Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Herní test 23 aktuálních procesorů. Od Pentia G4400 až po FX-9590

Zajímá vás herní výkon všech podstatných dnes prodávaných procesorů od Pentií a Core i3 architektury Skylake, přes nenasytné FX až po drahé Core i7?

Při příležitosti testování třiadvaceti procesorů jsem změřil i jejich výkon ve čtyřech náročnějších hrách. Měřeno bylo v rozlišení Full HD s výkonnou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 980 Ti. Vyslyšel jsem i časté narážky na metodiku, kdy se měří v nízkém rozlišení a s nízkými detaily (přičemž toto měření samozřejmě má svůj smysl), proto bylo zvoleno právě 1080p v kombinaci s maximálními nebo velmi vysokými detaily.

Je to kombinace, která už je sice náročnější na grafickou kartu, ale pořád je úroveň snímků za vteřinu natolik vysoká, že se dost projeví i výkon samotného procesoru. Tedy většinou… Toto porovnání můžete brát i jako vzájemně se doplňující s tradičním kumulativně vznikajícím testem, kde kapitola Hry obsahuje tituly Call of Duty 4, Enemy Territory: Quake Wars, Left 4 Dead, The Elder Scrolls V: Skyrim, Unreal Tournament 3, World-in-Conflict, World of Tanks a X-Plane 10. Celkem 36 procesorů včetně už několika neprodávaných příslušníků starších generací je tam vyzkoušeno ve dvou rozlišeních.

Test 23 procesorů ve hrách

V následujícím testu jsou všechny procesory aktuální – jinými slovy na našem trhu běžně v prodeji. Najdou se sice mezi nimi již starší kousky, především od AMD, ale i ty jsou stále běžně sehnatelné. Mezi testovanými modely se objevila i taková specialita, jako je „5GHz“ AMD FX-9590.

Z dalších zajímavých procesorů bych vyzdvihnul ještě třeba čtyřjádrový Athlon X4 860K (v obchodech dostupný za cenu lehce přesahující 2000 Kč) nebo porovnání nejnovějších Pentií G4400 a G4500, které dělí až překvapivě velká cenová mezera. Sehnat takovou hromadu procesorů samozřejmě nebylo nic lehkého. Téměř dvacet CPU do testu zapůjčil obchod Digitor.cz.

 

Jelikož jsem procesory měřil od nejnovějších po nejstarší (tedy jsem začal Skylakem a pokračoval Broadwellem), ihned mě při měření procesorů Broadwell zarazily herní výsledky ve Falloutu 4, Far Cry 4 a Metru Last Light. Všechny tři jsou velmi náročnými hrami na procesorový výkon a velmi pravděpodobně jim sedl vliv 128MB eDRAM (L4 cache). Ve Falloutu nebo Far Cry tak můžete vidět dominanci v podobě náskoku okolo 20 fps nad všemi ostatními procesory a to i v případě čtyřjádrového Core i5-5675C bez Hyper-Threadingu. Poznamenávám však, že tato paměť musí být volná, tedy nesmí být využívána integrovaným grafickým jádrem. Dokážete si představit, co by udělala stejně velká L4 cache např. u takového Core i3?

V grafu Far Cry 4 jste možná zaznamenali, že v něm chybí Pentia. Je to tím, že hra obsahuje chybu, kvůli které nelze spustit na čistě dvoujádrových procesorech (tedy Core i3 nemají díky Hyper-Threadingu problém). Existuje na to jakási oprava, kterou se mi však na verzi hry přes Uplay nepodařilo napasovat.

Samozřejmě se to nebude týkat všech her, jelikož jak můžete vidět v posledním grafu, u Crysis 3 (které je již sice starší, ale stále velmi náročné i pro dnešní grafické karty) je vliv procesoru v námi testované sekvenci (využil jsem stejné metodiky, jako používá Mirek pro testování grafických karet) naprosto zanedbatelný. Pouze v pár lokacích v Crysis 3 se dokáže výkon procesoru projevit více.

 

Z výsledků mě rovněž potěšily i procesory AMD FX, které ukazují, že ještě nepatří do starého železa a třeba na takovém FX-8350 (což je paradoxně jeden z nejstarších procesorů) si velmi slušně zahrajete a rovněž dobře poslouží i třeba při renderingu, zpracování videa a podobných náročných úlohách. Pro to je tedy mnohem výhodnější model FX-8300, osmijádro okolo 3500 Kč, který však naopak ztrácí ve hrách kvůli své nižší základní frekvenci.

Pokud nebudete taktovat, určitě je nesmysl pořizovat nejnovější Core i5-6600K jen z důvodu vyšší frekvence. Core i5-6500 odvede téměř tu stejnou službu, ale o tisícovku levněji. Pokud vám jde jen čistě o největší herní výkon a to především v herních titulech náročných právě na výkon procesoru, poté je asi nejlepší volbou některý z Broadwellů. Musíte však myslet na to, že z něj už nikam v rámci platformy nebudete moct upgradovat, což třeba u Skylaku ano.

Kompletní test těchto 23 procesorů (tedy nejen jeho herní část) najdete v časopisu Computer 4/16.

Třiadvacet procesorů ve čtyřech hrách

Další články na téma: 
Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Parádna práca, tento test veľmi potešil, avšak predpokladám, že viac titulov, prípadne aj 4k test nepripadá do úvahy, čo ? Teda bolo by to pochopiteľné, tie vymieňačky sú sakra nevďačná robota, no nádej umiera posledná, no nie ?

Bohužel, i kdybych chtěl, tak většinu procesorů jsem již vrátil, tudíž již není možné je naměřit. Další věc je, že ani nemám k dispozici 4K monitor (DSR od Nvidie sice funguje, ale často ne až tak dobře a hlavně si nejsem jistý, zda by výsledky odpovídaly realitě).

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda uděláte třeba později pře testování procesorů v rámci DX12. Napsalo se toho hodně a tak by mě zajímalo jaký bude reálný výkon v průřezu mezi procesory. Jinak děkuji za moc pěkný shrnutí a testy.

Jak Adam píše níže, musel už procesory vrátit. A to později bude v případě DX12 asi výrazně později. Zatím dostal DX12 Rise of The Tomb Raider a tam je pod DX12 bez přínosu na detailech výkon nižší jak s GeForce, tak s Radeony (zkoušeno na R9 Fury X, R9 390X (tomu se zlepší min. fps teda) i GTX 980) a Ashes of Singularity ještě pořád není ve finále. Fable Legends zrušili, takže nástup DX12 vypadá zatím jako hodně pozvolný. A já se popravdě nedivím, vždyť to je asi pro vývojáře co do pohodlnosti/náročnosti krok zpět.

Proc test 4K? Toto je prece test procesoru, ne grafik...

Kvôli tomu, lebo neraz som si všimol, že aj nakoniec FPS pri procesoroch sa "neškálovalo" konzistentne s narastajúcim/klesajúcim rozlíšením - a nemyslím teraz bottleneck...

Vcelku ti garantuji, že bys viděl 20 grafů, které vypadají jako Crysis 3, nebo ještě plošší. Možná by jsi našel jednu, dvě výjimky.

Když už je tu wishlist, co by se mohlo testovat, já jsem za testování 99 percentilu. To je věc, co bývá problém s procesorovým výkonem ve hrách a málo lidí to přisoudí slabému procesoru. Pokud by šlo jen o průměrný výkon tak i nejslabší dnes testovaný procesor v nejnáročnější hře je dostatečný. Test percentiul ale může "zabít" (ukázat velkou slabinu) jak u procesorů s málo jádry (Pentia), tak u procesorů se slabým výkonem na jádro (všechno od AMD).
Jinak mě spíše překvapilo, že vám Skylake Pentium vyšlo hůře, než Haswell (přitom u i3 je opačný výsledek).

PS: rád bych viděl test desktopového carriza (Athlon X4 845/835), pokud by se vám dostal do ruky.

PPS: samozřejmě velký dík i za tento test - jsem rozhodně rád, že jste nevdzali podrobné testy procesorů.

U Crysis 3 je potřeba testovat mapu "Vítejte v džungli". Ta je nejvíce náročná na procesor.
Jinak Skylake procesory jsou výkonově závislé na RAM. Tedy DDR4 na taktu 3GHz jsou ideální pro to.

Ano, jak jsem psal, v pár lokacích v Crysis 3 je opravdu vliv procesoru větší, ale jednak jsem chtěl zachovat již zaběhnutou metodiku a navíc těch lokací, kde lze poznat vliv CPU, je málo, proto jsem zvolil spíš to, co v Crysis převažuje.

Ten vliv pamětí není zase tak extrémní. Je sice větší než u předchozích generací, s tím souhlasím, ale není tak dramatický, aby někdo platil za paměti téměř jednou tolik (2× 4 GB).

i3-6100 bude koukám top procík pro low-budget Intel herní PC. DDR4 mu také pomáhají, použití třeba 2666 pamětí oproti 2133 přináší pěkná procenta výkonu navíc - viz např. https://www.youtube.com/watch?v=mSU0UWFCa1Y

ono 6100 je parádny, ak sa spojí s OC + OC pamätí, tak za tú cenu...

Jenže k tomu abys dostal paměti na víc než 2133 potřebuješ Z170 desku - nejsem si jistý ale nejspíš navíc s NON K Overcocking BIOSem. A potom ti vyjde cenově podobně řešení s levnou deska za 1,5tisíce a k tomu i5.

Nepotřebuješ z170 desku na OC RAM. ASRock a nejspíš i jiní to obešli. I ta nejlevnější DDR4 deska od ASRock podporuje OC pamětí (viz třeba http://www.czc.cz/asrock-h110m-dgs-intel-h110/183769/produkt )

Z vlastní zkušenosti nemohu, bohužel, ASRock desky příliš doporučit. V posledních letech jsem zažil problémy víceméně jen s nimi, s žádným jiným výrobcem ne.

Jinak škoda že v testu chybí stále velmi oblíbený Xeon E3-1231v3. Ale jak to tak vypadá tak ono je potom do herního PC výhodnější za podobnou cenu I5 Broadwell, který navíc jde popohnat někam na 4GHz+

přesně, ten zrovna mam...nebo tam mohli dát ekvivalentní typ i7 k tomuhle.

Xeon zrovna v té době nebyl, bohužel, k dispozici, tudíž jsem jej musel obětovat. Ale jakýkoliv z těch dvou Broadwellů bude skvělou volbou. Dost jsem se divil, když jsem viděl ty výsledky a jaký vliv má eDRAM.

Přiznám se, že do toho testu jsem se domníval, že ta eDRAM je čistě pro GPU.
Ono se tady uplně nabízí pro Intel možnost stvořit dokonalé herní CPU - vyhodit z procesoru integrovanou grafiku a nacpat tam L4 eDRAM. Věřím tomu, že kdyby takové cpu udělali, tak by se i tvůrci her přizpůsobili a naučili se využívat tuto L4. Toho se bohužel asi nedočkáme.

Na jake frekvenci bezely zminene pameti?

1600 MHz CL10 (DDR3) a 2133 MHz CL15 (DDR4). Je mi jasné, že by se kvůli tomu do mě nejraději pustila hromada lidí, proč jsem sakra třeba u Skylaků nenastavil vyšší frekvenci. Z několika důvodů:

  1. Jednalo se o test pro naprosto obyčejné lidi, kteří nemají ani ponětí, co to BIOS (nedej bože UEFI) je, tudíž jim vše poběží na výchozích hodnotách
  2. Každý má jiné paměti, tudíž by to nebylo moc vypovídající
  3. Většina procesorů (teď konkrétně myslím Skylake) byla zamčených a k takovým si běžně lidé koupí obyčejné desky, nikoliv Z170, aby mohli paměti pořádně přetaktovat

muze mě někdo vysvětlit vysoký výkon Intel Core i5-5675C? frekvence nižší jak 6600k, cache stejná atd..

Je to napsáno v článku. Je to vliv L4 cache (eDRAM). Her, co dokáží L4 cache efektivně využít, je dost, ale rozhodně ne všechny, tudíž v mnoha hrách 6600K porazí 5675C s přehledem. Měl jsem akorát štěstí při výběru her, že to zrovna těmto sedlo.

Dík za test, trošku ste sa niekam pohly. Čo sa týka cache, tak L4 má celkom prínos kôli nízkej latencii ale Broadwell je celkovo nízkolatentý a nejde preto taktovat až tak vysoko ako iné CPU od intelu, čo by staršie testy v starých hrách neodhalili a viedol by tam cpu z lepším single core výkonom. Tu sa ale prejavila ale dost cache a nizkych latencií. A prínos cache má vpliv aj na iných cpu a to na všetkých, na ktorých to ide nastavit OC, ak niekto taktuje. A takisto aj kvalitne pretaktovaná ram má prínos lepší, než iba nastavené XMP od výrobcu. Ale na toto by chcelo ešte trošku samostatnejší test ( aj z menšim množstvom cpu ) a poukázat napr. v týchto hrách prínos oc cache, ram a možno by nebol zlý aj nejaký frametimes graf.

OC L4 cache u Broadwellu jsem zkoušel již na několika deskách a ani jednou jsem neuspěl. Možná je to samotným kusem procesoru, ale jakmile jsem něco u cache změnil, přestalo to postovat.

Zdravím,

jako předplatiteli mi včera dorazil výtisk časopisu, kde je kompletní test. Za to patří panu Kahánkovi bezesporu pochvala. Jelikož nemám časopisu u sebe, asi neodcituji úplně přesně, ale zarazilo mě, že píše zhruba něco v tom smyslu, že i3-6100 je mnohem lepší volba než i3-4170. Když jsem se pak koukl na výsledky, výkonové rozdíly mezi oběma platformami mi přišly velmi malé. Možná budete argumentovat možností upgradu, vezmeme-li v úvahu fakt, že i3 jsou často kombinovány s deskami H řady, asi se tam upgrade na i5 nutně nepředpokládá. O 350 korunách rozdílu v ceně, někdy i více, mezi deskami H81 a H110 se nemá cenu bavit. I když může být i pětikilo. Má opravdu cenu jít do Skylaku i3, když oproti Haswellu mnoho nenabízí a možnost upgradu je relativní? U B85/B150 už najdeme modely s chlazenou kaskádou, takže tam už je použití plnohodnotných čtyřjader bezproblémové.

Pak by mě ještě zajímalo, jak Vy sám vidíte varování Intelu, aby uživatelé nekombinovali Skylake s pamětmi DDR3/L, protože by mohlo dojít k odpálení paměťového řadiče. Přitom výrobci základních desek běžně modely pro platformu 1151 používající DDR3/L prodávají. Do jisté míry je tahle má otázka dnes pasé, protože DDR3 a DDR4 stojí téměř stejně, ale před nějakou dobou byly DDR4 o dost dražší, případně to může být zajímavé i pro někoho, kdo doma nevyužité DDR3 má. Díval jsem se i do seznamu kompatibilních pamětí těch DDR3 desek a zcela běžně jsem tam nacházel i modely s napětím 1,5, nebo dokonce 1,65 voltu. Bylo by docela zajímavé vědět, jak by se při poškození procesoru k tomu při reklamaci postavil výrobce/prodejce desky nebo Intel. Čili zkráceně řečeno, na čí hlavu by padala zodpovědnost. Já to chápu totiž tak, že výrobci MB vůbec neměly desky pro Skylake s podporou DDR3 uvádět. Jaký na to máte názor? Je to jen bubububu Intelu, nebo i Vy radíte jít cestou Skylake + DDR4, abychom měli, řečeno reklamním sloganem, absolutně bezpečné a suché noci?:-)

Díky za odpoveď.

K prvemu bodu mna osobne napadla vec, ze mozno to autor myslel vseobecne, nielen v teste hier..... vykonovy rozdiel tam je, v hrach to nieje az tak vidno ale I3-6100 je velmi dobry procesor, nova platforma prinasa DDR4, integrovana grafika je velmi velmi slusna HD530, podpora 4K a ine veci, ja osobne by som isto volil radsej novsiu platformu aj napriek troska vyssej cene, na upgrade zo starsich Ci3 to velmi nieje ale keby som kupoval novy PC, istotne uz Ci3-6100.

Dobrý den,

Core i3-6100 jsem prohlásil za lepší volbu z toho důvodu, že je celkově lepší v několika věcech a je lépe připraven do budoucna:

  • Je v průměru o 10 % výkonnější než Core i3-4170 (v některých aplikacích, jako třeba komprimace, enkódování x265 videa, rendering videa v Adobe Premiere Pro, je to více než 15 %, což není málo)
  • Má lepší provozní vlastnosti (méně žere, méně topí)
  • Má lepší výhled do budoucna
  • Cenově je na tom stejně, desky se liší max o pár stovek (tady je si třeba uvědomit, že nejlevnější desky pro Haswell postrádají třeba interní USB 3.0 konektor, zatímco Skylake desky jej již mají všechny, tudíž příplatek tam je jednak za to, že jsou nové a taky za lepší výbavu)
  • Paměti stojí stejně
  • Případně i možnost přetaktování

Co se DDR3 na Skylaku týče, neviděl bych v tom problém. Intel od toho odstrašuje, protože opravdu může ve velmi malém procentu případů nastat problém. Co jsem však sám zkoušel a co čtu zkušenosti lidí, DDR3 a Skylake není žádný problém a to ani 1,5V moduly. Je to podobný případ, jako u Haswellů Intel tvrdil, že paměti s 1,65 V jsou nebezpečné, přičemž to fungovalo naprosto bez problému.

"tady je si třeba uvědomit, že nejlevnější desky pro Haswell postrádají třeba interní USB 3.0 konektor, zatímco Skylake desky jej již mají všechny"

Tady je problém v tom, že nejlevnější desky na Skylake začínají na cca 1450 Kč. No a desky pro Haswell, které už mají interní USB 3.0, začínají také na cca 1450 Kč. Takže to jako výhodu nevidim...

To není výhoda, to je jen konstatování, že desky stojí podobně, protože si musí člověk uvědomit, že ty nejlevnější pro Haswell mají menší výbavu, což taky dělá ten cenový rozdíl. Nějaký cenový rozdíl tam je, ale bývá tak 100-200 Kč.

Tak nevím, jestliže desky pro Skylake a Haswell stojí cca stejně a i3-4170 a i3-6100 také, přičemž 6100 je o něco výkonnější a vybavenější, tak raději brát to nové, bych řekl.

Nestoji stejne. Desky pro Haswell zacinaji cca od tisicovky...

Ano, nejlevnější Skylake deska je dražší o tragické cca tři stovky...

To je sice pravda, jenže člověk musí taky porovnat výbavu. Většina obstojnějších skříní má už dnes vepředu USB 3.0... jenže to jaksi není u nejlevnějších desek pro Haswell kam připojit. Nejlevnější deska pro Haswell s interní USB 3.0 je Asus H81M-P Plus za zhruba 1270 Kč. Pro Skylake stojí ještě lépe vybavená deska (více USB, všechny SATA konektory už 6 Gbps) o 280 Kč více. To je zanedbatelný rozdíl za to, co člověk dostane s Core i3-6100 navíc oproti 4170.

Intel ve svých materiálech jasně uvádí možnost použití DDR3L na maximálně 1,35V.
To, že si tam někdo nacpe DDR3 s vyšším napětím a výrobce desky mu to klidně umožní, asi není chyba Intelu.
Tak jako když si zvednete napětí pro přetaktování procesoru. Prostě jste překročil doporučené provozní parametry.
Osobně si myslím, že tam podpora DDR3L nemusela být a byl by klid.

Souhlas, je to v tom nepřekračování napětí. Třeba HP prodává desktopy se Skylakem, kde jsou osazeny DDR3/L.

Hezký test, jenom škoda že tam není i5-3350P. Ale našel jsem si tu jeho staršá test a aspoň se tu dá orientovat podle toho FX-8350, který byl i v tom starším testu. Takže brzdou pro případnou kartu o výkonu GTX 980 brzdou moc nebude.

Reklama
Reklama