Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

T-Mobile opisuje od Vodafonu. HD Voice spouští i v 2G síti

HD Voice je technologie vylepšující zvukovou kvalitu hovorů v mobilních sítích. Kouzlo tkví v použití ITU standardu G.722.2 známého také jako Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB). Jde o zvukový kodek, který při hovoru použije vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí. Zatímco standardní kvalita zachytává zvuky v pásmu 300 až 3400 Hz, HD Voice pracuje s rozsahem 50 až 7000 Hz, takže je hlas přirozenější. T-Mobile má na svém webu hezké zvukové srovnání.

T-Mobile spouští HD Voice v 2G síti, nejdříve na těchto místech
T-Mobile spouští HD Voice v 2G síti, nejdříve na těchto místech

T-Mobile byl prvním, kdo u nás HD Voice rozjel (v roce 2011). Doteď byla funkce dostupná v 3G a LTE síti (VoLTE), nově ji operátor spustil i ve 2G. Prozatím jen na 1250 vysílačích na západě republiky, což dělá asi čtvrtinu všech 2G vysílačů operátora. Do konce roku HD Voice rozšíří na 75 % vysílačů, během příštího roku bude na všech. (O důvod víc, proč pak zrušit 3G.)

 

O2 tuto technologii zatím vůbec nenasadilo. Vodafone ji má v 3G síti a jako jeden z prvních na světě ji má také ve 2G. Zato v LTE zatím ne. Na Slovensku ji ve 3G sítích podporují Slovak Telekom a Orange. Tuzemští operátoři nicméně přiznávají, že volat s lepší kvalitou je zatím možné pouze v rámci jedné sítě. Tj. volající i volaný musí být u stejného operátora a pochopitelně mít i kompatibilní telefon. Moderní smartphony to zvládnou všechny.

Podle asociace GSA byla k 15. prosinci 2015 technologie HD Voice dostupná u 150 operátorů v 87 zemích světa. Celkově jde o 17 sítí 2G, 128 sítí 3G a 40 sítí LTE.

Zdroj: T-Mobile

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

ve 2G to jede přes GPRS/EDGE nebo to narvali do toho uzoučkýho pásma pro hlasový služby? Jde mi o to, jestli ta kvalita bude odpovídat kvalitě ve 3G, ono implementovat 722.2 jde s různýnm bitratem a samozřejmě čím vyšší, tím víc informací tam zůstane a bude to lépe slyšet a lze s tím více kouzlit pro redukci hluku z okolí.

Reklama