Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Technologie RV770: jak vznikl Radeon HD 4800

Až dosud se v žádném článku na žádném z českých serverů neobjevilo zhodnocení všech technologických novinek, které čip RV770 přinesl oproti svým předchůdcům. To je bezpochyby velká škoda a navíc má vývoj Radeonu HD 4800 zajímavé historické pozadí.

Ortonova věta a zmatený profesor

I pokročilí uživatelé se na diskusních fórech ptají, čím to je, že RV770 nese tolik výpočetních jednotek, ačkoli oproti své předchůdkyni rozměrově příliš nenabyla. Proč v některých hrách podává dvojnásobné výkony, zatímco jinde je rozdíl sotva deset či dvacet procent, nebo co přimělo ATI opustit osvědčený koncept programovatelného řadiče ring-bus. RV770 je nepochybně nejzajímavější změnou, která přišla od doby G80 a R600, takže pokud vás zajímá, co přineslo dva a půl roku vývoje od dokončení R600, čtěte dál...

RV770 pod kouřovou clonou

Ještě dřív, než přistoupím k samotným technologiím, bych rád nasypal kbelík popelu na hlavu PR oddělení ATI. Naopak pochvalu si zaslouží oddělení marketingu, které se tentokrát zablýsklo a před vydáním nových Radeonů dokázalo připravit a zrealizovat takovou kouřovou clonu z falešných specifikací, nepravdivých „leaků“ a smyšlených slajdů, že i v okamžiku, kdy již byly oficiální specifikace venku, jim stále polovina uživatelů odmítala uvěřit a raději si počkala na recenze. Není divu. Pokud garant projektu Folding@Home Dr. Vijay Pande (který má přístup k nejnovějšímu hardwaru ATI) na veřejném fóru prohlásí, že RV770 nese 480 stream procesorů a následně svůj příspěvek o tento údaj zcenzuruje, působí to věrohodně i na opravdové veterány, kteří už nějaký odhad na pravdivost či smyšlenost uniklých informací mají.

We've been very much keeping the new hardware in mind. Note that the high end board has 480 SP's (960 is for the X2, which means that we could hopefully run 2 copies of FAH on that once everything gets worked out).

Dr. Vijay Pande, 5. května 2008, http://foldingforum.org/

Takových informací ale bylo mnohem víc. Takže by nikoho nenapadlo, že ATI, která v minulých letech nebyla schopna utajit prakticky nic (např. parametry R580 – Radeonu X1900 – byly venku skoro tři čtvrtě roku před vydáním), by najednou byla schopna takovéhle monstrózní akce. Od důvěryhodného zdroje vím, že technologické stránky marketingu vydání RV770 se ujal Dave Baumann, bývalý šéfredaktor serveru Beyond3D a současný technical marketing manager ATI.

Baumann mohl těžit z letitých zkušeností s chodem magazínu a fóra, a proto přesně viděl, jak vydání nových produktů hodnotí uživatelé, jakým zdrojům spíše věří a na čem zakládají své spekulace… Tudíž mohl nabourat přesně tato citlivá místa a s jednoduchou elegancí vytvořit totální chaos. Zda budete Baumannovu akci obdivovat, nebo zatracovat, ale nechám na vás.

Prvotní vize

Možná si také vzpomenete na prezentaci Davea Ortona na téma GP-GPU, ve které před vydáním R600 zmiňoval čip s 96 aritmeticko-logickými jednotkami (~480 SP). Původní domněnka byla, že se zmínka týká R600 (HD 2900), ale to bylo vyvráceno ještě před vydáním. Ve skutečnosti se měla týkat čipu R650, který se ale nikdy nedostal do výroby.

Památná věta Davida Ortona ze stream-computing semináře z konce roku 2006:
"Today it's 48, in the future maybe it's 96"
Orton tehdy mluvil pravdu, ale s čipem R650 vše nakonec dopadlo jinak.

Namísto toho byl vydán RV670 (HD 3800) a vývoj R650 pokračoval dál. Eric Demers, šéfinženýr vývoje R600, zpětně prohlásil, že následníkem R600 skutečně měl být čip s 96 ALU (~480 SP), kde byl důraz kladen na maximální zjednodušení návrhu při plném zachování funkčnosti, ale nakonec vše dopadlo jinak. Zeštíhlení čipu se dařilo lépe, než se původně očekávalo, takže z původních 150% R600 se stalo 200%, tedy 128 ALU (640 SP) a vývoj pokračoval. Po dalších úpravách, které souvisely i s podporou GDDR5, byl ale čip příliš malý na to, aby se na něj potřebný počet "pads" (kontakty mezi křemíkem a balením čipu), což bylo vyřešeno zvětšením čipu o poslední dva bloky (~250 % R600).

Průběžné změny ve specifikacích produktu též jistě dělaly své - pokud se ke konkurenci nebo k novinářům nějaké informace dostaly, nemusely být už dávno pravdivé a pomohly tak informační chaos ještě znásobit.

Mezi tyto informace patřila i zmínka, že RV770 bude jen mírně vylepšenou RV670. To samozřejmě také nebyla pravda, jenže PR oddělení tohle trochu zanedbalo a nestihlo během vydání tuto informaci uvést na pravou míru. Ačkoli jsou některé změny mezi R6xx a R7xx větší, než mezi R5xx a R6xx, má vinou této laxnosti stále mnoho uživatelů nový čip v povědomí jako RV670 s vyšším množstvím výpočetních jednotek.

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Dobrá práce,je dobrý vědět jak co vzniklo a hlavně jak to funguje.Taky jsem si myslel ze je RV770 jenom takovej vylepsenej RV670.A fakt čumím jaky je to GPU komplexní a "flexiblní".Proti tomu GT200 nevypadá zrovna jako inovační a "nové" GPU.

Dokonale napsaný článek. Děkuji. Perfektně se čte a vysvětlil mi spoustu věcí o kterých jsem nevěděl. Paráda Jirko !

Opravdu moc zajimavy a pekne napsany clanek.

Jen bych si dovolil malou vytku. Slovo NEJOPTIMALNEJSI je strasny patvar, protoze optimalni = nejvyhodnejsi. Nejoptimalnejsi je tedy nejnejvyhodnejsi. A jak je mi znamo, tak cestina tolik stupnu u pridavnych jmen nema.

Výborný článek, který detailně a přesto čtivě ukazuje souvislosti a osvětluje některé neznámé okolo nových čipů. Výborná práce, pane Součku, smekám před Vámi.

Já taky smekám. Přesně tohle chybělo v původní recenzi a ani já jsem to nevystihl ve svém článku, takže teprve teď to máme kompletní :)

Pane Soucek,
smekam a nadvakrate dekuji

Velice přínosný článek, děkuji za přiblížení problematiky ;)

Zacnem od podlahy, polke veci som velmi nechapal, ale za to som pochopil, ze ATi si razi lepsiu cestu do buducna, zatial co nVIDIA sa tak povediac ruti do zahuby, no uvidime ako to vsetko dopadne... Mam taky pocit, ze nVIDIA tazi z 2 rocnej architektury maximum a neviem co viac este mozme cakat, zatial co ATi testujeco sa viac oplati a ma viac rieseni pre trh ;) Autora chvalim za pekny clanok aj ked na mna trochu velmi "odborny", ale to je moj problem :D

Prece jen se uz pred nekolika lety rikalo jak ATI mysli vic do budoucna a s jejich napady v architekture bude mit pak prave vyhodu. Mozna to tvrzeni bylo pravdive a my jsme prave svedky tech vyhod.

Co na něj říct??? Na to se nedá říct nic jiného než, že je to perfektní práce.
V komentech sice nebude 300 příspěvků, jako u "Nvidioti vym...." :-D, ale jejich obsah bude určitě odlišný.
Pane Souček moc díky, je to radost číst.

Tobě bude tak 12 let, co? FanATIci jsou opravdu mimořádně srandovní lidé, doslova opěvují jakýkoliv ATI odpadek. To už je normálně na sociologickou studii :-)Takže "budoucnost" je 800 primitivních jednotek, které skoro nic (ATI) nezvládají, oproti špičkově navrženým rychlým 128 SP jednotkám NVIDIE, které zvládají náročné operace řádově lépe (jsou zhruba 10x !! efektivnější)?Přístup NVIDIE - najmu si na práci 128 geniálních vědců, kteří dokáží COKOLIV.Přístup ATI - najmu si 800 kopáčů.Osobně je mi sympatičtější inteligentní přístup NVIDIE, a ve hrách je to vidět - NVIDIA GTX 280 -drtí- ATI 4870 o 30-40% při srovnatelné či nižší spotřebě.Ani 800 ATI "primitivních kopáčů" zjevně nemá na stovku geniálních NVIDIA "vědců" ;) Pokud je někdo pokrok a inteligence, je to to jednoznačně v táboře NVIDIE. Neustále jásat a hopsat nad primitivní ATI kartou, která se dotahuje na skoro 2 roky starou 8800ULTRA, to opravdu nechápu. Kdyby byla o 50% nad NVIDIÍ, tak se o ni začnu zajímat, ale 30-40% pod ní? Nad čím ti pubescenti hopsají?//edit LF: na Radkovu žádost odstraněna xenofobní narážka

Zase špatně.Srovnání "slabých" 800 SPs se "silnými" 128 SPs bych čekal od nějakého nVidiota, který do problematiky vůbec nevidí, ne od člověka, co o sobě tvrdí, že má IQ 150 a navíc diskutuje pod článkem, ve kterém je to velmi srozumitelně vysvětleno. Shadery ATI a nVidie jsou zcela jednoduše dva rozdílné přístupy k jedné věci. Jak se ukazuje, s efektivitou shaderů nVidie to nakonec nebude tak dobré, jaké o nich je obecné mínění - zabírají totiž více tranzistorů, přidružená MUL jednotka je často nevyužitá, vyžadují manuální úpravy designu čipu a nezvládají double-precision výpočty.Osobně je mi sympatičtější přístup ATI a je to ve hrách vidět - Radeon HD 4870 je o 20-30% pomalejší než GeForce GTX 280 při poloviční ceně. 

Lukášku, cena je záležitost marketingu a maximalizace zisků.

8800ULTRA je +/- to samé co 9800GTX, a cenové rozmezí je 18.000 Kč versus 7.000 Kč. Proč? Protože marketing...

Navíc v high-endu se nikdy na cenu nehraje, výkon bývá běžně jen o 10% vyšší a cena zcela někde jinde (viz i Intel a AMD CPU). Výkon o 30-40% vyšší se dá bez problémů ocenit (zpočátku) dvojnásobnou cenou.

Něco si k tomu přečti, pochop že tvoje omezené znalosti na 35letého chlapa nikdy nemohou stačit:

http://myego.cz/item/lizani-smetany-price-market-skimming

AMD/ATI je navíc v naprosto zoufalé peněžní situaci, postrádá peníze na běžný provoz, na výplaty. Ona musí za každou cenu prodávat TEĎ, nemůže čekat a dovolit si "price skimming". NVIDIA má cash-flow 100x lepší, a proto líže smetanu a postupně zlevňuje, nemusí to tam za nízkou cenu hrnout hned :-)

"Shadery ATI a nVidie jsou zcela jednoduše dva rozdílné přístupy" -- jistě, jsem rád, že jsi to také pochopil. 128 NVIDIA géniů je jiný přístup než 800 ATI kopáčů. To je jasné.

Radečku, já nejsem akcionářem nVidie ani AMD, takže nějaká maximalizace zisků je mi úplně ukradená. Pokud chci nejlepší výkon za svoje peníze pro svůj obyčejný 22" monitor, ATI je lepší volba. Je mi líto, že ačkoliv sám používáš spojení "osobně je mi sympatičtější", jeho význam ti zcela uniká.

Pokud to pan Hulán ještě nepochopil, shrnu mu to do několika bodů:

  • SPs nVidie jsou 3x větší
  • SPs nVidie musejí běžet na 2x vyšší frekvenci, aby dorovnaly výkon při stejném počtu tranzistorů
  • SPs nVidie nepodporují DP, takže při DP GP-GPU nejsou vytížené vůbec (= efektivita nulová)
  • SFU nVidie je často nevyužitá, krom z 1/3 využitelného co-issue MUL ji nelze efektivně použít pro general shading (= efektivita ~30%)
  • SPs a celá architektura G8x/9x/2xx není DX10.1 kompatibilní, ačkoli to nVidia v prezentacích slibovala
  • jediná situace, kdy jsou SPs nVidie teoreticky efektivnější, jsou independant scalar operations, jenže která hra je používá?

 

Answer this, myego :) Hezky napsany, ctivy clanek s velkou informacni hodnotou. Chybi mi ale vysvetleni, co je noveho u "hub" pametove sbernice v porovnani s ring bus... DIKY!!!

ja bych rekl, ze ti schazi pravidelny sex. a ted nemyslim sam se sebou...

Pocuvaj ma ty **** , ti este asi nikto nerozdr*al papulu co ? Este raz sa skus navazat do slovakov tak ti rozkopem papulu aj stvojim pridrblym myjebo,cz !!

//edit LF: rADo má momentálně výstrahu, jakmile se bude ještě navážet do ostatních uživatelů zde nebo do příslušníků etnických skupin, budou jeho příspěvky smazány.

//2nd edit LF: Důkladnější promaz OT, domnívám se, že slovenští kopáči s článkem nesouvisejí.

nesuhlasim s vasou cenzurou!

Pokial Hulvat tak pohrdavo vnima slovakov, mali by o tom vediet! a nie mu kryt chrbat.

Mal este inu moznost, ospravedlnit sa..co neurobil!

Jo, neznasam pohrdanie. Na Slovensku mame zas kopacou z Ukrainy, Bulharska, Rumunska.. V Nemecku maju kopacov z Ciech.. Vysmievaju sa im len nevyzrete osobnosti, kt. si nedokazu uvedomit suvislosti. Na Slovensku kopali, pomocne prace robili Vysokoskolsky vzdelani ludia z Ukrajuny z jednoducheho dovodu - potrebovali prezit, potrebovali zabezpecit svoje rodiny.

pamatam sa ako hanlivo sa im vysmievalo par ludi (Kosice) - jo, boli to Slovaci s ledva zakladnym vzdelanim, kt. sa neuplatnili nikde len u seba doma (upratovacky, ozrani), kt. boli v tej dobe kings, bo mali peniaze, zamestnanie, socialne davky od statu..

Ta ista skupina su Nemci vysmievajuci sa cudzincom v Nemecku - Cechom i Slovakom, tak isto na "urovni" su Cesi vysmievajuci sa tam pracujucim Slovakom..

Preto by som bol rad, ak by ste obnovili zmazane prispevky, nech vieme kto ma aky vztah k mensinam..

p.s. bez Slovenskych lekarov a sestier by ceske zdravotnictvo uz davno skolabovalo, v ceskych televiziach hraju slovaci i slovenky, reziruju slovaci..mnohe ceske firmy vlastnia a ovladaju slovaci..
na mnohych vyskumnych projektoch pracuju jak cesky tak i slovensky vedci.

slovaci kopu v cechach, cesi v nemecku

Bohužel, smazané příspěvky už vrátit nejdou. Beztak to do téhle diskuze nepatří.

Já nepohrdám Slováky, ani kopáči. Ale ty asi ano a navíc jsi vulgární jako dlaždič (nebo kopáč?). Na spojení "slovenský kopáč" není nic špatného, ani na spojení "slovenský učitel", "slovenský prezident", "slovenský fotbalista", "slovenský policista" či "slovenský instalatér".

Anebo máš pocit, že "slovenský kopáč" není ok, ale "slovenský policista" už ano? A proč? Máš xenofobní postoj vůči kopáčům?

Pokud ti něco podobného vadí, asi budeš mít problém sám se sebou, nedostatečné sebevědomí. ZKus si jej vyřvávat někde jinde než zde...

Každopádně tyto komentáře jsou moc zajímavá sociologická studie :-)

PS: nejlepší Slovák, kterého znám je shodou okolností maďarské národnostni a žije (přesněji: žil) v Komárně. Je to génius na jazyky a matematiku (a Slovák) :-) Bohužel, celý svůj život si zažívá neuvěřitelné ústrky od Slováků slovenské (obecně nemaďarské) národnosti. A to je skutečný průser :( Dokonce proto "emigroval" nedávno do Česka....

--

Každopádně tímto se dostáváme zcela od tématu. Původní příspěvek (slovenského) obdivovatele ATI byl o tom, že "NVIDIA je v řiti" a prý "ATI je skvělá architektura do budoucnosti".

Když se tak tento Slovák doslova osobně ztotožňuje s ATI, tak jsem ji vtipně (tuto architekturu) přirovnal ke "slovenskému kopáči", prostě hromada lidí umějících jen základní věci, nasazená na hloubení přehrady.

NVIDIA ovšem raději nasadí robotické výkonné stroje, 10x výkonnější než jeden kopáč, a dosáhne o 30-40% vyššího výkonu grafiky celkem při výrazně nižším počtu jednotek.

Hovořit o "technickém pokroku" v případě "kopáčů" je také velice těžké ;)

Osobně je mi přístup NVIDIE sympatičtější, a nemyslím si, že v primitivnosti SP jednotek (viz vypuštěné FP16) je budoucnost. Výkon to nakonec ukazuje. Novější hry naopak na ATI poběží hůře, to je architektura "hrubé síly" optimalizovaná pro DX9.

NVIDIA ovšem raději nasadí robotické výkonné stroje, 10x výkonnější než jeden kopáč, a dosáhne o 30-40% vyššího výkonu grafiky celkem při výrazně nižším počtu jednotek. Hovořit o "technickém pokroku" v případě "kopáčů" je také velice těžké ;)
Když to takhle položíš, tak ano, ale takhle to ve skutečnosti není. SPs nVidie i ATI svou práci odvedou, s nějakými nároky na místo v čipu (tranzistory) a nějakou spotřebou el. energie. Jak efektivně tu práci odvedou, kolik se jich kdy bude flákat, to záleží na konkrétní aplikaci. Rozhodně ale podle toho nelze soudit zaostalost či pokrokovost celé architektury.
 
a nemyslím si, že v primitivnosti SP jednotek (viz vypuštěné FP16) je budoucnost.Nevím, jestli to děláš schválně, což by bylo dost smutné, nebo jsi to z Jirkova blbuvzdorného výkladu nepobral, což by bylo ještě smutnější. Vypuštěné FP16 se týká texturovacích jednotek, vůbec ne shaderů. K otázce, který přístup k shaderům je lepší, už jsem se vyjádřil. Ani nelze s určitostí říct, zdali jsou "primitivnější" skalární (1D) jednotky nVidie nebo superskalární 5D ATI, protože je to obojí něco zcela jiného.
Novější hry naopak na ATI poběží hůře, to je architektura "hrubé síly" optimalizovaná pro DX9.To není pravda. "Optimalizovaná pro DirectX 9", "hrubá síla", to jsou přívlastky pro G80 a z ní vycházející čipy - a když se podíváš, kolik her využívá DX10 a kolik hráčů má Windows Vista, nelze než říct, že to bylo správné rozhodnutí. R600 oproti tomu byla ve své době tak obtěžkána technologiemi v rámci i nad rámec DX10, že se to negativně podepsalo na výkonu. Momentálně má ATI našlápnuto lépe a z architektury R7xx se toho dle mého názoru dá v budoucnu vyždímat víc, než z G200.

Toto bolo dobre, nebola to nahodou nVIDIA, ktora mala vzdy hrubu silu a ATi technologie "buducnosti" a zrazu je to naopak :D Clovek si vytvatra argumenty: "Ako sa prave do huby hodi", ako sa to hovori :) a malo kedy stoji za jednou teoriou a neprezlieka kabaty :) No dobre, tak aj keby 800 kopacov bolo horsich ako 128 geniov, este vzdy je tu otazka ceny a spotreby, zatial co 800 kopacov ma mensiu spotrebu a su lacnejsi, tak 128 geniov treba zaplatit a pre svoj vykon potrebuju spotrebu vyssiu a pritom su kopaci realne slabsi o 10% a viac percent, zalezi od hry, ale cena a spotreba je neporovnatelna... Osobne ocakavam dalsi dovoz 800 kopacov a 2x 800 kopacov asi porazi 128 geniov za mensiu cenu, spotreba bude asi vysia ale vysledny vykon o 15-20% lepsi (su to odhady, odvodene od realnej vykonosti kariet, samozrejme bude zalezat na CCC :))

Edit: Byt moderatorom a citat to vsetko musi byt dost silne na palicu, tak vela zdaru a zdraveho rozumu ;)

AK SI ZA SVOJIM VYROKOM O SLOVENSKYCH KOPACOCH A ZROVNANIM ICH K NEKVALITE STOJITE, UVEREJNITE ORIGOS PRISPEVOK NA SVOJOM WEBE. Pripadne sa s tym pochvalte svojim priatelom, znamym i obchodnym partnerom.
Garantujem vam, ze zazijete to iste ako ked v amerike poviete vtip o farebnych - pohrdanie i odpor.

Ak mate "gule", napiste clanok o pubertiakoch, vulgarnych.. tak ako to len vy viete. origos prispevok vam mozem ponuknut ak ho nemate archivovany.
Predpokladam, ze tie "gule" nemate, nie ste taky king, kt. by riskoval zlost ludi, kt. len tak nahodou maju za manzelku Slovenku, nedajboze vlastnil firmu pre kt. pracujete, alebo sa nenarodil priamo na slovensku.. Pravdepodobne rad vyskakujete len na pubertiakov.

Vasa teoria je vsak zavadna v jednej veci:
128 geniov je fajn, ale "studnu" nevykopu skor ako 800 kopacov.
Inak napisane - mravec, vcelicka sam o sebe je postradatelna, primitivny organizmus, v pripade mravcov ten najjednoduchsi (ted sa mozno mylim, skola uz je davno passe, ale je mozne ze ma len 8 nerv. buniek). Napriek tomu vytvaraju najdokonalejsie spolocenstva.

Kobylka, mravec, vcela.. robia najjednoduchsie veci - koordinovane zdolaju vsetko.
Kobylky zozeru komplet polia, mravce ci vcely dokazu zabit medveda..

Kazdy robi len to co vie najlepsie, nic viac nic menej.

Naproti tomu mate univerzalne jednotky, kt. vedia vsetko ale nedokazu robit vsetko naraz, ...

Mravce prezili, dinosaury nie.

priroda sama vyriesila kto prezije, mensi a viac, alebo velki a menej..
specializacia = uspech ludstva

Tolko k vasej megalomanskej teorii o uspesnom rieseni, snad sa da pouzit i na ATI vs. nVidia.

p.s. ked uverejnite clanok na svojom webe o nevykonnych slovenskych kopacoch, dajte sem link. Rad si ho precitam. Aj komentare pod nim.

p.s.2:
pohrdajte mnou, napiste mi zakomplexovany pubertiak.. vase nazory zostali v minulom storoci

tak aspon ze sme sa dozvedeli nieco nove o vceliach mravcoch a kobilkach :)

5. červenec 2008 - 18:09 od OmeGa
Re: Clanok

na Slovenskom kopáčovi nie je nič zlé. Je to potrebná a aj celkom dôležitá práca. Voči kopáčom nemá nikto predsudky, ale niekto by predsa len mohol namietať proti tvojmu vykresleniu Slovenského národa, ako primitívnych jedincov. Od človeka s IQ 50 (nie, nezabudol som jednotku) by som čakal niečo rozumnejšie. Pre lepšie pochopenie:
"...Takže "budoucnost" je 800 primitivních jednotek, které skoro nic (ATI) nezvládají..."
"...Přístup ATI - najmu si 800 slovenských kopáčů..."
Z toho jasne vyplýva Slovák = primitív a kopáč = jednotka (kopáč v podstate je samostatná pracovná jednotka).
Takže tvoje xenofóbne názory a výkriky si nechaj pre seba. Alebo o tom napíš na MôjGrc.cz.
S pozdravom, občan Slovenskej Republiky.

Toto som napisal, a bolo to zmazane. nenadaval som, ani neurazal (snad na par skomolenin), len som mu s uz chladnou hlavou vysvetlil, cim poburil slovakov. tak snad to teraz nezmazete.

mozno to neuvediem presne, ale mam dojem ze New Yourk zazil strajk smeriarov.
obycajni "primitivi", nepodstatny ludia..a dokazali paralizovat vsetkych geniov, komplet mesto.

Neznasam pohrdanie, kazda praca je dolezita, ked ju nespravis ty, musi niekto iny..alebo ja. Kazda poctiva, dobre odvedena praca si zasluzi uznanie.

Bill Gates ide pomahat najchudobnejsim, najzranitelnejsim..

ospravedlnujem sa, nie je to diskusia vhodna na tech. web, osobne niekto u mna velmi hlboko klesol. Povedat to v spolocnosti, mozno by zitil ze zostal sam.

p.s. ted taky kopac na Slovensku dostane za hodinu prace viac ako inzinier s cervenym diplomom. Vsetci co vedia makat, su kvalifikovani uz davno su v cechach, rakusku, nemecku, v Litve. Zohant 800slovenskych kopacov je ted tazsie ako zohnat 800 programatorov. Kazdy by len ekonomiku studoval:D V automobilkach musia vozit ludi az z Vietnamu.. =o)

pocuvaj hosanek ty umyselne silou mocou chces vytvorit flame netvrdim ze slovensky kopac nieje normalne slovne spojenie ale v kontextie kde sa porovnava s vedcom je to skorej urazka vsetko zalezi natom v akej suvislosti sa to pouzije tak ma uz slusne povedane prestan srat

slovensky kopac vobec neni urazka, a kto to tak bere mal by sa liecit.

chod sa radsej liecit ty

"...Takže "budoucnost" je 800 primitivních jednotek, které skoro nic (ATI) nezvládají..."
"...Přístup ATI - najmu si 800 slovenských kopáčů..."
Z toho jasne vyplýva Slovák = primitív

ak toto nie je urazka, tak neviem.

praveze z toho nic nevyplyva, nespravana implikacia

Z toho jasně vyplývá jen to, že zcela nechápeš výrokovou logiku :)

Je videt, ze by ses mel drzet cyklistiky, ktere ocividne rozumis lepe, a ne kritizovani clanku o hardwaru, o kterem mas jen velmi zkreslene predstavy. Jirka Soucek to popsal velmi dobre a pokud jsi to nepochopil ani z takto nazorneho clanku, to uz je tvuj problem, ze tomu nerozumis.

A pokud ti stoji za to se tu ve foru dale zesmesnovat, jako u vetsiny clanku o grafickych kartach na tomto webu, jen do toho. Spousta ctenaru se rada zasmeje.

Ako moze existovat taky blby clovek, ktory sa na vsetko diva len z jednej strany a to prave z tej z ktorej mu to najviac vyhovuje a mysli aky je strasne inteligentny(prave v tomto sa ta inteligencia neodzrkadluje, inteligentny clovek sa na vsetko diva z globalneho hladiska). Preco pan rado nenapise napriklad ze od ati dostane clovek za cenu karty od nvidie o 30-40% vacsi vykon? To uz je otazka. Je tazke si priznat, ze zasa vlastnim blbost za ktoru som vyhodil nemale peniaze. A este sa mi paci ze clovek ktory, ani nepozera na to kolko plati za elektricku energiu (z dovodu bezvyznamnej sumy), sa tu ohana spotrebou. To len moja reakcia na dalsiu napisanu blbost.

A teraz k clanku: proste Dakujem!

Zrovna chcem kupit novy pocitac a rozhodoval som sa co kupit.
Najskor som chcel gtx 280, ale ked som prisiel na to ze za tu cenu sa to vrcholne neoplati vzhladom na ceny a vykon kariet od ati, tak som sa rozhodol inak. Kupim 4870ku jednu nie dve z dovodu nevyhod multi gpu (este mozna volba je 4870x2 ale necakam, ze sa tym problem multi gpu vyriesi, nechajme sa prekvapit) a za 1 rok kupim za tu istu cenu dalsiu kartu (nahradim povodnu) a vo vysledku budem mat vysoky vykon daleko dlzsiu dobu ako s gtx 280!

Poznámka k prvnímu odstavci. Bohužel může, a není jich takových málo, a nejsou všichni jen nvidioti :)

S tymto sa da suhlasit, Ja som tiez fanATIk, ale ocenujem dobu 8800GTX/Ultry, proste tu sa AMD/ATi nechytala, tak isto je to aju CPU, ak chce niekto OC kupi si Intel, AMD nema pri OC okrem BE X2 co ponuknut... Ak chce pocitac BFU, moze ist kludne do AMD/Intelu, pretoze o OC nikdy nepocul a ani by sa zrejme donho nepustil, ked uz sa rozhodobat ak sa mojej oblubenej firme nedari, vybrat si aspon konkurencne schopny produkt (napr. nizsia cena o 1000 ,- SK ale podobny vykon ako konkurencia) ale byt napr. takym fanatikom nVIDIE a kupit si napr. 8600 GT len koli tomu, ze je zelena, to je uz fakt na hlavu, ale zas pre firmy su takyto ludia velmi cenny ;)

moje řeč taky ted koupim levnejsi HD4870 a za rok koupim zasejc jinou za podobny prachy a budu mit porad dost vykonu

Nechapem ako moze byt 35 rocny chlap taky debil presnejsie by som povedal jezisi to je vul hodte nanej sit. A ta sociologicka studia by sa hodila aplikovat prave na teba s nazvom Neuveritelne EGO muza za kazdu cenu. Berem to skôr tak ze si sa zle vyspal pepicek e teda rAdo akosi ti nemozem na meno prist. Na zaver len poviem ze by si mal poriadne vytrtkat svoju zenu ak niaku mas co si neviem pri tvojej stupidite ani predstavit. Tak aspon susedku a nie sa vyvrsovat na kvlalitnom clanku ktory je mimochodom napisany velmi dobre a zrozumitelne tak ze ho pochopi aj slovensky kopac / za toto by som ta nechal pre vystrahu obesit / slovensky a cesky narod je bratsky narod pokial chces niekoho urazat tak si otvor papulu na madarov alebo niakych germanov a nie slovanov ty debil sikmooky no myslim ze uz stacilo dufam ze ma ostatny ospravedlnia ale toto som nemohol nechat len tak

Vskutku, proti tomuto je Hulánovo příspěvek velmi kultivovaný. Mimochodem, ta rada, "co nadáváš na Slováky, pojďmě nadávat na Maďary", by se měla tesat zlatým písmem. Ovšem do hlav těch, co je říkají. Pěkný den :)

Hele, ty máš odteďka taky výstrahu. Budu pro tentokrát respektovat, že debil je pojem z medicíny a vůl je zoologické upřesnění, ale příště si raději napočítej do deseti a zhluboka dýchej, než napíšeš příspěvek, jo?//edit LF: na Onecarovo doporučení smazáno OT vlákno pod tímto příspěvkem.

Ak sa chces vyvrsit, napis mu na mail, ale neukazuj na verejnom mieste svoju "blbost" a lepsie urobis, ked to napises nejakym dvojzmyslom, ako hrubo nadavat, to do solventnej diskusii nech je o com kolvek napatri, oponovat sa ma argumentami a nie osocovanim ;)

Chci koupit novou grafiku a snažím se pročítat všechny články o grafických kartách jednoznačně mě nejvýhodněji vyšla ATI 48.. poměr CENA, VÝKON je prostě vynikající, tak není co řešit volba je jasná. Už vím proč spousty lidí z mého okolí přestupují od Nvidia k ATI. Při pročítaní članků ještě věnuji chvilku komentářům (Hlas lidu, hlas boží) :)))))))))))))
Zaujali mě příspěvky od jedince ……… raDO……nejdřív jsem nechápal jestli si dělá srandu, nebo proč ho většinou každý uráží ??????????? Bohužel po přečtení více jeho příspěvků už chápu :))))) raDO nezastávej slepě svůj názor je to UBOHÉ A SI K SMÍCHU.

To sa ani moc zrovnávať nedá! R4870 má polovičnú pamäťovú zbernicu! Ale výkon 70% z GTX a to asi leži niekomu v žalúdku!

Přístup ATI - najmu si 800 slovenských kopáčů.

Pane Hulvat, tymto vymazavam zo svojej rss citacky link na vas web. Vas prispevok si ulozim a vo vhodnej dobe, ak sa bude niekto vami ohanat ho prilepim.

Jo, blahozelam, boli ste dovodom mojej registracie na tento web.

Zelam Vam vela zdravia, aby ste neboli nuteni behat po doktoroch a nemocniciach.
V opacnom pripade sa vam moze stat, ze vas bude osetrovat nejaky syn ci dcera slovenskeho kopaca, kt. i tak maju vacsinou priemyslovku, vo vojej dobe vybudovali Vieden i budapest..

Priznam sa, dotklo sa ma to, musim vsak na druhu stranu priznat, ako Slovaka ma tesi, ze pri mnohych vyznamnych udalostiach sa vyskytovali Slovaci - priamo abo nepriamo, su napr. v Pentagone.
Neraz sa mi stane, ze pri navsteve vyznamnej ceskej univerzity pocujem castejsie slovencinu ako cestinu, nie je rarita ak prodekanom je Slovak-Slovenka.. celkom dobry uspech na narod kopacov.

Z nasej rodiny vacsina pracuje pre Cechov, buduje Cechy.
Dane podniky vlastnia nemci (jo, cesky gasarbeiter-sorry za nemcinu), tvoria ich Slovaci (projekcia), najtazsie prace robia slovaci, komanduju ich cesi.

Slovenský podnikateľ Andrej Babiš (53), ktorý už 10 rokov žije v Prahe, je najbohatším Slovákom. Tvrdí to magazín Týden, ktorý zostavil rebríček 101 českých a slovenských miliardárov. Babiš, ktorého majetok sa odhaduje na 50 - 60 miliárd Sk, sa umiestnil na druhom mieste hneď za boháčom Petrom Kellnerom. Spolu zamestnáva okolo 21-tisíc ľudí.

http://www.bleskovky.sk/cl/10/168482/Najbohatsi-Slovak-Andrej-Babis-O-mi...
Andrej Babiš o sebe tvrdí, že do Čiech prišiel chudobný a všetok majetok získal až tam. V Česku je známy ako svojrázny podnikateľ, ktorý si nedáva servítku pred ústa a má prepojenia na politické špičky. Hovorí sa o ňom ako o šetrnom a pracovitom človeku, svoje Audi A8 šoféruje zväčša sám. Údajne má pri sebe vždy kalendár, do ktorého si značí všetky schôdzky. Asistentky tým vraj privádza na pokraj infarktu.

ok, vykecal som sa, Cechov mam rad, Cesko je krasna krajina, vas pseudo web mi chybat nebude.

tomino.ke: Buďte v klidu. Pokud bych se na to podíval s nomenklaturou pana Hulána, došel bych k závěru, že ani jeden z těch "128 geniálních vědců co dokážou cokoli", neumí double-precision, zatímco z "kopáčů" to zvládá jakákoli pětice. Budiž vám malým zadostiučiněním, že tím pan Hulán nepřímo tvrdí, že slovenský kopáč je schopnější, než geniální vědec :-)

dik, presne tak to napadlo i mna.. sma tak pracovity a vynaliezavy narod, ze zdolame a urobime vsetko.
len skoda ze nas je len 5milionov :D

tak ci tak, jedna cista-dominantna rasa tu uz bola. Od tej doby by prislusnost k narodu nemala urcovat spolocenske postavenie, schopnosti..

okrem ineho, co ak v ramci tych vedcov je i nejaky slovak ci cech? :)

Na zaver - on to myslel tak ako to napisal, pohrda ludmi. Poznam dost vo svojom odbore genialnych ludi, ale takmer vzdy su to ludia, kt. si vazia kvalitne spravenu pracu, maju v ucte i ludi nizsieho vzdelania, kt. ale robia svoju pracu podctivo a dobre.

K clanku - fakt super vec! Skoro jak na diplomovku:)

no mozno medzi 128 vedcami je aj niaky slovak alebo cech
/TESLA/

Slovaci se skutecne vyskytovali pri mnoha vyznamnych udalostech... Napr. v jednom dost kritickem obdobi vyhlasili "Slovenský štát"... Smekam pred nimi.

Tohle jsem našel na Vašem webu. "Pohrdání (tím co dotyčný nezná) není znakem moudrosti, ale mnohem častěji rozvíjející se debility a zaostalosti."

Stanovil jste si diagnózu. Gratuluji!

Rad by som sa opytal, ci ta pridruzena SP jednotka v architekture nVdie, ktora je vyuzivana len pri specifickych operaciach, je zapocitavana do celkoveho poctu SP (128 u G92 resp. 240 u G200).

Ne, protože jedno SP = hlavní jednotka (MADD) + ta přidružená jednotka (MUL). Jediný rozdíl je, že u G80 se ta přidružená nepočítala do celkového teoretického výkonu ve FLOPS a u G200 ano (prý je totiž častěji přístupná pro běžné počty s grafikou). 

Není. nVidia po uvedení konkurenční R600 s 320 SPs říkala, že by mohla u G80 mluvit o 256 SPs, pokud by započítala i SFUs, ale to by bylo trochu přehánění, protože SFUs neumějí MAD (tedy násobení + sčítání), pouze násobení, které u G80 z 90% nebylo využitelné pro general shading.

Možná právě poměrně značný množství inovací je důvod proč ATi má takový problém s ovladači. Přecejen dělat ovl. na něco zaběhlýho je jenodušší.

 A kde je problém s ovladači kromě Age of Conan? Já bych právě řekl, že protože ty změny nejsou tak závažné, už jsou ovladače docela vyladěné.

S tym myslim ze sa da celkom rozumne suhlasit, aj ked predcsa to trosku inac prehadzali v tom cipe, zalezi kolko treba upravit v ovladacoch ;)

Kde je problem ovladacu ATI, no prece v mytu "S ovladaci ati jsou porad jen problemy, kdezto ovladace nvidie jsou bez problemove".

Aký mýtus keď to v tom AoC proste nefunguje...Toto na fanATIkoch milujem, miesto toho, aby uznali, že áno, ATI nefunguje hovoria,že to je mýtus a kydajú im to na hlavy nVidioti...

Do tech fanatiku radite i mne, z ceho tak usuzujete? A mohl byste tedy uvest hry, kde ati nefunguje? Ja nerikal ze jsou bezchybne, nevyvracel jsem chyby v AoC, to nejsou ovladace zadny firmy.

"S ovladaci ati jsou porad jen problemy, kdezto ovladace nvidie jsou bez problemove".

Každý ovládač má chyby, no na vlastnej skúsenosti viem, že tie u ATI trvalú dlhšie (resp. niesú opravené vôbec - Bug na ATI vo WoW - searing gorge, resp. polovičná funkčnosť všetkých ATI kariet v AoC...Beta bola vydaná pred niekoľkými mesiacmi, nemalo ATI čas ten ovládač optimalizovať aspoň čiastočne? AoC je titul, čo skúša plno ľudí znudených z WoW, to je dostatočná *player base* na to, aby na ňu ATI optimalizovalo nemyslíte?). Ospravedlňujem sa teda za oznacenie fanATIk, keďže ste mi napísal, čo ste naozaj myslel, no z vašej citácie s mýtusom, som dospel k názoru, že problémy ATI sú mýtus a zlý nVidioti to stále chcú zdôrazňovať.

ATI ovládačmi nV doháňa, ale stále niesú zrovnatelné s tými od konkurencie, za tým tvrdením stojím.

Betu jsme hral na radeonu a uplne v pohode.

Ale je fakt ze jeden z poslednich beta klientu mel kolem 40GB.

Nerejpal jsem se v tom, protoze to nechci platit, ale muj dojem je ze kdyz to vyvojari "pakovali" neco v tom zbastlili. Komprese textur se jevi jako nejpravdepodonejsi.

To neni chyba ATI, ale vyvojaru AoC. Beta valila v klidku, a posledni od posledni beta verze k final se shader path nezmenil.

Stane se, zvlast kdyz v kazdy diskusi vidit spoustu lidi ktery jsou fanatici a o neco mene nvidiotu :)
Ano WOW je hra u ktery bych cekal ze budou optimalizovat, jak jste se rozepsal tak to vypada na docela zaludou chybu :).

"ATI ovládačmi nV doháňa, ale stále niesú zrovnatelné s tými od konkurencie, za tým tvrdením stojím."
S tim bych taky souhlasil, hlavni je ze se to snazi dohnat.

Ja treba osobne mam s ATi ovladaci (1950Pro) problemy pri sledovani videa pres TV-Out....nejsem BFU, takze vse uspesne vyreseno ke spokojenosti, ale popravde....predchozi karta (6600GT) sla v defaultu bez problemu. Jinak nejsem priznivce ani jedne znacky, ale lidem, kteri se me ptaji na dotaz co si koupit a nemaji prehled, doporucuji bez vahani nVidii. A abych predesel osocovani, ano nemam zkusenosti s posledni radou, nicmene 38xx se u me vyznacovala stejnymy problemy. Konkretne jde o display mode - clone a nasledne problem se zobrazenim na TV.

EDIT://povodne rozliseni, spatny vyznam
EDIT2://puvodne pro prispevek od Lukase Fialy, omlouvam se, jsem tu novy...:)

O těchto problémech už jsem slyšel, čas od času se o tom mluví... měl jsem za to, že se s tím něco dělalo, protože už jsem dlouho nikoho neslyšel na to nadávat :)

Než se tu strhne nikam nevedoucí flame, zopakuji svůj dotaz: Kde jinde než v Age of Conan ovladače ATI nefungují nebo nefungují tak, jak mají? 

World of Warcraft - Searing gorge - crash na ATI kartách, od Radeonu 9700 stále nefunguje, hru hrá 10 miliónov hráčov.

Čo keď hrám práve len MMORPG? Tak asi pre mňa karta od ATI stratí význam úplne. Kvôli Age of Conan traja zahraniční členovia guildy v AoC zmenili karty za nVidiu, ktorá funguje. Je to pre ATI dobrá reklama?

Ľudia sa chcú hrať/pracovať, a nie riešiť to čo nefunguje vôbec, alebo čiastočne...

Každý driver má chyby, či Catalyst, alebo GeForce, len narozdiel od fanATIkov, chybu ATI nepovažujem, za ľahkú, a nehovorím, že to je mýtus zelených. ATI od AoC bety mala dostatok času na prípravu aspoň trochu hratelných driverov...nVidia za dobu od vydania AoC (175.xx drivery), po pár týždňoch vydala driver 177.xx, ktorý FPS na nV kartách *ešte* zvýšil cca. o 10-20% podľa karty/zostavy...Tak kde je pes zakopaný? V čase na vývoj driveru iste nie...

OK, takže AoC a World of Warcraft. Je mi ale teda divné, že Blizzard se za tu dobu vůbec nesnažil ATI dokopat k tomu, aby ty ovladače opravila, nebo opravit to sami (jestli je to z jejich strany možné - většina věcí jde ale opravit z obou stran). Samozřejmě to nic nemění na tom, že na ATI to nefunguje a na nVidii ano, ale je to trochu v rozporu s tvrzením některých znalců v diskuzi o Diablo III, že Blizzard si může dovolit sám optimalizovat pro karty obou výrobců a "nesnížil by se k nálepkování svých her TWIMTBP logem". To jen tak pro zajímavost :)  

Již nějaký ten pátek (určitě víc jak dva roky) hraji World of Warcraft. Začalo to na nVidia FX5600, poté integrovaná ATI grafika v notebooku, poté 2600XT od ATI a ted HD 3870.
Osobně musím na rovinu říci, že právě v Searing Gorge jsem problémy nepozoroval (at na kartě nVidie či ATI). Pravdou je, že jsem pozoroval problémy se světlem v Terokkar Forest na ATI grafikách. K tomu stačil jeden update driverů a bylo to pryč. Na druhou stranu si pamatuji jak jsem se na dotyčné FX5600 pokoušel nainstalovat nové drivery. Je možné, že jsem to dělal špatně. Odinstaloval jsem staré, dal instalaci nových driverů po restartu. A dělá to problémy a "rozseká" to tehdy windows XP do nepoužitelného stavu. nVidia i ATI - obě firmy mají jednou za čas problémy v ovladačích. O tom se asi nikdo nebude přít.
Myslím, že se předchozí přispěvovatel rozčiloval nad mýtem "Ati chybové ovladače, nVidia bezchybné." Také jsem se s tímto názorem mnohokrát setkal. A myslím, že vím co tak vadí na tom mýtu. Nejde o fanatika či hlupák, spíše jde o tu absolutnost. Tak jak sem to slyšel já: "Jsem koupil nVidii, ta prostě chyby v ovladačích nemá. ATI jo a furt a nevyladí to." Když jsem se snažil vysvětlit, že i nVidia má problémy někdy. Většina se na mě pomalu rozeřvala, že sem fanatik a co to lžu.
Nicméně, se mi zdá ta podivnost té absolutnosti příznivců nVidie či určitých vyjádření.
"World of Warcraft - Searing gorge - crash na ATI kartách, od Radeonu 9700 stále nefunguje, hru hrá 10 miliónov hráčov."
Byl jsem v searing gorge s třemi různými grafikami od ATI a crash se mi tam kvůli grafice nestal. Různé verze ovladačů, různé generace (ta ntb byla myslím x300 či tak něco) grafik, ruzné roky a žádný crash. Takže si myslím, že tohle vaše tvrzení neplatí. Nevím a neznám tolik hráčů třeba jako vy, ale tvrzení "stále nefunguje" je trochu silné a nepodležené. Řekl bych, že například "Velmi často se mi stavá a mým přátelům také, že to nefunguje. Ještě mi to i po přeinstalacích ovladačů různých verzí nezačalo fungovat." Tak myslím, že tohle pozměněné tvrzení je pravda a nedá se nic namítat.
o AoC nic nevím neboť nehraji, tak nemohu soudit.
Nejsem idiot nebo fanatik (nemyslím tím ty zaryté příznivce ATI, ale fanatik jako diagnozu:-) a nebudeme si lhát do kapsy. Problémy s ovladači mají obě firmy a u obou firem se stalo, že delší dobu něco neřešili či nespravili. Takže jak mnoho lidí opakuje co někdo říkal "nVidia nemá chyby, ATI má furt chyby v driverech", tak se to pro mnoho lidí po čase stane pravdou i když realita může být jiná (nepochybuji, že byla(či jsou) období kdy ovladače nVidie měli perfektní vyladěnost a minimum chyb, naopak byly i časy kdy na tom ovladače ati byly dobře) a to co bylo problémem pro předchozího diskutujícího byla ta absolutnost(tedy aspoň takový dojem z toho mám) mýtu a jak někteří tvrdě prosazují svou pravdu.
Myslím, že když řeknete A ("Searing gorge - crash na ATI kartách, od Radeonu 9700 stále nefunguje"), tak je třeba říci i B (za jakých podmínek, kdy pro koho a jak - protože bez informací okolo to přímo křičí "S kartou ATI do SEaring Gorge nechoďte, nefunguje ta hra tam už od dob 9700" - doufám že to nemělo mít tenhle význam). Doufám, že mi nikdo nebude tvrdit, že když spadne hra v jedné lokaci ve hře určitému počtu lidí a dalším ostatním lidem tam nikdy nespadla a měli stejné verze ovladačů - že za to můžou ovladače grafiky. Ale možná se mýlím :-)

Trocha detailov k danému bugu: Pred pár rokmi, bol workaround použit neoficiálne drivery:

http://www.wowinterface.com/forums/showthread.php?t=2145

Chvíľu to potom fungovalo, teda do použitia nových oficiálnych. ATI potom bug opravila, no objavil sa v nových driveroch o 2 verzie znovu.

Ako sa to prejaví: V Searing Gorge je Cauldron (jama), v okolí vstupu do nej, nie výťahom, ale takým mostom na SV tej jamy, je najväčšia šanca, že to spadne (ATI driver resetne kartu cez GPUrecover). Nepadá, a ani nepadalo to však každému, no robí to len na ATI GPU, takže váš argument, že chyba bude inde, žial neplatí. Napr. na PC, s Radeonom X1650 to nepadlo ani raz, to však nič nemení na fakte, že na Radeone X1900XT to padalo, ešte pred 2 týždňami.

Nie je to gamebreaking bug, lebo sa to nemusí stať vždy, ani sa to vždy nestáva, no takéto veci, by sa stať nemali vôbec, zvlášť keď boli raz opravené.

A vypnout VPU Recover nepomůže?no robí to len na ATI GPU, takže váš argument, že chyba bude inde, žial neplatí.Já neříkám, kde je chyba, protože to nevím. Může to být v ATI ovladačích, může to být ve hře. Často to jde opravit z obou stran. Je mi divné, že se Blizzard nepokusil ani o nějaký narychlo splácaný workaround. 

Nikdy jsem ten crash v SG neměl, a nikdo koho znám také ne. Blbost. Hru hraje spíš cca k 9 mega hráčům.

Asi sa v tom nepohybuješ :)

http://www.wowinsider.com/2008/01/22/world-of-warcraft-hits-10-million-s...

Stačí googliť, máš tam aj press-release Blizzardu.

Musíš něco odečíst. Lidi se tam pohybujou jak v mlejnku a kupa jich vůbec nehraje, ty počty blizzu jsou spíš takovej odhad. Jsou to jen ti, co mu platí a spousta lidí, co byli závislí, seknou s wowem a maji předplaceno třeba pořád na rok. Není jich zase tolik ,ale buďme optimisti, a ono tohle a tamto a to číslo se dost sníží :).

double precision je odjakziva 64bitu viz. IEE754 http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_754

Chysta se podobny clanek i na tema vyvoj nVidie od G80 po GTX 200? Moc rad bych si ho precetl, predevsim i proto, ze o nVidii se dnes moc nemluvi i presto, ze ma nejvykonejsi kartu.

Takhle hezky pohromadě to tu sice nemáme, ale novinkám v G200 se věnuje část recenze GeForce GTX 280 Mirka Jahody, o využití CUDA v praxi psal Radek Bábíček ve svých reportážích z nVidia Editor's Day a něco málo jsem napsal i já v článku o evoluci GPU.

Co takhle z toho udělat nějakou sumaci a vydat to o příštím víkendu? Aspoň bude co číst.

Za to bych se také přimluvil.

Aj ja :)

Pridavam primluvu ;-)

Když sečtu příspěvky pod články, tak by něco podobného o nVidii mohl sepsat třeba RaDo :)

Sry za OT.

Bohužel, takový článek by neměl příliš velkou informační hodnotu. 

Musím říci, že tohle je nejlepší článek, co má čest si člověk přečíst na EHW. Hodně věcí jsem se přiučil a velmi děkuji panu Součkovi, že nám to takto vysvětlil, prostě třída. Pan Fiala nám to už také lehce načnul ve svém článku předtím takže díky také.
/appalud

EDIT: Btw někde jsem četl, že by měla mít 4870X2 2GB GDDR5 paměti, nevíte jak to bude?

Osobně si myslím, že duální RV770 vyjde jak ve verzi s 2x 512MB, tak ve verzi s 2x 1GB. Kterou ATi vybere jako referenční, je z uživatelského hlediska vcelku irelevantní.

Ano podobne bych podekoval za clanek i ja, ale kdyz uz to udelal nekdo jiny, tak se jen pridam :))

Vyborny clanek, podobne rozebrani architektury noveho cipu jsem delsi dobru postradal. Velmi dekuji, pane Soucku.

9 z 10 Radků Hulánů Vám doporučí nekomentovat příspěvky rADa!!! :)) Nejznámější bloger v ČR ví co říká! I kdyby rADo tvrdil, že nebe je zelené, tak ho nepřesvědčíte o opaku. A proto poslechněte Radka Hulána a ignorujte tu socku, která drží NV nad vodou.

PS: redaktoři Vy zvlášť byste ho měli ignorovat, vždyť víte dopředu jak odpoví ;) Měl by to být standard, známka inteligence a kultivovanosti nereagovat na jeho "příspěvky".

Díky za článek

To je pravda, ale pri tych jeho niektorych, dajme tomu nazoroch to cloveku proste neda a zas je dobre aj pre menej znalych ludi RH aby sa niektore jeho "nazory" vyvsvetlili tak ako v skutocnosti su ;)

Na druhou stranu by potom existovalo nebezpečí, že by mohl někdo považovat jeho nevyvrácené nesmysly za pravdu. Myslím, že způsob, jakým mu pan Souček stručně osvětlil fakta (5. červenec 2008 11:07), je asi tím nejlepším, co se dá dělat. Rozumný člověk vidí, že pan Souček se v problematice vyzná a je mu tak jasné, že je pan Hulán mimo.

Většina reakcí je ale vskutku zbytečná - o to přesně panu Hulánovi jde - vyvolat flame, nenápadně podstrčit odkaz na svůj blog a pak už jen těžit z oveček, které tím přiláká.

Negativní reklama je taky reklama. Nemá rád Apple a pak píše recenzi na Apple :). Prostě podnikatel, která se snaží vydělat jak jen se dá. Myslím, že kdyby mu AMD zaplatili za recenzi GPU řady 4000, tak to bez okolků udělá, prostě peníze nadevše :)
Proto by měl být ignorován. On žadoní o pozornost, chce aby na jeho příspěvky někdo reagoval...tím se zvyšuje povědomí o RH a on pak naláká pár hlupáků, kteří si u něj něco objednají. A když odborník jako pan Souček reaguje na jeho žadonění o pozornost, tak to dává na důležitosti. Kdyby psal jen na svém webu, tak nebude tak slyšet a potenciálních klientů bude méně. Když hospodyňka jde do supermarketu a má si vybrat mezi neznámým pracím práškem a o práškem o kterém slyšela třeba jen z doslechu (pozitivně/negativně)...tak jaký si asi vybere? :)) Řekne si, vyzkouším ho, ať se potvrdí jestli je tak špatný jak ostatní tvrdí. A to je přesně RH.

Dobrý den, zajímalo by mě, z jakého důvodu má RV770 relativně nižší výkon na enginu UT3? Architektura, ovladče nebo co? Děkuji

Výkon v UT3 řešily hotfixy pro HD4800 páté řady.

Clanek super, fakt ze jo! konecne zase neco co stalo za ten cas si to precist cele:)

jen skoda te diskuze pod clankem.......je to pravej opak k tomu jakej je ten clanek:(

nehadejte se tu s nikym, kupte si to co chcete a je to, at si rAdo klidne koupi neco od nv, to uz je jen jeho vec (blbost) kdyz sou zcela evidentne karty od ATI momentalne lepsi volbou

a pls nereagujte na tohle ve stylu ze sem fanATIk apod. ano mam radsi ATI a AMD, ale presto kdybych ted stavel nove PC volil bych CPU od intelu a GPU od ATI a klidne to reknu i kdyz me sympatie ma AMD

PS k urazkam a nadavkam se uchyluje ten kdo nema rozumne argumenty:)

Už jenom tím co píšeš si o označení fanATik říkáš :). Ten kdo si chce koupit kartu od nVidie dělá podle tebe blbost a karty ATi jsou zcela evidentně lepší. To co je evidentní pro tebe nemusí být evidentní pro druhé, každý ma svoje důvody, které ho k nákupu vedou. Nepatřím do žádného tábora příznívců té či oné značky, prostě koupím to co se mi v tu dobu zamlouvá a kdybych měl teď kupovat počítač, tak bych si koupil jak si napsal i ty, cpu od intelu a gpu od ATi.

Velice hlasite tleskam a dekuji. Takle pekne sem si pekne dlouho nepocet, az sem musel zamacknout slzu :)
Jen tak dal.... chysta se neco takhle pekne podrobneho s okrajovymi informaci pro nvidii? Takove srovani G80 vs G92 vs G200 by se mi taky zamlouvalo.

Děkuji Jiřímu Součkovi za vynikající článek. Jsem rád, že u nás existuje server jako je tento s objektivními články. Extrahardware je pro mě ''české Computerbase.de''
Jen tak dál ...

Raději se ale vrátím ke srovnání architektur. Koncepty obou stran se velmi zásadně liší. ATI nabízí jednodušší a méně komplexní výpočetní jednotky, kterých se do čipu vejde mnoho, přičemž běží na základní frekvenci. Naproti tomu nVidia nabízí méně výpočetních jednotek, které jsou mnohem větší a absenci kvantity dohánějí vyšší frekvencí.

To mi připomína jednu známou věc v jednoduchosti je síla doufám že se ATI bude dařit stejně tak dobře jako jednoduchému AK-47 proti složité M16... v tomto případě cena/výkon udržba/funkce není co dodat...!!! P.S. Super článek... co takhle zvětšít jádro RV770 architektury na mamutí rozměry NV a mít tak 1600 jednotek ?

Mě dostalo, co jsem slyšel zrovna o M16 a AK-47 - teda myslím, že to byly ony. Američtí vojáci odhazovali své M16 a z těl mrtvých nepřátel si brali právě AK-47, protože byly lepší.

Lepší? S tím slovem bych byl opatrný, protože závisí především na kriteriích. I šmejd může být při správné volbě kriterií lepší než špičkový výrobek. S jistotou se dá říct, že byly AK díky své jednoduchosti spolehlivější a nenáročné na údržbu, což bylo ve Vietnamu velmi důležité kritérium. M-16 byla novou zbraní na novou munici, neměla ještě vychytané mouchy a zasekávala se, což je v situaci, kdy vám jde o kejhák, docela nepříjemné. Ale to už je hodně off topic. :)

Ani ne... a stou municí 5.56 je jak do kuličkovky...

Nejdříve bych chtěl pochválit pěkný článek. Ale zároveň musím polemizovat s některými částmi článku, které se mi nezdají úplně přesné.
1.Cituji: "Crossbar...narůstá jeho složitost s šířkou sběrnice kvadraticky, takže není výhodný pro široké sběrnice."
Crossbar - je to v podstatě přepínací matice M x N, kde jednoho z M klientů je možné spojit s jedním z N klientů. Složitost - vyjádřená počtem uzlů - tak vzrůstá s počtem klientů M a N - jejich násobkem. S počtem bitů roste lineárně (počet matic M x N), protože bitové vodiče jsou nezávislé. Pokud to má být ve spojitosti s architekturou G92 vůči G200, tam je to složitější, např. dvojnásobný počet 64bitových ROPs, ale 8 vs. 10 SPUs, navíc je otázka, kolik bitů má port SPU, atd. (a zda se ještě vůbec jedná o "čistokrevný" crossbar switch). V článku však není zmínka o tom, že kvadratický nárůst s šířkou sběrnice je ve spojitosti s "konkurenční architekturou".

2. Cituji: "Proto ATI vyvinula nové distribuované řešení, které zakládá na podobných myšlenkách, jako ring-bus (centrální řízení s programovatelností), ale které je pro konfiguraci RV770 efektivnější." Hub nedělá nic jiného, než že v centrálním uzlu replikuje vstupní data z jednoho portu na všechny ostatní porty. Klienti pak rozhodují, zda jsou data pro ně, či ne. Toto může být řízeno centrálně. Pak můžeme tedy mluvit o centrálním řízení toku dat na distribuované (prostorově) klienty. Toto je jediná vlastnost společná s ringbusem, ale zároveň je společná pro všechna vyjmenovaná řešení (i crossbar) a je podmínkou pro funkčnost celého systému (GPU). Slušelo by se poznamenat, že by hub byl vhodnější i pro architekturu R(V)6xx. Vzhledem k tomu, že hub je jednodušší a má menší latence, je jasné, že ringbus byl sice celkem dobře fungující, ale přeci jenom "úkrokem stranou".

Netroufl bych si tvrdit, že hub by byl např. pro R600 efektivnější, než megabitový ring-bus. Architektura R600 vyžadovala mnohem masivnější intra-die bandwidth, než RV770. Masivní sdílení FP16 texelů, transporty dat mezi ROPs a shader-core pro DX10 resolve, potřeba cca dvojnásobné přenosové kapacity pro texturovací jednotku... To všechno obstarával ring-bus, zatímco u RV770 k takto masivním datovým tokům nedochází nebo ani teoreticky nemůže docházet a některé z těchto účelů u RV770 ještě plní lokální řadiče. L2 a RBEs jsou fixně spjaty s páry paměťových kanálů, což neumožňuje měnit tyto poměry, jak vyžadovaly čipy z řady R600. Pro implementaci současného hubu do R6xx by bylo třeba její architekturu kompletně překopat, výsledkem čehož je právě RV770 :-)

"Architektura R600 vyžadovala mnohem masivnější intra-die bandwidth, než RV770."

Architektura RV670 měla poloviční ringbus oproti R600 a na výkonu se to téměř neprojevilo.

"Pro implementaci současného hubu do R6xx by bylo třeba její architekturu kompletně překopat, výsledkem čehož je právě RV770 :-)"

S tím musím souhlasit.

Ono se to neprojevilo, ale ze dvou důvodů. Tím prvním je fakt, že aplikace, pro které byla architektura R600 postavena, zkrátka nepřišly, takže k maximu datových toků, ke kterému teoreticky mohlo dojít, nikdy nedošlo (single-pass FP16 + zatížení samplerů...). Z toho důvodu taky došlo na RV670 s 256bit sběrnicí a 512bit RB místo vydání 512bit/1024bit R650. Druhým důvodem je, že v RV670 došlo k výraznějším změnám, než je jen shrink a zúžení sběrnic. Ona je totiž při frekvencích a BW upravených na úroveň R600 výkonnější (zhruba o 10%). Pokud došlo k úpravám, které zvýšily výkon, nemůžeme rozdíly ve výkonu RV670 a R600 považovat za bernou minci při srovnání sběrnice, protože jsou ovlivněny něčím jiným (a nejen, že nevíme čím, ale nevíme ani, do jaké míry).

par veci bylo urcite u rv670 odebrano:) ma min tranzistoru oproti r600 a pritom ma oproti r600 navic akceleraci videa...

Pokud se vrátíme zpět k RV770, prohlédl jsem si schémata od AMD - dosud jsem se k tomu nedostal. Takže hub stejně funguje jen jako doplněk a ne jako hlavní kanál pro dopravu dat. Konfigurace toku dat je velmi podobná konkurenci (doslova bych to nazval "obšlehlou"), jako je např. G92: čtyři paměťové řadiče po 64 bitech, každý propojený se "svým" RBE a L2 cache, které jsou přes crossbar propojeny s L1 cache. Takže se jedná o "pokorný" návrat ke crossbaru. Architektura je téměř "přecacheovaná", což ale není vůbec na škodu.

Ve výsledku se jedná o propojení TMU a SPU z R6xx s tokem dat a L1/L2 hierarchii z G8x/G9x. Pro vysokou efektivitu je to velmi rozumné řešení.

Edit: A máš samozřejmě pravdu, že hub nemůže ringbus u R600 nahradit. Nahradil ho totiž crossbar. Hub je u RV770 jen pro nízké datové toky (srovnatelné s rychlostí PCI-E).

skor by som bol za uplnu ignoraciu jeho prispevkov. vsetky jeho prispevky mazat.. nechsi ziskava reklamuinde.

Aby sa tu z toho stale DDworld.cz? rADo nemal používať xenofóbne narážky (síce mňa to neuráža a som Slovák, koho niečo urazí na internete, že?, zčasti rADa aj chápem, je terčom nadávok stoviem závistlivcov a iných individuí, kvôli jeho rétorike), ale aspoň utne občas fanATIkov, ktorí sa tu nepríjemne množia...Aspoň, že Mirek Jahoda je nestranný človek a uvádza veci na pravú mieru...

Všetci tu oslavujú ATI, ale nVidia je stále TOP, tu v diskusii to nejakému človeku, čo príde vyberať kartu vyzerá, ako červené pieskovisko. Miesto toho aby fanATIci uznali, že zelená karta je najlepšia, tu padajú názory, že je to tá červená, a každý čo si kúpi zelenú je blbý, lebo xyz fanatických dôvodoch...

To ma hnevá, rADo to fanATIkom len opláca rovnakou mierou, nespomeniem si na meno ATI demagóga, ani ho nebudem hľadať, stačí pozrieť pod pár ďalších GPU článkoch. Keď som to čítal, bol som otrávený, a musel som na to reagovať. Síce sa obvykle zdržujem reakcií na výkriky puberty (resp. nedostatočného ega) v diskusiach, no keď vidím, že na EHW.cz sa pomali hrnú zástupy červených je mi z toho naprd.

Kto som ja? Kupujem high-end, či už červené karty (9700 Pro, 1900XT), alebo zelené (8800GT, teraz 8800GTS512 v SLI), riešim to čo je v danú chvíľu najvýkonnejšie/najlepšie v pomere cena úžitok (nie cena/FPS), teraz to je karta zelených, pozajtra to môže byť karta červených, o rok možno Larabee, je mi to jedno, preto by som bol rád keby ľudia uvádzali veci na pravú mieru. Čo je ma potom keď ATI má 800 jednotiek, nV menej a odvedú prácu výkonnejšie. No zoberiem to výkonné...

Naprosty souhlas...

Vsetko co si napisal je v podstate pravda, az na jednu malickost, vsetci porovnavaju HD 48x0 s GTX 2x0, ale ma to jednu chybicku (porovnanie HD 4870 vs. GTX 260 je v podstate OK a tu fakt nerozumiem kritke od nVIDIOTOV, kedze sa tu HD 4870 na tuto VGA silne dotahuje) HD 4870 vs GTX 280 je nerovny boj, pretoze to je mainstream vs. HIGH END, skutocne porovnanie pride az s HD 4870X2 vs GTX 280 alebo GX2 280 ale to je vo hviezdach, ano je pravda, ze nVIDIA je najlepsia v HIGH - ENDE, ale v mainstream to ma vo vrecku ATi(samozrejme uvidime ako dlho...) ;)

"ano je pravda, ze nVIDIA je najlepsia v HIGH - ENDE, ale v mainstream to ma vo vrecku ATi(samozrejme uvidime ako dlho...) ;)"

Veď práve o tomto to je, neberiem ATI, že je super v mainstreame. No tú vetu, čo si povedal 99% ATI kupcov nepovie, a tvária sa, že ATI je *insert random segment* - best of the best...

"9700 Pro, 8800GT" není až zase takový High END. ;)

rADo nikomu nic neoplácí, rADo nemá rád ATI/AMD a tak musí hanit cokoliv, i když je vlastně ATI momentálně v mainstreamu daleko výhodnější a silnější, tak samozřejmě propaguje NV a v tom je rozdíl, pokud Vy si kupujete podle toho co má nejlepší poměr cena/výkon a dokážete přijmout obě strany, tak je to správné, ovšem tohle není případ pana Radka Hulána v jeho očích byla i extrémně špatná serie NV FX 5xxx výbornou v jeho očích je prostě NV nejlepší vždy a všude. Nedokáže uznat úspěch jiné firmy ve stejné oblasti, místo toho haní konkurenční řešení a architekturu, přitom architektura R7xx je daleko více pokročilá než samotná G80 a její novější odnoše.

Je třeba si uvědomit, že ne vždy je cesta nejsložitějšího (NV a její 128 SP "genií") nejlepší. A z toho ATI momentálně těží, aneb jak 800 kopáčů porazilo 128 vědátorů ;). Chtěl bych vědět, jaké má asi NV přijmy z nové GTX2xx serie, už jen výroba takového čipu musí být drahá a určitě se najde větší počet zmetků z výroby.

Samozřejmě se ale musí i NV pochválit, protože v době kdy přišla serie 8xxx, která se opravdu povedla, konkurence neměla protivníky a vlastně jí každý odsoudil na bankrot a já bych si v té době taky ATI nekoupil. Ale situace se obrací, tak tomu v těhle odvětvích je a stím je se třeba smířit a to pan Radek Hulín NEUMÍ :) Takže až příště začnete oslavovat pana Radka Hulána, ještě jednou si srovnejte fakta.

Keď by ste si prečítali môj príspevok celý, alebo chvíľu nad ním porozmýšlali, nejde tam ani tak o rADa, ale o tom, čo sa deje v diskusii. Jeden ATI demagóg to dokonca nazval,že každý výkrik nVidiota, oplatí rovnako. Naozaj *dospelý* prístup na riešenie problému. Miesto toho, aby sa nV uznalo, že ATI *stále* nemá kartu do highendu, sa tu rieši aká je najlepšia, a stále hľadajú protiargumenty, na rušenie nV.

Keď by ATI priniesla niečo ako CUDA, alebo trebárs HW podporu Havoku, títo fanATIci, by boli prví čo by na to spravili oslavné ódy.

Však já vám tu vůbec NV nehanim. Do poměru výkon/cena, prostě nemá nejlepší kartu. Ano v High Endu kraluje NV a o co vlastně jde ? Většinu lidí ale víc paradoxně zajímá poměr cena/výkon, ne každý si může dovolit vyhazovat peníze za drahou grafickou kartu a k tomu spojenou spotřebu v zátěži.

CUDA a HW podpora fyziky je jedna z věcí co teď NV může v mainstreamu podržet. A samozřejmě jsou to užitečně technologie, ATI nemá zatím odpověd.

Jen mě přijde, že jste v předchozím příspěvku skoro pana Hulána oslavovat, tak jsem se to snažil uvést na pravou míru, ne vše bylo podle toho jak jste napsal správně. A samozřejmě pokud to tak bylo myšleno tak potom dobrá :-P

Když kouknu na takový nádherný článek a pak na ty odporné komentáře pod ním. Možná by bylo lepší rovnou smazat všechny komentáře jak tohle. Pořád koukám na nové, jestli se tu neobjeví něco zajímavého a 90% se řeší hulán, co tohle je...

Zmazať, aby zostali len tie výkriky do tmy, že ATI je najlepšia, že? Miesto uvedenia vecí na pravú mieru aj v diskusii.

Článku sa teším a chválim ho, rád si prečítam podobné, no to čo sa začína diať v diskusii na EHW.cz, ako som už napísal vyššie ma dosť otravuje, niekto príde na diskusiu a zistí, že každý má/oslavuje ATI. Ten človek môže mať peniaze aj na *predraženú* nVidiu a iné priority ako Vy, no keď vidí, že ATI je najlepšia? Klamstvá, oslavovanie jednej značky, ego-boosting. nič iné...

"Zmazať, aby zostali len tie výkriky do tmy, že ATI je najlepšia, že? Miesto uvedenia vecí na pravú mieru aj v diskusii."

Psal jsem smazat všechny komentáře a myslel jsem tím komplet! Nepřekrucujte to.
Lidi přestaňte furt hledat u všeho preference lidí. Není to náhodou jedno co máte v PC za grafiku? Mně je to teda pěkně vy víte kde, lidi by se měli zajímat o to, jaký má grafika výkon a jak jim vyhovuje a ne pořád koukat na značku.

Díky moc za krásný článek, který dokáže zpříjemnit dopoledne.

Souhlas - článek je skvělý.

pekny clanok, diki

Jak to vypadá se stabilitou a kvalitou ovladačů ve Vista x64? Je to použitelné nebo jsou s tím problémy? Děkuji

RV 770 je sice novinka, ale problémy by být neměly. Pochopitelně se najde pár výjimek.

Naozaj skvely clanok, klobuk dole. Zase som sa nieco nove dozvedel. Podobny clanok by bol skvely aj k G200 - bohuzial tam vela technologickych noviniek clovek asi nenajde ze nie? (Okrem vyraznejsieho vylepsenia funkcii pre CUDA).

K tym radovym prispevkom: Prosim vas ignorujte ich, ja viem ze je to takze ale pochopte prosim pana Hulana - nikto ho nema rad, v zivote to mal naozaj chudak takze a jeho jedinou naozajstnou radostou je vytvaranie flame wars na ceskych forach.

proc nedate Hulanovi ban paneboze...jedine co dela,ze rozjizdi flame..kdo ma tu diskusis potom cist,kdyz se kazdy hada s tim inteligentem..milion prizpevku onicem, kdyz ho bavi flamovat, tak at si to dela na svojem webu....

Právě jsem smazal několik příspěvků od Stratose, které byly jen osobní urážky a reakce na ně to samé. Takže Stratos je horký kandidát na ban, jestli tu Radka ještě jednou uvidím někoho urážet, tak taky. Sám to dělat nebudu, ale navrhnu to Mirkovi. Ty a ostatní diskutující mi kdyžtak dosvědčíte, co tady bylo za bordel, než jsem to tu pročistil.Všem bych chtěl vzkázat, že to tu vypadá jak v mateřský školce, snad ještě nikdy jsme nemuseli tolik promazávat. Klidněte trochu ty hormony.   

Urážet ho nehodlám, akorát by mě zajímalo, proč ho tu redakce trpí ? Přínosných příspěvků tu moc nemá a jediné co zvládá je pobuřovat davy, to se snad tak bojíte, že vám bude dělat špatnou reklamu na jeho osobní soukromé doméně a jeho soukromém blogu ?

Kdyby se utnul Hitler hned, nebyla by druhá světová válka. Kdyby se utnul Hulán hned, nebyl by tu nesmyslný flamewar.

;)

Jenže ten flame, co se tu vždycky strhne, není výhradně jen jeho vina. Kdyby si diskutéři, co k tématu nemají co říct, odpustili urážky, hned by to tu vypadalo jinak.

Jak myslíte, ovšem kdekoliv kde se chválí ATI to většinou takhle bude a povětšinou tam bude rozbuška pan Hulán. Jen mi přijde, že si tímhle pan Hulán staví legendu. No nic.

Stačilo by, kdyby se na něj nereagovalo jako na "Hulána", ale jako na každého jiného. Legendu si z něj děláte sami, už jsem tu četl i "zelenější" příspěvky, ale jen u něj se rozpoutala diskuze, jako by za vše mohl jen on.

Přesně tak, v 90% případů neřešíte jeho konkrétní příspěvek, ale jeho nick "rADo" a už jedete..

Kromě toho, že je ve většině případů sám rozbuškou pro flame, tak si ještě udělal spousty nepřátel, lidi na to přirozeně reagujou. Když nebudete mít někoho rádi a vaše přítelkyně vám začně povídat o něm, tak asi taky nebudete moc nadšení, ještě když víte, že vám bude povídat blafy. :-P

Ale já na něj nemám potřebu reagovat, a to je právě ten rozdíl.

chapem ze sa tato diskusia zvrhla do inej dimenzie ale mal som tu par prestrelik s rAdkom a to som sa dost krotil a boli odmazane pritom tam nebolo nic ostre dobre poriadok musi byt ale toto je priama vyzva pre pana Fialu Vazeny pane fialo nemyslite ze niektore prispevky by sa nemali mazat len tak ? ta cenzura je priostra ale co je horsie podporuje rozsirovanie dalsieho FLAME a ma to prestne opacny efekt ked som sa posekal na urovni simpanzov s rADOM malo to tam ostat lebo dalsi co citali tieto prispevky citili velku potrebu sa vyjadrit k rADOVEMu spravaniu a mozno ak by tam aj niektore moje prispevky a aj inych ludi ostali a neboli odmazene neviedlo by to k nekonecnemu kritizovaniu Posim vazenych redaktorov aby zvazili niekedy nepotrebnu cenzuru znizuje to hodnotu tohto webu a som stoho dost rozcarovany / ZAVER efekt to ma opacny este to aj podporuje rozsirovanie flame

Znovu tě žádám, abys začal používat tečky a čárky. Dále si uvědom, co je cenzura:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Cenzura

... a jistě uznáš, že toto cenzura není. Jeho příspěvek *neměl* co do činění s článkem, bylo to OT (a to se běžně maže všude), to, že vám nacionalistickým slovákům (některým) to křivdí, nikoho nezajímá.

A flame tu podporuješ hlavně ty, svým naprosto OT příspěvkem (a já na něj bohužel musím reagovat, protože mi to nedá).

ano nemal som sa k teme ale preco lebo sa tu nasiel jeden cvok ktory proste vyripal tazku rozpravu ano som nacionalnejsi slovak respektive ani nie len slovak ale slovan. JEHO prispevok mal byt od zaciatku zmazany a bol by pokoj v jednej vete sa chytil k veci a ostatne malo len ucel urobit tu bordel a pokial ide este o interpunkcia nebude smiesny prosim vas

V tom s tebou souhlasím, taky jsem to nadhodil výše a Lukáš to na mé "doporučení" smazal, i když jsem to jako doporučení nemyslel ;-).

TO: zviera
No vidis a napriklad pro mne ty jses diky svym prispevkum v tomto threadu vyrazne horsi flamer nezli rado. On je totiz pouze prudic s proriznutou pusou, ktery dokaze internetova fora mazane vyuzivat k vlastni propagaci.
Ty jsi podle tohoto prispevku:

Na zaver len poviem ze by si mal poriadne vytrtkat svoju zenu ak niaku mas co si neviem pri tvojej stupidite ani predstavit. Tak aspon susedku a nie sa vyvrsovat na kvlalitnom clanku ktory je mimochodom napisany velmi dobre a zrozumitelne tak ze ho pochopi aj slovensky kopac / za toto by som ta nechal pre vystrahu obesit / slovensky a cesky narod je bratsky narod pokial chces niekoho urazat tak si otvor papulu na madarov alebo niakych germanov a nie slovanov ty debil sikmooky no myslim ze uz stacilo dufam ze ma ostatny ospravedlnia ale toto som nemohol nechat len tak

pomerne primitivni nacionalista se slovnikem prave toho kopace, ktery te z nejakeho duvodu tolik rozcilil.

ON pouze pouzil neomalene prirovnani.
TY jsi ukazal ze jsi xenofobni primitiv a nacionalista.
JEHO prispevek ac zaujaty a neobjektivni byl vyjadrenim jeho nazoru k veci.
TVUJ byl zumpou a urazkou nekolika narodnosti.

Aj ty BRUTE ? hehe no mozno som to trochu prehnal ale vec nebyt vzniku ceskoslovanska v 1918 slovakov rozoberu madari a cechov nemci to si pamataj a stou jeho zenou som mal pravdu dokopy nemam nic proti ostatnym narodom ani etnickym skupinam ale na slovanske narody si potrpim trosku viacej ale uz dost lebo to je fakt maraz flame

Reklama
Reklama