Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Dvousimkáče: Velký test LTE smartphonů pro dvě SIM

Podpora dvou SIM karet a rychlých dat LTE v jednom telefonu je vzácností. LTE dnes sice mají i levnější telefony, jenže u nich si musíte ohlídat, jaké podporují frekvence. DualSIM zase nekoupíte u operátorů. Tohle je zkrátka kategorie telefonů, kde se vyplatí vybírat velmi pečlivě.

Úvod do testu

Smartphone se dvěma sloty na SIM karty (neboli dualSIM) má řadu výhod. Zkuste si je představit: máte služební číslo, ale nechcete s sebou nosit dva telefony. Nebo využíváte levné volání z jednoho tarifu, ale levná data z jiného. Na dovolené se mnohdy vyplatí koupit předplacenku místního operátora a mít data v ceně jednoho Karlovačka než platit drahý roaming. Nebo prostě potřebujete být na síti dvou operátorů. DualSIM v telefonu je výhra – i když jej třeba zatím nevyužijete, jednou možná ano. V telefonu nepřekáží ani jej výrazně nezdražuje, jen ten výběr je poněkud slabší.

Smartphony pro dvě SIM karty nekoupíte u operátorů, neboť není v jejich zájmu, abyste využívali služeb konkurence nebo šetřili využíváním dvou tarifů. DualSIM tak koupíte jen v běžné obchodní síti a za nedotované ceny.

Důležité kmitočty LTE

U LTE nás nejvíce zajímají podporované frekvence. Rychlá data totiž fungují ve více kmitočtových pásmech, pro Česko je jich relevantních pět, ostatní se mohou hodit v zahraničí. LTE nevyužijete s virtuálním operátorem, musíte mít O2, T-Mobile nebo Vodafone.

Nejdůležitější frekvence jsou 800 a 1800 MHz, na kterých u nás LTE běží na většině území. Pro zákazníky Vodafonu je důležitá ještě frekvence 900 MHz, ze které sice pomalu přechází, ale bude to trvat ještě dlouho. Na 2100 MHz potom běží LTE Vodafonu v několika menších městech a 2600 MHz mají všichni operátoři zarezervované a možná na nich spustí LTE v budoucnu.

Zásadní frekvence jsou tedy 800 a 1800 MHz (ani na nich nefungují úplně všechny u nás prodávané telefony), pro Vodafone pak ještě navíc 900 a 2100 MHz. LTE je důležité, neboť pokrytí 3G se již rozšiřovat nebude a na EDGE nechce nikdo dobrovolně být ani pět minut.

Slot pro druhou SIM

Častěji se s touto vymožeností setkáte u čínských značek, u nichž je politika „všechny telefony podporují dvě SIM“ skoro samozřejmostí a už se objevily dokonce telefony s podporu tří SIM karet.

Obecně je dualSIM úplně běžný telefon, který má místo jedné rádiové části s jedním slotem pro SIM rovnou dvě. V telefonu jsou označené jako SIM1 a SIM2 a většinou si nejsou rovnocenné. Ač fungují obě současně, na primární SIM můžete využívat všech služeb i rychlých dat, ale sekundární SIM nabídne často jen volání nebo pomalá data 2G.

 

Do testu se nakonec dostaly téměř všechny prodávané smartphony. Celkem dvanáct značek reprezentuje jak značkové výrobce, tak ty méně známé, jelikož těch značkových zase tolik není. Někteří zcela chybí, protože možná dělají LTE telefony a možná i mají sloty na dvě SIM, ale ne v jednom zařízení. Chybí proto například HTC, LG, Honor a Sony (ta sice vhodný telefon má, ale jen drahou Xperii Z). Jako strop jsme zvolili 8000 Kč, ale nejbližší dražší vhodný smartphone (Lenovo Vibe Shot) stejně stojí kolem 11 000 Kč, a pak až zmíněná Xperia Z.

Do testu by se podle nabídky e-shopů hodily ještě telefony značek Dodgee F3, Allview nebo Aligator, nicméně pamatujte, že svou značku telefonů s Androidem si dnes může udělat každý, v Číně mu ji sestaví, natisknou jím zaslané logo a celou paletu máte doma relativně brzy. O výrobci telefonu je dobré si alespoň něco zjistit, zvlášť když jste o něm nikdy ani neslyšeli.

Druhá SIM jako kapesní modem

Dostat do telefonu signál z druhé SIM lze i jinak – pořízením kapesního LTE modemu. Nebývá u něj problém s podporou frekvencí a využijete jej i pro více lidí. Nevýhodou je, že máte další zařízení, které je nutné občas dobíjet, a nezavoláte si z něj. Slouží jen pro data. LTE modem ale může být pro některé uživatele vhodnější volbou.

LTE modem od Samsungu

 

Další články na téma: 
Zakoupíte na CZC.cz
Asus ZenFone 2 Laser ZE500KL, černá + Zdarma Belkin micro nabíječka do auta vč. kabelu, černá (v ceně 499,-)5 490 KčAsus ZenFone 2 Laser ZE500KL, červená + Zdarma Belkin micro nabíječka do auta vč. kabelu, černá (v ceně 499,-)5 490 Kč
Asus ZenFone 2 Laser ZE500KL, zlatá + Zdarma Belkin micro nabíječka do auta vč. kabelu, černá (v ceně 499,-)5 490 KčHuawei P8 Lite, Dual SIM, černá + Zdarma GSM Huawei pouzdro pro Huawei P8 Lite, khaki ( v ceně 349,-)6 490 Kč
Huawei P8 Lite Dual SIM, zlatá + Zdarma GSM Huawei pouzdro pro Huawei P8 Lite, khaki ( v ceně 349,-)6 490 KčHuawei P8 Lite, Dual SIM, bílá + Zdarma GSM Huawei pouzdro pro Huawei P8 Lite, khaki ( v ceně 349,-)6 490 Kč
Lenovo Vibe P1m, černá + Zdarma Belkin micro nabíječka do auta vč. kabelu, černá (v ceně 499,-) + Zdarma GSM Lenovo P1m Flip Case černá (v ceně 399 Kč)4 799 KčLenovo Vibe P1m, bílá + Zdarma Belkin micro nabíječka do auta vč. kabelu, černá (v ceně 499,-) + Zdarma GSM Lenovo P1m Flip Case černá (v ceně 399 Kč)4 799 Kč
Samsung Galaxy J5, Dual SIM, černá4 990 KčSamsung Galaxy J5, Dual SIM, zlatá4 990 Kč
Samsung Galaxy J5, Dual SIM, bílá4 990 KčAcer Liquid Z530 - 16GB, LTE, bílá4 289 Kč
Acer Liquid Z530 - 16GB, LTE, černá4 289 KčAcer Liquid Z530 - 8GB, LTE, černá3 789 Kč
Acer Liquid Z530 - 8GB, LTE, bílá3 789 Kč
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Plánujen nákup LTE mobilov, konkrétne Asus alebo Lenovo.
Žiaľ, netestovali ste ich ako telefóny ale ako kamery.
Konkrétne pri Asuse som si prečítal užívateľské recenzie. Ľudia sa sťažujú na nižšiu viditeľnosť na slnku. Čo je najviac dôležité, na nekvalitný zvuk.

Takže ste neotestovali nič z toho, čo robí telefón telefónom. Kvalitu hovoru. Hlasný reproduktor, hlasitosť vyzvánania, viditeľnosť na slnku keď vyberáte komu zavolať.

To som chcel pôvodne len zistiť, či naozaj má Asus v sebe zabudovaný nahrávač hovorov.

Nie je nič lepšie, ako mať drahý telefón, ledva počuť keď zvoní, má zašumený hovor a vonku neprečítate ani SMS, no fotky robí dobré.

ASUS ZenFone2 500KL mám asi čtyři týdny. Pořídil jsem si k němu i flip pouzdro a jsem s ním naprosto spokojen. Jen jsem si chvíli musel zvyknout na ZenUI.

Záleží na tom, či ho používate aj na telefonovanie a ako často.

Klikol som na heuréku v článku a hneď prvá recenzia:
- Zvuk
- Nema sluchatka v baleni
Z fotek jsem nadsena z vydrze telefonu mene ale da se dokoupit silnejsi baterie. Repracky na zadni strane telefonu takze kdyz jej polozite displejem nahoru coz je bezne jde telefon hur slyset. Jinak super telefon.

- Slabší reproduktor.
- velmi slabé vyzvánění
- zadní reproduktor (jak z hrnce)

Pričasto spomenutý slabý, či nekvalitný zvuk, tu o tom ani ťuk.

Telefon mám jako služební spolu se soukromým číslem, takže volám často. Nabíjím denně, stejně tak jako každý jiný telefon. Telefon je neustále připojen přes WiFi a nebo přes mobilní data, BT zapnuto (HF v autě), synchronizace mailu. S hlasitostí vyzvánění nemám problém, přijde mi to dostatečné. Absence sluchátek mě nevadí, telefon nepoužívám jako přehrávač.

Nevím, jestli je to řešené podobně, ale na velkém Zenfone 2 je mikrofon umístěný docela daleko od středu spodní hrany, takže když ho mám u levého ucha, jak jsem zvyklý, druhá strana má dost problém mě slyšet. Musím ho proto držet u pravého. Otravné, ale stejně používám spíš handsfree a jinak je to bezvadný telefon.

Dírka na mikrofon je 2 cm nalevo od osy USB konektoru. Telefon držím ledabyle jak v levé tak v pravé ruce a zatím si nikdo nestěžoval, tak nevím.

Viditelnost na slunci, respektive jas a kontrast najdete u každého telefonu v tabulce. Kvalita fotek je doplňkový test.

Tabuľka:

typ, rozlišení IPS, 720 × 1 280 px
ochrana displeje Corning Gorilla Glass 4
automatický jas ano
rozsah jasu 23 až 448 cd/m²
hodnota černé (při jasu 240 cd/m²) 0,291 cd/m²
kontrast (při min. a max. jasu) 813:1 až 830:1
průměrná barevná odchylka v sRGB
(menší je lepší) 4,6 dE
max. barevná odchylka v sRGB
(menší je lepší) 6,5 dE

Takže foto sú doplňujúci test a kde je ten hlavný test, zvukové vlastnosti telefónu?

"Smartphony pro dvě SIM karty nekoupíte u operátorů, neboť není v jejich zájmu, abyste využívali služeb konkurence nebo šetřili využíváním dvou tarifů."

Zrovna nedávno vyšel na Mobilmánii článek o dualSIMech u operátorů :)
http://www.mobilmania.cz/clanky/vsimli-jste-si-peklo-zamrzlo-operatori-n...

Nevím jak jinde ve firmách, ale u nás byl problém v tom, že ač operátor nabízí dual-sim telefony, tak ty nejsou dostupné v HW budgetu, takže o služebním dual-simu si můžu nechat zdát.

A nosit druhej telefon jen kvůli příjmu hovorů je fakt opruz...

Jasně, mít je v nabídce nemusí stačit.

Známá dostala jako pracovní mobil P8 Lite od Vodafonu a co jsem narychlo četl, tak by měl mít druhý slot blokovaný jen SW a po flashnutí správné ROM by z něj měl být normální dvouSIMkový. Samozřejmě flashovat firemní mobil taky není úplně ok.

V soucasne dobe je nejlepsi dualsim telefon LG G4 H818. I bez dualsim verze je LG G4 v soucasne dobe spicka, v dualsim verzi navic neni nic osizene - dva sloty na sim, lte lze pouzit na obou sim i na vsech ceskych frekvencich a dokonce ma i zvlast slot na mSD kartu a ne hybrid jako vetsina ostatnich. I cena je dobra - cca 11tisic, bohuzel se co ceska oficialne nedovazi, ale lze sehnat EU verzi od celkem solidnich obchodu.

http://mobilni-telefony.heureka.cz/lg-g4-h818-32gb/

G4 je dobrá, ale s obří velikostí 5,5" už by se do testu taky nedostal.

Lumia 640, Lumia 950 co?

A pane redaktore kdepak máte Lumie?!

Koukam, ze to tu nekdo promazal...na Alze se prodava verze LTE + Dual?

Oficialne se v CR neprodava, i kdyz jde objednat pres MS treba z Francie.

hmm to mohlo byť zverejnené skorej, mne už v piatok možno dorazí Lumia 640 LTE dual sim

Já mám Elephone M2 a jsem s ním velmi spokojen, před nějakým časem jste ho zde dokonce recenzovali a to ,že jste ho označili výborý telefon za cenu pod 6000Kč mi ještě umocnilo pocit ,že nebyla chyba si ho koupit.
Nevím ,ale proč jste tento, či jiné mobily z číny (neříkám od každé značky jeden, jen ty kvalitní) nezahrnuli do tohoto testu-ano, jsou tu nějaké ,ale nic moc.
Mám rád srovnávací testy všeho možného a tento mě bohužel zklamal :(
Značek vyrábějíci DUAL SIM telefony je mnoho a rozhodně jich zde mohlo být víc, mnohem víc.

Na frekvenci 2100Mhz spustil LTE i TM! http://lte.ctu.cz/pokryti/

Já teda nevím, ale plánuju si koupit Sony Xperii Z5 Dual-Sim. Zdá se mi jako nejlepší volba. Škoda, že není v testu.

Moje osobní zkušenost s ASUSy je dosti tragická. Chvíli to funguje tak nějak dle předpokladů, pak (někdy v záruce, jindy po) odejde něco zásadního (u mne základní desky) Jednání s ASUS servisy je poněkud tristní, ceny přemrštěné. Rozhodně bych preferoval solidní čínu, zde např poněkud podceněný ZOPO.

Ked uz testujete DUAL SIM telefony, preco ste nikde neuviedli ze len maloktore vediet byt NARAZ na prijime na oboch SIM slotoch? Ved toto je klucova vec pri aktivnom vyuzivani dual sim.
Co viem urcite, ze DUAL full active je HUAWEI (mozno aj ASUS). Mohli ste si dat uz namahu a upozornit na tento zasadny nedostatok...

lte nevyužijete u virtuálních operátorů......
Nevím - jsem u callpra a 4g jede skoro všude....

"Telefony od Asusu se vyznačují kulatými hliníkovými zády imitující broušený hliník..."

Takové plastové dřívko ze železa.

Reklama
Reklama