Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

T-Mobile ukázal, jak vypadá typický uživatel mobilního internetu. Budete překvapeni

Největší tuzemský mobilní operátor každé čtvrtletí poskytuje data o svých uživatelích. Na konci roku 2015 měl 6 milionů zákazníků, z toho 2,5 milionu využívalo mobilní internet. Žen je mezi uživateli více než mužů a to v poměru 55 : 45. Pravidelně na mobilní síti surfuje 53 % uživatelů, tj. takových, kteří alespoň čtyřikrát za měsíc přenesou minimálně 5 kB dat.

Data uživatelů internetu v mobilu v Q4 2015 (zdroj: T-Mobile)
Data uživatelů internetu v mobilu v Q4 2015

V síti již dominují smartphony, kterých je 57 %. Mezi operačními systémy s přehledem vede Android s 76% podílem. iOS má 10% zastoupení, Symbian je se 7% podílem stále silnější než mobilní Windows (6%). Blackberry má jen setina uživatelů.

 

Nejvíce surfařů je v Praze (17 %), Středočeském (14 %), Moravskoslezském a Jihomoravském kraji (oba po 12 %). Největším překvapením ovšem je, že jen 17 % uživatelů mobilního internetu má méně než 39 let. Skupina 18 až 29 let je dokonce nejméně početná, tvoří jen dvacetinu všech surfařů.

Zdroj: T-Mobile

Oblíbené Tisk E-mail
Další články na téma: 
Reklama

Komentáře

a nebude to nahodou tym, ze 95% deti ma svoj mobil napisany na rodicov?

To by bylo možné vysvětlení, ale pokud vím, T-Mobile mladší 18 let prostě vynechal. Tahle čísla využívá k marketingu, protože potřebuje znát demografii uživatelů. Proto počítá s uživateli internetu, ne těmi, kdo platí účty. Po započtení dětí by ten graf určitě vypadal jinak.

Když uvazim, že to, co se v této zemi nazývá mobilní internet, je ve skutečnosti dost bizarní parodie internetu, tak to pro mě ani tak moc velké překvapení není. Ale každopádně za ty údaje díky. Když vidím, že se statisticky počítá už i s tím, kdo za měsíc 4x protáhne alespon 5kB (v době úžasného LTE a hipsterů nepřetržitě pracujících na svých Lumiich s Windows 10 které potkáváme na každém kroku, jak synchronizují svá nesporné důležitá data s OneDrivem v metru i tramvaji) a je to pořád pouze 53% tak to s tím mobilním internetem zase tak slavné, jak se všude píše nebude. A stejně neslavné to bude i s hipsterama sdilejicich pokud možno všechno a všude, a to hlavně na smartphonech, protože ty hloupé už jsou přece out (pouhých 43%) , že? :-D Fakt dobrej článek pane Vaclaviku, díky :-D

Nevím, co ti hipsteři udělali, ale... Ta statistika ukazuje dost zajímavou věc a tou je, že čtvrtina lidí 60+ má s internetem v mobilu zkušenosti. Což je cca 5x víc, než u lidí 18-29. Je celkem jedno, jestli tou zkušeností znamená sjíždění péčka, nebo synchronizace receptů přes onedrive.
Otázkou je, jestli těch 53% datujících je 53% z majitelů smartphonů, nebo 53% ze všech zákazníků. Pokud je to ze všech zákazníků (což by dávalo smysl, protože i taková E52 umí připojení k netu), pak by se dalo prohlásit, že "téměř všichni uživatelé smartphonů používají internet". Byť je to trochu demagogie, protože nějaký to % si ukousne pár nadšenců se symbianem, ale nebude to žádná sláva.
Každopádně spotřeba dat stoupá s počtem smartphonů v síti. Čili ono to s tím mobilním internetem docela slavný je. Na rozdíl od volání má internet mnohem širší využití, takže i do budoucna se budou mnohem lépe prodávat užitky mobilního internetu, než neomezenýho volání.
4x 5kb měsíčně se může zdát směšný. Jenže jsou lidé, kteří používají internet pouze pro to, aby skrz to otevírali bránu, zapínali kotel na chatě atd. V jejich případě se dá mluvit o aktivním užívání internetu (byť síť prakticky vůbec nezatěžují). Jen mají pro internet v mobilu trochu jiný využití, než si představuje čtenář cnews.

No tak hlavně než jak si vetsinou představuje redaktor Cnews :-D Nicmene dost pochybuji, že někdo kdo telefonem pouze otevírá bránu, zapíná kotel a pouští topinkovač, si bude platit datový paušál (když teda ty hlasove služby jsou out, jak se domnívá hipster), ti jedou z nějaké Twistky, která do podobných statistik logicky nespadá a řeší to nějakou (krabičkou - u APčka na síti je to třeba GSM resetator) a ne telefonem, takže úplně mimo jakoukoli tabulku. A hlavně dost pochybuji že někdo takový vůbec existuje :-) Ale jo, jinak celkem souhlas, ale nohama na zem. Na to aby se všechno řešilo pouze "by data" tady nemáme infrastrukturu a kupní sílu a ti operátoři to samozřejmě ví, takže dávají levné volání (nezřídka kdy úplně zdarma) a vohnoutům co musí mít všechno hned a první ještě k tomu předražená data, které jim za půl dne používání FUPnou, však on se už v tomhle státě kupec najde ... Takže na své si prijd každý ... Z výše zmíněného jasné plyne, že hlasová služba, tady bude ještě hodně dlouho (bohužel nejsem fanoušek Sci-Fi ani Přátel, takže si to neumím ani idealizovat ani malovat na růžovo) a data budou předražená a polopouzitelna do té doby, než lidí začnou trošku jinak myslet ... Ale to se obávám, že nás dvou uz se to stejné nebude týkat :-D

Hlasová služba nejspíš nezanikne nikdy, ale už se na tom moc nevydělá. I to volání přejde na internet, protože HD voice je prostě o level vejš.
Jinak datovej tarif si ani platit nemusíš. Třeba O2 už paušál bez netu nenabízí, takže využívat data jen na impulsy je naprosto reálný. Zvlášť ve firmách i relativně často používaný. Ostatně takovejch zařízení jsem i sám pár zapojoval.
T-M má neomezenky taky s datama, takže se jim jednoduše "nevyhneš".
Je fakt, že většina asi bude používat internet jinak. Tak, jak to známe. Facebook, instagram a tyhle píčovinky. Spíš se snažím vysvětlit, proč má smysl započítat i ty ostatní, kteří mají net fakt jen na to, aby skrz to něco kontrolovali nebo ovládali.

Ale však joo, já neříkám, že JEDNOU se to nestane, ale musí na to být podmínky, tzn. infrastruktura, SKUTEČNÉ 100% pokrytí, rychlost atd. a to tady je zatím těžce v plenkách. Proč má LTE tak pitomě nastavené FUPy? No protože kdyby ne, tak ta síť při tom náporu klekne, to je všeobecně známo. A joo, i ten Tvůj druhý argument chápu, ale když se tak na ty procenta podíváš, tak vidíš že to fakt žádná sláva není a proč? No protože viz. to co píšu v prvním odstavci. Zatím je to prostě tak, že telefon (a je jedno jaký, hlavně musí mít možnost připojit se na net) je na telefonování, na hlasovou (eventuelně SMS) komunikaci a ty data jsou spíše bonus a než se to změní, bude to ještě nějakou dobu trvat. Sedím doma, předměstí a rychlost netu mám na telefonu 4kbps a sílu signálu 39% a to fakt není na to, aby člo všechno jen po datové lajně, to musíš uznat :-)

100% pokrytí není technicky možný, toho se nejspíš nikdy nedočkáme. Vždycky budou lokality, kdy je pokrytí nereálný nebo ekonomicky nerentabilní. Typicky je to pokrytí např. v oblastech se skalnatým povrchem, kde by musel být vysílač na každým druhým stromě.
FUPy nejsou ani tak kvůli kapacitě. Respektive... Ano, jsou. Ale jen částečně. Ono by se chování lidí při odstranění FUP tak výrazně nezměnilo. Tak, jak dneska používají lidi internet na maily a facebook, případně instagram/snapchat/podobnoukravinu, by ho používali bez FUP stejně, jako s FUP.
Běžnej BFU ani neví, jakej FUP má. Ví, že má "nějakej limit" a že se občas překročí, občas ne. FUP je spíš opatření proti tomu, aby mobilní internet neparazitoval na domácích přípojkách, protože největšími poskytovateli internetu jsou u nás mobilní operátoři. Nechtějí připustit možnost, kdy by si uživatel udělal doma hotspot, v práci hotspot, na chatě hotspot... K tomu raději prodají další službu.
No a samozřejmě je FUP ekonomickej nástroj, protože víc FUP, víc cena.
Co se HD voice týče, teoreticky stačí i poměrně nízká rychlost. Však přes Viber se dá (s rezervou) volat i na EDGE. S uvolněním 700 MHz se toho podle mě změní docela dost.
Co se týče signálu u tebe doma... Jo, tohle je blbý. Taky záleží, co máš za telefon, jestli máš USIM na LTE atd. Každopádně na takovým signálu si asi HD voice neužiješ. Na druhou stranu tuším T-M testuje možnost přepínání mobilního signálu/wi-fi pro HD voice i klasický hovory, čímž by se pokrytí ke 100% domácností razantně přiblížilo (nějakou wi-fi má doma každej).

Reklama