Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Test Gigabyte GeForce GTX 660 Ti Windforce 2X: levná, tichá, rychlá

Otestovali jsme další z nejzajímavějších GeForce GTX 660 Ti – přetaktovaný model s výkonným a tichým chlazením WindForce 2X od Gigabyte.

Gigabyte GF GTX 660 Ti OC WindForce 2X: představení a parametry karty

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X

Malou trilogii na téma GeForce GTX 660 Ti jsme zahájili jejím představením a testem karty MSI GTX 660 Ti Power Edition s výrazným přetaktováním a výkonným a celkem tichým chladičem Twin Frozr IV:

Následovala recenze zatím nejtišší grafiky s aktivním chlazením, kterou jsme testovali – GeForce GTX 660 Ti DirectCU II TOP:

Trilogii teď uzavřeme testem GeForce GTX 660 Ti s chladičem WindForce 2X od Gigabyte. S jejím vydáním a zejména závěrečným hodnocením jsem naproti původním předpokladům otálel o něco déle hlavně kvůli bouřlivému v cenovém segmentu, do kterého patří – ještě dnes mi při tvorbě grafů a psaní hodnocení pod rukama ceny karet v obchodech skákaly i o stokoruny a zřejmě to ještě nekončí, ale také nemůžeme čekat věčně.

Grafiky Gigabyte s chlazením WindForce jsou u nást dost populární. Díky velkým ventilátorům s nízkými otáčkami nabízejí celkem tiché a výkonné chlazení, bývají přetaktované (levnější modely na základních taktech se v obchodech u nás moc neobjevují) a přitom patří k těm levnějším.

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X

Také GTX 660 Ti vyrábí Gigabyte ve dvou verzích. Ani pomalejší model GV-N66TWF2-2GD sice také nemá referenční takty, ale takty jsou zvýšené jen mírně – základní takt má 941 MHz, takt při GPU Boost by měl být kolem 1019 MHz.

 

Testovaná karta s modelovým označením (GV-N66TOC-2GD) je od výrobce přetaktovaná už dost výrazně.

Základní takt jádra je z referenčních 915 zvýšený na 1033 Hz. Udávaná frekvence pro GPU Boost je 1111 MHz oproti referenčním 980 MHz. Karta je osazená 2 GB pamětí, které běží na referenčních 6008 MHz a jsou připojené 192b sběrnicí.

GPUZ gigabyte-gtx-660-ti

 

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X

 

Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X Gigabyte GeForce GTX 660 Ti OC WindForce 2X

 

V příslušenství je jen dvojice redukcí pro přídavné napájení (ze dvou 4pinových molexů na šestipin), stručná instalační příručka a médium s ovladači. Dost mě udivilo, že schází až doteď u karet se dvěma DVI samozřejmá redukce na analogový D-sub.

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Mno koukám, že se ustalují nejen ceny HD7950, ale i GTX660Ti. NA CZC mají Zotac GTX660Ti za 7200,-, či třeba zde testovanou Gigabyte, jen s mírně nižššíma taktama za necelých 7400,-.
Osobně se mě líbí ten Zotac, který snad jako jediný využil referenčního krátkého PCB v kombinaci s vlastním krátkých chladičem.

Dá se předpokládat, že Nvidia půjde s cenou taky dolů, aby opět lépe konkurovalo AMD s jejich snížením cen ? Pokud se o tom v článku zmiňujete omlouvám se, ale nemám poslední dobou čas, abych pročítal takhle dlouhé články.

Tipoval bych, že u nás to bude teď spíš než na nVidii záležet na výrobcích a obchodech a na tom, jak půjdou GTX 660 Ti vedle zlevněných Radeonů na odbyt (a když se kohokoliv z nich zeptáte, za vyšší ceny můžou vždycky ti druzí :)). A samozřejmě na dolaru, ze kterého teď nemůže mít nikdo, kdo chce kupovat hardware, radost.

Nvidia teď celkem nemá kam spěchat a i když prostor na další zlevňování nejspíš má, minimálně ji teď ještě čeká uvedení několika modelů levnějších karet.

Osobně bych sázel na to, že Nvidia oficiálně zlevňovat nebude, k tomu sahá jen v krajních případech a Nvidia se dobře prodává, i když má AMD o ždibec lepší poměr cena/výkon.
Řekl bych že ta cena 7200,- je taková hraniční a to leda že by sakra posílila česká koruna, že by šla cena ještě níže. 7200,- naprosto přesně odpovídá doporučené ceně 299 dolarů a pochybuju, že by někdo šel pod tuto cenu.

no já nevim ale HD7870 za 5800,- není ždibec, přitom rozdíl v testech mezi OC HD7870 a OC 660Ti je 5-10%, GTX660Ti potřebuje slevnit jako sůl, ale konečně se nám dostávají karty na rozumné a koupitelné peníze

proc uvadis cenu jednoho modelu a porovnavas nasledne s jinym modelem ktery ma jine ceny? GHz edice od Saphire neni za 5800, ale spise na 5900, precijen 5882 je blize spise k 5900 :) ale jak jsem odpozoroval, tak podobni stratosovi radi zaokrouhluji u AMD karet dolu a u Nvidii nahoru :)) ale tahle karta snad nema s OC HD7870 nic spolecneho, OC edice HD7870 jsou drazsi a to tak, ze se vykonostne +- drzi cenou prave od cen OC GTX660Ti, a to i u Saphire, kuprikladu k MSI 660Ti PE ma takova OC edice nejakych 500-600 korun, pokud tedy neslevni tyto OC edice, tak neni vpodstate duvod aby klesala cena OC edic GTX660Ti, cena tam +- odpovida i vykonu, navic zlevneni OC7870 by ohrozilo i tu GHz edici ktera by tak zacala bejt nevyhodna ;)

mysli si co chceš, GTX660Ti má teď cenu mimo
 

A kde má potom podle tebe cenu HD7950? Ať vezneš GTX660Ti nebo HD7950 zahraješ si téměř ty samé hry na ty samé detaily. Tak proč to srovnáváš s HD7870? Protože v jedné dvou hrách, kde se Nvidii moc nevede dokáže být HD7870 lepší?
Prostě zapomeň na to, že jde o nástupce GTX560Ti, protože jím není. GTX660Ti je na takovém středu mezi meianstremem a higendem. Nástupcem GTX560Ti má být až GTX660.

HD7950 má velikou rezervu v OC a výkon pak jak karty na špici(GTX680 a HD7970 GHZ E) to GTX660Ti opravdu neumí

nepis tady nesmysly, GTX660Ti ma take vybornej OC potencial a nektere z nich se dostavaji as na dostrel k 1.3GHz ;) i zde testovana MSI se podle autora dostala stabilne o 240MHz vejs na GPU a o 700MHz vejs na pametech

OC GTX660Ti je vesměs bída Samane a celkem blbě škálujou s výkonem, nic moc za hodně peněz

jo vlastne ja zapomel ze HD7950 jsou vsechny uzasny a maji neskutecnej OC potencial :))

ano a já ti to připoměl

O jakém blbém škálování s výkonem je řeč?

Koukám že jákákoliv debata s tebou nemá smysl, protože ty máš prostě jasno.
V reálu platí prostý fakt - ať HD7950, nebo GTX660Ti si zahreješ to samé na tych samých detailech, poměr cena výkon je hodně vyrovnaný a rozhodnutí je tak na samotném zákazníkovy, kterou značku si vybere.

Jn do 1920x1080 je to plichta a na cokoli vys bych to videl na priklon k 7950. Jak koukam na ceny tak sem mohl usetrit 3 kila :D Ale tak co, zatim pohodka...jen sem musel nastavit otacky vetracku rucne...od vyroby byly nastavene zbytecne vysoko.

Jo já právě přemýšlím nad tím, že co se týče výpočetního výkonu jsou na tom karty hodně podobně, ale 7950 má 3GB paměti a 384 bit sběrnici a 660TI jen 2GB a 192 bit a otázka je jestli je to do budoucna dostatek, neplánuju přecházet na vyšší rozlišení v blízké době, ale myslím, že hry budou náročnější a otázka je jestli brzo nezačne 660Ti klesat výkon na úkor pamětí
 

Nevím jaký výpočetní výkon máš přesně na mysli, ale HD7900 jsou alespoň v OpenCL jinde než GTX 680 natožpak GTX 660Ti.
http://www.svethardware.cz/art_doc-6C19837A11AA5676C12579F80069204E.html

No měl jsem na mysli herní výkon a myslím, že to z toho jak jsem to napsal šlo poznat. Také jsi si vybral zrovna vlastnost, v které karty HD7000 vynikají, protože se na ni zaměřují. Nesnaží se nahodou místo OpenCL používat Nvidia svou technologii CUDA? 
 

Ne, celé je to o tom, že GTX 680 není plnohodnotným nástupcem GTX 580, ale jen jakýsi kastrát co zvládá dobře akorát hry, ale na CUDU a OpenCL (výpočetní využití) už dobrá není. Nvidia si nemůže dovolit ignorovat OpenCl a výkon velkého jádra co se objeví ke konci roku už bude v této oblasti mnohem lepší.

Jo to je dost možné, ale pokud nebudu chtít nějakým způsobem využívat GPGPU výpočty pomocí OpenCL nebo CUDY tak se tímto problémem vůbec nemusím zabývat. Nvidia podle mě úmyslně rozděluje vývoj GPGPU a Herních karet, na co jsou hráčům GPGPU výpočty a pro ty co to potřebují prodá sve drahé TESLY.
Hlavně jsem ten příspěvek zaměřoval k problematice využítí 3GB a 384 bit sbernici oproti 2GB a 192 bit.

Hráčům mohou být GPGPU výpočty dobré k počítání určitých věcí ve hrách. Viz. například DirectCompute.

pokud bude AMD natolik bohate ze to protlaci dal nez do par her tak ano, otazkou je jak dlouho jim to vydrzi :)

To si pleteš s CUDOU nebo ještě lépe s PhysX. Na OpenCL a DirectCompute je krásné to, že to není omezeno jen na jednoho výrobce, takže AMD nemusí nic protlačovat:). Stačí když to bude mít nějaký přínos a protlačí se to samo.
„Civilization 5 uses DirectX 11 and DirectCompute to leverage a variable bit rate texture codec algorithm. The algorithm is so efficient that 2 GB of leader textures compress down to less than 150 MB of disk storage. Pěkný přínos.   -------     Then there are all the techniques which just require massive computation and are no longer practical to execute on a quad-core CPU, such as cloth, water, smoke, and so on. The most exciting thing for me is that everyone is looking to DirectCompute and OpenCL for the next jump in technology, and people will come up with techniques that I haven’t even thought of yet.”
Vypadá to, že GPGPU výpočty ve hrách budou časem samozřejmostí i bez jakéhokoliv protlačování.

zapominas ale na to, ze nic z tohoto nepomuze AMD, ja nenapsal ze GPGPU ve hrach nebude, ale ze ukaze cas nakolik je AMD bohate aby to protlacilo dal nez do par her
 
aby to AMD neco prineslo museli by se snazit nad ramec toho co to prinese i konkurenci, toho zatim dokazali jen u posledniho Dirtu a pravdepodobne to bude i na dalsich hrach s enginem na kterem stavi, obavam se ale ze tim to zhasne
 
ostatne tech "featurek" ktere se chystaji je vicero, a jednu z nich uvidime jiz za par mesicu :)

Škoda, že v testech není i AMD 7850. NApř. Sapphire 7850OC je ted po slevách za 5000Kč včetně DPH a přetaktováním se dá výkonem dostat k základu u 7870. Myslím, že by poměrem cena/výkon byla na špučce.

K těm optimalizacím je to jasné, do teď byla nvidia vyzdvihována za svůj super podpůrný program i když dělala stejné prasárny jako teď amd, když má konečně amd zbraň v podobě CGN, která evidentně zvládá to co kepler nikoliv tak toho amd chce využít a dostane za to sodovku. Jinak mě nvidia štve s touhle generací ještě více než před tím, od začátku roku taková firma není schopná představit pořádnou konkurenci, pouze jedno povedené jádro v cenové kategorii, která nezajímá většinu lidí a jinak nic, naprosto to nedokážu pochopit. Sám jsem si chtěl udělat radost s tím, že si pořídím 7750/7770, ale když jsem četl všude vychvalování do nebes mobilní GK107, tak jsem se rozhodl počkat na konkurenci, která mi určitě ušetři podstatnou část nákladu na pořízení mé karty a pak vydají tu šaškárnu v podobě GT640 o které se odvážili při vydání informovat, jen weby bez napojení na nvidia.:o) No takže, možná místo zařazení hned tří karet při uvedení této "slavné" 660ti by bylo fajn zařadit do recenze i ten průšvih v podobě GK107 a varovat před tímto keplerem své čtenáře....

jako zrejme AMD fan mas urcite jesno v tom proc Nvidia nevydala nic cim by cenove konkurovala AMD, sak ti to do hlavy lejou ty AMD servry kazdej den nejakou jejich novinkou, je me teda zahadou proc to nedokazes pochopit? a zaco dostava AMD sodovku? ja tu zadnou sodovku nevidim, do souhrnu proste neni zarazeno neco co neni zarazeno ani u jedne hry v propech konkurences GT640 si stezujes zrejme na spatnem miste, ta karta je naprosto mimo ligu zde testovane karty a tedy asi tezko bude zarazena do testu k teto karte, jeste by Adam Vagner mohl do testu zaradit treba IGP v Intelech, to jen abysme se dozvedeli jak uzasne se na nich da hrat vetsina her v metodice vyhovujici kartam za 6-X tisic, ale nepochybuju ze takove IGP by veskutecnosti kralovalo grafum s pomerem cena/vykon, informacni hodnota by ale pro potencionalni kupce o grafiku za 6-25 tisic byla jiste velice prinosna :)) nehlede na fakt ze ctenar takoveho webu jako je Extrahardvare opravdu nepotrebuje varovat pred GT640, varovat by potrebpovali spise ti nectenari takovichto webu, a tak je uplne jedno co ty weby o te grafice napisou, k tem co by to varovani potrebovali se ta informace stejne nedostane ;) ostatne i zarazeni OC HD7770 je spise takova ukazka zbytecnosti porovnani karet z opacnych koncu vykonua to ze sis HD7750/7770 nekoupil a cekal je ciste tvuj problem, nehazej to na tvurce cipu, servry a jejich autory, zato si muzes sam ;) Nvidia ani AMD nemaj povinnost vydavat produkty tak aby se to tobe libilo a tobe vyhovovalo ;)

redakce > mozna by stalo zato v postech sprovoznit zalomovani radku, neni nic lepsiho nez kdyz se neco napise, je mezitim 1 volnej radek a po zobrazeni, to nasebe navazuje jako 1 veta
 
"konkurences GT640" - konkurences,..... GT640
"vykonua to " - vykonu,....  a to

ty jsi Smamne demagog jak má bejt, EHW má samozřejmě metodiku pro slabé GPU odlišnou od této a i tam testuje iGPU, proč myslíš že chtěl aby GT640 byla testované touhle metodikou, to jsi vyčetl jak? Jde o to že GT640 nebyla vůbec otestovaná na hodně webech a to je prosím karta za 2500,- při uvedení, takže zcela v normě testovaných karet

no nechci ti kazit radost, ale sam jjiri hned v dalsim postu tvuj text cupuje a dela demagoga prave z tebe ;) hosi domluvte se aspon at pisete stejne :))

možná netuší že ta karty dostane nakopáno i od HD7660D aže i když stojí podobně jako HD7750, tak má oproti němu směšný výkon

A jeje tady jsem někomu šlápl na kuří oko...
Jak jsi si sám všiml tak v tomto testu je zařazena hd7770 (která opravdu nestojí 6 k)  tak nevidím naprosto důvod sem zařadit i "nového" malého keplera, ale hlavní důvod proč to sem píši je to, že nechápu proč jednu kartu testují ve třech provedeních hned při vydání a druhou která vyšla už snad před dvěma měsíci tu stále nemáme. 7750/7770 se také otestovala hned při vydání. K ostatnímu se nebudu vyjadřovat protože je jasné, že jsi tu recenzi ani celou nečetl, hlavně, že musíš pod tím článkem hned šířit svojí víru.:)

omluva namísto "zařadit" samozřejmě patří "nezařadit".

a nenapadlo te ze danou kartu proste na testy nedostali a nenabidl ji k testovani ani zadny vyrobce nebo eshop? a typuju ze HD7770 ma v testech jen proto ze ji proste ma zmerenou v dane metodice

Dá se to půjčit i z eshopu, ale je to o něco komplikovanější a pro všechny zúčastněné dražší (slušné eshopy to pak prodávají se slevou jako použité zboží).

Hlavně ale stejně jako většina lidí koukám i na cizí testy a vím, jak na tom kvůli DDR3 je. Kdo se trochu zajímá o grafiky, ví, že jsou na tom lowendové nVidie s poměrem cena/výkon dlouhodobě mizerně (a nic se na tom nezmění, protože se nVidii i přesto prodávají velmi dobře a byli by hloupí, kdyby je zlevnili). Dávám přednost kartám, které jsou zajímavé ať už poměrem cena/výkon, výkonem nebo nějakými atypickými vlastnostmi a je u nich předpoklad, že takový test bude zajímat víc lidí než test lowendových nVidií. Nebráním se tomu je testovat, ale to už bych vážně asi nesměl mít nic zajímavějšího, do čeho píchnout.

A souhlasím i s tím, že s touhle metodikou už by se většina věcí propadala na snímkové frekvence, při kterých už se nedá rozumně srovnávat s normálně běžícíma kartama, a pasovalo by to spíš k metodice pro IGP a lowend, co dělá Mirek.

tak jim to nebudete přece negativní recenzí pane Vágner kazit tu super prodejnost nebo jak je to myšleno?

Heh... no to je to poslední, čeho bych se bál. Jestli máte pocit, že to měla být konkurence pro HD 7750 a HD 7770, která se nVidii nepovedla, proto to všichni s výjimkou „nepodplatitelných nevydíratelných amatérských vždypravduhlásajících webů“ zatloukají a tváří se, jako by neexistovala, já si to nemyslím. Kdyby to měla být konkurence pro tyhle karty, nemá to DDR3, které tu kartu ubíjejí především.

Tyhle karty cpou výrobci hlavně do OEM sestav, ve kterých se i za tyto ceny prodávají víc než dobře. Projděte si hypermarkety a hyperelektra, kolik sestav bude mít „herní 3D grafiku GeForce se 2 GB paměti". 

Taky si můžete všimnout, že do obchodů obvykle dostávají až několik měsíců po tom, co je nVidia vypustí pro OEM trh. Mezi poučenými „koncáky“, kteří jsou schopní vyměnit si grafiku sami a pro které se snažíme psát především, tyhle karty asi moc na dračku nejdou.

Myslete si, co chcete, necítím potřebu testovat "špatné" a nezajímavé grafiky, když nestíhám testovat ani všechny dobré a zajímavé, které bych otestovat chtěl (a koukněte kousek níž na stratose, jak kvůli tomu pod všemi recenzemi GTX 660 Ti vyšiluje. I když bych tipoval, že by recenzi, ve které GT 640 strhám, ocenil asi ještě víc :D). Kdybych věděl, že bude o recenzi GT 640 stejný zájem a bude se číst stejně dobře jako test nějaké HD 7850, pro mě za mě ten test udělám. Ale jinak mi připadá zbytečné ztrácet čas tím, že obohatím svět o další recenzi GT 640, ve kterém se na konci budu tvářit, jak je ten výkon nic moc, jak není moc levná, jak se moc nehodí na hraní, ale je to super karta do HTPC (protože to se o lowendových grafikách, u kterých už recenzent neví, za co je pochválit, tak v recenzích říkává). To už se budu radši věnovat nějaké další nové HD 7850, i když už jsem na EHW recenzoval čtyři.

co je čí konkurence tak o tom rozhoduje cena a né jaké paměti to má a recenze se nedělají jen na produkty s kterými zákazník neudělá chybu a mají super poměr cena/výkon ale taky na produkty které jsou naprostým chytákem pro jakéhokoli kupce a recenze má být varováním.

Jestli je tady někdo, kdo by se na hraní rozhodoval mezi HD 7750 a GT 640, váhal, a nevěděl a neuměl si zjisit, která bude lepší a potřeboval by varovat, může po mně klidně hodit šutrák.

Už ho raději neposlouchejte, jde mu jen o to aby všichni vyděli jak špatná ta Nvidia je. Souhlasím, že nemá smysl se zabývat kartou, která nikoho nezajímá a která má své určení právě hlavně v OEM trhu.
Myslím, že většina čtenářů by mnohem více ocenila doplněný grafů/dotestování grafik střední třídy - tedy GTX560Ti a HD7850. Hlavně vzhledem k tomu, že se již blíží vydání GTX660/650, tak ať je potom s čím srovnávat.

ano nemá to smysl, proč že byla testovaná HD7750? K ničemu takový grafiky za 2.5k nikoho nezajímaj přece

hm... ze spousty důvodů. Proto, že samotné AMD ty karty nestaví do pozice lowendu, proto, že až dosud bylo zvykem sedmistovkou značit Radeony střední třídy, nikoliv karty s parametry lowendu, proto, že AMD jejich výkon nezabilo pamětmi DDR3, proto, že každý čekal, že po přejmenování HD 5770 na HD 6770 bude HD 7750/7770 konečně další nástupce extrémně populárních mainstreamových karet z řady HD 4700 a 5700 s výborným poměrem cena výkon (zatímco hráče natěšené na nástupce GT 440 si nějak neumím ani představit :), taky proto, že ty karty už mají na rozdíl od GT 640 i nějaký herní výkon, nebo proto, že byla HD 7750 s uvedením o nějaké čtyři stovky dražší než GT 640, nebo proto, že je to jen ořezaná verze HD 7770, která už stojí tři litry, zatímco u GT 640 nebylo ani jisté, jestli nějaká výkonnější verze se stejným GPU bude...

Paměti jsou úplně směsný argument, takových případů tu bylo, že si konkurovali grafiky s jiným typem pamětí, já bych mohl říct, že zase na druhou stranu mají stejně velké jádro, ale dobře máme tu nové pravidlo, že nepovedené karty netřeba testovat/informovat o nich, protože se o nich ví už odjinud.
I když se podle tohoto absurdního pravidla budu řídit a nechám 640 spát, stejně je mi divné, že místo pokusu vydat kompletní recenzi (doplnit "novou" 7950 a 7850) radši otestuješ 3x to samé v době kdy absolutně nestíháš? Jindy místo testování stejné karty na jiných taktech vydáš max shrnující tabulku a otestuješ provozní vlastnosti...
Jinak přiznám, že mě bavíš svojím zapálením a ochotou diskutovat jen v těch pravidlech se trošku už ztrácím. Takže už teď se těším na další kousek.

Ne. Máme tu jiné, dlouho platící pravidlo aplikované třeba u testů HD 6450, 6570 a 6670 – netestovat grafiky metodikou, se kterou by v polovině her běhaly na 10 FPS. Takové srovnání je k ničemu, i když chápu, že se někomu líbí, když si do průměru může započítat výsledky, ve kterých má OC model GeForce GTX 680 celých 8 FPS a HD 7970 úžasných 21, takže ten Radeon vychází skoro třikrát rychlejší (koho zajímá, že se to s tím nastavením ani na GeForce, ani na tom Radeonu, nedá hrát, že), ale já bych takovému srovnávání s dovolením vyhnul.

U HD 7850 jsem kromě referenční testoval i čtyři nereferenčky, jo? Nevím, tehdy to nevadilo, nebo je to pořád málo, nebo je mám všechny půjčit a přetestovat znova, protože teď mají jinou cenu a vyměnil jsem sestavu? Nebo dotestovat nějaké další čtyři, co jsem ještě neměl, aby to bylo vyvážené?

http://extrahardware.cnews.cz/test-amd-radeon-hd-7850-konecne-i-lepsi-cenavykon

http://extrahardware.cnews.cz/test-recenze-review-msi-r7850-power-edition-pe-oc-hd-7850-twin-frozr-iv-vykon-spotreba-pretaktovani

http://extrahardware.cnews.cz/recenze-test-review-gigabyte-gv-r7850oc-2gd-hd-7850-hlucnost-spotreba-teploty-srovnani
http://extrahardware.cnews.cz/sapphire-radeon-hd-7850-oc-test-recenze-review
http://extrahardware.cnews.cz/asus-radeon-hd-7850-top-directcu-test-recenze-vykon-hlucnost-pretaktovani-spotreba

Proč bych měl při launchi nového, pomalu highendového modelu karet upřednostnit přetestování půl roku staré HD 7850 teď už z nižší střední třídy, kterou mám otestovanou v pěti různých podobách, když k ní zatím pořád nevyšla žádná alternativa, se kterou by se měla srovnávat, před testem právě vydaných karet? Kvůli tomu, že byl v době uvedení 660 Ti jeden model HD 7850 už o tisícovku levnější? Nebo proto, že by to v grafu s poměrem cena výkon vypadalo líp mít na začátku ještě nějaké Radeony navíc? To vám tak chybí v grafech proto, že je ta karta ideální alternativou ke kartám, které za nějaké poslední tři, čtyři měsíce vyšly (GTX 680 OC, GTX 690, GTX 670, GTX 670 OC, GTX 660 Ti, HD 7970 GHz Ed.) a už jsou testované novou metodikou? V grafech taky zatím nemám GeForce 550 Ti, 560, GeForce 560 ti, to už nevadí?

Ad HD 7950, kdo z našich prodejců ty "nové" HD 7950 s powertune boost má na skladech a jak dlouho? "Běžnou" HD 7950 OC jsem testoval už v únoru, opět ještě dřívější metodikou.

http://extrahardware.cnews.cz/sapphire-hd-7950-oc-test-recenze-vykon-spotreba-pretaktovani-hlucnost

U testů GTX 660 Ti jsem byl rád, že jsem do srovnání otestoval aspoň referenční HD 7950 a GTX 570, které tady mám, a pánové se vztekají, že tam není i OC model, protože je teď výhodnější. Kdyby se mi tu nějaký takový válel, sáhnu po něm raději než po referenční kartě. Tlačte na Gigabyte, Sapphire, Asus, MSI, VTX3D, ať nám takovou kartu darují, pak s ní budu moct kdykoliv dotestovat cokoliv, nač si vzpomenu.

Zápůjčky GTX 660 Ti byly domluvené a všechny karty dorazily dřív, než vůbec někdo tušil, že budou na Radeony nějaké slevy. Jejich testováním a vším, co k recenzím patří a doměřením dalších dvou grafik (HD 7950 a GTX 570) jsem strávil dva týdny. Myslíte si, že se mrknu do ceníku, zjistím, že nějaka karta náhodou zlevnila, písknu si, druhý den odpoledne tu mám kurýra s novou kartou, zahodím, co mám rozdělané a vrhnu se na ní, abych ji večer přihodil otestovanou do grafů?

A znovu připomínám, speciálně HD 7950 OC na 950 MHz je tam na 11. straně věnovaná dvojice grafů, i když je tam výkon jen průměrem a jen orientačně, protože jsem ji změřil "jen" v AvP, Dirt Showdown, Crysis, Metru a STALKERu. Ve hrách je v závislosti na titulu o 12-17 % výkonnější než referenční HD 7950 a stojí o stovku víc Máte tam spočítaný i poměr cena/výkon.

Taky bych chtěl mít zase změřených čtytřicet různých referenčních a nereferenčních modelů a jen je sázet do grafů, ale najednou to neotestuju a nemůžu se tu na měsíc zavřít, abych za tu dobu vyrobil jeden superčlánek, u kterého nebude někdo řvát, že tam chybí nějaká karta, která je náhodou momentálně po slevě.

S novou metodikou se "otestuješ všechno" a "otestuješ jen něco do tabulky a provozní vlastnosti" zatím liší jen v tom, že ručně doměřím BF3, Max Payne 3 a Crysis 2. Zatím u všech karet měřených novou metodikou (včetně "pouhých OC modelů") je teď změřené kompletně vše. Ty tři hry už mě nespasí, ale nevylučuju, že až v metodice přibudou další a náležitě nabobtná, tak se ke zkráceným testům OC modelů vrátím.

Tři různě taktované GTX 660 Ti jsou to samé, a HD 7950 a HD 7950 přetaktovaná o 150 MHz ne?

"Tři různě taktované GTX 660 Ti jsou to samé, a HD 7950 a HD 7950 přetaktovaná o 150 MHz ne?"
 
ne ne ne, to jsou dve ruzne karty s uplne jinym cipem prece, nazev je podobnej ciste nahodou ;))

Ten post je fakt dlouhý, tak já na oplátku se budu snažit o stručnost. Je to jednoduché nechtěl jsem pátý test 7850 v jiné metodice chtěl jsem to v téhle to je vše. Prostě ať je vidět srovnání a vůbec nešlo o to, že jsou levnější, jen mi přijde prostě lepší test mít v grafu místo 3x 660Ti OC třeba 7850 a novou 7950. Myslím, že jsi v tom co jsem napsal hledal něco jiného. Rozdíl mezi těmi 660Ti OC je minimální což se podle mě o staré a "nové" 7950 říct nedá.
A k poslední otázce já jsem přece nikdy neříkal ať tam dotestuješ v této metodice i modely minulé generace, ale když tam budou ty stávající a ty doplníš i ty staré tak to samozřejmě bude plus a nikdy jsem proti tomu nic nenamítal.

Dělám, na co stačí čas, postupně dotestovávám. Protože bude opětovný test HD 7850 zajímavý především s uvedením GTX 660/650, upřednostnil jsem karty, které se můžou poměřovat s aktuálně testovanýma novinkama. HD 7850 už je spolu s GTX 560 Ti v podstatě další na ráně, pak budu průběžně doplňovat i Radeony HD 6xxx a GeForce 4xx, které se díky podpoře DX11 dají touhle metodikou prohnat také. Jen to prostě neotestuju vše najednou.

U OC verzí GTX 660 Ti mám ještě jiný dobrý důvod, proč jsem rád, že jsem otestoval hned tři – už jen u těchto tří karet je vidět, že deklarovaná frekvence je jen relativní, nereferenční karty se nedají poměřovat jen podle taktů ve specifikacích a nedá se spoléhat na to, že papírově dvě stejné nebo podobné karty budou mít stejný výkon, když jeden výrobce drží deklarované takty GPU Boost a druhému to běžně skáče o 100 MHz výš.

Já nevím o co ti jde. Stejně většina zdejších čteřů dobře vědí že je ta grafika "shit" a proto nikoho nezájímá. Zbytečný čas strávený nad testováním takové  grafiky, když je tu třeba spousta zajímavých modelů byť i již otestovaných grafik.
Osobně bych teda spíše uvítal testování i nějakých méně na českém trhu tradičních výrobců jako jsou KFA2, XFX, HIS, Sparkle, Palit. Sice se nedají koupit v tradičních shopech, ale je třeba shop tiphardware.cz, které je dováží z německa a dává k nim českou záruku. Pokud se nemýlím extrahardware.cz spolupracuje s tímto obchodem v testování chladičů, tak pro nezkusit od nich získat i nějakou tu zajímavou grafiku. Například takový HIS se svýma zajímavými chladiči, značka to dřív byla u nás vcelku rozšířená a oblíbená, která se ale  z českého trhu stáhla.

viz jjiri, testovat 3x GTX660Ti OC jako full recenzi je asi daleko přínosnější že?

mila redakce EHW, otestujte mu tu GT640 nekdo, at ma radost :)

ale taky nejmíň 3x

Kuš, nic nebude :).
Ale tu HD7850 by jste přeci jen podle mě měli přetestovat, vzhledem k tomu, že tu brzy bude GTX660 a GTX650, tak ať je s čím srovnávat.

Tam už bude, i kdybych kvůli ní nestihl otestovat GTX 660.

Víte, mě by test GT640 docela zajímal.

Hučte do Mirka, ten vede na IGP a lowend metodiku, která by na ten test byla použitelná

http://extrahardware.cnews.cz/test-core-i7-3770k-ivy-bridge-gpu-grafika-recenze-hd-graphics-4000/strana/0/2

Když budete hučet hodně a v hojném počtu, tak ji třeba otestuje.

uz bych opravdu vyhodil tu 800Mhz edici HD7950 3GB za svoji cenu je to neprodejna karta a uz se defakto ani nevyrabi. 950Mhz edice stoji o 100,- vice a je o dobrych 16-18% vykonejsi tj s tim vasim grafem pomer cena/vykon by pekne zamavala...
http://www.czc.cz/sapphire-hd-7950-oc-3gb/107373/produkt
 
ta Ghz edice za 12tis je taky totalni nesmysl...
Ghz edice od Gigabyte pretaktovana na 1100Mhz stoji o 1000,- mene a je o dobrych 10% vykonejsi + lepsi chlazeni.
http://www.czc.cz/gigabyte-hd7970-ultra-durable-3gb/112437/produkt
 
Ono tetsovat nezajimave modely nema podle me valny smysl. Tetsovat byste meli ty modely ktere jsou prave nejzajimavejsi a nabizeji nejlepsi pomer cena/vykon z dane rady...

a to jeste nezminuju absenci nejprodavanejsi grafiky na CZC v podobe HD7850 2GB ktera nabizi nejlepsi pomer  cena/vykon siroko daleko tj zajima nejvice lidi. takova 920/5000 edice od Sapphiru s lepsim chlazenim stoji 5tis s DPH coz je momentalne cenova bomba jako hrom nemajici ve sve cenove tride opravdu zadnou konkurenci.
http://www.czc.cz/sapphire-hd-7850-2gb-oc-gddr5-lite-retail/111845/produkt

No, už vidím někoho, kdo přemýšlí, jestli koupit HD 7950 nebo GTX 660 Ti a řekne si... podívejme, ta HD 7850 má ale poměr cena/výkon, koupím si radši tu.

Bože můj...

strana 11, dole.

Ad GHz edition, nevím, proč tam zůstala stará cena. Už by tam měla cena té Gigabyte, teda 10 766. I přesto, že se nedá koupit a k mání je jen karta od Sapphire za 11 354.

na strane 11 dole chybi graf je tam jenom prazdne misto.. skousel jsem 3 ruzne prohlizece a furt to same..

Jo, už jsem si toho všiml. Mirek v neděli kol poledne nahradil interaktivní grafy novější verzí v jiném adresáři, a protože tyhle byly dělané zvlášť mimo zbývající, tak se u nich trošku polámaly URL. Už by to mělo být opravené.

na strane 11 dole chybi graf je tam jenom prazdne misto.. skousel jsem 3 ruzne prohlizece a furt to same..

A zase .. "Jakkoliv jsem rád, když se ten výkon karet konečně nějak zužitkuje a promítne se to i do kvality grafiky, nechtěl bych se dožít toho, aby oba výrobci za lepší umístění v žebříčcích začali bojovat touto cestou." 
Co to je za názor tohle? Když měla nV ještě aktivní ten svůj program na vývoj her spolu se svojí vlastní fyzikou, tak bylo všechno v pořádku a najednou, když se karta otočí, tak už to v pořádku není?:D Ale notááák:D 
"– pod pojmem optimalizace pro novou architekturu si představuju něco jiného než přidání efektů, jejichž zapnutí srazí výkon karet, pro které je hra „optimalizovaná“, na polovinu a u ostatních, pro které optimalizovaná není (včetně starších řad z vlastní stáje), o dvě třetiny"
 
Tak pokud jste četl ten článek, tak jste si jistě všiml, že v nových konzolých budou GCN čipy od AMD, to zřejmě znamená, že teprv nové hry budou pořádně optimalizované. Do téhle hry to bylo podle mě jen tak nějak doplácnuté aby se neřeklo. Převaha GCN čipů teprve přijde...=)

Problém je s tím, že efekty realizované přes PhysX a CUDA berou všichni jako proprietární technologie, které se v testech a ve srovnáních automaticky vypínají, protože je nepodporují oba výrobci (přestože i náročnější režimy physx na radeonech /CPU běží, jen děsně poooomalu). Nechtěl bych vidět, jak by se fanatici tvářili, kdybych v metodice začal testovat batmana a metro s aktivním GPGPU PhysX.

Když AMD do hry procpe nějaké podobné funkce, která jsou udělané tak, že rozumně fungují jen na (a ve srovnání s PhysX/CUDA extrémně malé) skupině highendových karet, tak naopak považují za podvod takové hry vynechávat nebo tohle nastavení nepoužít.

Mně jednoznačně smrdí právě to, že to rozumě funguje jen na třech, čtyřech nejvýkonnějších grafikách AMD.

ehm to že vyjde hra která je náročnější než dovede dnešní HW obstarat je přece normální a takové reakce recenzenta jsem teda v životě nevidel, si pamatuju když vyšel Oblivion nebo první Crysis, tyhle hry si na full nezahrál v době uvedení prakticky nikdo, nebo třeba lepší příklad je ubersampling v Zaklínači 2, bez něj paráda a s ním byl výkon v kytkách. opravdu nechápu pane Vágner vaši argumentaci napříč celým článkem k většině tématů

Si pamatuju když vyšel Oblivion nebo první Crysis, tyhle hry si na full nezahrál v době uvedení prakticky nikdo, nebo třeba lepší příklad je ubersampling v Zaklínači 2, bez něj paráda a s ním byl výkon v kytkách. Vážně je problém že na nižších třídách karet jde výkon dolů po zapnutí čehosi navíc?

Crysis sel tenkrat na Full hrat naprosto vpohode, jeho engine mel tu vyhodu ze ikdyz snimkova frekvence mirne klesla pod 25, tak se nato porad dalo koukat i pri vetsi a rychlejsi akci, jen se nesmelo zapinat AA, to byl u Crysis zabijak vykonu, viditeolne cukani tenkrat zpusobovali hlavne 1-2 jadrove procesory ktere nestacili s inicializaci jednotek, takze kdyz doslo na script a spustilo se naraz nekolik nepratel, tak hra na okamzicek stuhla, u 4 jader to ale zmizelo, dost dobre si pamatuju prechod v te dobe z E6600 na Q6600 ktery me herni zazitek diky tomu zlepsil prave o tohle cuknuti, GTX8800 kterou jsem v te dobe mel s grafikou Crysis ale opravdu problemy nemela
 
ostatne tu hru jsem pomahal testovat, jedna z prvnich her teto velikosti s verejnym testovam pre-release verze

A já si zase pamatuju, že to bylo stejné po uvedení patche Crysis 2 a HAWX 2. Crysis 2 jsem ze stejného důvodu netestoval ještě dlooouho po uvedení patche pro DX11 (viz DX11 v Crysis 2: (další) oběť nekalých praktik? a Proč netestovat Crysis 2) a v průměrech nebyl ze stejného důvodu nikdy započítaný ani HAWX 2, i když v metodice nějaký čas byl (než jsem ho vyhodil kvůli tomu, že i na levnější GTX 460 běhal na plné detaily ve fullhd na 100 fps). A to na tom byl ještě podstatně líp, protože se dal hrát i na slabých Radeonech.

Vlastně ne, tehdy to nebylo uplně stejné, tehdy v tom chodily špatně Radeony a fanatici vykřikovali :), že se to do metodik dávat nemá, protože vysoké detaily (teselace) škodí Radeonům a že nVidia podplácí vývojáře a poškozuje konkurenci. Když se něco podobného stane u AMD, píšou se oslavné články na to a radostné komentáře, jak AMD válí, že optimalizuje pro nové Radeony a jak nVidia nutí recenzenty ovlivňovat výsledky tím, že chce, aby se snižovaly detaily.

Já se snažím hry do testů nastavovat tak, aby byly hratelné na většině karet (aniž by nahoře výrazně omezoval výkon CPU) a aby výsledky nepadaly do oblasti, kde už se to nedá porovnávat. Nemám potřebu testovat přetaktované HD 7970 s nastavením, na kterém běhá v průměru na 19 fps jen proto, že GTX 680 jede ve stejném testu o polovinu pomaleji a tak se to hodí do celkového průměru.

Zaklínače 2 testuju taky bez ubersamplingu (ne, v testech grafik zatím fakt není).

A.Vágner: "Když AMD do hry procpe nějaké podobné funkce, která jsou udělané tak, že rozumně fungují jen na (a ve srovnání s PhysX/CUDA extrémně malé) skupině highendových karet, tak naopak považují za podvod takové hry vynechávat nebo tohle nastavení nepoužít.
Mně jednoznačně smrdí právě to, že to rozumě funguje jen na třech, čtyřech nejvýkonnějších grafikách AMD."

 
Jak to tedy chápat? Ty dva odstavce si trochu protiřečí. Teď to chápu tak, že vám vlastní práce (vaše volba nastavení a zařazení do testu) smrdí :)

ja se docela tesim az uvidim grafiky srovnavane v zaklinaci, mne ta hra prijde dosti narocna i bez ubersamplingu...
zkousel sem na te hre rozjet SLI dvou GTX580 a FPS s ubersamplingem byly skoro stejny jak u jedne karty, pritom vytizeni mi to hlasilo u obou, coz mi prijde dosti divny, jakoze jedna grafika to nezvlada, to vim, to sem zkousel na svym lightningu, ale ze dve, to mi prislo divny

ja se docela tesim az uvidim grafiky srovnavane v zaklinaci, mne ta hra prijde dosti narocna i bez ubersamplingu...
zkousel sem na te hre rozjet SLI dvou GTX580 a FPS s ubersamplingem byly skoro stejny jak u jedne karty, pritom vytizeni mi to hlasilo u obou, coz mi prijde dosti divny, jakoze jedna grafika to nezvlada, to vim, to sem zkousel na svym lightningu, ale ze dve, to mi prislo divny

ty mas nejake oficialni informace otom ze v konzolich budou CNG cipy? ja zatim vsude cetl jen spekulace a zadne oficialni zpravy ohledne HW pouzitem v novich konzolich jsem nikde nenasel :)  a ikdyby tam ty CNG byli, opravdu budou s takovim vykonem aby zvladaly tyto efekty?
a taky by me zajimalo kde vezmou kapacity na vyrobu tech CNG pro ty konzole, z nabidky CNG ty efekty v odpovidajicim rozliseni zvlada pouze jedinej cip, Tahiti, vzdyt sotva stacej dodavat cipy soucasnym partnerum, pokud v konzilich ma bejt neco na 28nm, tak se jich rozhodne nedockame letos a typoval bych ze v takovem pripade mozna ani pristi rok, na uspokojeni poptavky do konzoli by zrejme soucasne kapacity nestacili ani kdyby se to dodavalo vsechno jen do konzoli

a jeste mama poznamka, Tahiti v konzolich typuju nebude, konzole se musi vlest do nejake spotreby a vyrobnich nakladu, takze nejakym maximem by byl zrejme Pitcaim nebo neco odneho odvozene, a nesmime taky zapominat na jeden dost podstatnej fakt a jakousi slabinu cipu z rodiny Southern Islands, a to pameti, ty myslim udelaj nejvetsi vrasky na cele nejednomu tvurci konzoli pokud opravdu stavi na soucasne archytekture AMD :)

Co jsem tak četl, konzolový grafiky nemají s těmi desktopovými moc společného.. Nepředpokládal bych, že budou použity konkrétní čipy typu Tahiti nebo Pitcairn. Vliv CGN tam asi bude, ale na jiné - konzolové bázi.

Z porovnání s Asus TOP vyplývá,že TOPka je bezkonkurenčně tichá. Je ta "tichost" stejná jak u TOP  i u zbývajících modelů Asus 660Ti?

Z porovnání s Asus TOP vyplývá,že TOPka je bezkonkurenčně tichá. Je ta "tichost" stejná jak u TOP  i u zbývajících modelů Asus 660Ti?

Reklama
Reklama