnost k velepopulárním čipům Micron D9, které si přál každý overclocker v době DDR2 modulů, to nebudu raději s jistotou tvrdit a není to ani podstatné.

Zapamatujte si vzhled Kingston SSDNow V+ Gen2...

...a zkuste najít deset rozdílů proti SSD Toshiba HG2 (výkonnější řada SSD Toshiba):

Podpora trim je chloubou nejen nového SSD od Kingstonu, ale pyšnila se jím právě i loni uvedená řada Toshiba HG2. Rozpozná ji také CrystalDiskInfo, název firmwaru je stejný jako u Toshiby:

V případě, že si připlatíte nějakých 250 Kč obdržíte V+ Series v krabici s rudou hlavou a její obsah vám může pomoci usnadnit migraci na nový disk. Jak už jsem psal o něco výše, jedná se o kit, který byl dříve prodáván jako dvě separátní sady (pro notebook a pro desktop).

 

Další odstavce jsou veskrze opakováním z minulé recenze SSD, jsou aktualizovány pouze o novou, právě recenzovanou řadu. O novou řadu jsem doplnil i přehledovou tabulku řady SSD Kingstonu, tentokrát už byla příliš široká a musíte kliknout na náhled pro zobrazení čitelné velikosti.

Geneze a přehled Kingston SSDNow

Kingston začal s SSD někdy začátkem roku 2009 a to poměrně nesměle: začal nabízet svoje SSDNow M a E Series, což v prvním případě znamenalo přeznačený Intel X25-M (MLC) a v druhém Intel X25-E (SLC). Kingston má silnou distribuční síť díky pamětem a USB flash diskům, proto si právem myslel, že dokáže povedené SSD od Intelu prodávat sám.

Strategie Kingstonu je založena na přívětivosti k uživatelům, a tak SSDNow obnáší montážní kit ve variantě pro desktop, nebo pro notebook. Důležitou součástí je i CD s klonovacím softwarem. Zejména pro uživatele notebooků je koncept SSDNow velkou pomocí: jednoduše vloží SSD do připraveného USB rámečku, nastartují klonovací software z CD, naklonují svůj systémový disk na SSD od Kingstonu v USB, vymění HDD v notebooku za nové SSD a USB rámeček použijí pro svůj starý HDD.

V létě 2009 přišel Kingston s vlastními SSD: relativně levnými SSDNow V Series (V zřejmě znamená Value). Ty byly postaveny na řadiči Toshiba TC58NCF602GAT, což má zajímavé pozadí. Všichni určitě dobře víte, že dnes už spíše neblaze proslulý řadič JMicron JMF602 se nejen zasloužil o první masovější rozšiřování SSD, ale také o pověst pomalých SSD. Uživatelé při náročnějších úlohách pozorovali zpoždění (lag) a jev zvaný SSD stuttering.

Zmíněný řadič Toshiba není nic jiného než JMF602, ale Kingston ve spolupráci s Toshibou vyřešil (zřejmě firmwarem) zmíněné problémy (lag a stuttering) a aby už těmito neduhy netrpící SSD nebyl odsuzován předem, vypaluje Toshiba na čip svoje označení.

Něco zcela jiného je SSDNow V40. S V Series s vylepšeným JMF602 nemá nic společného, je to takový poloviční Intel X25-M a dnes už můžeme říct, že je to Intel X25-V. Kingston však měl tento levný disk s poloviční kapacitou a poloviční rychlostí zápisu než Intel X25-M (80 GB) od Intelu dříve než jej samotný výrobce začal prodávat právě jako X25-V. Z deseti kanálů zbylo po osazení polovinou NAND Flash pouze pět, rychlost zápisu je tedy omezena na 40 MB/s (dá se naměřit zhruba max. 46 MB/s), DRAM cache zůstala celá. SSD je svou velikostí i výkonnostní charakteristikou předurčen jako čistě systémový disk.

Poslední nezmíněnou řadou je SSDNow V+ Series. Ta byla uvedena také v létě 2009 a ačkoli vypadá jako dílo Kingstonu, není tomu tak. O tom vás koneckonců přesvědčí fotografie, SSD je snad až na typicky kingstonovské pouzdro dílem jihokorejského Samsungu. Řadič od Samsungu, velká 128MB DRAM cache od Samsungu i MLC NAND Flash od Samsungu. V+ Series je cenově i výkonnostně mezi V a M Series a kdo z vás SSD sleduje trošku více, dokáže už zhruba předpovědět výkon SSD postaveného kolem Samsung RBB. Samsung totiž prodává vlastní SSD, je použit třeba v Corsair P series (X series je poháněna Indilinxem) anebo na něj vsadila i OCZ u Summit series (společně s rychlejšími NAND Flash).

Přestože má Kingston ve svém desateru, jak uspět s SSD (přijít ve správný čas, koncept SSDNow, rozumná cena atd.), také předsevzetí, že si chce udržet produktovou řadu přehlednou, troufám si tvrdit, že už teď se mu to nedaří a bude to brzy ještě o něco horší. V lednu byl ohlášen navíc 30GB příslušník V Series, od něhož popravdě nevím přesně, co čekat. Podporuje trim, což se cení, ale při zmíněné kapacitě se mi úplně nezdá, že by mělo jít o další Intel.

Úplně poslední aktualizací nabídky Kingstonu je druhá generace SSDNow V+ Series, kterou rozeznáte také podle označení 325. První generace V+ měla v řetězci označení 225 a levná V Series má 125. V+ Series Gen2 sází na Toshibu a je uvnitř shodná s řadou SSD Toshiba HG2 (43 nm). Řadič od Toshiby podporuje trim a má také vyšší výkon v

Kingston ještě kupodivu nevsadil ani u jednoho SSD na Indilinx Barefoot, stejně tak jsem čekal, že by mohl oznámit nasazení nových slibných SandForce. Možná by stálo za pokus zkusit znovu i JMicron (JMF612) a také Marvell připravil zdánlivě rozumně vypadající řadič pro SSD (dokonce s podporou SATA 6 Gb/s).

Klonovací software = Acronis TrueImage HD OEM

Už jsem v první kapitole jsem se zmínil o tom, že celý koncept Kingston SSDNow je založen i na snadnosti upgradu na SSD. Na CD přiložený software Acronic TrueImage HD je nesporně pěknou přidanou hodnotou, umí disky nejen klonovat, ale můžete vytvářet také obrazy disků a pomocí nich zotavovat systém při havárii. Na rozdíl od samostaně prodávané verze Acronic TrueImage Home nemůžete tvořit zálohy a také se jedná pouze o bootovací CD, není zde instalace programu pro Windows.

Trim, SSD Toolbox a Wiper

Výkon nového SSD nemusí být stejný jako výkon používaného SSD. To všechno proto, že si řadič SSD nerozumí s operačním systémem, nekoordinuje s ním svoje kroky. Zatímco SSD potřebuje, aby do prázdných bloků byly vepsány nuly, operačním systém při mazání pouze označí oblast za smazanou. To je rychlejší, jenže pro flashový SSD, který čte po stránkách a dokáže zapisovat jen ve větších blocích určité velikosti to znamená, že do takového bloku nemůže jen zapsat, ale musí přečíst, modifikovat a poté teprve zapsat. V praxi to znamená, že SSD po nějakém čase používání může výrazně zpomalit, zejména pokud dojde na zápis do už jednou vymazaných oblastí.

Aby nebyl výkon SSD po čase používání zazděn, začala být vyvíjena funkce (či příkaz, chcete-li) trim. S ní se začalo v Linuxu 2.6.28, ale alespoň podle Wikipedie zde nebyla dosud dotažena. Prvním operačním systémem s podporou trim se tak stala Windows 7 od Microsoftu. Podmínkou pro správnou funkci trim je použití ovladače přímo od Microsoftu (pciide.sys či lépe msahci.sys), různé ovladače k polím RAID (včetně Intel Matrix) a dalším řadičům tudíž nemůžete použít (nestarání se o problém je například ze strany Intelu opravdu nechvályhodné).

Uživatelé jiných systémů než Windows 7 a jiných SSD s Indilinx Barefoot se už delší dobu mohou bránit proti zazdění výkonu pomocí utility Wiper. Wiper.exe (resp. OCZ_GC.exe, stáhnete zde) podle některých pramenů nevyvolá Trim a OS tak neřekne SSD, které bloky se už dále nepoužívají, ale pročistí prázdné místo (soubor Wiper.dat „pojídá“ smazané LBA), podle toho, co utilita sama vypisuje podstrčí příkaz Trim řadiči SSD na přání stejně jako SSD Toolbox od Intelu.

První spuštění a dokončení Wiperu na SSD trvá zpravidla několik minut (na OCZ Agility, kam jsem zapsal asi 20 GB dat pomocí FC-testu to bylo kolem tří minut), další spuštění jsou pak už otázkou sekund stejně jako u Optimizeru od Intelu. Wiper v podobě volně stažitelného OCZ_GC.exe funguje na všech SSD s Indilinx Barefoot (OCZ Agility/Vertex, Corsair Extreme Series, A-Data S592, Patriot TorqX, Photofast G-Monster-V3, RunCore Pro IV, G.Skill Falcon, ...).

Důležité je, že Wiper či trim jsou daleko účinnější než garbage collection algoritmy dostupné na některých SSD od OCZ. O tom vás přesvědčí zkušenosti a měření uživatele OCZ fóra a SSD Vertex.

Testovací sestava a software

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Skor by mali popracovat na trime pre V40.....

Zdá se, že to nemají tak úplně ve vlastních rukou: http://www.extrahardware.cz/test-levnych-ssdnow-kingston-v40-v-64-gb#com...

Tak nejak mi pripada tento disk dost zbytecny. Za stejnou cenu za 1GB muzu mit Intel, ktery je neporovnatelne rychlejsi. Mozna kdyby zlevnili, tak by se dalo o nem uvazovat.

Pokud jsem to pochopil správně, tak jste prováděl testování na Windows Vista, které nepodporují funkci TRIM, která je naprosto zásadní pro novou generaci SSD disků V+ Gen2. Z toho mi tedy vychází, že pokud jsem uživatelem Windows 7 (podporují TRIM), pak pro mě má tento článek nulovou vypovídací hodnotu - je k ničemu....

Stejně tak nechápu, proč srovnáváte nové disky od Kingstonu s Intelem X25-M G2 160GB, který má úplně jinou kapacitu a stojí cca 10 000 Kč, když je na trhu "Kingston M Series (Intel X25-M 34nm), 2,5", SATA - 80GB" - který má také Intel X25-M G2 NAND, je bližší kapacitou srovnávanému disku a stojí 6000 Kč s DPH...

Odpovědi na oba odstavce jsou ne a ne. Před silnými větami jako nulová vypovídací hodnota je dobré si trochu taková prohlášení promyslet. To zaprvé. Za druhé byl SSD jaksi zcela nový, tzn. že rewrite penalty mohla ovlivnit jen některé testy (do stejných míst se snažících oblastí zapisovat - což ještě u dvou či tří zřejmých případů vyřeším skrze HDDerase). Koneckonců máte možnost si najít i pár výsledků na už vyšlých zahr. recenzích pod Windows 7 – plus minus až ten proklatý PCMark05 to sedí, iops u malých souborů sedí a před vydáním mi i Kingston napsal, že to sedí. Co se týče X25-M: otestuju za prvé, co je k dispozici (a byl tento) a za druhé nebudu kvůli o 15-20 MB/s nižšímu sekv. zápisu (random 4K apod. jsou stejné) měřit další variantu jednoho SSD. Snad už si to u těch testů se sekv. zápisem dokážete odečíst a případně cenu za gigabajt taky spočítat.

Čistě podle mého názoru. Co se týká TRIM - pokud testujete hardware, pak byjste měl testovat veškerou jeho (zásadní) funkčnost - TRIM je takovouto fcí. Tedy testování není zcela objektivní (souhlasím, že "nulová vypovídací hodnota" je trošku silné sousloví). Srovnávat 160GB disk s 64GB diskem je však nesmysl. Nejde ani tak o rozdíl ve výkonu, ale v jiných objektivních kritériích jako je především cena. Ano, umím si přepočítat cenu na jeden GB, ale to bych si také mohl některé testy provést sám doma,...Většina lidí očekává, že pokud porovnáváte více produktů, budou co možná nejpodobnější - ve všem.

Tato kritika není myšlena nějak agresivně.

Nezlobte se na mě, ale nedokázat výsledky vztáhnout na další verze téhož SSD s jinou kapacitou (a přirovnávat to k tomu, že můžete celý test udělat doma), to už zavání buď hloupostí, nebo nehezkou snahou o rýpnutí si za každou cenu.

Podle mě to zavání neschopností přijmout kritiku :-). Prostě pokud něco srovnávám (cokoli), pak by to mělo být co nejpodobnější ve všech aspektech, to je snad naprosto logické. Stejně jako testovat veškeré zásadní funkce testovaných produktů (že zrovna nemám OS pod kterým to funguje - asi špatný přístup).Věřte, že výsledky dokáži vztáhnout i na jiné SSD, ale o to tu nejde. Já jsem jen upozorňoval na to, proč Kingston SSDNow V+ Gen2 64GB nesrovnáváte s podobnějšími disky, které jsou na trhu, porovnání by bylo pak objektivnější (proč by si měl čtenář recenze sám dohledávat podobnější disky? Spíš by to mělo být naopak, pokud by čtenáře zajímalo porovnání Kingstonu s SSD, které je v úplně jiné kategorii, pak by si to měl sám dohledat).

Tohle je zase nekonečnej příběh. Přitom mi stačí se chytnout jedné věty, o tom, že vy dokážete vztáhnout výsledky i na jiné SSD, další čtenáři na tom zřejmě nebudou hůře a já jsem to při psaní verdiktu věřte nevěřte dokázal také (necpu nikomu doufám, že se musí zaměřit na tu a tu kapacitu toho a toho modelu SSD a ty spolu srovnat, a btw. testoval jsem 128GB V+ Gen2). Kritiku rád přijmu a dokonce se obyčejně díky ní ledaccos vylepší (a i pod články o SSD to lze zpětně vypozorovat), ale tohle je nekonstruktivní zatvrzelé bazírování na něčem, co se mi jeví jako nesmyslné a testům to nijak nepomůže.

Téměř nový článek popisuje disky SNV325 a v cenících už vidím SNV425.
Je někdo znalý schopen dohledat co je to za disky, kam je výkonově zařadit? A jestli má cenu se o ně vůbec zajímat?

Na googlu jsem toho moc nenašel. Na Kingsonu je vidět, že to má nahradit řadu V (rychlosti jsou 200/160(nebo 110)MB/s), uváděná podpora Trim.
Na stránce Datasheet už mají tyto nové SNV425, zatím co na Ordering stále SNV125:
http://www.kingston.com/ssd/v-series.asp
Ceny pod 4t za 64GB jsou docela přijatelné.

Tak co, nepovedlo se někomu najít nějaké to review?

Podporuje teto disk ncq? Na prvni strane v tabulce je psane ze ano,ale kousek nad tim je crystaldiskinfo a ten vypisuje,ze nepodporuje.Jak to teda je?

Doprovodné materiály Kingstonu doporučují AHCI/NCQ zapnout. Jestli v nich není chyba, měl by z toho snad SSD těžit.

Reklama
Reklama