Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Bedýnky pro náročné: reprosety 2.0 k počítači do 3000 Kč (test)

Rozhodli jsme se otestovat reprosoustavy 2.0 v kategorii do 3 000 Kč. Ne každý se totiž u počítače spokojí s plastovými chrchláčky za pár stovek. V testu se nám sešly masivní dřevěné bedny i malé krabičky z moderních materiálů. Výsledek testu možná překvapí nejednoho audiofila

2. Bose Companion 2 Series II

2. Bose Companion 2 Series II


 

Extra info
výkon (RMS)neuvedeno
frekvenční rozsahneuvedeno
měniče6,35cm, univerzální
ovládáníhlasitost
vypínačovladač hlaistosti
vstupy2× stereo RCA (vzadu)
výstupysluchátka (vpředu)
délka kabelu (mezi satelity/signálový)180/160 cm (signálový 2× v balení)
dalšíautomatické vyvážení výšek a basů, TrueSpace
rozměry90 × 190 × 150 cm
CENA 2 790 Kč
 
Extra názor
zvuk82 %
zpracování99 %
další82 %
celkem85 %

Model známého výrobce kvalitní audiotechniky Bose nezklamal. V malém plastovém těle se skrývá velký zvuk, který bychom nečekali ani mnohem rozměrnějších modelů. Hudební podání je velmi kultivované, jak bychom ostatně u této značky čekali. Oproti Creativu nabízí lépe prokreslené vyšší středy a vynikající vokály. S elektronickou hudbou se tento model poradí hůře, daleko více mu sedí jazz nebo klasika. Nižší basy samozřejmě téměř chybí, ačkoli se krabička snaží, seč může. Akustika je ale neúprosná fyzikální disciplína a přírodní zákony naštěstí zatím marketingový zástupci na růžovo natřít nedokáží. Na vině je také fakt, že je v každém satelitu osazen jen jediný, relativně malý měnič. Přišlo nám, že v některých žánrech krabička basuje (tam kde to dokáže) přespříliš – proto nám chyběl alespoň základní ekvalizér. O vyvážení jednotlivých frekvencí při různých hlasitostech se totiž stará integrovaná elektronika, která také minimalizuje zkreslení zdroje. Další technologie TrueSpace pak má zajišťovat lepší prostorový zvuk.

Plusy / mínusy
designchybí nižší basy
velikostchybí regulace basů a výšek
zpracování
vokály

Bose samozřejmě dostal výrazně plusové body za design a zpracování – to je skutečně na špičkové úrovni. O vkusném provedení svědčí i fakt, že tyto reprobedny najdete i v prodejnách firmy Apple, která si na čistém designu (a kvalitě) zakládá. Jako vypínač slouží otočný regulátor hlasitosti – velmi nás potěšilo, že ani v zapnutém stavu nikde nesvítí žádná dioda. Model Companion 2 byl ze všech beden v testu výrazně nejmenší a bez obtíží se tak vejde i na přecpaný pracovní stůl.

 

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Ehm:
1) schází jakékoli shrnutí, stejnětak jako metodika (např. váhy hodnocení)
2) slovní hodnocení se rozchází s procenty: proč u modecomu, kterýmu (jako PC reproduktoru - za to, že velikostí se na PC reproduktor nehodí jste mu přece strhli body jinde!) jste nevytkli jedinou věc, je hodnocení zvuku jen 91%? Za co je těch 9 stržených procent - jen za horší zvuk na větší vzdálenost? Zatímco u takového creative, u kterejch jsou dva poměrně vážné nedostatky (sičení a zanikající středy) je to jen o pět procent méně....
Buď je blbě slovní popis, nebo blbá metodika hodnocení - o tom svědčí i to, že hodnocení zvuku využívá pouze rozpětí 20%, do kterého se vejde podle slovního popisu i perfektně hrající modecomy, i zastřené a zkreslující geniusy. Jaký reproduktor by dostal např. 30%? Telefonní sluchátko?
3) Celá recenze pak vyznívá tak: testujeme reproduktory pro náročné, ale vybereme si bedýnky, který sice hrajou jen průměrně, ale nepřišli zaprášený...? Tak nevím, jak si představujete náročné posluchače: že to v tomto cenovém segmentu bude nějaký kompromis je jasné, ale co by si asi vybral náročný posluchač?
 
 

Dobrý den,

váha jednotlivých kategorií byla 60/20/20%, u testů v Extra PC ji tradičně neuvádíme.
Test pochází z časopisu, tam se snažíme, aby testy byly co nejsrozumitelnější a měly co nejméně čísel a grafů. 

Představovali jsme si, že v dané cenové kategorii bude zvuk výrazně lepší, proto žádný z modelů nedosáhl 100%. K maximálnímu počtu by se přiblížil možná model Logitech Z-10, který se však již neprodává. Rozsah 72-91% za zvuk možná mohl být o něco větší, ani Geniusy ale nehrály úplně tragicky, proto mi přijde hodnocení 72% adekvátní. Podle naší metodiky by padesáti procent dosáhly zhruba tyto reproduktory: http://www.alza.cz/speed-link-snappy-stereo-speakers-black-d286769.htm; 30% pak reproduktory běžného notebooku.

Co se týče stanovené kategorie - sehnali jsme dostupné modely do 3 000 Kč, to už je cena, která je na stolí repro k PC poměrně vysoká. Proto jsme měli vysoké nároky. Výsledkem bylo ale mírné zklamání. Pravděpodobně tedy mohlo v závěru zaznít, že náročný posluchač musí zaplatit ještě více.  

Díky moc za odpověď, ani jsem nečekal.
- to, že  se snažíte články pro časopis zjednodušit, chápu, odbroné veřejnosti je holt málo. Přesto myslím, že by bylo dobré tam takovéto věci uvádět, např. do poznámky pod čarou, kterou apod. Už kvůli pigmalionskému efektu, jednak přicházíte o čtenáře, kterým by Vaše články doporučovala odbornější část veřejnosti (aspoň já bych natest bez metodiky odkaz nedal, nebo alespoň s velkým varováním)-
- jak určit hodnocení je složité, ale podle popisu ten zvuk u Modecomu skvělý je. Jediné, co vytýkáte je pokrytí většího prostoru, což ale u PC bedniček netřeba - naopak jestli jsou to cíleně PC bedničky, tak to může být i záměr (ideální repro udělat nejde, takže tady je možná naladili na blízký poslech). Popis prostě vyzní tak, že ty repráky mají výrazně lepší zvuk než ostatní. Možná to tomu tak nebylo: pak mi ale nesedí text. Nebo ano: pak ale si myslím, že člověk, který dá takové peníze za repráky, tak především proto, že mu jde o co nejlepší zvuk. A pak mi zas nesedí výsledek testu.
Asi na to má vliv i to, že v hodnocení zohledňujete repráky typu ntb chrastítek (a vlastně ještě hůř), které se v této cenové kategorii nevyskytují. Díky tomu jsou sice možná repra porovnatelné s jiným testem (i když asi to stejně ne, protože budete bodovat za půl roku jinak), ale defakto snižujete váhu kategorie 5x a tím ji v celkovém hodnocení bagatelizujete. Je teda pravda, že v ostatních kategoriích jsou také rozdíly poměrně malé, ale furt větší než zde. Ve výsledku tak ale kategorie zvuk příliš vliv na výsledky neměla (shodila pouze blbé modely, které si člověk s ušima nekoupí, místo co by rozhodovala o prvním místě).
- pokud má být test co nejsrozumitelnější, opravdu mu schází nějaký byť stručný závěr (ve stylu nejlepší zvuk měl ten a ten ale měl ty a ty vady a proto blablabla). Na webu schází o to více, že se na něm hůře listuje a tak člověk nemůže tak snadno listovat a porovnávat (vím, jde si otevřít X oken, ale....).
PS: A mohu se ještě zeptat, v jaké místnosti jste testovali schopnost ozvučit ji? Pokud to byl klasický pokoj, tak jelikož všechny repra dopadly v této kategorii blbě, nemohla to být vina místnosti?

Zdravím,
abych shrnul Vše připomínky - vadí Vám v podstatě to, že u testu nenajdete podrobně rozepsanou komplexní metodiku, kterou by bylo možné použít na jakékoli existující reproduktory (např. typu 2.0).

To bohužel není účelem tohoto média. Velmi dobře si to mohou dovolit servery jako DPReview, kde je opravdu možné v podstatě poměřit libovolné dva foťáky (nehleďe na to, že jsou tam vynikající odborníci) nebo naši kolegové z ExtraHardware.cz, kde se testuje omezené množství produktů pomocí dlouho vyvíjené exaktní metodiky.

V Extra PC testujeme všemožnou elektroniku, k testu reproduktorů se dostaneme třeba jednou za dva roky. Vybereme si určitou kategorii, vytvoříme jednodušší metodiku (zaměřenou na běžného uživatele a domácí používání) a uděláme srovnávací test. V tom se primárně snažíme říct, který z testovaných produktů je nejlepší. Takové testy jsou jiné a do značné míry i subjektivnější. Nemají ale ambice být univerzální. Snaží se říct něco o aktuálně dostupné skupině produktů v určitě kategorii.

A takový přístup nebude všem vyhovovat.

Nicméně Vám i tak děkuji za připomínky, prostor ke zlepšování je vždycky. Např. co se týče závěru, nebo podrobností alespoň v poznámce máte jistě pravdu. Zkusíme na tom zapracovat.

P.S.: Repro jsme testovali ve dvou prostředích. Ve větší místnosti (cca 20m2), která simolovala obývák a v běžné pracovně s počítačem (cca 10m2). Obývákový test jsme zařadili proto, že předpokládáme, že náš čtenář může chtít tento typ reproduktorů využívat v obýváku společně s monitorem třeba na filmy.  

Reklama
Reklama