Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: 14nm čipy Cherry Trail v akci (test)

Nové 14nm Atomy pronikly na trh. Dva čipy se nám dostaly do rukou, podrobili jsme je tak menšímu testu. U procesoru se mnoho nezměnilo, zato grafika je úplně jinde než u Bay Trailu.

Cherry Trail: co je nového?

Nové Atomy řady Cherry Trail měly dost pozvolný nástup. Ačkoli specifikace modelů jsou oficiálně venku už skoro rok, tablety a notebooky s nimi se na trhu začaly objevovat až nyní. V testu máme hned dva z nich – Atom x5-Z8300 a x5-Z8500. Dnes si prověříme, jak je na tom jejich výkon (hlavně ten procesorový).

Cherry Trail vs. Bay Trail – co je nového?

Čipy Bay Trail jsme měli rádi. Po zoufale pomalých dvoujádrových Atomech starších generací nám platforma Bay Trail s architekturou Silvermont naservírovala čtyřjádra se zpracováváním instrukcí „out-of-order“ a s konečně použitelným výkonem. Bay Trail je ale na trhu už dlouho, a nastal čas na jeho náhradu. Na trh tak loni přišla platforma Cherry Trail.

Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu
Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu

Cherry Trail staví na architektuře Airmont. Od Bay Trail/Silvermont jde vlastně jen o die-shrink, tedy zmenšení výrobního procesu z 22 nm na 14 nm. Žádné velké architektonické změny v jádře nás nečekají. Změnily se ovšem takty, značení modelů a ze všeho nejvíc integrovaná grafika. Zatímco třeba takový Atom Z3775 měl grafiku odvozenou od Ivy Bridge se 4 EU, nový Atom x7-Z8700 svou grafiku odvozuje od Broadwellu a má hned 16 EU.

Značení pak začalo připomínat řadu Core i3-i5-i7. Stejně jako z Core M jsou nyní Core m3, Core m5 nebo Core m7, Atomy dostaly do názvu X – tedy Atomy x5 a x7. Tak také s jistotou poznáte nové Atomy Cherry Trail, alespoň než vyjde nová generace.

Modely a přístroje

Intel Atom x5-Z8300 je 14nm čtyřjádro na 1,44–1,84 GHz. Hyper-Threading není podporován. Procesor má integrovanou grafiku Intel HD Graphics bez číselného označení s 12 EU (=shadery) na 200–500 MHz. Paměťový řadič podporuje jednokanálové paměti DDR3L-RS na 1600 MHz v kapacitě až 2 GB. Celý SoC čip si v zátěži typicky vezme kolem 2 W (SDP).

Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu

Intel Atom x5-Z8500 je podobný čip, pracuje ovšem na 1,44–2,24 GHz, má tedy o mohutných 400 MHz rychlejší Turbo. Grafika tiká na 200–600 MHz, procentuálně podobný rozdíl. Největším rozdílem je pak jiný paměťový řadič, který podporuje paměti LPDDR3 na 1600 MHz v dvoukanálovém zapojení a v kapacitě až 8 GB.

Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu

Atom x5-Z8300 byl testován v tabletu Acer Aspire Switch 10V, Atom x5-Z8500 byl osazen v modelu Asus Transformer Book T100HA. Ostatní procesory byly testovány v jiných počítačích, notebook/tablet je ale v grafu vždy uveden.

Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu Intel Atom x5-Z8300 a x5-Z8500: Cherry Trail v testu

Metodika

Jak probíhá srovnávání výsledků do průměrného výkonu? Jeden procesor (v dnešním případě je to Core i7-6500U) tvoří u každého testu 100 % a od něj se odvozují poměrné výkony. Poměry se potom zprůměrují.

Podobně jako v testu grafik jsme museli přistoupit k výměně starých testů za nové. Referenční procesor je tak testován ve všem – staré i nové metodice. V případě, že je to možné, odvozujeme srovnání pouze v nové metodice, tam, kde nové výsledky nemáme, odvozujeme poměr ze starších verzí benchmarku.

Zoner Photo Studio 18 (int. benchmark) v nové metodice nahradil ruční test v ZPS 15, podobně je x264 HD Benchmark nahrazen x264 FHD Benchmarkem a Cinebench R11.5 Cinebenchem R15. 

x265 benchmark ani Compubench v průměru započítány zatím nejsou.

Je nám jasné, že průměrný výkon tak není zrovna přesně vypovídající hodnotou. Srovnání mezi novými procesory tím netrpí, ale starší čipy a všechny 32b CPU jsou srovnávány jaksi oklikou. Doporučujeme si proto udělat obrázek spíše z grafů individuálního výkonu. Nová 64b metodika už je nějaký čas konzistentní a nemáme v plánu ji brzy měnit, srovnání mezi novými čipy jako je Skylake a Cherry Trail a z velké části i Haswell a Broadwell je korektní, starý vs. nový čip mohou mít ale značně zavádějící průměrný výsledek.

 

Pojďme se podívat na pár testů:

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

ad "Navíc umí čip i akcelerovat videa v H.265 (HEVC). a "Důležitým bonusem může být i podpora nového kodeku H.265." bylo by, prosim vas, priste u procesoru s grafikou otestovat nejaka 4k h265 videa jestli nejsou nejake dropy a jak jsou vytizeny jadra procesoru?? cinebench nebo kodovani mp3 je sice hezke, ale to frci na pozadi, ale v htpc by se hodilo 4k h265, kor kdyz se pomale uz objevuji na satelitu nejake ty kanaly ...

V úvode spomenuté zásadne vylepšené GPU a len mierne zlepšené CPU, no testuje sa takmer len CPU a nie GPU. Výkon GPU sa otestoval jedným starým testom, ako keby nik nemal záujem hrať na dotykovom win tablete hry, napr. https://www.youtube.com/watch?v=9BIdxL1wBPE a ja Civ V.

Jak se říká, podejte prst a vezmou vám celou ruku. Je to test procesoru, na popud čtenářů jsem tu ale zmínil i pár slov o grafice a otestoval ji v 3DMarku 11, všech čtyřech testech 3DMarku (2013) a v Compubenchi. Test grafiky je odzačátku v plánu zvlášť.

Nehledě k tomu, že test Civilizace V by byl naprosto k ničemu, nemám pak dotyčný hardware s čím srovnat. Čili jediný výstup by byl pro ty, kteří opravdu chtějí na Cherry Trailu hrát Civ5 (cca 1 % čtenářů?). Takový test ve 3DMarku můžete extrapolovat na cokoli – pokud víte, kolik dává jakýkoli hardware fps v jakékoli hře, pak si taky můžete udělat obrázek o tom, jak na tom zhruba bude Atom, protože znáte jejich relativní pozici.

Tak hádam nebudete robiť po vôli čitateľom a nezačnete CPU testovať ako celok na reálne nasadenie, no nie?

To nech si nevďčníci nájdu inde, či im nejaká hra na tej grafike bude fungovať, ako reaguje prehliadač webu, rýchlosť kanc. balíka a tak.

Reakce prohlížeče nebo Office se přece nedá nijak kvantifikovat, a hlavně závisí hodně na jiných věcech než je procesor. Ve zkratce se dá říct, že stejně jako na Bay Trailu reagují Officy i prohlížeč pěkně svižně – což je dáno hlavně použitím NAND paměti místo disku.

Jinak máte nějaké návrhy, v čem testovat procesor? Nějaký standardizovaný test poskytující konzistentní číselné výsledky nezávislý na dalším hardwaru prosím.

Co se her týče, nemyslel jsem to zrovna tak, že je nehodláme testovat vůbec. Jde mi o to, že jako vždy testuju procesor a IGP zvlášť ve dvou článcích. Abych byl připraven i na netrpělivce, tak jsem narychlo změřil i 3DMarky a dal je i do testu CPU části. Ale očividně to nestačí.

Hlavně prosím netestujte zbytečně kvantum nových her který ty čipy stejně hratelně nerozjedou. Otestujte např. Crysis 1 či Warhead, HL2:Lost Coast, FEAR, FarCry 1/2, MineCraft, CSko, Dota, C&C Tiberium Wars, WarCraft 3, SrarCraft 2, NFS: Most Wanted/Uderground, indie hry...

100% Civ V.
Mala by mať zabudovaný test, je prispôsobená na dotykové ovládanie, tieto procesory budú v tabletoch, je stále hraná, cenovo dostupná.
Neviem či to ešte platí, ale kedysi vaši členovia boli aktívny na WoT, takže WoT a WT.
Držať sa silou mocou nejakých povinností to s niečim porovnávať...
Pri kúpe ma nezaujíma o čo je rýchlejší, pomalší, ale ako mi na tom pôjde konkrétna vec. Budem na tom hrať najnovšie WoT a nie verziu 8.5.

Ostatné hry nechávam na vás, určite máte niečo na Steame.
Čo viem, test majú v sebe Warhammer, Total War.

Veľmi populárne http://steamcharts.com/ sú CS:GO, TF2, DoTA 2, Zaklínač. Mne by stačili len údaje o FPS zo Steamu (od do) + nastavenie hry, prípadne popis pocitu ak sekala.

Ak by sa vám podarilo prierezovo žánrami (ťahové, RTS, FPS, závodná) vybrať 5-6 hier, bol by som rád.

Ashes of the Singularity (na veľké CPU, zvládaj aj DX12, bude aj pre Vulkan, je to RTS a zabiják CPU aj GPU).

Nesúhlasím však, aby sa testovali len staré hry. Určite aspoň jednu náročnú, aby bolo vidno, že to grafika už nezvláda. Zaklínač, Crysis. Bude zázrak ak sa ich vôbec podarí spustiť na tých 2GB RAM tabletoch.

Pri porovnávaní používam https://unigine.com/en/products/benchmarks Je zdarma, je to použiteľné aj ako GPU stress-test. Fungoval mi aj na starších zabudovaných GPU a hocikto hocikedy si bude môcť doma otestovať svoju mašinu a porovnať s vami testovanou.

Ale určite som za to, aby pri teste procesora bola hneď otestovaná grafika, v úvode ste napísali, že sa líšia počtom EU aj MHz. Kto bude neskôr hľadať info o CPU, je nepraktické hľadať ešte aj info o GPU v inom článku, keď ten CPU je CPU+GPU, celok.
Ďakujem.

Acer W4-820 jsem rozjel Crysis 3 :D

zasadni je ovsem podpora main10 profilu, tedy 10bit barev, protoze vetsina filmu je uz prave v tomto formatu.

Reklama
Reklama