Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Supermico má highendovou herní desku pro Skylake, s čipem PLX pro tri-SLI

Za posledních dvacet let se počet aktivních výrobců základních desek zmenšoval a nyní na trhu máme už jen šest hlavních (z nichž ECS a Biostar se u nás moc neprodávají). Proto je potěšitelné, že se do tohoto odvětví v poslední době pouští firma Supermicro, která má za sebou navíc slušné reference z oblasti serverů. Supermicro má zájem zatím jen o oblast dražších desek, a do ní nyní směřuje s modelem C7Z170-OCE, deskou určenou pro highendové herní počítače na platformě Skylake.

Deska typu ATX, založená na čipové sadě Z170 a platformně LGA 1151 (s paměťmi DDR4), zaujme od pohledu zelenou barvou konektorů a částečně pasivních chladičů, ale také docela uměřeným designem. Výbava je však jako na načančaných deskách jiných značek – použito je integrované audio na bázi Realteku ALC1150, diagnostický displej, nebo tlačítka na PCB. Deska má také USB 3.1 a slot M.2 s konektivitou PCI Express 3.0 ×4. SATA Express přítomen není, což ale dnes ničemu nevadí, pro další úložiště má deska dostupných šest portů SATA.

Supermicro C7Z170-OCE
Supermicro C7Z170-OCE

Čím může C7Z170-OCE zaujmout, jsou dostupné možnosti připojení karet do PCI Express 3.0. Platforma Z170 sama o sobě má z CPU jen šestnáct linek (rozdělitelných na ×8/×8), ovšem tento počin od Supermicro je vybaven můstkem PLX8747 (pod pasivem mezi socketem a prvním slotem PCI Express), díky němuž podporuje i SLI nebo CrossFire tří grafik. Tento čip nabízí buď režim ×16/×16 pro dva sloty, nebo ×16/×8/×8 pro tři. Jeho použití u platformy LGA 1151 není až tak časté, takže Supermicro zde obsadilo určitou niku na trhu. Kromě tří dlouhých slotů má deska ještě dva krátké PCI Express 3.0 ×4, které by měly být vyvedené z čipové sady. Podle informací na webu mají ale aktivní jen po jedné lince PCI Express 3.0.

Supermicro C7Z170-OCE

Deska by samozřejmě měla umožňovat přetaktování. Supermicro na webu píše, že podporuje CPU do TDP 160 W“, ovšem to nejspíš nebude pro přetočená CPU strop. Napájecí kaskáda má dle recenze webu TweakTown pod pasivy VRM moduly International Rectifier IR3556M s šesti fázemi pro CPU a třemi pro integrované GPU.

Supermicro C7Z170-OCE bez pasivů a krytů (Zdroj: TweakTown)
Supermicro C7Z170-OCE bez pasivů a krytů (Zdroj: TweakTown)

Jak se na lepší desku dneška sluší, nechybí USB 3.1. To je zajištěno rovnou dvěma řadiči ASM1142. První poskytuje jedno USB 3.1 typu C mezi zadními výstupy (kde najdete je ještě 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, S/PDIF, DVI, HDMI 1.4 a DisplayPort pro integrované GPU). Druhý řadič je vyhrazen pro čelní porty skříně, deska má pro ně přichystán vývod, z kterého je možno dostat údajně buď dva porty USB 3.1 typu A, nebo jeden oboustranný port typu C. Z vývodu na PCB by se měla dát dostat též další dvojice USB 3.0, takže by mělo být dost portů i na Oculus Rift.

Supermicro C7Z170-OCE,s chéma zapojení (Zdroj: TweakTown)
Supermicro C7Z170-OCE,s chéma zapojení (Zdroj: TweakTown)

 

Deska nemá bezdrátový modul, avšak drátová konektivita je slušná, Osazené jsou dva gigabitové Ethernety, jeden Intel I219-V a jeden Intel I210-AT. Při použití obou by mělo fungovat vyvažování zátěže, spřažení nebo redundance.

 

Deska Supermicro C7Z170-OCE se má začít prodávat do konce tohoto měsíce, ačkoliv vzhledem k menší rozšířenosti značky nevím, jak dobrá bude dostupnost u nás. Cena je poměrně vysoká, byť ne tak vysoká, jako u jiných modelů pro Skylake s rozbočovačem PCI Expressu pro tri-SLI/CrossFire. Doporučená částka je 300 USD, což by u nás po připočtení DPH znamenalo skoro přesně 9000 CZK.

Zdroje: AnandTech, TweakTown, Supermicro

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Trochu mi to připomíná staré dobré DFI :-) Takový trochu atypický vzhled. Škoda toho malého počtu zadních USB.

Jsem rád, že nejsem jediný, kdo si vzpomněl na DFI.

2xUSB 3.0 a 4xUSB 2.0 jsou na MB, na co by dnes jinak byly lidem volné sloty? ;-)

Já potřebuju zadních USB např. šest. Klávesnice, myš, tiskárna, dock pro telefon, hub v monitoru, bezdrátová sluchátka. Plus mám další dva microUSB kabely, které mám ale trvale připojené v hubu monitoru, jelikož je používám na nabíjení myši a hodinek. Neříkám samozřejmě, že to tak má každý, jen říkám, co mám já a proč by mi tam ty USB chyběly.

Potřebu více portů vůbec nerozporuji, jen mi přislo s brackety dosažitelnych vzadu celkem 6x2.0+2x3.0 a vpredu 2x3.0 vcelku dostatečné.

A k tomu ještě dva 3.1, nebo jeden 3.1C. Myslím, že je jich dostatek. Pokud má někdo potřebu mít víc USB2 kvůli nabíjení (místo aktivního hubu, což v tom monitoru asi bude), jeho věc.

USB 2.0 jsou tam dokonce jen dva. Bohužel no, dřív bylo běžným zvykem, že u dražších desek byl přiložen tzv. USB Bracket do zadního slotu s 2-4 dalšíma USB. V každém případě není žádný problém si ho někde z bazaru sehnat, mě se někde doma válí min. dva ze starých desek.

Nebo za 50-100Kč dokoupit nové. Za stovku máte na 4 USB2, což není takový hrůza.

...částečně pasivních chladičů .
A kde jsou ty aktivní ? Protože ať se dívám jak se dívám , tak nikde nic nevidím .

Koukám, že došlo k nedorozumění, nejsou částečně pasivní, ale částečně zelené :)

Reklama
Reklama