Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Herní počítače od Ježíška: šest PC sestav do 30 000 Kč (test)

Komponenty do počítače se kupují po celý rok, ale celou počítačovou sestavu nosí Ježíšek na Vánoce. A letošní vánoční test stojí za to – je nabitý šesti opravdu kvalitními kousky a každý výrobce ze sebe vydal to nejlepší.

Úvod, co jsme hodnotili

V minulých letech jsme před testem vždy určili pravidla, co by měl takový kvalitní počítač splňovat. Z dnešního pohledu jde sice o samé samozřejmosti, jako je SSD na systém či port USB 3.0 vpředu na skříni, ale ještě loni jsme výrobce k vytvoření pořádných sestav museli často skoro dotlačit.

Letos je to jiné. Strop herních počítačů jsme stanovili do 30 000 Kč také podle toho, že za takovou cenu se prodává oficiální herní počítač roku 2014. Dále jsme jen pro jistotu naznačili, že by nemělo chybět pořádné SSD, ale to jsme ani nemuseli dělat. Na test dorazilo šest velmi kvalitních herních sestav, na kterých se jen těžko hledaly nedostatky.

 PC sestavy koupíte u výrobců na těchto odkazech za ceny uvedené v testu
X-COMPuterswww.xcomputers.eu
eD' system Czech
www.lynx.cz
Mironetwww.mironet.cz
T.S. Bohemiawww.barbone.cz
100Megawww.hal3000.cz
Softcomwww.softcom

Dominuje Intel a Nvidia

Herní počítač na letošní Vánoce je většinou v bytelné ATX skříni s grafickou kartou Nvidia GeForce 770 nebo 970. Zcela vypadly Radeony od AMD a stejně je tomu u procesorů, kde dominuje Intel (Core i5 a i7). U grafických karet zazářil X-COMputers, jehož GTX 970 má vzadu tři DisplayPorty a jeden HDMI. Tohle jsou orgie pro nadšence do více monitorů – kdo jednou zkusil, už méně nechce (autor testu má tři a chystá pořízení čtvrtého).

U skříní jsme se zajímali o kvalitu chlazení, ochranu proti prachu i praktickou použitelnost. Obstáli víceméně všichni. Všechny sestavy není v klidu v běžné místnosti vůbec slyšet a v zátěži všechny dosahují podobných hodnot kolem 47 dBA. Výrazně tišší je Mironet, ten si na tichosti zakládá už řadu let.

Výhodné odlišnosti

Výrobci se sami odvázali a ve dvou případech (Lynx a Mironet) už nenajdete optickou mechaniku. Ostatní nabízejí alespoň slevu, pokud DVD nebudete chtít. V době Steamu se hry na optických médích už nekupují a ušetřené peníze lze v sestavě investovat lépe. Pro zajištění zpětné kompatibility stačí případně jedna externí mechanika pro celou domácnost.

Jiní dva výrobci (Softcom a X-COMputers) zase stále nabídnou Windows 7, který je pro hráče nepotřebující rozhraní Metro často vhodnější a protože nepodléhají tlakům Microsoftu, mohou nabízet, co sami chtějí.

Standardem je 8 GB operační paměti, což někdo osazuje jako dva 4GB moduly v zapojení dual channel, jiný jen jediným 8GB modulem. Na výkon to dnes nemá prakticky žádný vliv. Pro budoucí rozšíření máte vždy dva, případně tři volné sloty. X-COMputers a Barbone chválíme za nízké (rozměrově úsporné) paměti a Softcom se plácl přes kapsu a osadil dokonce 16 GB, což už musí stačit každému.

SSD… ale vždyť už to znáte

Dva disky v každé sestavě je nutný standard. Ani levný počítač už bez SSD nechtějte, to tvrdíme už řadu let. Ani hybridní kousky kýženou svižnost nepřinesou, ač jsou samozřejmě lepším řešením, než klasické disky. Kombinace rychlého SSD a velkého HDD je naprosto ideální. Systémový disk pro Windows a aplikace se dlouhodobě ustálil na velikosti 120 (128) GB, což stačí, jelikož veškerá data už ukládáte na druhý datový disk. Málo je to jen v noteboocích pro náročnější uživatele.

Letošní specialitou se ukazuje být osazení SSD ve formátu M.2 (menší než mSATA) i do PC sestav. Takový disk (lze tomu vůbec ještě říkat disk?) už nezabírá žádné místo ve skříni, jelikož jde o zásuvnou kartu přímo na základní desce. Stejné řešení jako u notebooků. Nám se taková miniaturizace líbí, jelikož nemá vliv na výkon. Takové SSD použil Lynx, stále však je interně zapojené do rozhraní SATA.

 

U datových disků, stejně jako u operační paměti, hodnotíme spíše kapacitu než málo důležitý výkon. Prakticky nezáleží na rychlosti, přesto výrobci osazují standardní neúsporné modely – snad kdyby na SSD přece jen došlo místo nebo pro rychlejší kopírování velkých dat, což ale využijete jen zcela výjimečně. Pro datový disk je jako dělaný třeba WD Green, nebo klidně i notebookový 2,5" klasický disk, což jsme již kdysi viděli u HAL3000. Sem miniaturizace letos ještě nedorazila.

Standardní kapacita je 1 TB, ovšem někteří (X-COMputers a Lynx) se blýskli dvojnásobnou kapacitou, a to se počítá. Zvlášť pokud ještě nemáte doma NAS (síťové úložiště), je každý gigabajt místa cenný.

USB, USB, USB!

S počtem portů vepředu to není nutné přehánět, pakliže jsou alespoň dva. Stejně sem dáváte jen dočasně externí disk, fl ashku nebo jinou periferii, a na to bohatě stačí dva až tři. Oceníme zde i čtečku karet, spíše však jen typu SD. Multičtečky na padesát formátů jsou tak trochu zbytečné, pokud tedy opravdu ještě nepoužíváte nějaký starý formát karet. Ostatně exotické sloty mohou při hledání zdířky SD trochu překážet. Na druhou stranu u nich najdete i microSD, takže ve výsledku je to nastejno.

Ovšem počet portů vzadu, to je jiná káva. Čím více USB, tím lépe a prakticky žádné číslo není dost. Novější USB 3.0 je vždy lepší, jen pro zajištění zpětné kompatibility s naprosto všemi periferiemi se hodí mít alespoň dva starší USB 2.0. Stejně do nich zapojíte myš a klávesnici. V portech exceloval Lynx, který má na desce od MSI vzadu dokonce osm portů USB 3.0, k tomu dva USB 2.0.

Naopak porty PS/2 se jeví zcela zbytečné. Jestli máte tak starou klávesnici, která stále funguje a píše se na ní dobře, vyplatí se spíše redukce za pár korun, než lpět na PS/2. I když už takové základní desky běžně existují, stále je PS/2 téměř na všech (a v podstatě zabírá místo dalším USB). Tohle ale výrobci PC sestav těžko ovlivní. Připojení k síti je logicky řešeno přes gigabitový síťový čip. U Mironetu je zde navíc i Wi-Fi, ale i u těchto počítačů si raději vždy natáhněte kabel. Wi-Fi je jen příjemný doplněk.

 

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Chápu že procesory od AMD už jsou docela zastaralé, ale docela rád bych slyšel důvod proč "vypadly" Radeony? Radeony jsou sice na přelomu 300 generace, ale pořád jsou cena/výkon na stejné úrovni jako Nvidia.

Protože 970ka je rychlejší ve fullHD (a testy jsou ve fullHD). Kdyby testy byly v 2560x1400 tak by byla lepší 290X

No to je pravda že 970 je o trochu lepší než 290x, ale 290 je o DOST lepší než 770 přitom je za tu cenu. Zase se určitě domluvili s výrobci aby ještě víc rozšiřovali "nekupovat AMD" blbosti.

Dobrý den,
komponenty HAL sestavy jsou spojeny se sponzory MČR v PC hrách.
V době, kdy je na trhu GTX 970, pak osobně považuji R9 290 za neatraktivní. Bohužel od výměny grafiky nás zdržel problém uvedený v recenzi. Nicméně, sestava je pak o to levnější, i když tu konkrétně to tak zcela nevypadá - což rozsáhleji vysvětluji v komentáři níže.

do těchto sestav cpou vždycky NV, resp tak v 95% ... a tady se taky doporučujou, páč přeci spotřeba a kvalita...

Takže si to zhrňme, čo nám test ukázal resp. potvrdil...
1. i7 4xxx je do herného PC prakticky zbytočná
2. radšej investovať do GPU než do CPU - i5+970 je výkonnejšie kombo než i7+770
3. 1x8GB alebo 2x4GB - je "šum a fuk" v hernom výkone
4. GTX770 resp. ekvivalent R9 280X OC je stále dosť zaujímava voľba do FHD

Zamrzí jediná vec, absencia FX8350. Bolo by zaujímave sledovať aké fps by dokázala v reálnych podmienkach plných detailov a FullHD vytvárať s GTX970 a potom si to porovanať napr. s len o trošku drahšími i5 4590/4460... ...nechceli by ste to osobitne domerať a doplniť ?

Test potvrdil, že nejkreativější byli v softcomu při výběru "vyvážených" komponenr :D Jinak teda ta variabilita je úžasná, není-liž pravda :D:D

Jaktože Mironet a Barbone mají mnohem víc FPS v Metru s PhysX než zbylé 2 sestavy s 970?

EDIT: Možná by bylo lepší rozdělit ty FPS testy po hrách místo po sestavách, pak by se to líp srovnávalo.

9.3DMark, PCMark, výdrž - co je myšleno tou výdrží? Že by CTRL+C / CTRL+V z testů notebooků? :-)

Ano, díky, opraveno :)

Heleďte omlouvám se, ale také se vám zdá, že autor se nějak přiklání k Hall? Mno pravda, jsem ten typ člověka, který radši vidí výsledek v hrách, než kvalitu, ale ten hall je trošku vych****j. Pravda napsal, jako jeden z mála, proč nechce dávat 970tku, ale aby neutratil na lepším CPU - který je sice ve hrách nic moc, ale myslím si, že se hodí. Nebo i kdyby tak větší SSD, nebo prostě nižší cena... Neuvěřitelné... Také čumím, že skladatelé těch sestav dávají tří letou záruku za příplatek... Jako by si už za sestavení nic neúčtovali...
Nevím jak vy, možná se mílím, ale odůvodnit použití levnější gpu, bez snížení ceny tím, že pískají cívky mě připadá jako blbost... Ano 770 stačí :DDDD, ale jako co ta cena? To stačí pentium/i3 s gtx 760 za 30k také?
Rád bych doplnil pokud se mnou někdo souhlasí, tak navržení sestav čtenářů pod diskuzí.
Za mě:
http://www.czc.cz/bc1u9i7eqmj4p9h5l1cgsgj0va/seznam
Mno, myslel jsem, že bude lepší..., alespoň pokud se nemílím lepší RAM, základní deska?, zdroj? akorát HDD menší a skříň nemusí všem vyhovovat, ale chlazení a hlučnost není (podle mě) nejhorší - s tím, že chlazení může být parádní - no jako barbone zřejmě.
Každopádně jak tak koukám podruhé tak X-Computer vypadá asi nejlépe - takt. proc. + 2 tb HDD, akorát zřejmě né moc kvalitní ram, ssd a také i zdroj - každopádně pro mě dostačující (jak jsem psal výše)

Dobrý den,
jmenuji se Filip Hlobil, momentálně s Playzone a HAL spolupracuji na MČR sestavách, jsem tvůrce jejich specifikací pro tuto generaci a jak vidíte, rád si vyslechnu veškerou zpětnou vazbu, případně odpovím. Můžete mne znát také z CZC jako pravidelnějšího přispěvovatele s tím, že se snažím o co nejkomplexnější o nejotevřenější přístup a říkám věci upřímně ať už pozitivní, nebo negativní.

Abych tedy odpověděl Vám, jednoduchý důvod, proč jsme do recenze neposlali sestavu s GTX 970 byl skutečně ten, že problémy s pískáním Nvidia grafik byly poměrně časté. Raději než dodávat zákazníkům sestavy, které mohou mít tyto problémy, jsme se prostě rozhodli sečkat na již funkční konfiguraci MČR, dokud problémy nepominou.
Sestava je pak hlavně určená na hraní ve Full HD a myslím, že pro tento účel je GTX 770 stále více než dostatečná.

Narovinu řečeno - "vychcaní" vážně nejsme. Cena naší sestavy je adekvátní a naprosto férová - nemáme cenu v oblacích. Spíše je tendence do recenzí posílat sestavy na hraně s marží, nebo i dotované, aby sestava měla co nejlepší hardware v dané cenové relaci. Ovšem, naše sestavy mají určitou vizi, měli jsme možnost vytvořit novou konfiguraci i např. pro tuto recenzi s GTX 970 abychom měli větší šance na lepší skóre, ale vystavili bychom se potencionálním problémům a nebylo by to v souladu s onou snahou. Takže jsme zůstali u toho, že chceme prodávat to nejlepší a bezproblémové. Pokud bere někdo jako mínus to, že nechceme do sestav dávat potencionálně problematické grafiky, tak se obávám, že naše filozofie se bohužel neshoduje a tím pádem nemůžeme nic dělat více.

Co se pak týče ceny, to je vždy horkým a poněkud citlivým tématem - k sestavě tradičně dáváme také určité doplňující služby, které "sestavy z košíku" prostě absentují. Dále také dbáme na 100% kvalitu a testování/funkčnost, což bereme jako standard - myslím, že každý rozumný člověk pochopí, že sestavy vážně nemůžeme dotovat a tyto standardy nejsou zadarmo stejně jako nic na světě, navíc, tento "příplatek" oproti košíku je minimální. Buďte si jistý, že je to jedna z mých osobních priorit, nabídnout lidem to nejlepší a naprosto férově. Sám jsem totiž kritikem hotových sestav a nebojím se jít i do "vlastních" řad.

Abych pak jen doplnil
-- pokud se podíváte blíže na specifikace sestav, zjistíte, že MČR sestava má velmi kvalitní zdroj, dobrou základní desku a velmi dobrou skříň - tohle vše a hlavně výše řečené dohromady pak dělá onu cenu.
-- k autorovi - určitě jedná sám za sebe, nebojte se:-), jediné, co jsme poskytli mimo sestavy, byl důvod, proč nemáme GTX 970..

Přeji hezký zbytek dne

Dobrý den,
jakožto už jsem několikrát viděl vaše velmi dobré příspěvky na CZC bych se vás rád zeptal proč jste vy(a i jiní výrobci) nepoužili grafiky od AMD? Jelikož, a to u vaší sestavy, nevidím důvod proč nevzít R9 290 když je výkonnější než 770 a za stejnou cenu. Protože mně to připadá jako kdyby všechny společnosti spaly s Nvidií v posteli(např. Ubisoft)

A ještě jsem si všiml že dost často doporučujete G3258, ale nemyslíte že už éra dvoujáder skončila(př. Far Cry 4 a DA Inquisition)Já vím že výkon na jádro to má dobrý ale stejně...

Zdravím,
odpověď na první část viz výše pod Vaším komentářem. Abych jen dodal, nebo spíše naznačil, MČR nebudou jediné nové/novější herní PC v naší nabídce a u těch jiných Vás možná potěšíme. :-)

G3258 považuji za dobrý cpu pro nenáročné hraní, nevím, že bych jej doporučoval často, nicméně za svoji cenu nabízí hodně pro levný pc právě tou možností přetaktování. Pro spoustu lidí to vážně stačí a vlastně více než to. Poměrem cena výkon je pak těžké G3258 konkurovat, když na taktování (byť neoficiálně) stačí deska za 1500 a leckdy i box chladič a procesor často díky výkonu na jádro předežene i mnohem dražší cpu.
Rozhodně jej ale nedoporučím na náročnější tituly, tam vážně rád vidím alespoň i5, která poskytne všestranně silný výkon s rezervou za dobrou cenu.

přesně, na co tam cpát 770? nechápu, asi partnerství s NV... jinak to nevidím...

Dobrý den,
pokud chcete, prosím pročtěte si více mých komentářů zde, získáte odpovědi na toto vzhledem k této konkrétní sestavě i situaci.
Jinak stručně řečeno, tyto naše konkrétní pc jsou z MČR - které je sponzorováno značkami jako Intel či právě Nvidia. Myslím, že by bylo velmi nevhodné, mít v těchto konkrétních pc komponenty jiné od konkurence. Nicméně, máme i jinou nabídku, navíc se chystají další pc, které se sponzory propojené nebudou nijak. Konkrétně Radeony se v nich určitě vyskytnou. :-)

Ou, v první řadě se omlouvám za to vychcání. Popravdě líbí se mi Váš postoj vůči mě. Je pěkné, že hráčům dávate funkční věci, ale nevím - jak jsem psal výše, pokud dáváte dosti kvalitní základní desku a zdroj, jenomže potřebuje daný člověk, který si bude kupovat PC na nejnovější hry/nejdelší využití tak kvalitní, podle mě, "vedlejší" věci? Zdroj by nějaký lepší měl být, ale ostatek tipuji, že na výkonu/delší životnosti nemá tak velký vliv... Jsem rád, že se v tom vyznáte - určitě více než já.
Jinak také se když už tak přikloňuji k použití AMD GPU, když né GTX 970.

Dobrý den,
je jaksi nutno vzít v potaz, že daná recenzovaná sestava je oficiální pc pro MČR PC hrách. Kloubí se v tom pak dle toho vše, tedy berou se v potaz zákazníci, požadavky hráčů a i značky sponzorů. Když jsem navrhoval tyto sestavy, bral jsem v potaz prostý fakt, je hloupost mít v tomto pc, které musí splňovat jak mnoho podmínek, tak očekávání, komponenty, které leckdy mohou být v kancelářích pod stolem. Já kdybych se postavil do situace, že bych se měl zaručit, že pc vydrží třeba herní zátěž 12 hodin denně, bych se přiklonil spíše ke kvalitním komponentům, tím nemyslím předražených, pouze kvalitních. Samozřejmě, tento pc není pro každého, už třeba jen tím, že je svázán se sponzory, tedy např. Intelem či Nvidií.
Na druhou stranu, považuji toto pc za určitou metu, která možná nebude v něčem vynikat, ale zvládne toho co nejvíce a se ctí a vydrží a obstojí v co největším počtu scénářů. Tolik právě k té volbě komponent, možná není extra fps sem, extra fps tam, i7 sem, taktování tam, ale PC rozjede hry se ctí pro to, co je určen - tedy Full HD. Toto nasazení pak zvládne s přehledem a je možnost bez větších starostí i po čase jej vylepšit, upravit a tak podobně, díky prostornější skříni, kvalitnímu zdroji atd. Majitel se prostě nebude muset ohlížet, zda jeho hotovka má zdroj např. Chieftec 400w, zda už nemá nejlepší po 3 letech za sebou, nebo zda stačí kapacita a konektory.
Snažil/snažili jsme se prostě udělat pc s heslem, že když k němu přijde znalý i neznalý člověk, tak bude vědět, že si odnáší něco, co zvládne to, co má a není v tom - narovinu řečeno - žádný "ojeb", jen pro to, aby pc lépe vypadal na papíře kvůli jiné extra komponentě, která se dobře prodává.

Aky vplyv ma Nvidia ako vyrobca jedneho cipu na nereferencnej karte (970 su takmer vylucne nereferencne) na osadene kondenzatory a cievky? To ma predsa plne v moci vyrobca samotnej karty, preto nerozumiem poznamke, ze aby nepiskali, musi Nvidia spravit novu reviziu.
Mam Asus 970 Strix a pocut bola iba pri 3dmarku pri 1500fps. Pri beznom vyuziti do 150fps som problem nevidel a ked je to mozne, zapinam V-sync.
Tiez ma pri danych zostavach prekvapila nepritomnost grafik od AMD.

Zdravim, no me ta nepritomnost AMD grafik neprekvapila. Lide jsou uz snad chytrejsi, tak kupujou nejlepsi pomer cena/vykon, ktery nabizi jen AMD. Nv se tudis musi cpat do super sestav za 30k...navic kolik i5 je silnejsich, nez 8mi jadrova AMD? Intel do high-endu a ultra hi-endu, amd do mainstream

Dobrý den,
problém AMD procesorů je ten, že už jsou poměrně zastaralé - co se týče desek, je pak problém s výběrem a výkon cpu spolu s provozními vlastnostmi už také nejsou zcela aktuální z herního hlediska. Problém se tak stáčí místo "proč ne?" spíše na to "proč ano?"..

Co se týče grafik, mohu mluvit pouze za HAL a v tomto případě je v testu sestava MČR, která má hardware vybraný v souladu se sponzory MČR v PC hrách.
Nicméně i tak, raději preferuji specifikace dle cíle každé sestavy, generalizování "Nvidia sem, AMD tam" je velmi ošemetné a nepřesné.

Dobry den,

vdaka za odpoved, co sa CPU tyka musim suhlasit. Co sa grafickych kariet tyka - chapem, ze ste viazani MCR sponzormi a preto nie AMD, toto mi ako vysvetlenie vasej zostavy staci. Ostatni vyrobcovia toto obmedzenie ale nemaju, ich nazor sa tu ale asi neobjavi.
Moja otazka k 970 ale patrila hlavne k autorovi clanku - chcel som vediet, aka je spojitost medzi piskaujicimi cievkami (vyrobca karty) a samotnym cipom (Nvidia) - mozno tu skutocne nejaka suvislost je, minimalne asi moze Nvidia dat "nariadenie" na minimalnu kvalitu.

Podle mých informací je to spíš problém Nvidie a výrobce karty na to nemá moc vliv. Navíc kus od kusu.

Nemohu se zde ohánět fakty. Ale na základě rozsáhlejšího "vygooglení" zkušeností a názorů jiných - řekl bych že je možná kombinace problémů se spěchem ve výrobě a absencí "vodící ručičky" od Nvidie v podobě referen. verze PCB karty pro model 970.

AFAIK mají prakticky všechny GTX970 referenční desku, která je navržena tak, aby byla co nejlevnější (doporučuju se podívat na fotky bez chladiče). A to je btw ten největší rozdíl od GTX980, které problémy s cívkami moc nemají. Ono totiž záleží na hodně na první pohled nepodstatných věcech, třeba vzdálenosti napájecí kaskády od GPU, počtu cívek apod.

Proto se čeká, až nvidia přijde s novým referenčním návrhem desky. Většina výrobců totiž přejímá právě tento referenční design PCB.

jako sorry, ale doporučovat komponenty v souladu se sponzory? co to jako je? oblbování zákazníků?Mě jsou nějací sponzoři jako kupujícího PC sestavy u zadele...

Co to jedeš? Vidíš nápis "MČR" a popis, že se jedná o oficiální počítač Mistrovství ČR v počítačových hrách? Pokud máš nějaký rozum, tak ti dojde, že takový počítač asi těžko může mít jiné komponenty než od sponzorských firem.

Makaan->

Dobrý den, když Vás tady máme, měl bych takový dotaz. Proč full ATX? Z mého pohledu je dimenze plného ATX nonsense, byť jde o poměrně vysokou cenovou relaci a to z pohledu zaměření sestav. Já prostě nechápu filozofii "prodávat poloprázdný počítač" (můj terminus technicus "eunuch", kéž by jen z poloviny), když je takto jednoznačně zaměřený...

V mATX by to hned mělo alespoň nějaký "sexappeal"...

Dobrý den,
jsou to počítače na MČR, tzn. kupující mohou být jak naprosto obyčejní lidé, tak např. i pokročilí uživatelé/hráči. Někdo např. si do pc může dodat jiné věci časem, někdo zase časem vymění komponenty za "to a tamto" a nebude ho takto omezovat rozměr nebo nedostatek slotů atp. ATX faktor v tomto případě zajistí, že pokryjeme co největší spektrum potřeb. Pro konkrétnější požadavky je pak třeba jít k jiným našim sestavám, jelikož, bohužel pro někoho, "specializovanější" sestavy mají užší počet zájemců. U MČR by to pak bylo logicky nežádoucí, jelikož má sestava oslovit co nejvíce hráčů.

Nicméně, jsme nyní ve fázi, kdy se chystá více změn/obměn logicky s nově příchozím rokem a to se bude týkat i nabídky. Myslím, že mATX faktor v ní nemineme a pokud mi bude umožněno, tak se tomu budu/budeme snažit dát hlavu i patu.

Aby člověk využil v dané kategorii hw Vámi nabízenou interní konektivitu (a dispozice skříně), musel by to být pořádný geek ne "jen" hráč (a i geek si bude lámat hlavu proč proboha u mainstreamovýc procesorů vybavených pci-e 16x řadičem jít do desky vybavené tolika pci-e sloty). I formát mATX nabízí dostatečné možnosti. Já prostě vidím tradiční nešvar zhotovitelů pc sestav, chápete? Byl bych rád, kdyby lidé Vašeho formátu (Váš přístup je mi zkrátka sympatický) dále zušlechťovali vkus zákazníků a nabízeli odpovídající dimenze a formáty (samozřejmě mnohdy to úplně nelze, například u low-endu ještě dnes za provedení v miniITX připlatíme a to je v dané kategorii nežádoucí, ale formát mATX je velmi často trestuhodně a nelogicky opomíjen)...

Já si, vzdory Vám, myslím, že kompaktnější rozměry a větší "sexappeal" by naopak zákazníky více oslovil...

Dobrý den, podobná odpověď co jsem před chvílí uvedl výše. PC na MČR musí splňovat určité podmínky a být nějak obecně schopné. (Však také zrovna nelpíme na extra počtu USB nebo tak - myslím, že je v recenzi jasně vidět, že v tomto ohledu nabízíme víc než dostatečné, ale standardní počty. )

Co se týče mATX - není to jediný náš PC v nabídce, naše nabídka navíc bude doplňována a mATX faktoru se určitě budu i osobně věnovat, nejste první který má tento názor a určitě jej nemineme, koneckonců mojí prací je znát tyto názory, vyhodnocovat je a pak dále je konzultovat, případně převádět do praxe co nejlépe.

Momentálně máme s HAL v plánu určitý vývoj, jdeme krok po kroku, myslím, že tento postupu je lepší, než něco uspěchat a pokazit. Z mého pohledu jsou v tomto plánu i konkrétně mATX herní sestavy a není to zase tak daleko, pouze jsem člověk, co prvně zajistí kroky předchozí a potom dělá další. Mám rád 100% práci.
Velmi děkuji ale za názor, určitě jej respektuji a beru v potaz. Logická a rozumná zpětná vazba je z mé strany a tedy i HALem velmi velmi vítaná.

Hodně štěstí v práci i v osobním životě! Třeba se jednoho krásného dne, i díky tomuto dialogu, něco změní a já nebudu skládat počítače svým známým, ba dokonce sám sáhnu po hotové sestavě - docela bych to uvítal.

Dnes se v PC vrtá naprosté minimum uživatelů. Jedna (volná, tj. bez započítané grafiky) PCIe a jedna PCI pozice jsou pro 99% lidí více, než kdy budou potřebovat. I proto, že titíž lidi jsou USB-úchyláci, kteří by přes USB připojovali i grafickou kartu..

V tomto ohledu souhlasím s Deziderem.

Kdyby ty mainstreamové procesory byly vybaveny alespoň pci-e 20x řadičem - ale ony nejsou. Jakmile zapojíš racionalitu do procesu skládání takovéto sestavy musí ti jednoznačně (určitě pro 90% použití) vyjít formát mATX (+ např. dedikované zvukovky vymírají + např.M.2 disky = všecko tě k tomu formátu musí jednoznačně nasměrovat).

S M.2 diskem v pěkné mATX bedně to mohly být sakra sexy mašinky...

Jako nejlepší sestava se mi jeví ta od X-COMu. Výkon parádní a jako bonus, velice dobrá skříň, která dle mého názoru nemá konkurenci. Možná píšu trochu zaujatě, protože stejnou vlastním, pouze v bílé variantě, která je opravdu nádherná, hlavně při pohledu dovnitř skříně. Že je těžká, to ano, táhnout se s ní na LANku není nic příjemného, když samotná prázdná skříň váží 12 kilo :) Na skříni se opravdu nevyplatí šetřit, když je dobrá, tak může vydržet prakticky věčnost, pokud se nezmění standardy montáže HW. Nic jiného než case se také moc hodnotit u těchto sestav nedá, když jsou skoro stejné.

Jinak drobná chyba v článku, u BAREBONE píšete, že není možné ani za mák koupit s W7, ale v popisku máte uvedený W7 HB :)

Barbone má Windows 8, díky za upozornění, opraveno.

Dávat dneska do herních sestav Windows 7 je skoro zločin. Windows 8.1 jsou pro hry lépe optimalizované a stabilnější (a hlavně lepší podpora víc monitorů a přepínání rozlišení). Modern UI na desktopu se mi taky nelíbí, ale je možné ho v klidu ignorovat a v podstatě neopustit desktop rozhraní až do příchodu Windows 10 a DirectX12. Pak dostanou uživatelé Win8 upgrade zdarma a lidi s Win7 začnou zjišťovat, že už jejich systém nepodporuje nějaké nové funkce...

Reklama
Reklama